Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЯКБИ У 2014 РОЦ╤ РЕАЛ╤ЗУВАЛИ ПЛАН ГЕНШТАБУ ЗСУ, ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ НЕ БУЛО Б
Таке переконання висловив заступник секретаря Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни...


МИРОСЛАВ МАМЧАК: ЛОТОФАГИ
Колишн╕ депутати Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради ╕ не приховували, як ╖х московськ╕ гост╕ викликали...


ПАМ'ЯТЬ ПРО ЗЛУКУ: А ВОНА У НАС ЗАЛИШИЛАСЬ?
22 с╕чня 1919 року – день Злуки, за р╕к до того тут же було проголошено незалежн╕сть УНР. А...


МИРОСЛАВ МАМЧАК: Н╤Ч НА Р╤ЗДВО
Я, м╕чман Чорноморського флоту ╕ студент-заочник Льв╕вського л╕сотехн╕чного ╕нституту, знаходився...


МИРОСЛАВ МАМЧАК: ЛОТОФАГИ
Мен╕ зда╓ться, що технолог╕ю зради у Севастопол╕ ╕ в Криму в╕дпрацьовували з часу проголошення...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 05.04.2013
КРИМ ╤ УКРА╥НА: ПРАВДА ╤СТОРИЧНИХ ВЗА╢МОВ╤ДНОСИН

Врешт╕, на риторичне запитання, чи зна╓мо ми, севастопольц╕ ╕ кримчани, правдиву ╕стор╕ю р╕дного м╕ста чи Криму, мабуть переважна б╕льш╕сть з нас в╕дпов╕сть неоднозначно. А причина в тому, що в ╕стор╕╖ Криму, напевно, найб╕льше сконцентровано так званих б╕лих плям, ран╕ше спец╕ально замовчуваних чи викривлених под╕й нашого минулого упередженими пол╕тичними ╕нтерпретац╕ями. Особливо це стосу╓ться ╕стор╕╖ Севастополя, де ╕стор╕я м╕ста в основному сконцентрована навколо ╕стор╕╖ флоту та двох оборон ╕ розвива╓ться в заздалег╕дь задан╕й площин╕, на яку вплив Укра╖ни намагаються обмежити. Сказане найперше стосу╓ться пер╕оду в╕йн ╕ революц╕й 1917-1921 рок╕в, в╕длуння яких у р╕зн╕й м╕р╕ вплива╓ на ситуац╕ю як у Севастопол╕, так ╕ в Криму ще й сьогодн╕.
Та крига в ╕сторичн╕й науц╕ скресла, скида╓ помалу пол╕тичну кон’юнктуру, час покликав самих кримських ╕сторик╕в взятися за досл╕дження ╕стор╕╖ р╕дного краю, висв╕тлення реального минулого п╕вострова з позиц╕й загальноукра╖нсько╖ ╕стор╕╖. ╤ перш╕ кроки вже зроблен╕. Св╕дченням цього ╓ презентац╕я книги молодого кримського ╕сторика Андр╕я ╤ванця «Кримська проблема в д╕яльност╕ УНР пер╕оду Директор╕╖ (к╕н. 1918-1920 рр.)», яка в╕дбулася у Севастопольському ф╕л╕ал╕ ЧВНЗ «╢вропейський ун╕верситет» 2 кв╕тня 2013 року. Присутн╕ на презентац╕╖ студенти ун╕верситету, севастопольськ╕ ╕сторики, журнал╕сти ╕ представники громадськост╕ отримали змогу ознайомитися з першою в ╕стор╕ограф╕╖ спробою представити комплексну картину пол╕тики Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки пер╕оду Директор╕╖ (1918-1920 рр.) щодо Криму.
Автор, залучивши великий обсяг документальних джерел пер╕оду 1918-1920 рок╕в, мемуари ╕сторичних д╕яч╕в того часу, що представляли р╕зн╕ пол╕тичн╕ сили ╕ народи, ╜рунтовно проанал╕зував аспекти формування кримсько╖ проблеми стол╕ття тому. В Криму ╕ дос╕ переважа╓ погляд, що УНР свого часу в╕дмовилася в╕д Криму, що Крим не тяж╕в до Укра╖ни, та Андр╕й ╤ванець документально це спростову╓ ╕, йдучи посл╕довно за ╕сторичними фактами, демонстру╓ тод╕шн╕й п╕дх╕д укра╖нських державних структур до статусу Кримського п╕вострова, ╖хн╕ в╕дносини з Кримським крайовим урядом, режимом П. Врангеля, реакц╕ю укра╖нського уряду на пропозиц╕ю частини кримськотатарських пол╕тик╕в надати мандат на Крим Польщ╕, як ╕ намагання укра╖нсько╖ громади Криму пов’язати свою долю з УНР.
Працюючи над книгою, Андр╕й ╤ванець зум╕в зд╕йснити найб╕льш повний на сьогодн╕шн╕й день науковий опис стосунк╕в м╕ж УНР та врангел╕вським режимом у Криму в 1920 р. Кр╕м того, автор вперше розглянув так╕ нев╕дом╕ або маловивчен╕ теми, як д╕яльн╕сть укра╖нського п╕дп╕лля у врангел╕вськ╕й арм╕╖, укра╖нського нац╕онального руху в Криму в 1919-1920 роках, намагання укра╖нських дипломат╕в створити Чорноморську федерац╕ю кра╖н, обм╕н першими в╕йськовими делегац╕ями м╕ж УНР ╕ П. Врангелем у травн╕ 1920 р., в╕зит голови Укра╖нського нац╕онального ком╕тету С. Моркотуна в Севастополь у вересн╕ 1920 р. ╕ спроби б╕логвард╕йських пол╕тичних ╕ в╕йськових д╕яч╕в створити «кваз╕уряд» Укра╖ни.
Презентац╕я книги ╕ сп╕лкування з автором викликали жвавий ╕нтерес серед присутн╕х на презентац╕╖. Севастопольськ╕ ╕сторики — кандидат ╕сторичних наук А. Лубинець, науковий прац╕вник академ╕╖ ВМС Укра╖ни В. Махно та ╕нш╕ дали високу оц╕нку робот╕ Андр╕я ╤ванця ╕ висловили над╕ю, що автор продовжить наукове досл╕дження теми укра╖но-кримських в╕дносин пер╕оду нац╕онально-визвольно╖ боротьби укра╖нського народу 1917-1921 рок╕в.

Мирослав МАМЧАК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11607

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков