Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УРОКИ КРИМУ: ПОПРИ ТРАВМУ, МИ МА╢МО ЗНАЙТИ СИЛИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Виступ учасника Нестор╕всько╖ групи ╢вгена Гл╕бовицького у Кримському дом╕ п╕д час вечора,...


ОДИНОЧН╤ П╤КЕТИ В КРИМУ: ВИКЛИК ОКУПАНТАМ
Б╕льше 80 суд╕в у справах кримськотатарських патр╕от╕в провела в один день т.зв. "кримська влада"...


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Поширюйте цього листа. Ма╓мо застоювати себе, св╕й Край. Хто, як не ми?


КОР╤ННЕ НАСЕЛЕННЯ ВИТ╤СНЯЮТЬ З КРИМУ
Про це йдеться в допов╕д╕ "Пол╕тичн╕ пересл╕дування в Рос╕╖": ш╕сть м╕сяц╕в 2017 року.


10 МАЛОВ╤ДОМИХ ФАКТ╤В ПРО КРИМСЬКОТАТАРСЬКИЙ ПРАПОР
Блакитний кол╕р прапора означа╓ чистоту, свободу ╕ чесн╕сть
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2013 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 15.03.2013
ВЕСНА З ╤М’ЯМ МАРТА

«Чест╕та!» – «Здрастуйте!» – зверталися в Кримському етнограф╕чному музе╖ до вс╕х, хто в один ╕з перших дн╕в березня прийшов на болгарське свято зустр╕ч╕ весни – «Баба Марта». З ним у болгар пов’язано багато легенд. Розпов╕да╓ться, наприклад, як у давн╕ часи в одн╕й с╕м’╖ було одинадцять брат╕в ╕ одна сестра Марта (д╕тей ст╕льки, як м╕сяц╕в у роц╕). Якщо брати ображали сестру, вона сердилася ╕ плакала. Тод╕ в природ╕ дув холодний в╕тер, падав сн╕г чи дощ. Коли ж вони брали ╖╖ в сво╖ ╕гри та см╕шили, то погода покращувалася ╕ св╕тило сонце.
Ця легенда — про м╕сяць березень, який у болгар ма╓ ж╕ночу основу ╕ такий же м╕нливий, як настр╕й ж╕нки. Свято «Баба Марта» в╕дзнача╓ться з 1 до 9 березня. До нього готу╓ться вся с╕м’я. Господиня з д╕тьми прибира╓ в будинку, господар – на подв╕р’╖. А пот╕м ус╕, в╕таючи одне одного з приходом весни, дарують на щастя, здоров’я ╕ добробут «мартенички» або «мартениц╕» – амулети з переплетених червоних ╕ б╕лих вовняних ниток. Для болгар вони – не лише прикраси, а й, за пов╕р’ям, зм╕цнюють здоров’я, дають додаткову енерг╕ю людин╕, ╓ сво╓р╕дним захистом в╕д нещасть ╕ хвороб. Б╕лий кол╕р символ╕зу╓ добро ╕ чолов╕чу основу, а червоний – ж╕ночн╕сть та родюч╕сть.
У Криму болгари живуть з к╕нця Х╤Х стол╕ття. Вони почали пере╖жджати сюди п╕сля того, як 3 березня 1878 року в результат╕ перемоги, здобуто╖ Рос╕╓ю у в╕йн╕ з Османською ╕мпер╕╓ю (1877-1878 рр.), був п╕дписаний Сан-Стефанський догов╕р, зг╕дно з яким Болгар╕я визволилася в╕д майже 500-р╕чного турецького ярма. Оселялися в Старому Криму, сел╕ Курське Б╕лог╕рського району та ╕нших. Всього на п╕востров╕ нин╕ нал╕чу╓ться ш╕стнадцять нац╕ональних болгарських поселень, жител╕ яких збер╕гають свою мову, культуру, звича╖ ╕ традиц╕╖.
Передан╕ ними в музейну етнограф╕чну експозиц╕ю нац╕ональн╕ костюми дорослих ╕ д╕тей, предмети побуту, саморобн╕ реч╕ стали декорац╕╓ю свята зустр╕ч╕ весни по-болгарськи. Його ведуч╕ – Ольга Гайворонська, зав╕дувач науково-досл╕дного в╕дд╕лу музею, та Варвара Чел╕щева, член С╕мферопольсько╖ громади Кримського республ╕канського товариства болгар ╕м. Па╕с╕я Х╕лендарського, в╕двели гостям – в основному студентам та учням роль не пасивних глядач╕в, а активних учасник╕в ус╕х д╕йств сценар╕ю. Вони д╕зналися ╕стор╕ю баби Марти, пов’язан╕ з нею легенди та звича╖, зокрема, вибору юнаком наречено╖, запл╕тання д╕вчатами «мартеничок» у коси, зав’язування ╖х на плодов╕ дерева для доброго врожаю, на домашн╕х тварин.
На свят╕ декламували в╕рш╕ про весну ╕ кохання, сп╕вали п╕сню «Горчиво вино» («Г╕рке вино»), навчалися виконувати найпрост╕ш╕ елементи болгарського народного танцю «Хоро» («Круг») – два кроки вперед, а трет╕й – назад. Весело пройшли парн╕ змагання в швидкост╕ намотування ниток на дерев’яну основу, а на майстер-клас╕ кожен м╕г власноруч виготовити «мартеничку».
На зак╕нчення свята вс╕ учасники – актив╕сти товариства ╕ гост╕ зд╕йснили у внутр╕шньому двор╕ музею обряд «очищення вогнем» в╕д усього, що заважа╓ людям бути щасливими, жити рад╕сно, в гармон╕╖ з собою та навколишн╕м св╕том.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2013 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11544

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков