Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 29.03.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 29.03.2013
«Мо╖й улюблен╕й, зд╕бн╕й учениц╕...»

Джерела

Випадкове знайомство поклало початок мого сп╕лкування з ун╕кальною людиною з надзвичайно нелегкою долею – музикантом ╕ педагогом, св╕дком ╕ учасником нелегких випробувань ╕ ц╕кавих культурно-музичних под╕й, у центр╕ яких оберталися так╕ всесв╕тньо в╕дом╕ ╕мена, як Серг╕й Серг╕йович Прокоф’╓в та Генр╕х Густавович Нейгауз.
Коли одного березневого дня я з╕ сво╖м земляком дн╕пропетровцем Григор╕╓м Тараненком п╕шов у гост╕ до ялтинського кра╓знавця, в минулому л╕каря, доктора медицини Володимира Володимировича Навроцького, я побачив у руках мого супутника невеликий букет кв╕т╕в. На мо╓ запитання той в╕дпов╕в, що саме сьогодн╕, наприк╕нц╕ березня, у дружини господаря день народження. Я тод╕ не м╕г нав╕ть уявити, яка незвичайна розпов╕дь чека╓ на мене. Бо коли в розмов╕ з господарями став опов╕дати про наш╕ Приазовськ╕ кра╖, про видатних земляк╕в — письменник╕в, поет╕в, вчених, композитор╕в, зокрема, В. Немировича-Данченка, М. Корфа, М. Каришева, юв╕ляр╕в 2011 року — укра╖нського репресованого письменника Саву Божка та Серг╕я Прокоф’╓ва, радост╕ ╤рини В╕ктор╕вни не було меж! Виявля╓ться, в далек╕й юност╕ школярка ╤рина Шумська брала участь у зустр╕ч╕ видатного композитора з Москви Серг╕я Серг╕йовича Прокоф’╓ва, який при╖хав у гост╕ до свердловських (╓катеринбурзьких) роб╕тник╕в! Тод╕ ╤рина з мамою довго добиралися трамва╓м до нового Палацу культури, а згодом на осв╕тлен╕й сцен╕ вона грала перед величезною аудитор╕╓ю «Мимольотност╕» ген╕ального Прокоф’╓ва!
Пот╕м були репрес╕╖ ╤рининого батька, тяжк╕ роки, коли не стало нав╕ть пристойного житла. Але була Музика… ╤ згодом у м╕ст╕ «не за сво╓ю волею» з’явився Генр╕х Нейгауз. В╕н ╕ його друз╕, часом не на жарт ризикуючи, зум╕ли переправити д╕вчину до Москви, ╕ вона стала талановитою ученицею основоположника радянсько╖ музично╖ школи…
З якою теплотою ╤рина В╕ктор╕вна згаду╓ сво╖х перших педагог╕в у Новосиб╕рську! На жаль, у Москв╕ зустр╕чала С. С. Прокоф’╓ва дуже р╕дко – т╕льки на оф╕ц╕йних концертах, а от Генр╕х Густавович… Той нав╕ть при╖здив у гост╕ до них у Л╕вад╕ю (серпень 1964 р.), а перед цим були разом у Коктебел╕… Давно то було. Але добра пам’ять не зна╓ меж. ╤ як прекрасне п╕дтвердження цьому — на ст╕н╕ портрет великого учителя з дарчим написом: «Мо╖й улюблен╕й, зд╕бн╕й учениц╕! Г. Нейгауз».
Вже згодом, у сво╖ наступн╕ в╕дв╕дини Ялти ╕ Алушти, я детально розпов╕в Навроцьким, як пройшло в╕дзначення 120-л╕ття Серг╕я Серг╕йовича Прокоф’╓ва на його мал╕й батьк╕вщин╕, у сел╕ Красному (Сонц╕вц╕) Красноарм╕йського району на Донеччин╕. Довелось шукати спонсора, щоб наш╕й невеличк╕й Меж╕вськ╕й делегац╕╖ вибратися до сус╕днього району (за в╕дсутност╕ нормального транспортного сполучення, оперативно╖ ╕нформац╕╖ ╕ т. ╕н.).
…Якщо коротко, то це було гранд╕озне свято, якого ще не знали наш╕ козацьк╕ степи. Оновлений величний музей у прим╕щенн╕ колишньо╖ школи, де свого часу працювала мама Серг╕я Прокоф’╓ва, реставрована церква ╕ могили р╕дних композитора, картинна галерея п╕д в╕дкритим небом, сучасна пересувна ажурна сцена… Були губернатор Анатол╕й Близнюк, дружина Президента Укра╖ни Людмила Янукович, прибули онуки композитора Кордел╕я ╕ Беатр╕с з Англ╕╖, були мо╖ друз╕ з сус╕днього Доброп╕льського району… А головне — п╕д веч╕рн╕м, догораючим загравами травневим небом залунала могутня ╕ в╕чна музика композитора-земляка. Лунали ар╕╖ у виконанн╕ ки╖вських, московських ╕ санкт-петербурзьких уславлених сп╕вак╕в, виступали хор ╕ артисти Донецько╖ ф╕лармон╕╖….
«…Захован╕ в ноти
 думки ╕ страждання,
Не кожному ц╕ зрозум╕л╕
 з╕знання,
Пробуджений степ
 хоче теж ╖х почути,
Згадати, послухать
 ╕ серцем в╕дчути.
«Зрад╕ти поверненню
 «блудного» сина».
Давно те було,
 та чекав степ ╕ в╕рив
В той св╕т дивовижний
 простор╕в безкра╖х,
У звуках ╕ сяйв╕
 з╕рок недосяжних!
То розум людський!
╤ то ген╕я серце!
То шлях спов╕дальний
 в с╕льце без╕менне».
Напередодн╕ юв╕лею подвижниц╕ в╕тчизняно╖ музично╖ культури ╤. В. Навроцько╖, котра виховала не одне покол╕ння музикант╕в та композитор╕в, як╕ розлет╕лись далеко за меж╕ Криму, а то й Укра╖ни (╖╖ д╕ти теж продовжують музичну традиц╕ю далеко в╕д дому), хот╕лося б, аби вс╕ ми згадали етапи такого ун╕кального життя ╖╖ великих учител╕в С. С. Прокоф’╓ва та Г. Г. Нейгауза, побажали ╤рин╕ В╕ктор╕вн╕ м╕цного здоров’я, радост╕ за усп╕хи ╖╖ численних учн╕в, при╓мних весняних митт╓востей чар╕вно╖ Ялти.

Петро БАБЕЦЬ,
╕сторик, кра╓знавець
смт. Межова
на Дн╕пропетровщин╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 29.03.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11597

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков