Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДУХОВНИЙ УЧИТЕЛЬ: ╢ВГЕН СВЕРСТЮК
Яким був ╢вген Сверстюк ╕ як╕ повчання залишив у спадок новим покол╕нням, нам розпов╕ла зав╕дувач...


ЗАБУТЕ ╤М’Я Л╤КАРЯ МАР’ЯНА ПАНЧИШИНА
«Знання ╕ досв╕д – в ╕м’я збереження здоров’я укра╖нц╕в”, - таким...


ДОВГИЙ ШЛЯХ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ОСВ╤Т╤
З ЮВ╤ЛЕ╢М! РЕКТОРУ НАЦ╤ОНАЛЬНОГО ПЕДАГОГ╤ЧНОГО УН╤ВЕРСИТЕТУ ╤МЕН╤ М.П. ДРАГОМАНОВА В╤КТОРУ...


«ПОЧЕСНА В╤ДЗНАКА» - ПИСЬМЕННИКУ-ЮВ╤ЛЯРУ
Гост╕ тепло в╕тали Василя Григоровича Латанського.


╤ВАН БОБЕРСЬКИЙ: «ДЕ СИЛА, ТАМ ВОЛЯ ВИТА╢»
╤ван Боберський походив з╕ славетного роду, кор╕ння якого сягало княжих час╕в.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 01.03.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 01.03.2013
ЯКЩО ГОРА НЕ ЙДЕ ДО МАГОМЕТА…

Джерела

Тримаю в руках справд╕ ун╕кальне видання «Укра╖нська д╕аспора: л╕тературн╕ постат╕, твори, б╕бл╕ограф╕чн╕ в╕домост╕». ╥╖ автор-упорядник – доктор ф╕лолог╕чних наук, професор Донецького нац╕онального ун╕верситету В╕ра Просалова.
Поява ц╕╓╖ книжки на св╕т – це якраз той випадок, коли укра╖нськ╕ ╕нтелектуали самотужки намагаються виконувати функц╕╖ держави щодо забезпечення справжньою дов╕дниковою л╕тературою.
Ун╕кальн╕сть науково-дов╕дкового видання в тому, що в одн╕й книжц╕ подано в╕домост╕ про майже тисячу (!) укра╖нських письменник╕в д╕аспори: творчу спадщину, дов╕дков╕ та л╕тературно-критичн╕ матер╕али, що допоможуть в опрацюванн╕ необх╕дно╖ л╕тератури та осмисленн╕ ╖хньо╖ багатогранно╖ художньо╖ творчост╕.
«В╕д часу видання «Енциклопед╕╖ укра╖нознавства» (за редакц╕╓ю В. Куб╕йовича) минуло чимало часу, тому назр╕ла потреба в дов╕дкових виданнях спец╕ального типу, що м╕стили б ╕нформац╕ю з певних галузей знань, дозволяли зор╕╓нтуватися в недавно в╕дкритому для Укра╖ни кол╕ тих письменник╕в, яким довелося працювати й творити за ╖╖ межами, – пише у вступному слов╕ В╕ра Просалова. – У виданн╕ з╕брано й систематизовано б╕ограф╕чн╕ факти, наведено перел╕к художн╕х твор╕в тих л╕тератор╕в, як╕ розпочали чи продовжили творчу д╕яльн╕сть за межами Укра╖ни… Важливо те, що у виданн╕ подаються в╕домост╕ про письменник╕в, як╕ прислужилися укра╖нськ╕й культур╕, незалежно в╕д ╖хнього походження.
Необх╕дн╕сть укладення такого дов╕дника зумовлена в╕дсутн╕стю низки ╕мен у л╕тературному об╕гу, зокрема, Павлини Андр╕╓нко-Данчук, ╤вана Арделяна, Пилипа Бака, Ореста Барчинського, Миколи Букшованого, Маргарити Борзак╕всько╖-Медведюк, Петра К╕зка, Олеся Кв╕тневого, ╤вана Кедрина-Рудницького та ╕нших. Це лише незначна часточка айсберга, який ще треба в╕дкривати. Фрагментарн╕сть ╕ неповнота осмислення л╕тературних явищ д╕аспори – характерн╕ ознаки сучасного л╕тературного дискурсу, що потребу╓ опрацювання значного фактичного матер╕алу, встановлення аутентичного авторства, публ╕кац╕╖ багатьох художн╕х твор╕в».
Авторка св╕дома того, що дов╕дник не може адекватно в╕дбити всю строкат╕сть л╕тературного життя в д╕аспор╕. В╕дсутн╕сть деяких б╕ограф╕чних в╕домостей, неточност╕, хронолог╕чн╕ неузгодженост╕, без сумн╕ву, позначаться ╕ на цьому виданн╕. Проте В╕ра Просалова спод╕ва╓ться, що з часом, завдяки сп╕льним зусиллям, ╖х буде виявлено та усунуто. Принаймн╕ перший потужний крок у напрямку збереження багатющо╖ л╕тературно╖ спадщини укра╖нських письменник╕в у закордонн╕ зроблено.
Книга побачила св╕т у «Сх╕дному видавничому дом╕» за сприяння Укра╖нського культуролог╕чного центру, Донецького обласного в╕дд╕лення Товариства зв’язк╕в ╕з укра╖нцями за межами Укра╖ни («Укра╖на-Св╕т») та Донецького обласного в╕дд╕лення Наукового товариства ╕мен╕ Т. Г. Шевченка. Серед фундатор╕в ╕ Донецька обласна державна адм╕н╕страц╕я.
«Спод╕ваюся, що результат б╕льш н╕ж 15-р╕чно╖ роботи пан╕ В╕ри г╕дно буде поц╕нований як в Укра╖н╕, так ╕ за кордоном, – говорить кер╕вник проекту, оч╕льник Укра╖нського культуролог╕чного центру, професор Донецького нац╕онального техн╕чного ун╕верситету Володимир Б╕лецький (автор 3-томно╖ укра╖номовно╖ «Г╕рничо╖ енциклопед╕╖»). – Робота В╕ри Андр╕╖вни варта високо╖ оц╕нки, перш за все – за колосальну подвижницьку роботу, яку не спромоглися виконати державн╕ муж╕. Адже досл╕дити, вивчити, систематизувати д╕яльн╕сть тисяч╕ укра╖нських майстр╕в пера за кордоном (а деяк╕ з них мали до десятка псевдон╕м╕в) було надзвичайно важко».
Спочатку робота велася у замкненому середовищ╕. Це вже пот╕м, коли ╕нформац╕йну блокаду було роз╕рвано, виникли ╕нтернет, пошуков╕ системи… А до того авторка з дня на день, з року в р╕к ретельно збирала картотеку письменник╕в, що творили в XIX-XXI стол╕ттях за кордоном, збирала в╕домост╕ про них буквально по крупицях. ╤ н╕хто не м╕г гарантувати, чи щось вийде в результат╕. Але тепер, коли ма╓мо перший нар╕жний кам╕нь, за допомогою сучасного масиву ╕нформац╕╖ через р╕к-два можна видати три- чи нав╕ть п’ятитомне видання про укра╖нських письменник╕в за кордоном. Важливий перший крок. ╤ його зроблено.
«Книга перевершу╓ все, що до цього було зроблено в ц╕й царин╕, — упевнений професор В. Б╕лецький. – У наукових колах нав╕ть дехто заздрить: чому ви, а не ми зд╕йснили це видання? ╤ д╕йсно, ми, як громадська орган╕зац╕я, вт╕лю╓мо в життя проекти, як╕ мають фундувати так╕ державн╕ установи, як, скаж╕мо, Академ╕я наук. Але з ╕ншого боку – слава Богу, що ╓!»
Тож репрезентац╕я нашо╖ письменницько╖, поетично╖, драматург╕чно╖ культури високого ╜атунку в╕дбулася завдяки громадськ╕й ╕н╕ц╕атив╕, банку даних, який сформувала професор В╕ра Просалова, та ф╕нансов╕й п╕дтримц╕ Донецько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖.
Книга вийшла накладом 500 прим╕рник╕в ╕ роз╕йдеться в основному по пров╕дних б╕бл╕отеках нашо╖ держави та кра╖н, де прожива╓ укра╖нська д╕аспора.
Проте залиша╓ться момент розчарування в╕д того, що поява под╕бних видань на св╕т в╕дбува╓ться в такий – описаний ╕н╕ц╕ативний ╕ тому значно б╕льш складний спос╕б, а не на системному ╕ регулярному р╕вн╕. Але якщо гора не йде до Магомета…

Ант╕н БОБИР,
головний редактор газети
«Укра╖на козацька»
м. Донецьк

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 01.03.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11471

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков