Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 12.04.2013
МИСТЕЦЬКИЙ ЗАПОВ╤Т

РЕЦЕНЗ╤Я НА ДРУГЕ, ДОПОВНЕНЕ ВИДАННЯ КНИГИ В╤РИ РО╥К «МЕЛОД╤╥ НА ПОЛОТН╤. СПОГАДИ. ВИШИВКИ. В╤ДГУКИ»
Перше видання ц╕╓╖ книги побачило св╕т у 2003 роц╕ й одразу викликало значний ╕нтерес серед шанувальник╕в сучасного народного мистецтва. Перш за все, ╕нтригувало авторське бачення в╕домо╖ укра╖нсько╖ вишивальниц╕ сучасних мистецьких процес╕в у по╓днанн╕ з╕ збереженням в╕ков╕чних традиц╕й. По-друге, автору книги вдалося сво╓р╕дно розпов╕сти про свою родину, розкриваючи широкий спектр питань, пов’язаних ╕з ф╕лософ╕╓ю сприйняття та художнього в╕дображення св╕ту, вихованням д╕тей на основ╕ глибоко╖ народно╖ традиц╕йно╖ естетично╖ системи ╕з залученням ╓вропейського досв╕ду. По-трет╓, ориг╕нальн╕сть видання була зумовлена також його структурою, яка по╓днала б╕ограф╕чн╕ спогади В╕ри Ро╖к ╕з вступними статтями в╕домих мистецтвознавц╕в Дмитра Степовика та Рудольфа Подуфал╕я. Вдалим вир╕шенням внутр╕шньо╖ орган╕зац╕╖ матер╕ал╕в у книз╕ було продовження авторського анал╕тичного опису власного житт╓вого ╕ творчого шляху статтею ╖╖ сина Вадима Ро╖ка, що послужила ориг╕нальним поглядом зсередини одн╕╓╖ з д╕╓вих ос╕б на вищенаписане. Орган╕чним доповненням художнього портрета мисткин╕ послужили в╕дгуки мистецтвознавц╕в, журнал╕ст╕в ╕ ╖╖ учениць. Сво╓р╕дним запов╕том на зак╕нчення звучить «Звернення до читач╕в» В╕ри Ро╖к. Надзвичайно ц╕кавим ╕ корисним матер╕алом для мистецтвознавц╕в та науковц╕в служить скрупульозно п╕д╕браний з енциклопедичною точн╕стю та ун╕версальн╕стю блок, у якому подано список персональних ╕ групових виставок В╕ри Ро╖к, перел╕к музе╖в, як╕ мають у власност╕ ╖╖ творч╕ роботи, отриман╕ звання та нагороди, а також б╕бл╕ограф╕я.
Необх╕дно також звернути особливу увагу на добре п╕д╕браний ╕люстративний матер╕ал, який склада╓ться ╕з документальних фотограф╕й та власне творчих роб╕т вишивальниц╕ В╕ри Ро╖к. ╥╖ вишивки надзвичайно сучасн╕ за сво╓ю орнаментальною композиц╕╓ю та колористичним вир╕шенням ╕, разом з тим, вони пронизан╕ глибокою ╕стор╕╓ю та укра╖нською народною традиц╕╓ю. Творчий доробок автора книги послужить для наступних покол╕нь вишивальник╕в вз╕рцем гармон╕йного по╓днання минулого ╕ сучасного з метою пошуку ╕ творення ориг╕нального укра╖нського мистецького стилю у майбутньому. З ц╕╓╖ точки зору вважа╓мо творч╕сть пан╕ В╕ри Ро╖к — ╓диного Героя Укра╖ни, яка отримала найвищу державну нагороду за значний внесок у розвиток укра╖нсько╖ вишивки та народного мистецтва загалом, — вагомим мистецьким явищем на злам╕ XX-XXI стол╕ть.
Рецензована книга — це правдива, позбавлена ╕деолог╕чних ╕ пол╕тичних вплив╕в ╕стор╕я життя ╕ творчост╕ одн╕╓╖ з найвидатн╕ших укра╖нських майстринь вишивки друго╖ половини XX — початку XXI стол╕ть. У автоб╕ограф╕чн╕й розпов╕д╕ «М╕й житт╓вий шлях» В╕ра Ро╖к щиро, просто ╕, разом з тим, мудро розпов╕да╓ ╕стор╕ю свого роду, а водночас ╕ свого народу, сво╓╖ кра╖ни. Неординарн╕сть родинно╖ ситуац╕╖ поляга╓ у гармон╕йному по╓днанн╕ в ╖╖ батьк╕в двох начал: благородного, високо ╕нтел╕гентного, шляхетського та народного, селянського, глибоко традиц╕йного. Симб╕оз високо╖ естетики та давньо╖ традиц╕╖ вплинув значною м╕рою на формування мистецького таланту В╕ри Ро╖к, який в ориг╕нальний спос╕б в╕добразився у ╖╖ творчих роботах. Через ╕стор╕ю одн╕╓╖ родини читач зможе просл╕дкувати ╕стор╕ю Укра╖ни протягом найб╕льш жорстокого ╕ дуже важливого в контекст╕ творення укра╖нсько╖ нац╕╖ XX стол╕ття з його двома св╕товими в╕йнами, к╕лькаразовою зм╕ною геопол╕тичного устрою ╢вропи та сусп╕льно-пол╕тичного ладу на територ╕╖ нашо╖ держави. В╕ра Ро╖к разом ╕з сво╖ми близькими пройшла через ус╕ ц╕ випробування дол╕ та горе в╕д передчасно╖ втрати близьких, а водночас зум╕ла зберегти у сво╓му серц╕ любов до р╕дних людей, сво╓╖ земл╕, мистецтва укра╖нсько╖ вишивки.
Вважа╓мо, що нове видання книги Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к «Мелод╕╖ на полотн╕», доповнене найнов╕шими матер╕алами про ╖╖ творч╕сть ╕ житт╓вий шлях в останн╕ роки життя, буде надзвичайно ц╕кавим ╕ корисним для майстр╕в народно╖ творчост╕, профес╕йних митц╕в ╕ аматор╕в, мистецтвознавц╕в, науковц╕в, студент╕в гуман╕тарних спец╕альностей та широкого кола читач╕в, як╕ ц╕кавляться мистецтвом, культурою, ╕стор╕╓ю Укра╖ни XX стол╕ття та час╕в ╖╖ незалежност╕.

Роман ЧМЕЛИК,
кандидат ╕сторичних наук, директор Музею етнограф╕╖ та художнього промислу ╤нституту народознавства Нац╕онально╖ академ╕╖ наук Укра╖ни
м. Льв╕в

АНОНС!

Презентац╕я у С╕мферопол╕ другого, доповненого видання книги «Мелод╕╖ на полотн╕» в╕дбудеться:
18 кв╕тня 2013 р. — в б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Пушк╕на, поч. о 14.00.
24 кв╕тня 2013 р. — в б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Франка, поч. о 14.00.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11660

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков