Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 22.02.2013
ЗИГЗАГИ УКРА╥НСЬКО╥ ДОЛ╤

╤стор╕я мого народу… Яка же ти складна, карколомна ╕ траг╕чна! Вороги наш╕ найп╕дступн╕ш╕, найжорсток╕ш╕ в╕ками нищили нашу нац╕ональну ел╕ту. А щоб ми н╕коли вже не змогли в╕дродитися, з ХХ стол╕ття почали викор╕няти ц╕л╕ роди разом з д╕тьми...
Я народився у 1950 роц╕ в глухому сиб╕рському сел╕. До найближчого м╕ста було 200 к╕лометр╕в. Тут не було н╕ рад╕о, н╕ газет, н╕ електрики, а була лише початкова школа. Жив я з батьками на другому поверс╕ будинку, який належав мо╓му д╕ду Василю Пантел╕йовичу Сайчуку.
У 1907 роц╕ д╕д Василь пере╖хав ╕з с╕м’╓ю з Пол╕сся до Сиб╕ру. В 1930 роц╕, усв╕домлюючи сутн╕сть б╕льшовицько╖ влади, в╕н заради порятунку сво╓╖ багатод╕тно╖ с╕м’╖ (бо мав одинадцятеро д╕тей), не чекаючи розкуркулення, пров╕в с╕льськ╕ збори, створив колгосп ╕ став його головою. Здав у колгосп с╕м коней, чотири (з п’яти) корови, молотилку, крупорушку, ол╕йницю. Вс╕х багатих середняк╕в влада в╕дправила разом з малими д╕тьми на Колиму. Мало хто з них повернувся живим. Д╕ду ж влада залишила нав╕ть двоповерховий будинок, хоча ╕ наклала велику контрибуц╕ю. Ще й умовляли залишитися головою колгоспу, коли д╕д, переконавшись, що хвиля небезпеки пройшла, ╕ пояснюючи, що не може жити без коней, п╕шов у конюхи.
Мамин татусь, м╕й д╕д Омелян Маркевич, жив напроти д╕да Василя через р╕чку Ерестпушку в маленьк╕й однок╕мнатн╕й хат╕. Працював рядовим колгоспником, хоча, як ╕ д╕д Василь, був людиною осв╕ченою. Обидва д╕ди добре розум╕ли, що радянська влада знищить ╖хн╕ с╕м’╖, якщо вони не замаскуються. Тому вс╕х д╕тей (одинадцять Сайчук╕в ╕ в╕с╕м Маркевич╕в) записали рос╕янами ╕ виховували московськими патр╕отами. Але ╕ цього для НКВС-КДБ було замало. Як пот╕м з’ясувалось, нам не дов╕ряли, ╕ ми (внуки) були п╕д п╕дозрою.
Я весь час був у сумн╕вах в╕дносно реального сусп╕льного життя. Все було просякнуто дез╕нформац╕╓ю, тож я в╕рив, що я — рос╕янин. Пов╕рив ╕ в комун╕зм. Але п╕дсв╕домо ╕ надсв╕домо був укра╖нським нац╕онал╕стом. ╤ коли в 1973 роц╕ обком комсомолу запропонував мен╕ по╖хати навчатися у вищу комсомольську школу при ЦК ВЛКСМ, я в╕дмовився. Тод╕ не розум╕в, чому. Вс╕, хто мене знав, теж не розум╕ли. Бо диплом ц╕╓╖ школи — пряма дорога до вищого ешелону влади в СРСР.
Укра╖нськ╕ с╕м’╖ — традиц╕йно багатод╕тн╕. Не були винятком ╕ наш╕, сиб╕рськ╕. У мене було п’ятдесят р╕дних та двоюр╕дних брат╕в та сестер. Я був найулюблен╕шим ╕ найактивн╕шим онуком для сво╖х д╕д╕в. На цьому ╜рунт╕ у мене, починаючи з першого класу, виникали конфл╕кти з кер╕вниками р╕зних р╕вн╕в. З першого м╕сяця навчання в школ╕ я отримав сувору догану ╕з занесенням до особово╖ справи. Коли через багато рок╕в я д╕знався, що м╕й двоюр╕дний дядько Андр╕й Маркевич у с╕мнадцять рок╕в вт╕к з табору смерт╕, з якого н╕хто начебто не м╕г повернутися, то я прийняв його вчинок дуже близько до серця. Тод╕ ж, у 1957 роц╕, на екрани вийшов художн╕й ф╕льм «Тихий Дон». Оск╕льки про нього доросл╕ говорили багато ц╕кавого, то я вир╕шив обов’язково той ф╕льм подивитися. Але д╕тей до 15 рок╕в на перегляд цього ф╕льму не допускали. Лише з четверто╖ спроби мен╕ вдалося пересид╕ти небезпечний момент п╕д лавкою, зв╕дки ╕ дивився ус╕ дв╕ сер╕╖. А наступного дня одержав у школ╕ першу догану.
З дев’ятого класу я кинув школу ╕ вступив до Томського комунально-буд╕вельного техн╕куму. Але з другого курсу мене забрали в арм╕ю. Там потрапив у школу молодших ав╕аспец╕ал╕ст╕в, що базувалася в м╕ст╕ Рубцовське Алтайського краю. П╕вроку я входив до наземно╖ частини ек╕пажу заступника командира полку з польотних справ п╕дполковника Свердлова як другий ав╕амехан╕к. Пот╕м мене призначили заступником коменданта штабу полку. З того моменту ╕ до демоб╕л╕зац╕╖ об╕ймав сержантську посаду, але звання залишалось одне — рядовий. Служба мен╕ давалася дуже легко. Осво╖в сум╕жну спец╕альн╕сть — в╕йськово-пов╕тряного десантника. Набирали з полку групу з десяти чолов╕к, перед якою за необх╕дност╕ ставилося завдання — спуститися на парашутах в задану точку ╕ утримувати «ворога», щоб забезпечити десантування основних в╕йськ. Спочатку в╕д╕брали близько сотн╕ людей, а пот╕м льотну ком╕с╕ю ╕ вс╕ ╕спити пройшло лише десять. За все сво╓ життя я переконався, що кращ╕ в╕йськов╕ — це укра╖нц╕.
М╕сто Тарту, де знаходився наш полк, вважалося найб╕льш ╓вропейським м╕стом СРСР. Невеличке (90 тис. мешканц╕в), воно мало один ╕з найстар╕ших в СРСР ун╕верситет╕в, с╕льськогосподарську академ╕ю, академ╕чний театр опери ╕ балету, дев’ять музе╖в ╕ багато ╕нших культурно-осв╕тн╕х установ. Це мен╕ дуже подобалося, ╕ я сповна користувався посв╕дченням заступника коменданта, яке давало мен╕ право в╕льно пересуватися м╕стом у будь-яку годину.
Я багато п╕знав ╕ навчився у естонц╕в. Мен╕ подобалась ╖хня манера працювати ╕ в╕дпочивати. Працювали вони неквапливо, мовчки, без так званих «перекур╕в». Результат був як╕сний, промовистий.
Взагал╕ служба в арм╕╖ вплинула на мене дуже позитивно. Там мен╕ вперше зламали н╕с, але я вистояв, ╕ коли став «д╕дом», л╕кв╕дував «д╕д╕вщину». Кр╕м укра╖нц╕в, я дружив з чеченцями. Пот╕м начальником гарн╕зону став генерал Дуда╓в. Цю людину я п╕знав задовго до розпаду СРСР. Можу сказати, що в╕н — один ╕з кращих серед тих, кого я знав у житт╕.
В арм╕╖ я вступив у комсомол. П╕сля демоб╕л╕зац╕╖ повернувся в р╕дне село. Працював у буд╕вельн╕й бригад╕ л╕сорубом. Обрали секретарем комсомолу спочатку в сел╕, пот╕м радгоспу, дал╕ в райком╕ комсомолу. Коли в райком з област╕ зав╕тав поважний «кадеб╕ст» ╕ в окремому каб╕нет╕ по черз╕ проводив бес╕ди з╕ вс╕ма сп╕вроб╕тниками, а мене не запросив, я був здивований ╕ ображений, бо вважав КДБ, НКВС, ЧК кращими ╕нституц╕ями у сво╖й улюблен╕й держав╕, а себе вважав найзд╕бн╕шим прац╕вником комсомолу в район╕. Я ще не знав, що КДБ зна╓ про мене набагато б╕льше, н╕ж я сам.
У 1975 роц╕ мене призначили зав╕дувачем райощадкаси. Бо колишнього кер╕вника знайшли мертвим у канав╕, а п’ять сп╕вроб╕тниць центрально╖ каси потрапили п╕д суд за розкрадання грошей. За п╕втора року п╕д мо╖м кер╕вництвом райощадкаса стала одн╕╓ю ╕з кращих в област╕.
Багато раз╕в мене ще перем╕щали з одного м╕сця роботи на ╕нше. Кадр╕в у Сиб╕ру не вистачало. У 1981 роц╕ вийшла Постанова ЦК КПРС ╕ Ради м╕н╕стр╕в СРСР про зм╕цнення орган╕в м╕л╕ц╕╖ кращими кадрами, ╕ мене на тридцять першому роц╕ життя в╕дправили служити опером ╕з боротьби з розкраданням соц╕ал╕стично╖ власност╕. С╕м рок╕в я боровся з корупц╕╓ю. Ц╕каво, але мен╕ зда╓ться, що в злочинному св╕т╕ того часу мене поважали б╕льше, н╕ж у кер╕вних органах СРСР. Крим╕нальн╕ авторитети говорили мен╕, що я можу ходити по вс╕х колон╕ях один ╕ це для мене безпечно. А мо╓ начальство ставилося до мене погано. Проте це не завадило мен╕ за три роки пройти шлях в╕д рядового опера райв╕дд╕лу м╕л╕ц╕╖ до начальника в╕дд╕лу. Як не парадоксально, але в званн╕ старшого лейтенанта я мав п╕длеглими майор╕в ╕ нав╕ть п╕дполковника. Одночасно я входив до складу обласного загону ╕з боротьби з тероризмом. Заг╕н складався з найп╕дготовлен╕ших опер╕в МВС ╕ КДБ. ╤ хоча я нажив сво╓ю д╕яльн╕стю недруг╕в у райвиконкомах, райкомах, м╕ськкомах ╕ нав╕ть в ЦК КПРС, вже йшлося про мо╓ направлення до Москви, в академ╕ю МВС.
У 1983 роц╕ в╕д викладача спецпредмета вищих курс╕в ОБХСС СРСР я д╕знався, що з ус╕х спецслужб, з якими йому доводилося мати справу, жодна не викликала ст╕льки клопоту, як СБ ОУН. Для мене тод╕ вже було зрозум╕ло, що без всенародно╖ п╕дтримки, не маючи самост╕йно╖ держави, д╕йову, усп╕шну спецслужбу створити неможливо. Тод╕ вперше я серйозно замислився, що йду шляхом, який веде у глухий кут…
Того ж року я п╕шов до ун╕верситету за дов╕дкою про навчання на денному в╕дд╕ленн╕, щоб зробити запис у трудов╕й книжц╕. Та мо╓╖ особово╖ справи в арх╕в╕ так ╕ не знайшли. ╤ наказу про мо╓ в╕драхування у 1972 роц╕ як людини, недостойно╖ представляти радянське студентство, в арх╕в╕ теж не було. Тод╕ я зрозум╕в, що все це справа рук мо╖х «колег». Тому що в 1972 роц╕ мене виключили з ун╕верситету, п╕дробивши документи, як╕ мали св╕дчити про низький р╕вень мо╖х знань, як це було ╕ у 1968 роц╕, коли я навчався в техн╕кум╕. Але я таки зм╕г себе реаб╕л╕тувати, хоча ще довго не розум╕в, кому я перейшов дорогу.
П╕сля в╕дходу у в╕чн╕сть обох д╕д╕в мною опанувала така за ними туга, що я перекопав усю землю на ╖хн╕х садибах у пошуку якихось речей, котр╕ вони тримали у сво╖х руках. Настирливо розшукував в╕домост╕ про вс╕х старших р╕дних, зв╕дки мо╖ д╕ди ╕ бабус╕ при╖хали до Сиб╕ру, ким вони були. Але вс╕ робили вигляд, що ╖м н╕чого про це не в╕домо.
Настав час перебудови ╕ гласност╕. У 1985 роц╕ батьки, нарешт╕, назвали мен╕ прижитт╓в╕ адреси мо╖х д╕д╕в. Ми з дружиною по╖хали у в╕дпустку в далеке Пол╕сся. Вже в райцентр╕ ми д╕зналися в╕д попутник╕в, що мо╖ предки були тут в╕домими людьми. При╖хали в р╕дне село д╕да Василя ╕ д╕зналися в╕д двоюр╕дних т╕ток, що вся ╖хня р╕дня загинула у таборах НКВС. Маркевич╕, Барановськ╕, Соколовськ╕ зникли вс╕ разом з немовлятами.
Минули роки. Пошуки мо╖ тривали, але дали небагато. Я дов╕дався лише, що Маркевич╕ прожили останн╕ сво╖ роки в так званому табор╕ смерт╕, розташованому в тайз╕ недалеко в╕д нашого села (всього 70 к╕лометр╕в). Одному двоюр╕дному брату мо╓╖ мами вдалося втекти, ╕ в╕н деякий час переховувався у мого д╕да Василя, бо у д╕да Омеляна було надто небезпечно: туди в╕дразу ж зав╕тали енкаведисти. Що було ╕з двоюр╕дним братом дал╕ — нев╕домо. Але я минулого л╕та, зда╓ться, знайшов його сл╕д. Двоюр╕дний брат сп╕впрацював з Тарасом Бульбою-Боровцем. Пот╕м його вп╕знала односельчанка, коли в╕н п╕д чужим пр╕звищем п╕сля в╕йни об╕ймав посаду директора заводу в Черн╕гов╕. Дал╕ був показовий суд, ╕ мого родича страчено.
Д╕да Омеляна врятував друг, письменник Новиков-Прибой, з яким вони здружилися у 1905 роц╕, сидячи в одн╕й камер╕. В ем╕грац╕╖ Новиков-Прибой жив два роки у М. Горького на остров╕ Капр╕. А Горький мав вплив на Стал╕на, отже, ╕ на НКВС. Витягнули Омеляна з того табору смерт╕, призначили секретарем с╕льради. Але в╕н, як ╕ його друг (теж м╕й д╕д) Василь, недовго пробув на ц╕й посад╕, п╕шов у рядов╕ колгоспники ╕ працював у колгосп╕ до к╕нця свого життя.
П╕сля при╖зду з батьк╕вщини мо╖х предк╕в я п╕шов проти влади. Не витримали нерви. В╕дбулося чотири партком╕с╕╖, ╕ нарешт╕ в 1986 роц╕ Тюменський м╕ськком КПРС виключив мене з парт╕╖. Два роки ще намагались р╕зн╕ добр╕ люди захистити мене, щоб я залишився в м╕л╕ц╕╖. Та н╕чого з того не вийшло. Ми пом╕няли Томську квартиру на Гродненську.
У 1989 роц╕ я став одним ╕з засновник╕в Б╕лоруського народного фронту на Гродненщин╕. Цього ж року л╕кар╕ виявили у мо╓╖ дружини ╕ дочки захворювання щитовидно╖ залози. Наст╕йливо радили пом╕няти м╕сце проживання на Крим. Так на початку 1990 року ми пере╖хали з Гродно до С╕мферополя. У Криму виявилося, що в КДБ про мене вже знають, тому мен╕ не вдалося влаштуватися на роботу за фахом, хоча я мав тод╕ два ун╕верситетських дипломи. Б╕ля мо╓╖ квартири був будинок торг╕вл╕ (вул. Дмитра Ульянова), там я ╕ в╕дпрацював 2,5 роки, поки в 1992 роц╕ ╢льцин не заборонив КПРС. Почав займатися громадсько-пол╕тичною д╕яльн╕стю. Взяв участь у заснуванн╕ та ре╓страц╕╖ в управл╕нн╕ юстиц╕╖ низки орган╕зац╕й, у тому числ╕ Укра╖нсько╖ республ╕кансько╖ парт╕╖ та Укра╖нського громадського конгресу Криму. Багато раз╕в зазнавав нападок з боку антиукра╖нських сил. Зокрема, КДБ, ФСБ, контррозв╕дки Чорноморського флоту. Жодного разу за часи незалежност╕ не в╕дчув присутност╕ СБУ. Начебто ╖╖ ╕ не було зовс╕м.
Особливо запам’яталися два так╕ конфл╕ктн╕ випадки. У 2008 роц╕ укра╖ноненависники дв╕ч╕ ламали аг╕тац╕йний намет у ход╕ передвиборно╖ кампан╕╖ до Верховно╖ Ради Укра╖ни. Я був в╕дпов╕дальний в╕д ВО «Свобода» за намет, який стояв на площ╕ Сов╓тськ╕й в С╕мферопол╕. Як т╕льки в╕дчував, що буде конфл╕кт, в╕дпускав колег з намету ╕ залишався там один. У перший же день як╕сь люди перевернули намет, хтось ╕з нападник╕в ударив мене по голов╕. Погнався за ним з криком, що мене вдарили. Журнал╕сти фотографують, м╕л╕ц╕я не втруча╓ться. Наздогнав свого нападника сам ╕ здав м╕л╕ц╕╖. Полковник запитав мене, чи знаю я, кого затримав? Я не знав. Тод╕ в╕н його назвав Дмитром Простаковим, охоронцем Леон╕да Грача. Я написав на цього «охоронця» заяву, м╕л╕ц╕онери посадили його в машину ╕ повезли. Наступного дня по м╕сцевому телебаченню Леон╕д Грач назвав мене покидьком та ще р╕зними образливими словами. П╕сля цього нам з╕рвали прес-конференц╕ю — близько двох десятк╕в молодик╕в принесли ╕з собою гасла з написом: «Сайчук, вон из Крыма!». Понад два тижн╕ на Сов╓тськ╕й площ╕ б╕ля пам’ятника Петру Григоренку стояв стенд з фотограф╕ями свобод╕вця Е. Леонова ╕ мо╓ю та поясненнями, як╕ ми неофашисти, бандити-бандер╕вц╕. Ось так╕ пол╕тичн╕ кримськ╕ реал╕╖...
Друге з╕ткнення сталося на День Конституц╕╖ в парку ╕м. Т. Шевченка у 2009 роц╕. Мо╖ друз╕ проводили урочистий м╕тинг. Все проходило спок╕йно. Раптом почулися крики. Якийсь молодий чолов╕к спортивного виду вт╕кав з червоно-чорним нац╕онал╕стичним прапором (викрав!), його пересл╕дувач╕ значно в╕дстали, було видно, що не наздоженуть. Тод╕ поб╕г ╕ я, щоб перехопити «прапороносця». Це мен╕ вдалось. Я усв╕домлював: це провокац╕я, ╕ мен╕ зач╕пати викрадача прапора не можна, в╕н же в цей час ц╕лком профес╕йно гамселив мене руками, ногами, головою. Тут ╕з-за дерев виб╕гло ще дво╓ молодик╕в ╕ теж почали нападати на мене. Один з них боляче (таки профес╕онал!) вдарив по нирц╕, другий — древком по голов╕. Але мен╕ вдалося ╖х затримати до приходу п╕дмоги.
Кров з розбито╖ голови заливала сорочку. Наш╕ хлопц╕ рвалися до нападник╕в, але я стримував, пояснював, що це провокац╕я ╕ п╕ддаватися на не╖ не можна. Нарешт╕ прибули три м╕л╕ц╕онери, беруть головного нападника в кайданки. Той впира╓ться, матюка╓ться, кричить: «Кого вы защищаете!», погрожу╓ м╕л╕ц╕╖ зв╕льненням. М╕л╕ц╕онери в╕д╕брали у нього н╕ж, посадили в машину. А ми з дружиною ╕ наляканою внучкою п╕шли до Центрального ринку. Обмили кров. Купили якусь футболку, а сорочку викинули....
Наступного дня у телефонн╕й розмов╕ з головою кримського РУХу Л. П╕лунським д╕знався, що м╕л╕ц╕я хоче опитати мене, бо нас п╕дозрюють у ско╓нн╕ хул╕ганських д╕й ╕ побитт╕ молодих людей. Пот╕м моя дружина розпов╕ла, що по м╕сцевому телебаченню показували трьох забинтованих хлопц╕в — отих нападник╕в, н╕бито жорстоко побитих (!) бандитами-бандер╕вцями.
Але не це мене найб╕льше вразило. ╤ нав╕ть не те, що наступного тижня наша «Кримська св╕тлиця» помилково в допис╕ про цю под╕ю в╕дзначила як захисника червоно-чорного прапора в╕д шов╕н╕ст╕в головного кримського рух╕вця. Саме того, який з командою ки╖вських ╕ м╕сцевих рейдер╕в через якихось п╕вроку захопить редакц╕ю ╕ намагатиметься випускати зам╕сть «Св╕тлиц╕» якусь лаковану макулатуру.
Все остаточно прояснилося лише сьогодн╕, коли, коментуючи результати останн╕х вибор╕в, на яких до Верховно╖ Ради Укра╖ни вперше за 21 р╕к незалежност╕ були обран╕ нац╕онал╕сти, пан головний кримський рух╕вець на телеканал╕ «Чорноморка» публ╕чно п╕ддав критиц╕ виборц╕в за те, що вони обрали до Верховно╖ Ради «неофашист╕в», «нац╕онал╕ст╕в», яких було названо нацистами.
То х╕ба могла ця людина ризикувати тод╕ сво╖м здоров’ям — та ще й до кров╕! — через якийсь там викрадений прапор отих самих нац╕онал╕ст╕в? Тож будьмо пильними, земляки-укра╖нц╕! ╤ ти, «Св╕тлице», також...

Анатол╕й МАРКЕВИЧ-САЙЧУК
с. Укромне С╕мферопольського району АР Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11446

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков