Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 08.03.2013
«Г╤РКА ПРАВДА КОРЮК╤ВСЬКО╥ ТРАГЕД╤╥»

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

У вересн╕ минулого року Президент Укра╖ни В. Янукович п╕дписав указ «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Корюк╕всько╖ трагед╕╖». М╕сяцем п╕зн╕ше Верховна Рада ухвалила постанову «Про вшанування пам’ят╕ жертв Корюк╕всько╖ трагед╕╖ п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни». У постанов╕ сказано, що «в матер╕алах Нюрнберзького процесу Корюк╕вську трагед╕ю визнали як найб╕льш масове знищення м╕сцевого мирного населення на окупованих територ╕ях за весь пер╕од Друго╖ св╕тово╖ в╕йни».
Весь св╕т зна╓ про трагед╕ю чеського села Л╕д╕це, де 10 червня 1942 року фашисти, звинувативши жител╕в села в переховуванн╕ чеських патр╕от╕в, розстр╕ляли 340 чолов╕к. Така ж страшна доля сп╕ткала французьке село Орадур. А хто не чув про б╕лоруське село Хатинь! Фашисти, бажаючи помститися за вбивство партизанами н╕мецького оф╕цера, 22 березня 1943 розстр╕ляли 149 жител╕в Хатин╕.
Але мало хто чув про трагед╕ю, що роз╕гралася 1-2 березня 1943 року на черн╕г╕вськ╕й земл╕. У селищ╕ м╕ського типу Корюк╕вка фашисти спалили ╕ розстр╕ляли близько 7 тисяч ос╕б.
Про Корюк╕вську трагед╕ю довгий час замовчували, оск╕льки, на думку радянських ╕деолог╕в, ця под╕я кидала т╕нь на партизанський рух. Адже саме за д╕╖ партизан╕в фашисти покарали жител╕в Корюк╕вки. Н╕мц╕ ввели механ╕зм кругово╖ в╕дпов╕дальност╕ мирного населення за акц╕╖ партизан╕в. Бургом╕стр Черн╕гова попередив: «...В╕дпов╕дальн╕сть за спок╕й ╕ порядок у м╕стах ╕ селах поклада╓ться на все населення...». Смертна кара передбачалася ╕ за недонесення про партизан╕в ╕ ╖хн╕х пом╕чник╕в.
У н╕ч на 27 лютого 1943 року одне з партизанських з’╓днань вчинило напад на Корюк╕вський гарн╕зон, що повн╕стю складався з угорц╕в. За розгромлений гарн╕зон н╕мц╕ вир╕шили в╕д╕гратися на м╕сцевих жителях. Вранц╕ 1 березня 1943 року, виконуючи наказ генерала Хойзенберга, каральний заг╕н, що складався з н╕мц╕в та пол╕ца╖в, оточив м╕стечко. П╕д приводом перев╕рки документ╕в карател╕ стали зганяти людей у буд╕вл╕ театру, пол╕кл╕н╕ки, ресторану, клубу, дитячо╖ консультац╕╖, двох шк╕л та розстр╕лювати, не звертаючи жодно╖ уваги н╕ на стать, н╕ на в╕к.
Дивом вц╕л╕л╕ м╕сцев╕ жител╕ знайшли притулок у л╕с╕. Через к╕лька дн╕в частина з них повернулася до сво╖х осель ╕ жахнулася: у дворах ╕ на вулицях лежали гори труп╕в. Люди стали приводити в порядок розорене м╕стечко. Але 9 березня карател╕ знову з’явилися в Корюк╕вц╕. Частину жител╕в вони вигнали з будинк╕в, заштовхали в сарай, який пот╕м облили гасом ╕ п╕дпалили.
В╕йська Червоно╖ Арм╕╖ визволили Корюк╕вку 19 березня 1943 року, через десять дн╕в п╕сля трагед╕╖. Як показала ком╕с╕я з розсл╕дування злод╕янь фашист╕в у Корюк╕вц╕, протягом двох дн╕в окупантами було знищено 6700 ос╕б. З 1300 будинк╕в б╕льш-менш уц╕л╕лими залишилися всього десять.
Минуло 70 рок╕в з дня ц╕╓╖ небачено╖ трагед╕╖. Укра╖нська Корюк╕вка, де нацисти провели наймасов╕шу акц╕ю з╕ знищення мирного населення, повинна стати ще одним суворим прикладом, який нагадуватиме людям про небезпеку нацизму, його ╕деолог╕╖.
Б╕бл╕отека-ф╕л╕я № 4 ╕мен╕ М. М. Коцюбинського Централ╕зовано╖ б╕бл╕отечно╖ системи для дорослих м╕ста С╕мферополя в рамках ц╕льово╖ комплексно╖ програми «Життя за законами гуман╕зму» до р╕чниц╕ траг╕чно╖ дати провела для юнацтва годину-рекв╕╓м «Г╕рка правда Корюк╕всько╖ трагед╕╖», яка пройшла 27 лютого в ЗОШ № 2 в 10 клас╕ (викладач ╕стор╕╖ Сушина Н. А.). Уваз╕ присутн╕х був представлений в╕деоролик «Трагед╕я очима очевидц╕в» з╕ спогадами тих, кому пощастило вижити, фотоекспозиц╕я «В╕дображена правда» та тематична полиця «В╕дбиток на стор╕нках ╕стор╕╖». П╕сля завершення заходу школяр╕ вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв Корюк╕всько╖ трагед╕╖.

╤рина РЕЙДЕР,
зав╕дувач б╕бл╕отеки-ф╕л╕╖
№ 4 ╕м. М. Коцюбинського
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11517

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков