Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 22.02.2013
«НА СПОМИН ВИШИТ╤ ХУСТКИ...»

Джерела

Доброго дня! Мене звуть Ал╕на М╕к╕тюк. Я навчаюся в 11 клас╕ Новогригор╕всько╖ загальноосв╕тньо╖ школи ╤-╤╤╤ ступен╕в Нижньог╕рського району АР Крим.
Нещодавно мен╕ потрапила до рук «Кримська св╕тлиця», я ╖╖ уважно перечитала. Повн╕стю погоджуюся з╕ словами письменника Миколи Василенка, що ваша газета ц╕кава, по в╕нця наповнена духом нашо╖ нац╕онально╖ культури.
Я ж хочу розпов╕сти про символ, який на сьогодн╕, на жаль, незаслужено забутий. Це — укра╖нська хустка.
* * *
9 травня 2012 року я ходила на концерт, присвячений Дню Перемоги. Програма була дуже ц╕кавою, але найб╕льше мен╕ сподобався виступ вокально╖ групи «Зорецв╕т» та п╕сн╕, як╕ вони виконували. Привернули мою увагу хустки, в яких виступали сп╕вачки.
Для сучасно╖ молод╕, хоч як це прикро визнавати, вишита хустина все част╕ше ста╓ лише шматочком полотна в музейн╕й експозиц╕╖. Але як багато спогад╕в вона нав╕ю╓ стареньким ср╕бнокосим бабусям ╕ матусям сучасних д╕вчат!
Через зав╕су рок╕в до них поверта╓ться ╖хня молод╕сть ╕ те незр╕внянне, не погашене часом д╕воче почуття, бажання подарувати сво╓му обранцю увесь навколишн╕й св╕т, вс╕ сво╖ внутр╕шн╕ почуття, передан╕ голкою на невеличк╕й хустин╕, яку вони ╕ донин╕ дбайливо збер╕гають у стар╕й р╕зьблен╕й або сучасн╕й платян╕й шаф╕.
Хустка — символ прихильност╕, любов╕, переходу в ╕нший соц╕альний стан, в╕рност╕ в коханн╕, прощання, скорботи, кв╕тучо╖ душ╕ укра╖нки.
Колись в Укра╖н╕ хустки вишивалися ср╕блом, золотом, шовком. Веселков╕, мережен╕, вони символ╕зували кв╕тучу душу, висок╕ естетичн╕ смаки укра╖нських ж╕нок.
Протягом стол╕ть хустка була в Укра╖н╕ найдорожчим подарунком. Водночас хустина символ╕зувала найдорожче: р╕дну дом╕вку, мат╕р.
Вона ╖╖ на люди берегла.
╤ щось в очах св╕тилося дитинне,
Коли з╕ схову вносила хустину
╤ лаг╕дно тулила до чола.
Проб╕жить час непом╕тно, нас вс╕х розкида╓ життя по св╕тах. ╤ мен╕ дуже хочеться, щоб хлопц╕, повертаючись ╕з арм╕╖ чи ╖дучи просто в гост╕, везли сво╖м мамам, коханим, молодим дружинам у дарунок хустки.
Хустка — життя… Вона — пам’ять роду, його святиня. Хустка супроводжувала ж╕нку в╕д народження до смерт╕, тобто в╕д сповиточка до зеленого в╕ночка.
Отже, хустка — це обер╕г ж╕нки, бо обер╕га╓ ╖╖ в╕д усього злого, лиха, хвороби.
Я поц╕кавилася у двох сп╕вачок вокально╖ групи «Зорецв╕т» Тетяни Серг╕╖вни та Н╕ни ╤ван╕вни, що вони знають про обрядове значення укра╖нсько╖ хустки та яка ╖╖ роль у сучасному житт╕.
— Мен╕ дуже сподобалися п╕сн╕, як╕ ви виконували на концерт╕. А ще мене зачарували хустки, як╕ були вашою окрасою. Яке розма╖ття барв ╕ в╕зерунк╕в! Це ж чар╕вний неповторний витв╕р мистецтва! Тетяно Серг╕╖вно, назв╕ть, будь ласка, в╕дом╕ вам випадки використання хустки.
 — Коли я була дитиною, мен╕ завжди наказувала мама, що не можна заходити до церкви без хустки н╕ зам╕жн╕й ж╕нц╕, н╕ д╕вчинц╕. Я н╕коли не забуваю ╖╖ пораду та навчаю цьому свою дочку ╕ внучку.
Зам╕жн╕й ж╕нц╕ виходити без хустки м╕ж людей вважа╓ться непристойним, хоча сучасн╕ люди на ц╕ звича╖ мало звертають уваги. А ще пригадую, коли мого брата Серг╕я забирали до арм╕╖, то моя матуся дала йому б╕лу хустину, щоб здоровим повернувся.
— Н╕но ╤ван╕вно, а що пов’язане з хусткою ви пригада╓те?
— Я дуже добре пам’ятаю той день, коли моя сестра з╕ сво╓ю родиною пере╖здила до Ки╓ва. Тод╕ мати зав’язала у б╕лу хустину хл╕б ╕ в╕ддала ╖м, щоб вони н╕коли не забували батьк╕вського порога.
— Про хустки складали п╕сн╕ в р╕зних кра╖нах. А яка улюблена п╕сня вашого колективу?
— Я думаю, що «Синий платочек», ╖й вже виповнилося 70 рок╕в. Написана 1942 року, вона так швидко поширилась ╕ в тилу, ╕ на фронт╕, що не було, мабуть, жодно╖ людини, яка б не знала й не сп╕вала ц╕╓╖ п╕сн╕. Хустка в╕д кохано╖, дружини, матер╕ була для б╕йц╕в на фронт╕, там, на передов╕й, часточкою ╖хнього мирного життя, за повернення якого вони боролись до останнього подиху.
— Я чула, що ви зна╓те багато в╕рш╕в про хустку. Може, прочита╓те хоча б один?
— Так, ╕з задоволенням!

ХУСТИНА

Ще й зараз мама на хустину
Не може глянути без сл╕з,
Бо тато на в╕йн╕ загинув,
Товариш хусточку прив╕з.
Колись ╕ ненька вишивала,
Як батька проводжала в б╕й.
Я теж хустину дарувала –
Служить ╕шов товариш м╕й.
╤ той, хто каже:
 «Вийшли з моди
На спомин вишит╕ хустки»,
Не зна, що звичай це —
 народний,
Який прийшов через в╕ки.
╤ ще в майбутньому багато
Тим, кого в арм╕ю призвуть,
Д╕вчата будуть дарувати
Хустину, щоб не см╕в забуть
Стежину ту, що через поле
У р╕дний д╕м його веде.
А ще — щоб не забув н╕коли
╤ в╕рний був от╕й, що жде.
Я закликаю сучасну молодь н╕коли не забувати, збер╕гати й передавати в╕д покол╕ння до покол╕ння укра╖нськ╕ звича╖, обряди, обереги — й хустину в тому числ╕.

Ал╕на М╤К╤ТЮК,
учениця Новогригор╕всько╖ загальноосв╕тньо╖ школи Нижньог╕рського району в Криму

 

«ХУСТКА П╤ДКАЗУВАЛА Ж╤НКАМ, ЧИ ЖИВИЙ ЧОЛОВ╤К НА В╤ЙН╤»

Виставка «Хустка як обер╕г укра╖нсько╖ родини» в╕дкрилася у ки╖вському центр╕ «Родинний д╕м». Представлен╕ хустки з колекц╕╖ в╕домо╖ журнал╕стки Людмили Грабовенко. Всього у ╖╖ колекц╕╖ знаходиться понад 200 укра╖нських хусток з р╕зних рег╕он╕в. Однак на виставц╕ також ╓ експонати, принесен╕ родичами, друзями та знайомими пан╕ Грабовенко.
Вона згаду╓, що надихнула ╖╖ до збору колекц╕╖ хусток ╕стор╕я ╖╖ бабус╕.
«Д╕дусь перед тим, як ╕ти на в╕йну, подарував мо╖й бабус╕ Мар╕╖ хустку, — розпов╕ла вона. — Та хустка для не╖ була найдорожча, тому що це був останн╕й подарунок, який ╖й зробив чолов╕к, — з в╕йни д╕дусь не повернувся. Бабуся сама п╕дн╕мала чотирьох д╕тей. М╕й батько був найстаршим, пот╕м також п╕шов на фронт. Та хустка була маленька, рябенька у др╕бну кл╕тинку, з китицями. Я пам’ятаю, що бабуся пост╕йно була в ц╕й хустц╕. Вона ╖╖ фактично не зн╕мала. Н╕як не могла я зрозум╕ти, чого ж це бабуся в одн╕й ╕ т╕й сам╕й хустц╕ ходить, а пот╕м мен╕ розпов╕ли, що таке для родини ╕ для ж╕нки хустка. Це ╖╖ обер╕г ╕ сокровенне. Бабуся попросила, щоб ту хустку поклали у труну, коли помре. Так ╕ зробили — вона забрала ╖╖ з собою».
Свою колекц╕ю Людмила ╤ван╕вна поповнювала не лише сама — багато хусток ╖й передали люди з ╕нших рег╕он╕в. Так, зокрема, сталося з найдавн╕шим експонатом колекц╕╖ — хусткою 1936 року. ╥╖ передала Св╕тлана Винограденко, хустка походить з Харк╕вщини, належала родин╕ Романових.
«Мабуть, вони почули ╕стор╕ю мо╓╖ бабус╕. Розпов╕ли свою родинну ╕стор╕ю — прад╕дусь п╕шов на в╕йну ╕ оф╕ц╕йно «пропав безв╕сти». Коли прабабуся брала цю хустку, то завжди говорила: «Чолов╕к живий, я в╕дчуваю тепло. Не в╕рю, що в╕н помер». ╤ в╕н повернувся-таки живим. Ця хустка найпрост╕ша — ╕з сатину, але була в родин╕ оберегом», — говорить Людмила Грабовенко.
Власниця колекц╕╖ показала дв╕ сво╖ улюблен╕ хустки в колекц╕╖, вони належали ╖╖ мам╕ та бабус╕. Кожна хустка ма╓ свою ╕стор╕ю. ╢ тут також хустка, освячена в ж╕ночому монастир╕ «на добро», а також хусточка, в як╕й д╕ти носили родичам калач╕ на Р╕здво.
Директор «Родинного дому» Галина Козлова зазначила, що виставка хусток у них проходить вперше, хоча под╕бн╕ заходи проводять часто.
«Мене вража╓, як рег╕онально в╕др╕зняються малюнок ╕ кол╕р на хустках. Кв╕ти ╕ п╕дб╕р кольор╕в на Зах╕дн╕й Укра╖н╕ ╕нший, н╕ж, скаж╕мо, у Центр╕. Побачивши хустку ╕ доторкнувшись до не╖, можна приблизно сказати, ск╕льки ╖й рок╕в ╕ з якого вона рег╕ону. Стар╕ хустки — з натуральних тканин, а нов╕ш╕ — часом ц╕лком синтетичн╕», — под╕лилася враженнями в╕д виставки голова Федерац╕╖ ж╕нок за мир в усьому св╕т╕ Тетяна Коцеба.
http://gazeta.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11454

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков