Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 15.03.2013
У ЯЛТУ, ДО ЛЕС╤...

Щороку, коли настають останн╕ дн╕ боротьби сонцесяйно╖ весни з холодною зимою, ми в╕дзнача╓мо Лесин╕ роковини. В Ялт╕ вже склалася традиц╕я проводити в музе╖ Лес╕ Укра╖нки, що ╓ в╕дд╕лом Ялтинського ╕сторико-л╕тературного музею, свято «С╕м струн», приурочене до Дня народження ген╕ально╖ письменниц╕. Зайве нагадувати, наск╕льки важливим було наше м╕сто для поетеси: численн╕ кримськ╕ тексти, початок драматично╖ творчост╕, фатальн╕ та романтичн╕ зустр╕ч╕ ╕ ялтинський медовий м╕сяць, ╓диний у св╕т╕ запис голосу Лес╕ Укра╖нки, зроблений у нашому м╕ст╕.
Не менше значення мала ╕ Леся Укра╖нка для Ялти. Завдяки таким ген╕ям, як вона, котр╕ сво╓ю присутн╕стю освячували маленьке курортне м╕сто, Ялта мала змогу долучитися до укра╖нського слова, культури. А у скарбниц╕ св╕тово╖ л╕тератури з’явились нов╕ поетичн╕ штрихи до незабутнього образу нашого краю.
Цьогор╕чне святкування виявилося ун╕кальним, оск╕льки на в╕дм╕ну в╕д попередн╕х рок╕в тривало, на диво, два дн╕. Мабуть, так мало бути, оск╕льки цей р╕к особливий – р╕к пам’ят╕ письменниц╕ – 100 рок╕в, як Лес╕ нема з нами, але, безумовно, лише ф╕зично, оск╕льки пророчими стали ╖╖ слова, що вона вклала в уста одн╕╓╖ з╕ сво╖х геро╖нь:
Н╕, я жива, я в╕чно буду жити!
Я в серц╕ маю те, що не вмира╓!
Розпочалося святкування днем в╕дкритих дверей музею, коли вс╕ охоч╕ мали змогу безкоштовно пройтися залами музею, зануритися у св╕т слова, л╕тератури, св╕т ген╕ально╖ письменниц╕. Цього року бажаючих виявилося чимало.
Традиц╕╓ю вже стало в╕дкривати святков╕ заходи б╕ля добре в╕домого ялтинцям пам’ятника письменниц╕, що давно став в╕зит╕вкою нашого музею та прикрасою Ялти. Цьогор╕ч, як ╕ завжди, святкова програма розпочалася з в╕тального слова виконуючо╖ обов’язки кер╕вника музею А. С. Сушково╖ та почесних гостей: Л. О. Ковальчук (заступника начальника Управл╕ння культури Ялтинсько╖ м╕сько╖ ради) та Г. ╤. Матв╕╓нко (заступника кер╕вника ╤нституту ф╕лолог╕╖, ╕стор╕╖ та мистецтв). Можлив╕сть поринути у вишукане слово Лес╕ Укра╖нки надали сво╖ми виступами студентки Кримського гуман╕тарного ун╕верситету Уляна Кравченко (в╕рш «Татарочка») та Юл╕я Березницька (в╕рш «Contra spem spero»). ╤ на завершення урочисто╖ програми – покладання кв╕т╕в до пам’ятника Лес╕. При╓мно було споглядати за тим, що в цей особливий день було людно – переважно студенти та молодь, як╕ мали змогу ╕ншими очами подивитись ще раз на пам’ятник письменниц╕, доторкнутися до ╖╖ слова, в╕дчути трохи ╕ншу атмосферу…
Продовження святково╖ програми в╕дбувалося у затишн╕й зал╕ музею, яка нав╕ть виявилася замалою для тако╖ велико╖ к╕лькост╕ глядач╕в. Тут ще раз кожен мав змогу переконатися, наск╕льки багатогранною ╓ постать Лес╕ Укра╖нки. ╥╖ житт╓вий шлях та творчий доробок надихають л╕тератор╕в, театрал╕в, художник╕в, музикант╕в, науковц╕в… Тут, в ошатн╕й в╕тальн╕й зал╕ музею глядач╕ поринули у св╕т музики, почувши гру рояля та бандури. ╤нтелектуальна гра «Знавц╕ «Л╕сово╖ п╕сн╕» серед студент╕в 4 курсу допомогла в╕дчути казкову атмосферу та зустр╕тися з героями в╕домо╖ драми-фе╓р╕╖ Лес╕ Укра╖нки – «Л╕сово╖ п╕сн╕», св╕т яко╖ чару╓ вже не одне покол╕ння. Як не дивно, але це був саме той випадок, коли в ╕нтелектуальн╕й гр╕ переможця не виявилося.
Новаторське в╕дчуття та розум╕ння поетичного слова письменниц╕ продемонстрували учн╕ ЯНВК «Укра╖нська г╕мназ╕я ╕м. Степана Руданського» та Ялтинського навчально-виховного комплексу «Школа-л╕цей» № 9. Варто в╕дзначити, що один з них – Михайло Чагановський згодом посяде переможне м╕сце на конкурс╕ «Змагаймось за нове життя!».
Окрасою свята виявився виступ-експромт ще зовс╕м маленько╖ д╕вчинки, яка прийшла як глядач разом з╕ сво╓ю бабусею. ╤ тепл╕ше ста╓ в╕д того, ╕ т╕шить над╕я, що живе ще укра╖нське в серцях ╕ душах п╕дростаючого покол╕ння. Можливо, саме вони здатн╕ зм╕нити на краще ╕ перейняти т╕ обов’язки, яких дотримувалася протягом усього свого життя ╕ вт╕лю╓ протягом стол╕ть сво╓ю творч╕стю Леся Укра╖нка – обов’язк╕в берегин╕ нац╕╖. Адже слово, що бринить з дитячих вуст, сприйма╓ться зовс╕м по-╕ншому, ╕ здатне доторкнутися до найпота╓мн╕ших струн наших душ ╕ сердець.
26 лютого сво╖ двер╕ в╕дчинив Ялтинський театр ╕м. А. П. Чехова, на сцен╕ якого ожили геро╖ драматично╖ поеми Лес╕ Укра╖нки «Орг╕я» у виконанн╕ артист╕в Кримського академ╕чного укра╖нського музичного театру. З╕ вступним словом виступила С. О. Кочерга. ╤ ось п╕днято зав╕су, ╕ ми поринули в античний св╕т тексту Лес╕ Укра╖нки. Це була вагома под╕я для ялтинц╕в. ╤ велика вдячн╕сть акторам Кримського академ╕чного укра╖нського музичного театру та режисеров╕ В. Гуменюку, як╕ надали можлив╕сть продовжити святкування ╕ ще раз поринути у св╕т творчост╕ Лес╕ Укра╖нки та зробили колоритним завершення свята.

Над╕я ПАСТУШКО,
старший науковий сп╕вроб╕тник музею Лес╕ Укра╖нки в Ялт╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11541

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков