Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 22.02.2013
Д╤ТИ РОСТУТЬ, А ШК╤Л НЕМА

МОВОЮ ДОКУМЕНТ╤В

28 жовтня 1989 року укра╖нськ╕й мов╕ було надано статус державно╖ «з метою сприяння всеб╕чному розвитков╕ духовних сил укра╖нського народу, гарантування його суверенно нац╕онально-державно╖ майбутност╕». Створено правову основу для всеб╕чного в╕дродження укра╖нсько╖ мови, яка стала правовою, державною.
Проте, на превеликий жаль, державна програма розвитку укра╖нсько╖ мови не викону╓ться. Закон Укра╖ни про мови порушу╓ться, практика ╕гнорування укра╖нсько╖ мови державними та громадськими структурами у м╕ст╕ Ялта (Крим) трива╓. Не ведеться робота щодо в╕дкриття клас╕в з укра╖нською мовою навчання у рос╕йськомовних школах, не в╕дкриваються укра╖нськ╕ школи.
Ц╕ та ╕нш╕ питання розглядалися на зборах, як╕ провели укра╖нськ╕ пол╕тичн╕ парт╕╖ ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ м╕ста з колективом м╕ськвно 31.01.1995 року.
Автором цих рядк╕в було зачитано в╕дкритий лист ялтинського клубу «Виборц╕ ╕ депутати» в╕д 29 кв╕тня 1994 року на ╕м’я голови Ялтинського м╕ськвиконкому Ради народних депутат╕в В. Ф. Усачова та зав. м╕ськвно Л. ╤. Л╕хачово╖, в якому говориться: «Зг╕дно з╕ статтею 6 Конституц╕╖ Автономно╖ Республ╕ки Крим, укра╖нська мова ╓ одн╕╓ю ╕з державних мов. У Велик╕й Ялт╕ середн╕х шк╕л 24 ╕ вс╕ рос╕йськ╕, жодно╖ укра╖нсько╖. Ялтинський клуб «Виборц╕ ╕ депутати» вважа╓, що до 1 вересня 1994 року у м╕ст╕ Ялта сл╕д в╕дкрити: 1. Укра╖нський дошк╕льний заклад; 2. Укра╖нську середню школу; 3. Укра╖нськ╕ курси з вивчення мови для старшого покол╕ння».
У лист╕-в╕дпов╕д╕ № 173 в╕д 13.06.1994 року говориться, що в 1993-1994 навчальному роц╕ в╕дкрито 1-й клас з укра╖нською мовою навчання на баз╕ середньо╖ школи № 4, де побажали навчатися р╕дною мовою аж… 11 (одинадцять) д╕тей. Звичайно, що за д╕тей р╕шення приймають батьки, невже ж у Ялт╕ прожива╓ т╕льки 11 укра╖нських с╕мей? Так ск╕льки укра╖нського населення у Велик╕й Ялт╕, у Криму?
Якщо звернутися до даних турецького ╕сторика Евл╕╖ Челеб╕, то укра╖нц╕в-козак╕в у 1666 роц╕ в Криму проживало 83,0%, а про рос╕ян не згаду╓ться, оск╕льки в Криму вони на той час не проживали. З часом Рос╕я, де в╕йськовою силою, де дипломатичними методами, а де хитр╕стю, спочатку зробила Кримське ханство сво╖м протекторатом, а в 1783 роц╕ Крим був при╓днаний до Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ ╕ почалося масове переселення рос╕ян у Крим, що ╕ показав перепис населення 1897 року: укра╖нц╕в проживало 42,8%, рос╕ян — т╕льки 30,0%.
18 жовтня 1921 року в склад╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ була утворена Кримська АРСР, ╕ п╕д час перепису населення цього ж року Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ було небезпечно акцентувати на тому, що в колишн╕й Тавр╕йськ╕й губерн╕╖ укра╖нського населення було б╕льше, н╕ж рос╕ян. Ось чому в документах перепису населення у Криму в 1921 роц╕ зника╓ графа «укра╖нц╕», ╕ ╖х вс╕х зараховано до «русских», яких стало 51,5%.
У друг╕й половин╕ 20-х рок╕в пол╕тична ситуац╕я в Криму зм╕ню╓ться ╕ в╕дпада╓ необх╕дн╕сть приховувати чисельн╕сть укра╖нського населення. Зг╕дно з даними перепису 1926 року в Кримськ╕й АРСР проживало уже т╕льки 10,8% укра╖нц╕в, а «русских» (не рос╕ян) — вже т╕льки 42,2%.
Виника╓ запитання: куди ж под╕лося укра╖нське населення? На це да╓ в╕дпов╕дь пол╕тика, яку проводила Рос╕я. В╕д пол╕тики Рос╕╖ на п╕вноч╕ ╕ сход╕, п╕вдн╕ ╕ заход╕ м╕сцеве населення зазнавало ╕ зазна╓ сьогодн╕ тотального ╕ посл╕довного зрос╕йщення, в тому числ╕ й укра╖нське населення. Про це говорять дан╕ подальших перепис╕в. Так, за даними 1989 року, «русских» у Криму проживало 64,0%, а укра╖нц╕в — 24,5%, тобто 625 тисяч. Незважаючи на духовне ╕ ф╕зичне знищення укра╖нського населення, фактично сьогодн╕ укра╖нц╕в ╕ рос╕ян у Криму по 43,0%, а це по 1 млн. 127 тисяч. На територ╕╖ Велико╖ Ялти (смт. Гурзуф — м. Ялта — м. Алупка — смт. С╕ме╖з — смт. Форос) укра╖нського населення прожива╓ 68 800 ос╕б, але, на превеликий жаль, укра╖нц╕ П╕вденнобережжя Криму духовно знищен╕, зрос╕йщен╕, «малороси».
На зборах створено ком╕с╕ю ╕з член╕в укра╖нських пол╕тичних парт╕й та громадських орган╕зац╕й ╕ педагог╕в м╕ськвно, щоб з 1 вересня цього року в╕дкрити укра╖нськ╕ групи в дитсадках, перш╕ класи у середн╕х школах № 4 ╕ 10, ╕ щоб у майбутньому вони стали укра╖нськими.

Мирослав МИСЯК
м. Ялта
(Всеукра╖нська газета «Клич»,
№ 26, березень 1995 р.)

* * *
ЛИСТ ЯЛТИНСЬКОГО КЛУБУ «ВИБОРЦ╤ ╤ ДЕПУТАТИ»
№ 20-06/96 от 17.05.1996 г.
Зав. отделом образования Ялтинского горисполкома
А. О. Никитину
Директору Ялтинской
средней школы № 10
С. С. Дзямко

Уважаемые педагоги, работники отдела образования!
Вам хорошо известно, что Ялтинский клуб «Избиратели и депутаты» ещё 29.04.1994 года обратился в Ялтинский горисполком и Гороно с открытым письмом, чтобы к 01.09.1994 г. в г. Ялте открыть:
1. Украинское дошкольное учреждение.
2. Украинскую среднюю школу.
3. Украинские курсы изучения языка для старшего поколения.
Как свидетельствует сама жизнь, работники отдела образования находят различные причины, чтобы не решать жизненно важные вопросы. Поэтому общественность г. Ялты была вынуждена 31.01.1995 г. провести собрание с коллективом гороно и по предложению самих работников отдела образования ялтинские средние школы № 4 и № 10 преобразовать в украинские. О результатах собрания писала пресса — газета «Клич» от 26 марта 1995 г., статья «Д╕ти ростуть, а шк╕л нема».
К сожалению, директора вышеперечисленных школ не воплощают решения собрания в жизнь. А директор СШ № 10 т. С. С. Дзямко публично высказывал своё несогласие с решением собрания, и это привело к тому, что на 1995-1996 учебный год вместо украинских первых классов были открыты классы с русским языком обучения и численно переполнены, а в украинский класс зачислено только... 7 (семь) детей. Дошкольное учреждение и украинские курсы изучения языка для старшего поколения не открыты. Свою отрицательную деятельность работники отдела образования и директора школ прикрывают разными домыслами и вместо пропаганды изучения государственного украинского языка — ликвидирован в СШ № 10 украинский класс.
Ялтинский клуб «Избиратели и депутаты» приглашает вас на заседание Совета клуба, которое состоится 31 мая с. г. в 17 часов, 112 к.
Приглашение обсуждено на заседании Совета клуба 17.05.1996 г. и написано на русском языке, так как большинство членов клуба украинским языком не владеет.
И. С. КУЦАЙ,
председатель клуба
Исп. М. П. Мысяк —
председатель комиссии
по гласности

* * *
ЛИСТ ЯЛТИНСЬКОГО КЛУБУ «ВИБОРЦ╤ ╤ ДЕПУТАТИ»
Голов╕ Ялтинського
м╕ськвиконкому
Ради народних депутат╕в
М. Б. Д╕ск╕ну

Шановний Миколо Борисовичу!
Громадськ╕сть м. Ялти зна╓, що Ви та ╕нш╕ кер╕вники м╕ськвиконкому, депутати м╕сько╖ ради вивчають державну укра╖нську мову. Результат був би б╕льш усп╕шним, якби Ялтинський м╕ськвиконком та в╕дд╕л осв╕ти прислухались до голосу Ялтинського клубу «Виборц╕ ╕ депутати», який звернувся з в╕дкритим листом ще 29 кв╕тня 1994 року (В╕дкритий лист № 02-94 дода╓ться).
На превеликий жаль, прац╕вники в╕дд╕лу осв╕ти Ялтинського м╕ськвиконкому не виконують нав╕ть сво╓ р╕шення, яке було прийняте на зборах громадськост╕ м. Ялти з колективом гороно 31 с╕чня 1995 року (протокол збор╕в знаходиться у в╕дд╕л╕ осв╕ти та у заступника голови Ялтинсько╖ Ради народних депутат╕в — О. М. Удов╕но╖).
Вам як голов╕ Ялтинського м╕ськвиконкому Ради народних депутат╕в добре в╕домо, що в Ялт╕ нема╓ жодного укра╖нського дошк╕льного закладу, нема╓ жодно╖ укра╖нсько╖ середньо╖ школи, про це неодноразово писала преса, наприклад, газета «Клич», № 26, березень 1995 року, стаття «Д╕ти ростуть, а шк╕л нема» (дода╓ться).
Ялтинський клуб «Виборц╕ ╕ депутати» хвилю╓ таке зневажливе ставлення державних прац╕вник╕в до в╕дродження державно╖ укра╖нсько╖ мови на П╕вденнобережж╕ Криму. 31 травня цього року клуб запрошував прац╕вник╕в в╕дд╕лу осв╕ти Ялтинського м╕ськвиконкому на зас╕дання (запрошення дода╓ться), але прац╕вники в╕дд╕лу осв╕ти в╕дверто про╕гнорували це запрошення, на зас╕дання не прийшли.
Ялтинський клуб «Виборц╕ ╕ депутати» вважа╓, що в╕дродження державно╖ укра╖нсько╖ мови необх╕дно вир╕шувати на державному р╕вн╕ ╕ просить Вас взяти п╕д св╕й контроль.
Лист обговорено на зас╕данн╕ Ялтинського клубу «Виборц╕ ╕ депутати» 7 червня 1996 року.
╤. С. КУЦАЙ, голова клубу

* * *

P. S.
Минуло 18 рок╕в, а школи № 4 та № 10 в Ялт╕ — рос╕йськомовн╕...

На фото — каркас «довгобуду ╕м. депутата В. Колесн╕ченка» — школи-г╕мназ╕╖ ╕м. Лес╕ Укра╖нки у м. Ялта, яка «буду╓ться» уже понад 20 (двадцять!) рок╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11443

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков