Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 22.02.2013
НАЩО НАМ ТОЙ «КРЕАТИН»?

Прочитав у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» статтю «Черн╕вецька маланка. Роздуми про укра╖нську ╕дентичн╕сть» (1 лютого 2013 р.). Статт╕ С. Лащенка завжди св╕ж╕ тематично, а тому добре запам’ятовуються. Так тримати! Хоча н╕, планку пост╕йно треба п╕дн╕мати щораз вище. Згадав 60-т╕ роки минулого стол╕ття. Ми з дружиною трохи мандрували: Б╕лорус╕я, Прибалтика, Крим... А в Москв╕ та Лен╕нград╕ Катерина Петр╕вна вже сама знайомилася з Большим театром, Ерм╕тажем, ╤сак╕╖вським та Казанським соборами, ╕ншими визначними м╕сцями. Мандри запам’яталися мен╕ на все життя. Домський собор (латиш╕ по вс╕й Риз╕ шукали для мене плат╕вку з Месою Баха у виконанн╕ Домського органа), вежа Гедим╕на у столиц╕ Литви, костел св. Анни, а головне — дружн╓ ╕ тепле ставлення рижан та в╕льнюсц╕в. У Б╕лорус╕╖, на жаль, зр╕дка чули милозвучну ╕ чар╕вну (для мене) мову сябр╕в. На 90% панувала московська. У Томаш╕вц╕ та Малорит╕ (Берестейщина) чули й укра╖нську, але наш╕ сп╕врозмовники вмить переходили на рос╕йську, хоч ми користувалися виключно р╕дною. Правда, у Литв╕ та Латв╕╖ мусили переходити на рос╕йську, бо укра╖нсько╖ там зовс╕м не розум╕ли — нав╕ть про що йдеться. Наша рос╕йська була такою химерною — не дивина, адже н╕коли в житт╕ ми не користувалися нею — можна було зо см╕ху померти, напевне, тому нас так добре приймали тамтешн╕ люди. Запам’яталися тод╕шн╕ Яремча ╕ Черн╕вц╕. М╕ськ╕ ринки були для нас великими театральними сценами. Люди у святкових народних строях н╕би ось-ось почнуть танцювати «аркан» або «коломийку». Кептар╕, тайстри, топ╕рц╕, постоли. При╓мно був вражений красою не так Черн╕вц╕в, як буковинських с╕л. Хати, як писанки, подв╕р’я не захаращен╕, тини, мов великодн╕ кошики. На Закарпатт╕ ╕ Терноп╕лл╕ села багат╕, а на Буковин╕ — мальован╕. Донбас, частково ╕ Крим запам’яталися людян╕стю ╕ добротою саме кор╕нних мешканц╕в, бо серед з╕браних з╕ всього св╕ту були люди ╕ людиська.
Але повернуся до маланкування. У нашому сел╕ цибатого парубка переодягали Маланкою, а вродливу д╕вчину — Василем. Це було у сороков╕ роки минулого стол╕ття. Ц╕лу н╕ч з 13 на 14 с╕чня (старий Новий р╕к) гурт молод╕ водив Василя та Маланку в╕д хати до хати: шукали Маланц╕ жениха. Маланку хвалили ╕ вона хвалилася, якою ╓ гарною господинею. Хату зам╕тала, пост╕ль трусила, горшки мила, хату б╕лила ╕ чого т╕льки не виробляла, аж поки не виганяли ╖╖ з хати. 14 с╕чня, на Василя, по об╕д╕, а точн╕ше п╕сля Л╕тург╕╖, хлопц╕-п╕дпарубки ходили з «конем»: три цар╕, ╤род ╕з чотирма центур╕онами, смерть, пастушки в╕дтворювали Р╕здвяне д╕йство... Добре, що газета поверта╓ укра╖нц╕в до традиц╕й, до нашо╖ ╕дентичност╕.
«Кримська св╕тлиця», зокрема й Серг╕й Лащенко, часто торкаються питання мови. Я теж хочу торкнутися, але трохи посварити вас. Скаж╕ть, будьте добр╕, нав╕що у «Черн╕вецьк╕й маланц╕» вживаються так╕ слова, як креатив та алюз╕я? Нав╕що ота сухозл╕тка на нашому золот╕, отой секонд хенд? На жаль, це не т╕льки «Кримсько╖ св╕тлиц╕» стосу╓ться. В одн╕й статт╕ «Дня» надибав аж десяток р╕зних креатив╕в, марг╕нес╕в, ╕нтроверт╕в. Були нав╕ть так╕ «перли», яких не знайдеш у словнику. Нав╕ть м╕й комп’ютер не терпить ╖х. Виправив «креатив» на «креатин», ╕ то дв╕ч╕. Але це я так, з поваги ╕ любов╕ — до вас ╕ до мови.

Василь ГОДЯК
м. Сосн╕вка Льв╕всько╖ област╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11449

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков