"Кримська Свiтлиця" > #13 за 29.03.2013 > Тема "Душі криниця"
#13 за 29.03.2013
ГОРЛИЦ╤ З ГАЛИЦЬКОГО ПОЕТИЧНОГО САДУ
Поез╕я Три самобутн╕ поетеси, три сп╕вуч╕ горлиц╕ з власним голосом ╕ власною манерою виконання, тобто написання сво╖х поез╕й, залет╕ли з кв╕тучо╖ смереково╖ Галичини до сонячного, ов╕яного морським бризом Криму, на л╕тературн╕ стор╕нки ╓дино╖ на п╕востров╕ укра╖номовно╖ газети «Кримська св╕тлиця». Я вдячний дол╕ за те, що вона подарувала мен╕ творчу дружбу з цими чудовими творцями поетичного слова — Любою Проць, Ольгою Яворською та Св╕тланою Антонишин. На жаль, ми н╕коли не зустр╕чалися, особисто незнайом╕, хоч, гадаю, ми все-таки колись зустр╕немося чи на Говерл╕, чи на Ай-Петр╕, але пошана до творчост╕ цих прекрасних сво╖м талантом поетес зародилася в╕дразу ж, як т╕льки-но я прочитав ╖хн╕ поетичн╕ книги: «Група кров╕» Люби Проць, «Понад плином под╕й» ╕ «Зранене стебло» Ольги Яворсько╖ та «Закон самозбереження душ╕» Св╕тлани Антонишин. Ус╕ поетеси — ц╕кав╕, творч╕ особистост╕, хоч люди просто╖, а може, й не тако╖ вже просто╖ дол╕ та профес╕й. Любов Проць — вчителька укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, працю╓ в р╕дному сел╕ Дубляни, що на Самб╕рщин╕ Льв╕всько╖ област╕. Минулого року ╖╖ вельми ц╕каву книгу поез╕й «Група кров╕» було висунуто на здобуття Нац╕онально╖ прем╕╖ ╕мен╕ Т. Шевченка. ╤ хоч вона чомусь не втрапила до числа лауреат╕в, гадаю, що все ще попереду: адже все тече, все м╕ня╓ться, як сказав один давн╕й ф╕лософ. Тож в╕риться, що колись до Шевченк╕вського ком╕тету прийдуть нов╕ люди, уважн╕ше перечитають справд╕ чудов╕ ╕ талановит╕ поез╕╖ Любов╕ Проць ╕ потвердять ╕стину, що справжн╕ поети ╓ не т╕льки т╕, що живуть у столиц╕, а й т╕, котр╕ народилися, живуть ╕ творять у глибок╕й пров╕нц╕╖, в сел╕, серед сво╖х роботящих земляк╕в на лон╕ р╕дно╖ природи, серед кв╕тучих сонях╕в ╕ чорнобривц╕в, серед г╕нких мальв та кучерявих спориш╕в... Адже село — то не лише ╕дил╕я, не лише земний рай ╕ спок╕й для душ╕. То ще й усе аж до навпаки. ╥й, Люб╕ Проць, с╕льськ╕й вчительц╕ ╕ поетес╕, суджено долею не т╕льки навчати д╕тей любов╕ до р╕дного слова, не лише писати в╕рш╕, як випаде св╕тла душ╕ хвилина, а й усю себе до останньо╖ краплини в╕ддавати ╖й, р╕дн╕й земл╕, що ╖╖ зростила ╕ яку вона, селянка з д╕да-прад╕да, мусить не лише любити, а й докласти працьовитих рук до того клаптика земл╕, що зветься городом, аби жити не лише духовним харчем. Ось як вона, Люба Проць, пише про свою нелегку ж╕ночу працю на земл╕:
Не в╕двести очей в╕д вроди Палких пол╕в, знадливих лук... Спивають спрагнен╕ городи Мозольну силу з теплих рук. П╕дпалить втома мокр╕ плеч╕, Недавн╕ жарти поскубе... Ще трохи — ╕ роз╕гне веч╕р На м╕дь розпечену тебе. Тод╕ блаженно потягнутись ╤ посм╕хнутись в н╕куди, ╤ гостро так — на зуб — в╕дчути Кришталь кринично╖ води. Дивитись, мружачись, як с╕ло Янтарне сонце ген за бук. ╤ кинути прив’яле т╕ло На хрест вогнем налитих рук. ...Задмуха╓ св╕дом╕сть горно Думок — ╕ вже немов здаля В╕дчу╓ш, як тебе по горло Знов повнить силою земля.
Так ╕ бачиш в уяв╕ перед собою оту натомлену денною працею на город╕ ж╕нку, що з╕першись на сапку, дивиться, мружачись, як с╕да╓ за далекий пруг денне св╕тило ╕ диву╓шся, як до «на м╕дь розпеченого т╕ла», до «вогнем налитих рук», ще ма╓ прийти Муза, щоб нашептати натомлен╕й ж╕нц╕-поетес╕ палк╕ слова палко╖ Поез╕╖... Колежанка Люби Проць ╕ за творч╕стю, ╕ за фахом Ольга Яворська — також с╕льська вчителька, але не ф╕лолог, а... математик. Народилася вона на Терноп╕льщин╕, зак╕нчила Дрогобицький державний педагог╕чний ╕нститут ╕мен╕ ╤вана Франка, ╕ в╕дтод╕ вчителю╓ у Тур’╖вськ╕й загальноосв╕тн╕й середн╕й школ╕ Старосамб╕рського району на Льв╕вщин╕. Вона — авторка багатьох зб╕рок поез╕й як для дорослого читача, так ╕ для д╕тей, а ще ж пише щемку, хвилюючу прозу, ус╕ сюжети яко╖, впевнений, почерпнуто з нашого непростого людського життя-буття, в╕дтворено переважно т╕ под╕╖, як╕ в р╕зн╕ часи в╕дбувалися в ╖╖ р╕дних краях. З деякими прозовими творами-опов╕даннями та новелами Ольги Яворсько╖ наш╕ читач╕ вже знайом╕, але як поетесу ми ╖╖ для шанувальник╕в красного слова ще не всю в╕дкрили. Гадаю, саме сьогодн╕ ми й ознайомимо наших читач╕в з в╕ршами поетеси з ╖╖ книги вибраного «Понад плином под╕й». В╕рш╕ Ольги Яворсько╖ сповнен╕ глибоко╖ любов╕ до р╕дно╖ Укра╖ни, мови, ╕стор╕╖, до свого р╕дного народу. Поез╕╖ Ольги Яворсько╖ щедро забарвлен╕ метафорами ╕ пор╕вняннями, сповнен╕ глибоко╖ в╕ри у справжн╓ в╕дродження сво╓╖ В╕тчизни, в╕рою в те, що ╕мена геро╖в, як╕ виборювали незалежн╕сть Укра╖ни, нав╕чно збереже народ ╕ ╖х н╕хто й н╕коли не викреслить з нашо╖ ╕стор╕╖. А ще хочеться сказати к╕лька сл╕в й про ще одну горлицю з поетичного саду Галичини, про Св╕тлану Антонишин. За фахом вона — журнал╕ст. Зак╕нчила факультет журнал╕стики Ки╖вського державного ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка. Працювала в багатьох газетах ╕ журналах. Видала к╕лька зб╕рок поез╕й, з-пом╕ж них ╕ книжка «Закон самозбереження душ╕». Художн╓ слово знано╖ поетеси Св╕тлани Антонишин вир╕зня╓ться добрим настро╓м з елег╕йною мелодикою, ф╕лософськими роздумами на житт╓вих реал╕ях, а ориг╕нальн╕ образи, пречудова мова, прозора неперес╕чна стил╕стика св╕дчать про високу майстерн╕сть письменниц╕ на нив╕ л╕тератури. Живе Св╕тлана Антонишин в м╕ст╕ Броди на Льв╕вщин╕. Отже, перед вами, шановн╕ читач╕, три р╕зн╕ поетеси, три р╕зн╕ дол╕, три р╕зн╕ ╕ндив╕дуальност╕, яких об’╓дну╓ талановита, чесна, св╕тла ╕ красива Поез╕я. Проникн╕ться ж щирим художн╕м словом цих трьох сп╕вучих горлиць з неповторно-кв╕тучого галицького поетичного саду ╕, гадаю, матимете неабияке задоволення для серця ╕ душ╕.
Данило КОНОНЕНКО
ГОРЛИЦ╤ З ГАЛИЦЬКОГО ПОЕТИЧНОГО САДУ Ольга ЯВОРСЬКА
* * * Укра╖но моя! Припадаю до твого знамена, До потр╕сканих рук, З яких впали ╕ржав╕ кайдани, Торжествую з тобою, Моя сива згорьована нене, — Ск╕льки л╕т ми чекали, Поки день наш настане!
Ск╕льки впало син╕в тво╖х в╕рних На бит╕й дороз╕, Ск╕льки дочок сив╕ло, Кривав╕ втираючи сльози! — Ти оплаку╓ш мертвих, Над живими — у в╕чн╕й тривоз╕, Бо шумлять ще над ними Загрозлив╕ грози.
Вип’╓м радост╕ чашу За волю народу, ╤ згада╓м геро╖в По ╕мен╕ та без╕менних. Укра╖но моя! Ми щаслив╕, п╕знавши свободу, Припада╓м устами До твого знамена.
МЕН╤ ВАС ЖАЛЬ Мен╕ вас жаль, хто не навчивсь любити Сво╓╖ хати ╕ сво╓╖ мови, Хто може легко згорбленим ходити Й кал╕чити безжально р╕дне слово.
Мен╕ вас жаль, облудлив╕ сексоти, Невже вас матер╕ не годували, Що ви до демона наймались на роботу ╤ душу темн╕й сил╕ продавали?
Мен╕ вас жаль, занудлив╕ манкурти, Вас обминала н╕жн╕сть тополина, Вам у житт╕ н╕коли не почути, Як тужить ╕ сп╕ва╓ Укра╖на.
Х╤БА ТИ УКРА╥НЕЦЬ?.. Х╕ба ти укра╖нець, як у тебе Погас наш дух, як вогник у в╕кн╕? — Тоб╕ вже й мови р╕дно╖ не треба, Клянеш народн╕ звича╖ й п╕сн╕. Чому (хоч зна╓ш) злий ти до нестями? Чому (хоч зна╓ш) змучений украй? Бо не сп╕вав ти п╕сн╕ з колосками, Не плекав ╕з Марусею Чурай.
Не припадав душею до калини, Не чув з╕тхання р╕дно╖ земл╕, Байдужий був до болю Укра╖ни, Коли ╖й душу ранили жал╕.
Вона, як мати, горнеться до тебе, А ти четверту запов╕дь забув, ╤ — н╕ земл╕, н╕ батьк╕вського неба; Ти в сов╕ст╕ на спов╕д╕ не був, — Х╕ба ти укра╖нець?..
* * * Буяння вишневого цв╕ту, Натхнення свята та╖на, ╤з сонячних св╕тлих л╕тер В╕рш╕ склада╓ весна.
* * * Гра╓ барвами день травневий, Усм╕ха╓ться н╕жна блакить, Понад травами цв╕т вишневий З буйним в╕тром у в╕чн╕сть летить.
* * * Зеленим см╕хом хлюпа╓ весна, Кружля╓ птахом в молод╕й д╕бров╕, — Так щиро в душу проситься вона, Щоб народитись у натхненн╕м слов╕.
В пахучих травах стоголосий сп╕в, Щасливий усм╕х сонця у зен╕т╕, ╤ сто травневих молодих в╕тр╕в Голублять землю найр╕дн╕шу в св╕т╕.
* * * ╤ знов весни ласкавий пром╕нець Погладив землю н╕жно, несм╕ливо, ╤ знову кв╕тень — в╕дчайдушне диво — Торкнувся наших змучених сердець.
Весна прийшла... Земля в╕дкрила груди, Чар╕вним запахом дурманить первоцв╕т, — Рад╕йте люди, ╕ бор╕ться, люди, Рятуйте землю, радуючи св╕т!
* * * Не борони мен╕ молитися до слова — Нехай душа шука╓ висоти, Моя стих╕╓, ти не випадкова П╕д пресом б╕д у царств╕ самоти.
Спасиб╕ вам, Карпатськ╕ син╕ гори, За св╕т п╕сень, за трепетну красу, За сиву мудр╕сть, що з в╕к╕в говорить, За жмуток в╕рш╕в, що в душ╕ несу. * * * В строф╕ мо╖й — веснян╕ кв╕ти, У снах — ╓двабна замет╕ль. У школ╕ — циркуль, глобус, д╕ти, А у душ╕ — безмежний б╕ль.
* * * Збираю сл╕в букетики мал╕, Залишу друзям, як покличе в╕чне, — Коли огорне душу потойб╕чне, Нехай цв╕туть любов’ю на земл╕.
* * * Де ж ту правду шукати, За яким небозводом, Коли день ненастанно Огорта╓ п╕тьма, Коли люд зубож╕лий, Що зоветься народом, Прославля воскрес╕ння Те, якого нема?
Злод╕йня торжеству╓, Вороги нахабн╕ють, Жебраки в колоброд╕ В╕д зор╕ до зор╕. Нев╕домий уб╕йник Завше ма╓ над╕ю, Що його чорну душу Захистять владар╕.
Б╕ль утрат невмолимо Понад громом безчестя, Понад видивом ноч╕ Натяга╓ струну. Не каж╕ть про свободу, Бо для правди ╕ чест╕ Хтось невидимий теше В Укра╖н╕ труну. 2001 р.
* * * Понад пам’яттю л╕т, Понад плином под╕й, Понад примхами гордо╖ дол╕ — ╤з крем’яних стор╕ч П╕д╕йнявсь гордий клич ╤ завмер над уламками вол╕. 2002 р.
* * * ╤з Укра╖ни в св╕т — крута дорога, См╕╓ться сонце ╕ бредуть полки. А на обочин╕ стол╕ть жебрачка вбога До неба зносить чорн╕ п’ястуки.
День хлюпа╓ печаллю голубою, За рядом ряд — н╕мих зароб╕тчан. Дорога ╖хня в рабство — не до бою. Збира╓ л╕то по лугах туман. 2002 р.
* * * П╕д небом гордим ╕ високим В╕длунюють Франков╕ кроки. Через роки, журбу ╕ горе Несуть чуття непереборне. Чуття високо╖ ╕де╖... З в╕дкритим серцем йду до не╖. ╤ду в молитв╕, п╕сн╕, слов╕, Ц╕луючи сл╕ди Франков╕.
З╤ЙШЛА ЗОРЕЮ Любов╕ Проць
З п’янко╖ тиш╕ син╕х вечор╕в, З печально╖ задуми явор╕в, З ц╕лющих трав — ромену й первоцв╕ту, З г╕ркого болю скривдженого св╕ту З╕йшла тривожною зорею Над Укра╖ною сво╓ю.
* * * Той чужий, затуманений шлях... Н╕жн╕ зор╕ в коханих очах, ╤ слова тво╖, чист╕, як рута, Я н╕коли не зможу забути.
ЧИТАЮ СТУСА
Читаю Стуса... Як болить душа, ╤ кам╕нь груди здавлю╓ до крику: Його любов — пречиста, як сльоза, Його журба, як океан, велика.
В╕н був борцем, в╕н для Вкра╖ни жив, За сонцем повертався, наче сонях, Сво╓ю смертю правду освятив — Кров мукою вигупу╓ у скронях.
* * * Чи здатн╕ ми ще перейнятись болем, Прислужництво здолати у соб╕, Щоб Укра╖н╕ повернути долю, Утрачену в нер╕вн╕й боротьб╕?
Безв╕р’я душ — страшн╕ше в╕д потопу, В╕дступництво нас нищить без меча. Проносимо ганьбою кр╕зь ╢вропу Горбату нем╕ч власного плеча.
* * * Пригортаюсь душею до п╕сн╕, Обминаю брудну каламуть, Т╕льки серцю незатишно й т╕сно, Бо ╕ п╕сню в безодню ведуть.
Припадаю душею до слова, До маг╕чно╖ сили тепла. В вир╕ ноч╕ шукаю любов╕ — Т╕льки б мимо вона не пройшла.
* * * Поклич мене в весняну буйну пов╕нь, Де все виру╓, бореться, живе... Хай моя туга в в╕чн╕сть попливе, А дух змужн╕╓ в праведному слов╕.
В╤РЮ
В╕рю, прийдемо у Завтра Як╕сь набагато добр╕ш╕, Притулимо н╕жно до серця Потоптан╕ спориш╕. Звучатиме гордо над св╕том Нескорена наша п╕сня, Тр╕умфом свободи народу На струнах свято╖ душ╕.
Св╕тлана АНТОНИШИН
МАРГАРИТА
М╕й Майстре, я давно вже не боюся. Балетне «па» ╕ знову – «раз-два-три». Зухвало в син╕ оч╕ подивлюся ╤ зачаклую пошепки: «Лети!» Махнеш рукою ╕ повториш: «В╕дьма!» Маестро, не спиняйтесь! «Раз-два-три...» Напевно, в╕дьма. ╤ без жалю — в╕льна На вс╕ в╕три. На вс╕ крут╕ в╕три! Стережися, Маргарито! Небо хмарами сповито. Для польоту треба серця, А воно — мов мертвий птах. Ти над ним не ма╓ш влади: Божев╕лля — не розрада. Зам╕сть щастя — т╕льки скельця По зруйнованих св╕тах. Знов Ки╖в заховався за вогнями, А я лечу на св╕й прощальний бал. М╕й Майстре, наш╕ дн╕ уже не з нами: Була зима. Тепер огненний вал Все затопив. ╤ в полум’╖ спокуси Вже не знайду н╕ стежки, н╕ себе. Маестро, час! Зда╓ться, потяг рушив. Куди — не знаю. Мабуть, до небес... Стережися, Маргарито! Небо хмарами сповито. Для польоту треба серця, А воно — мов мертвий птах. Ти над ним не ма╓ш влади: Божев╕лля — не розрада. Зам╕сть щастя — т╕льки скельця По зруйнованих св╕тах.
ЗА ОБР╤╢М С╤ЧНЯ
╤ лет╕ли за обр╕й останн╕ небесн╕ ключ╕. Все забрали з собою: вал╕зи, торби, саквояж╕. Хтось навкол╕шки став. Хтось заплакав на р╕дн╕м плеч╕. Хтось сн╕жину сп╕ймав. Ту, яка вже н╕чого не важить, Бо розтане, мов сон чи сльоза, на ╕ржав╕м меч╕, Чи п╕дпалена нитка, що вузлик н╕як не зав’яже.
А дахи як дахи: проводжали у небо дими, Мов у шпарку душ╕, заглядали в зачинен╕ в╕кна. Я з╕зналась димам: не люблю н╕ дах╕в, н╕ зими, Бо дахи протечуть. А зима невблаганна, як в╕чн╕сть. ...Закувавши серця у кайдани земно╖ вини, Загубились ключ╕ у безкрилому простор╕ с╕чня.
╤ гортанно у н╕ч, де при свят╕ горить коминок, Голосами птах╕в, що далеко, далеко, да-ле-ко, Три печал╕ попросять: «Давай в╕дкорку╓м вино...». Три домашн╕ печал╕ й ручний чорно-б╕лий лелека... ...В╕дл╕тали за обр╕й останн╕ небесн╕ ключ╕...
ЧЕРЕШНЕВ╤ МЕДИТАЦ╤╥ Триптих
Все н╕би просто: Знов цв╕туть черешн╕. Любов Проць
1 ╤ виросла ж, а думалось – з╕в’яне... Солодкий шпак кам╕нчиком упав – Й постукало у душу дерев’яну Г╕ркаве зерня: «Ти жива?» — Жива! Усм╕хнулось. Розгорнуло хмари. Г╕лкою по небу: «буки – аз». ╤ зацв╕в усм╕хнений л╕хтарик, Бо весна. Бо знову — перший клас. ╤ черешня б╕ла, аж незручно, Що забув про смок╕нг пан-гор╕х. (В╕н завжди був неслухняним учнем, Мудрий м╕м з театру: «См╕х ╕ гр╕х»).
А черешня вальсувала, вальсувала... Не питала н╕ про сенс, ан╕ про час. ╤ було для того цв╕ту св╕ту мало: Т╕льки сонце. Т╕льки рад╕сть. Т╕льки — вальс. ...Т╕льки б мед, який бджола начаклувала, У дов╕рлив╕й пелюстц╕ не погас. ╤ щоб доля... Доля — завтра! Зараз — вальс...
2 ...╤ коли св╕танкова черешня Доторкнулась губами до щастя, Не було чого в кошик покласти, Не було куди небу упасти: В╕дцв╕ло... Пересохло... Не вперше – Обмануло ╕ сонцем, ╕ в╕тром, Нав╕ть землю з кор╕нням виймало. ...А до щастя лишалось так мало... Доторкнулась... ╤ тихо з╕в’яла Пелюстиною б╕лого св╕ту...
3 Знов. Знов. Знов Теплий сон на полотн╕ у кв╕тня. Цв╕т. Цв╕т. Цв╕т Зазурм╕в, бо кажуть, що пора. Йдеш. Йдеш. Йдеш, Хоч весна невиразно-досв╕тня. Ждуть. Ждуть. Ждуть Корабл╕ на ср╕бних якорях. А вона, вкор╕нена у долю, В т╕м садку, що хати не встер╕г, Зацв╕ла з такою простотою — Мудрим зорям бризнуло на см╕х. Бо н╕хто не в╕да╓: для чого? Не п╕дкаже, зн╕чен╕й, кому — Т╕ солодк╕ ягоди в╕д Бога, Ця г╕рка повинн╕сть: «Треба буть!» ╤ рости, ╕ гр╕ти бджолам душу, Вибачати людям ╕ соб╕ Зашморг ╕з простого слова: «Мушу!», Чайки крик у зламан╕й судьб╕. ...Ну а люди... Хто ╖х в╕дгада╓, Де вони ╕ де т╕ корабл╕? Чи знайшли св╕й шлях до свого раю, Розлет╕вшись цв╕том по земл╕?.. ...«Все н╕би просто: знов цв╕туть черешн╕...»
ЗЕРНИЦЯ (Дерево, вирощене з нас╕нини-зернини)
Добридень Вам, сеньйоро Осене. Х╕ба не зна╓те — дощ╕! А Ви вруча╓те запросини На золотий стриптиз душ╕.
Хоч серця не хочуть в╕дкриватися. Мокне п╕д дощем спокусник-Зм╕й. Ниточка готова в╕д╕рватися В╕д земл╕.
...Не в╕дпускай, бо з неба не повернеться Той сивий Зм╕й, що мудрий, як дитя. Тремтить п╕д в╕тром молоденька зерниця, Чи-я? Чия?
Вже холодно, сеньйоро Осене, ╤ жовта сукня — не гламур. Я надсилаю Вам запрошення На каву й син╕й абажур.
То дарма, що серце не в╕дкрилося. В╕н п╕шов... Н╕чого, в╕дболить. Ви, сеньйоро Осене, сп╕знилися. Буду жить! Благословлю, хоч з неба не повернеться Той сивий Зм╕й, що мудрий, як дитя. Тремтить п╕д в╕тром молоденька зерниця, Чи-я? Чия?! Тремтить п╕д в╕тром молоденька зерниця, Чи-я? Чия?!
КОМУ ЖИВУ?
...Спитай у ласт╕вки: ╖й до гн╕зда лет╕ти холодно — Пташата стали на крило. Кому живу? ...Спитай у пам’ят╕: Ус╕х згада╓, хто п╕шов? Розмит╕ букви гр╕╓ пам’ятник: Кому живу? ...Спитай у яблун╕, Що сьомий р╕к, як не цв╕те. Сухеньку нав╕ть зр╕зать н╕кому: Кому жила? ...Спитай у в╕дчаю, Що зам╕сть стр╕лок: «цок та й цок...» Назустр╕ч потягу зустр╕чному Летить з годинника п╕сок... Кому живу? ...Спитай у дзеркала: ...Там силуети, ср╕блом вишит╕, ╤ тв╕й автограф на сльоз╕: «Кому живу?!..»
ЕСТАМП КЛЕНОВОГО ЛИСТКА
Зупинивсь на мокрому пороз╕, В курточц╕, що знала й кращ╕ дн╕. Вересень лакован╕й п╕длоз╕ Впав листочком до паркетних н╕г. «Вибач. Знову ос╕нь... Я невчасно?» Усм╕хнулась. П╕дняла листок. ...Ось ╕ дочекалась кв╕тка щастя – Доцв╕ла до жовтих пелюсток. Догор╕ла. Перег╕рклим медом Згасла на долонях св╕чника. ...Що ж, заходь. Будь довгожданим небом. Не вагайся. Ось моя рука. То н╕чого, що сльоза. Н╕чого... Знаю, в нас бували й кращ╕ дн╕. ...Охнула лакована п╕длога – Впала з╕рка до паркетних н╕г...
╤МПРОВ╤ЗОВАН╤ КЛЮЧ╤ П╕сенний цикл
РИМСЬК╤ ВЕЧОРИ Плачуть з Гоголем у Рим╕ вечори. Кар╕ оч╕, б╕л╕ пера, синя тиша. В╕н ╕з мр╕╖ юних панночок створив, А вони за щаслив╕ших зам╕ж вийшли. Дален╕╓ невблаганний силует, Гаснуть губи за холодною вуаллю... В╕н не встиг подарувати ╖й букет, Бо не знав, чи ╓ в старому Рим╕ мальви. Молода, ╓дина, кр╕зь в╕ки ╕ дал╕ Золот╕╓ скрипка у вогн╕... ...Той сеньйор Н╕коло, сивий птах печал╕, Що тепер В╕н бачить ув╕ сн╕?..
См╕х кр╕зь сльози зрячу душу рве на скрик: Не врятують н╕ Солохи, н╕ Оксани. В╕н до проф╕лю пташиного вже звик... На портрет╕ не обличчя — сива рана. В╕н ту рану гримом усм╕шки прикрив, Щоб ╢дина не злякалася печал╕. Плачуть з Гоголем самотн╕ вечори... С╕, сеньйоре, ╓ в старому Рим╕ мальви!..
Молода, ╓дина, кр╕зь в╕ки ╕ дал╕ Золот╕╓ скрипка у вогн╕. ...Той сеньйор Н╕коло, сивий птах печал╕, Що тепер В╕н бачить ув╕ сн╕?... ...Плачуть з Гоголем у Рим╕ вечори...
ДВОГОЛОССЯ
Знов перед портретом св╕ча догоря. Нову запалю — хай не в’яне, Бо серце, немов скрижан╕ла зоря, Над вогником тане. Тане... За страшним в╕ражем, На небесн╕й меж╕ — Т╕льки усм╕х ╕ зранений голос. Голос... Хай Господь береже... То чому не вбер╕г, Не в╕дв╕в в╕д смертельного кола?!. Кола...
Щаслива фата почорн╕ла, мов крик... Коханий, прости, так бува╓, Коли об╕рветься струна у музик, Бо скрипка жалобну гра╓. Гра╓...
Догоря╓ св╕ча. Я навчилася жить У холодному св╕т╕ без тебе. Треба... Дай торкнутись плеча На беззахисну мить А тод╕ повертайся до себе. В небо...
Я сильна. Я зможу любити за двох, Самотню над╕ю з╕гр╕ти. Тод╕ посм╕хнеться нам стомлений Бог ╤ скаже: «Я в╕рю, д╕ти!». В╕рю!..
Бо за тим в╕ражем Дв╕ ромашки цв╕туть, Б╕лий в╕тер ворожить на долю. Долю... ...Хай Любов береже!.. Ваш Собор не з╕труть Чорн╕ смерч╕ розлуки ╕ болю. Болю...
СЕНТИМЕНТАЛЬНИЙ ДИПТИХ
╤ сказав Господь: «Св╕т обпалених крил Тимчасово зачинений – Переобл╕к».
А в неб╕ така неземна голуб╕нь, Що нав╕ть в Дедала душа спочива╓. Десь скрапу╓ в╕ск на незайману т╕нь: Напевно, ╤кар прол╕та╓ над ра╓м. Сьогодн╕ не буде трагед╕й: св╕ча Так р╕вно горить, н╕би в╕рить в безсмертя. М╕й Ангеле, молю: не треба меча. Ти ж бачиш, як╕ т╕ хлоп’ята уперт╕. Прости ╖м зухвал╕сть. Вони ж золот╕! Ще встигнуть розбитись об кам╕нь знев╕ри. Не крила — крилята, а рвуться в пол╕т!.. Вони ще н╕чого не знають про м╕ру, Якою воздасться ╖м за висоту, За те, що небесн╕. За те, що на╖вн╕. То що там в Сократа Про смерть ╕ мету? Не знаю... У неб╕ дороги нер╕вн╕...
2 Падають сливи – син╕й св╕т. Безкрило п╕д╕йшла, попросилася в гост╕. Одна запитала: «Ск╕льки л╕т?» ...Недавно була на калинов╕м мост╕. Хто був там ╕ще? Забула р╕ка... Хоч човник припнутий ще в╕рить у диво. Шука╓ весла непок╕рна рука... Падають сливи...
Дуже солодк╕, стигл╕ дн╕. Несила не п╕днять ╕ п╕дняти несила. Оса здивувалась: «Це мен╕?» Спитала жалом: «Де крила?» А що в╕дпов╕м? ...Згасала св╕ча, ╕ танули крила, м’як╕, бо вразлив╕. Рука не знайшла рят╕вного плеча... ...Падали сливи...
Любов ПРОЦЬ * * * Я зачекалася весни, ╤ зелен-листу, ╕ цв╕т╕ння. У вузлик зв’язую терп╕ння ╤ веснян╕ мережу сни.
Та вже лукавий берез╕ль Десь недалеко ломить кригу, ╤ мл╕╓ серце на в╕длигу, Скреса╓ в ньому давн╕й б╕ль.
Весна — я чую плюск╕т мр╕й, Ось-ось — ╕ з’явиться чекання, Мов брунька, вистр╕лить кохання Й замре в тривоз╕ веснян╕й.
* * * Забулось, як це: тепло, молодо, ╤ день на ниточц╕ дощу... Так довго сн╕г кара╓ холодом — Верб╕ доходить до плачу.
Шепну ╖й, що в╕д неба св╕тлого Сон добрий знак послав давно: Хтось ц╕лий кущ бузку розкв╕тлого Мен╕ поставив п╕д в╕кно!
М╤РАЖ
Була зима, ╕ сн╕гу ц╕л╕ гори В старого саду — просто на плечах. А сад мовчав. Бо що сн╕гам докори? ╤ т╕шився, що в╕н ще не зачах.
...А сн╕г лежав — на в╕тах ╕ на хат╕, Мов пильнував приховане зело... ╤ враз — джмел╕! См╕шн╕ ╕ волохат╕, Ц╕лують кожну кв╕точку в чоло...
* * * В земл╕ мо╓╖ денне й нощне свято П╕д спалахи кв╕тнево╖ зор╕. Др╕боньким цв╕том т╕шиться крислата Стара, як св╕т, черешня у двор╕.
А д╕ти — мов букети п╕днебесн╕! ╤ сл╕в нема пов╕дати про це. Все н╕би просто: знов цв╕туть черешн╕, Веснянками покроплене лице...
Отак, як вперше слухати «кохана» — Все дуже просто й дуже неспроста, Бо ротиком розтуленим тюльпана Ц╕лу╓ душу тиша золота.
Тремтливе сяйво ув очах коханих, Тремтливе сяйво першо╖ зор╕... У стольн╕м град╕ будяться каштани ╤ будять Ки╖в сяйвом л╕хтар╕в.
А в нас — черешн╕ св╕тяться крислато, ╤ найб╕л╕ша — у мо╖м двор╕. ...В земл╕ мо╓╖ — денне й нощне свято П╕д спалахи кв╕тнево╖ зор╕.
* * * Вже не втечем... Впокоримось, безсил╕, Перед розлитим ся╓вом очей. До берега жаги приб’ють нас хвил╕ — На н╕ч, на дв╕, на ц╕лих сто ночей!
Та скажуть пот╕м будн╕ полинов╕, Що в т╕м раю, не в╕даючи сну, Ти пив нектар божественний любов╕ Не сто ночей, а т╕льки мить одну.
* * * Напина╓ л╕то б╕лий парус — Аж п╕д берег смутку в╕днесе. Ти скажи-но: за яку це кару Нам платити рад╕стю за все?..
За любистки, що посм╕ли рвати?.. Та не в тому, певно, справжня суть... Тонконог╕ мальви коло хати Нашу тайну вже не стережуть.
Бо злетить стр╕ла з чужого лука — Б╕лий парус в ос╕нь в╕джене... На поталу смуткам ╕ розлукам, Р╕дний м╕й, не в╕ддавай мене.
* * * Ще тепле спомину плече, Давн╕ш п╕дпалене жагою... Твоя долоня обпече — ╤ знову зробиться чужою.
У сон зайдеш колись вноч╕ По згадц╕, мов по лезу бритви, На тихе хлипання св╕ч╕, На поклик ревно╖ молитви.
* * * Тебе нема — нема тебе ще й дос╕, ╤ знов безсоння з вечора до рана, ╤ карим оком мокрого каштана Всю н╕ч мене голубитиме ос╕нь.
* * * Моя бентежна б╕ла тайно, Не зрадь мовчання — хай цв╕те. ...Ви розум╕╓те, звичайно, ╤ — мовчите. ╤ мовчите.
Та Ваш╕ оч╕ сумом хвор╕... У них загляну хоч на мить — По чорних лезах поговор╕в Душа в╕дважно проб╕жить.
╤ лиш ночами, в снах — печально Ц╕лую втомлене лице... Моя бентежна б╕ла тайно, Ти не кажи йому про це.
* * * Наше щастя не збулось — Збувся смуток наш г╕ркий. ...Стежкою до серця хтось Порозтрушував з╕рки.
* * * Млосний шеп╕т ╕ пожежа рук, Серць палких шалений перестук. ...╤ плете тонесеньку петлю П╕дла зрада на чи╓сь «люблю».
* * * Щось збулося, а щось не збулось... Тихо спомин заграв на соп╕лц╕. У душ╕ сколихнулося щось, Наче птах на замр╕ян╕й г╕лц╕.
БЕРЕЗ╤ЛЬ
Першолисту сл╕пучий спалах! Зелен чубчик в малого кленка. На край серця замр╕яно стала Тиша тиш, в╕д листочк╕в клейка.
╤ см╕ються д╕вчата щасливо: Берез╕ль холоди поборов! ╤ любов╕ незбагнене диво Тихим словом п╕дпалю╓ кров.
* * * Цю печаль, як степ, несходиму Перейшла я таки, м╕й коханий. В╕ддираю в╕д серця зиму, Наче бинт в╕д присохло╖ рани.
Наковталася ст╕льки болю... Як у весну, спечалена, рушу? Пригорни мене, березолю, Кинь п╕дсн╕жник╕в теплих у душу!
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 29.03.2013 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11587
|