Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 22.03.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 22.03.2013
«Спасиб╕ вам, д╕ти, що прив╕тали д╕дуся Шевченка!»

Всекримський конкурс «З любов’ю до Кобзаря» вперше був проведений Всеукра╖нським ╕нформац╕йно-культурним центром минулого року з метою вшанування пам’ят╕ великого укра╖нського поета ╕ мислителя, основоположника сучасно╖ укра╖нсько╖ л╕тературно╖ мови Тараса Шевченка, поглибленого вивчення його спадщини та ╖╖ актуальност╕ в сьогоденн╕, сприяння розвитку творчих зд╕бностей школяр╕в, удосконалення навичок волод╕ння р╕дною мовою, виховання духовност╕ та патр╕отичних почутт╕в до кра╖ни. Конкурсн╕ виступи переможц╕в були розм╕щен╕ у в╕деоформат╕ на сайт╕ В╤КЦ в ╤нтернет╕, а дво╓ з них – Саб╕на Петренко ╕з ЗОШ № 26 ╕ Над╕я Бабак з Тавр╕йсько╖ школи-г╕мназ╕╖ № 20 декламували твори Т. Шевченка 9 березня нин╕шнього року на сцен╕ Центрального музею Тавриди в концерт╕ державного вокально-хореограф╕чного ансамблю «Тавр╕я», присвяченому 199-й р╕чниц╕ з дня народження Кобзаря.
Через к╕лька дн╕в – з 12 до 14 березня у рамках Дн╕в Шевченка в Криму минулор╕чн╕ конкурсанти, що стали старшими на р╕к, ╕ новачки змогли перев╕рити себе в новому змаганн╕ з ровесниками на краще декламування в╕рша Т. Шевченка або ╕ншого автора про нього тривал╕стю до п’яти хвилин уже у цьогор╕чному, другому конкурс╕ «З любов’ю до Кобзаря». Як ╕ тор╕к, проводився в╕н у трьох в╕кових категор╕ях, а дотримання учасниками тематики, ч╕тк╕сть дикц╕╖ та виразн╕сть мовлення, вм╕ння словом передати емоц╕йний стан твору та артистичн╕сть оц╕нювало жур╕ у склад╕ заслуженого артиста Автономно╖ Республ╕ки Крим Аркад╕я Вакуленка, заступника генерального директора В╤КЦ Св╕тлани Леоново╖ та зав╕дувача редакц╕йно-видавничого в╕дд╕лу Сабр╕╓ Кандимово╖.

ШЛЯХАМИ ЮНОГО ТАРАСА
У перший конкурсний день змагалися наймолодш╕ читц╕ – д╕ти в╕ком в╕д 7 до 10 рок╕в. Б╕льш╕сть ╕з сорока учасник╕в майже двогодинного поетичного марафону супроводжували вчител╕, батьки, бабус╕ або ж старш╕ брати ╕ сестри. З такою сол╕дною групою п╕дтримки юн╕ конкурсанти в барвистому укра╖нському вбранн╕ – вишиванках з в╕ночками ╕ кольоровими стр╕чками, козацьких шароварах, немов справжн╕ гайдамаки, чи сцен╕чних костюмах художн╕х образ╕в Шевченка виходили перед аудитор╕╓ю ╕ впевнено декламували вивчен╕ напам’ять в╕рш╕.
Б╕льш╕сть обрала для цього знайому кожному ще з читанок пейзажну л╕рику: «Тече вода в син╓ море», «Садок вишневий коло хати», «Зацв╕ла в долин╕ червона калина»... Однак дехто, незважаючи на юний в╕к, вв╕в у св╕й репертуар ╕ так╕ складн╕ твори, як уривки з поем «╤ван П╕дкова», «Княжна» та ╕нш╕, ╕ виконав ╖х так артистично, що викликав оплески в зал╕. ╤ хоч були у виступах й забут╕ слова, сльози потекли з очей лише в одн╕╓╖ – наймолодшо╖ конкурсантки, коли вона побачила, як жур╕ нагороджу╓ за призов╕ м╕сця дипломами ╕ книгами ╕нших д╕тей, а ╖╖ об╕йшло увагою. Та виявилося, що вона зарано почала переживати свою невдачу. ╥╖ ╕м’я не називали лише тому, що саме вона ╕ стала одн╕╓ю з трьох переможниць у ц╕й в╕ков╕й категор╕╖: це Ганна Мартиненко з НВК «Школа-л╕цей» № 3, Соф╕я Вереме╓нко з Укра╖нсько╖ школи-г╕мназ╕╖ та Дар’я Галич ╕з спец╕ал╕зовано╖ ЗОШ № 7.

«МЕН╤ ТРИНАДЦЯТИЙ МИНАЛО»
Цей автоб╕ограф╕чний в╕рш Т. Шевченка, мабуть, в╕д╕грав не останню роль у тому, що серед учасник╕в другого конкурсного дня, в якому змагалися учн╕ в╕ком 11-13 рок╕в, тро╓ декламували власн╕ поетичн╕ твори про сво╓ бачення спадку великого Кобзаря, його дол╕, визнання в сучасн╕й Укра╖н╕ та всьому св╕т╕.
— Для мого д╕дуся головною книгою ╓ «Кобзар», — сказала в╕ршованими рядками Есма Хайбула╓ва ╕з ЗОШ № 4.
З цим в╕ршем вона пос╕ла друге м╕сце, третьою стала учениця г╕мназ╕╖ № 1 ╕м. К. Ушинського Дан╕ела Ермерт. А перемогла у ном╕нац╕╖ шк╕льних поет╕в ще одна представниця цього навчального закладу — Д╕ана Шестакова.
Конкурсна програма другого дня, в як╕й виступив 41 учасник, була р╕зноман╕тною за зм╕стом, формами ╕ жанрами. Сво╖ вар╕анти сцен╕чного ╕нтерпретування твор╕в Шевченка представили сол╕сти, дуети, ансамбль. Прозвучала мелодекламац╕я п╕д мелод╕ю «Реве та стогне Дн╕пр широкий», виконану на бандур╕.
Найкращими жур╕ визнало виступи Ольги Б╓л╓вцево╖ та Саб╕ни Петренко ╕з ЗОШ № 26, Фер╕де Веджат з г╕мназ╕╖ № 11 ╕м. К. Треньова та читецького ансамблю «Натхнення» ЗОШ № 2, як╕ ╕ стали переможцями. П╕сля отримання нагород одна з геро╖нь дня – семикласниця Саб╕на розпов╕ла, що декламувати в╕рш╕ з╕ сцени розпочала в п’ятому клас╕. Спочатку готувалася до виступ╕в перед глядачами в зал╕ сама, а останн╕й р╕к займа╓ться у зразков╕й театральн╕й студ╕╖ «Св╕танок» Республ╕канського центру дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕. Що декламувати – обира╓ сама. Зна╓ напам’ять десять твор╕в Шевченка, з одним ╕з яких – «Меж скалами, неначе злод╕й», пройшла випробування конкурсом. А найб╕льше ╖й подоба╓ться «Утоплена».

ДУМИ НАД ДН╤ПРОВОЮ САГОЮ
7 березня п╕сля традиц╕йно╖ оф╕ц╕йно╖ Шевченк╕ани в Укра╖нськ╕й школ╕-г╕мназ╕╖ група старшокласник╕в за дорученням директора по╖хала покласти кв╕ти до пам’ятника Кобзарев╕. Була 13-та година.
— У цей час у парку б╕ля постаменту було безлюдно, — розпов╕в один з учасник╕в шк╕льно╖ акц╕╖ Микита Сн╓г╕рьов. – Т╕льки одна бабуся, побачивши нас здалеку, п╕д╕йшла ближче ╕ сказала: «Спасиб╕ вам, д╕ти, що прив╕тали д╕дуся Шевченка».
Це було сказано нею так щиро, в╕д душ╕, що одинадцятикласник, який ран╕ше не брав участ╕ у всекримських конкурсах читц╕в, а виступав лише в ст╕нах г╕мназ╕╖, грав у виставах, за тиждень вивчив напам’ять уривок з поеми «Сон» ╕ дебютував у конкурс╕ «З любов’ю до Кобзаря» в трет╕й день змагань у в╕ков╕й категор╕╖ 14-17 рок╕в. Та так усп╕шно, що з першого разу став його переможцем разом ще з одним представником г╕мназ╕╖ – Ал╕ Джем╕л╓вим. Перше м╕сце з ними серед 32-х учасник╕в розд╕лили Зоя Мансурова ╕з ЗОШ № 12, Яна Благодатна ╕з ЗОШ № 33 та Олександр Пол╕новський ╕з ЗОШ № 31. За створення власних поез╕й, присвячених Шевченку, жур╕ в╕дзначило учениць ЗОШ № 21 – Мар╕ю Чернову та ЗОШ № 14 – Джуль╓тту Карманову.
Поетична творч╕сть Шевченка наст╕льки багатогранна – л╕рична, патр╕отична ╕ драматична, що да╓ безл╕ч можливостей для театрал╕зованих постановок. Це ╕ використали у сво╖х виступах конкурсанти. Однак сильн╕шими з них виявилися не т╕, хто ма╓ гарн╕ голосов╕ дан╕, а хто займа╓ться в студ╕ях п╕д кер╕вництвом досв╕дчених педагог╕в. Бо в мистецтв╕ розмовного жанру, за словами А. Вакуленка, головне – не сила голосу, а ╕нтонац╕йне декламування. ╤ якщо хтось з╕йшов з дистанц╕╖, забувши текст, чи залишився поза призовою тр╕йкою, впадати у в╕дчай не треба. Ситуац╕ю можна буде виправити ╕ здобути в рейтингу для сво╓╖ школи за шкалою управл╕ння осв╕ти м╕ськвиконкому сорок бал╕в у наступному роц╕. В╤КЦ плану╓ провести трет╕й конкурс за творами Т. Шевченка в р╕к в╕дзначення 200-р╕ччя з дня його народження в так╕ ж строки, додавши до нього к╕лька нових ном╕нац╕й, зокрема, малюнк╕в ╕ власних поетичних та прозових твор╕в, присвячених Кобзарю.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 22.03.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11547

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков