Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2013
НЕРОЗД╤ЛЬН╤СТЬ П╤СН╤ ТА ЗЕМЛ╤

П╕сн╕ змалку чув у р╕дному дом╕ на К╕ровоградщин╕ Микола Москаленко. Коли п╕др╕с, почав ╕ сам при╓днуватися до домашнього сп╕ву, виконував дуетом ╕з мамою, в яко╖ був гарний голос, ╕ народн╕, ╕ сучасн╕ п╕сн╕. Любов до них привела його в хор ╕ вокальн╕ гуртки художньо╖ самод╕яльност╕ спочатку в с╕льськ╕й школ╕, а пот╕м – у Мироцькому ветеринарному техн╕кум╕ на Ки╖вщин╕. В╕н зак╕нчив с╕льськогосподарський ╕нститут у Б╕л╕й Церкв╕, ╕ в робот╕ за фахом це п╕сенне захоплення для душ╕ поступово в╕д╕йшло на другий план. В╕н реал╕зовував себе як ветфельдшер, пот╕м – як зоотехн╕к, виконував орган╕заторськ╕ функц╕╖ ╕ займався технолог╕чними процесами в тваринництв╕ на посад╕ заступника генерального директора овочево-молочного тресту в Криму.
Коли вийшов на пенс╕ю, його знову покликала до себе сцена. Прийшов у клуб зал╕зничник╕в С╕мферополя ╕ б╕льше не розлуча╓ться з п╕снею. Як один ╕з найактивн╕ших учасник╕в фестивалю-конкурсу «А в тебе ╓ п╕сня – до душ╕ стежинка», який проводила редакц╕я газети «Кримська св╕тлиця» в 2009 роц╕ з метою визначення двадцяти найкращих, найпопулярн╕ших ╕ найзнан╕ших народних та естрадних укра╖нських п╕сень, М. Москаленко назвав у сво╖х в╕дпов╕дях багато з них ╕ став ф╕нал╕стом цього народного п╕сенного х╕т-параду. В╕н виступив у заключному конкурс╕ вокал╕ст╕в, проведеному редакц╕╓ю сп╕льно з Всеукра╖нським ╕нформац╕йно-культурним центром у концертному зал╕ Будинку оф╕цер╕в С╕мферополя.
Мабуть, цей фестиваль з його найкращою п╕сенною двадцяткою ╕ прискорив реал╕зац╕ю аматором задуму записати на компакт-диск частину п╕сень ╕з свого репертуару, який нал╕чу╓ ╖х б╕льше ста. А що людина в╕н азартна ╕ не звик уступати сво╖ позиц╕╖ н╕кому, то Микола Йосипович дов╕в це сво╖м електронним продуктом «Лине п╕сня укра╖нська», з яким прийшов у редакц╕ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕». У перел╕ку записаних на диску п╕сень – 21 назва, тобто на одну б╕льше, н╕ж у газетному фестивал╕-конкурс╕. Мовляв, знай наших! А щоб його самого знали в обличчя не лише ми, прац╕вники редакц╕╖, запропонував провести презентац╕ю диска для читач╕в газети.
╤ минуло╖ п’ятниц╕, 8 лютого, в наш╕й «Св╕тлиц╕» стало т╕сно в╕д тих, хто в╕дгукнувся на газетне оголошення ╕ прийшов на зустр╕ч з укра╖нською п╕снею.
— Для запису я обрав п╕сн╕ л╕ричн╕ та жарт╕влив╕, — сказав у сво╓му вступному слов╕ до слухач╕в М. Москаленко. – А моя улюблена п╕сня – «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну». Нею ╕ в╕дкрива╓ться диск.
В╕н розпов╕в про те, як техн╕чно зд╕йснювався запис в одн╕й ╕з приватних студ╕й С╕мферополя, як п╕дбирався музичний супров╕д до його голосу, ╕ що проф╕нансував увесь цей процес сам ╕з власних заощаджень. Коли ж п╕сн╕ з диска зазвучали в «Св╕тлиц╕», ╖х мимовол╕ почали п╕дсп╕вувати вс╕ присутн╕: «Два кольори», «Дивлюсь я на небо», «Черемшина», «П╕сня про рушник», «Н╕ч яка м╕сячна», «╤шов козак потайком», «╤з сиром пироги»...
— Микола Йосипович дуже вимогливо п╕дходить до виконання п╕сень, не коп╕ю╓ в╕домих артист╕в, а вносить у мелод╕ю сво╓ ╕нтонац╕йне забарвлення, вклада╓ у сп╕в усю душу, — сказав Микола Прищепа, кер╕вник ансамблю «Дивограй» Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського. – ╤ де б в╕н не виступав у Криму в концертах за двадцять рок╕в, що я його знаю, всюди слухач╕ просять виконати на замовлення укра╖нськ╕ п╕сн╕. Вони подобаються людям.
Щиро прив╕тали М. Москаленка з творчим здобутком представники Кримсько╖ ф╕л╕╖ Наукового товариства ╕м. Шевченка, Укра╖нсько╖ громади, Кримського об’╓днання ветеран╕в, друз╕, сус╕ди, як╕ до цього дня б╕льше знали його господарське вм╕ння в сад╕вництв╕, запозичували в нього, як краще вирощувати виноград, овоч╕ в теплиц╕. Ц╕ матер╕альн╕ реч╕, звичайно, людин╕ потр╕бн╕ для життя, як хл╕б, як вода. Однак у кожному з нас живе ╕ прагнення до самореал╕зац╕╖ духовно╖ в художньому слов╕, п╕сн╕, декоративному вироб╕... ╤ п╕сня чи не найб╕льше захоплю╓ людей, однак, за словами учасник╕в зустр╕ч╕, не завжди та, що звучить нин╕ в еф╕р╕, в╕д яко╖ хочеться вимкнути телев╕зор чи рад╕оприймач.
Старше покол╕ння людей виросло на п╕снях, що будувати ╕ жити допомагали. Цей дух живе в них ╕ нин╕ з любов’ю до р╕дно╖ земл╕, до виток╕в народу, що збер╕гаються в фольклор╕, традиц╕ях, звичаях, обрядах, п╕снях. Вони наочно демонструють за формою ╕ зм╕стом суть та ознаки укра╖нського ментал╕тету, в якому безп╕дставно не принижуються одн╕, не возвеличуються ╕нш╕.
Укра╖нська народна п╕сня в╕д народного виконавця Миколи Йосиповича Москаленка – це в╕дбиток душ╕ нац╕╖, чиста криниця, що таму╓ духовну спрагу, творить почутт╓ву нерозривн╕сть серця ╕ р╕дно╖ земл╕.

Валентина НАСТ╤НА

МЕЛОД╤Я Р╤ДНОГО ДОМУ

П╕сня — наш паспорт в╕чний,
Стежка в широкий св╕т...
Ми не ховали обличчя,
Гордо йшли сотн╕ л╕т.
Завжди ми накривали
Дружби гостинн╕ столи,
Нас по п╕снях вп╕знавали,
Де б ми-таки не були.
Райдуга в неб╕ висне,
Граючи в плесах вод.
Доки живе наша п╕сня,
Доти живе ╕ народ!

Те, що «Кримська св╕тлиця» давно вже стала р╕дним домом для багатьох укра╖нц╕в Криму (та й не т╕льки для них!), — це незаперечний факт. А музика, точн╕ше, укра╖нська п╕сня як складова багатющо╖ музично╖ культури нашого народу вже вкотре з╕брала в р╕дному, напрочуд затишному «св╕тличанському» дом╕ вс╕х небайдужих кримчан, справжн╕х поц╕новувач╕в п╕сенно╖ народно╖ творчост╕. А нагода була вельми значущою: презентац╕я диска «Лине п╕сня укра╖нська», що власним коштом видав Микола Йосипович Москаленко, сп╕вак-самородок, окрилений п╕снею, людина, музично обдарована, що ма╓ талант в╕д Бога. Як тут не згадати, що Укра╖на зг╕дно з в╕домою хвилюючою народною легендою отримала в дарунок в╕д Господа справжню перлину сво╓╖ культури — укра╖нську п╕сню. Тож недарма кажуть, що вм╕ння сп╕вати в укра╖нц╕в в╕д Бога. ╤ це повною м╕рою стосу╓ться ╕ Миколи Йосиповича, завдяки таланту якого учасники д╕йства мали можлив╕сть насолоджуватись колоритним звучанням укра╖нсько╖ п╕сн╕ у виконанн╕ сп╕вця-аматора. Сво╓р╕дна самобутня манера виконання, потужний вокальний ╕мпульс, щир╕сть емоц╕й, — все це орган╕чно перепл╕талося в канв╕ укра╖нських п╕сенних самоцв╕т╕в. Слухаючи Москаленка, усв╕домлю╓ш, що наша п╕сня — найдорожчий ╕ невичерпний народний скарб, неповторне й ун╕кальне мистецтво. А ще, як сказав ╤ван Драч: «П╕сня — це душа. З ус╕х потреб потреба. Лиш п╕сня в серц╕ ширить меж╕ неба. На крилах сонце сяйво ╖й лиша. Чим глибша п╕сня, тим ясн╕ш душа».
Разом з ус╕ма «св╕тличанами» щиро рад╕ю з усп╕ху Миколи Йосиповича, з його першого (будемо оч╕кувати й наступного) творчого п╕сенного доробку. Дуже вдячна за те, що сво╓ю творч╕стю в╕н сприя╓ в╕дродженню п╕сенно╖ культури, популяризу╓ укра╖нську п╕сню, вдячна за позитивну енергетику ╕ справжню естетичну насолоду.
Сп╕ваймо ж разом
╕ якнайчаст╕ше,
Бо Укра╖на й п╕сня —
 найсвят╕ше.
Хай ц╕ слова ус╕х нас
 з╕гр╕вають,
╤ буде рад╕сно п╕сням,
що ╖х сп╕вають!

З повагою ╕ найкращими
побажаннями —
Лариса
ДАНИЛЕЙЧЕНКО
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11427

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков