Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2013
«ХОЧУ ЗАЛИШИТИСЬ ОПТИМ╤СТОМ...»

Актуально!

Укра╖н╕ доведеться рухатися двома шляхами — один шлях веде до сутт╓вого зменшення енерговитрат за рахунок осво╓ння нових технолог╕й у вс╕х галузях народного господарства; другий — нарощування власного видобування газу. ╤ один, ╕ другий шляхи мають часовий вим╕р. Щоб досягти поставлених ц╕лей, потр╕бн╕ ф╕нанси ╕ час. Ми вже втратили чимало часу, зарядившись на боротьбу за дешевий рос╕йський газ. Але н╕чого дешевого нема╓, дешевий лише сир у мишоловц╕. ╢ св╕тов╕ ц╕ни на певну продукц╕ю, ╕ вони чинн╕ для будь-яко╖ держави, ╕ Укра╖ни у тому числ╕.
Що для Укра╖ни ╓ можливим у питанн╕ нарощування власного видобування газу? Чи ╓ у нас сво╖ ресурси газу? ╢. Вони зосереджен╕ на вже в╕дкритих газових родовищах, зв╕дки йде видобування сьогодн╕шн╕х 20-ти м╕льярд╕в куб╕чних метр╕в газу. Вони знаходяться на шельф╕, схилах, улоговинах Чорного моря. Газ ╓ у вуг╕льних пластах Донбасу. Тепер нам пропонують допомогу в пошуках та осво╓нн╕ сланцевого газу на Олеськ╕й та Юз╕вськ╕й територ╕ях.
На м╕й погляд, уряду варто було б зосередитися на осво╓нн╕ ресурс╕в метану з вуг╕льних шахт, адже лише у Донбас╕ можна, на думку фах╕вц╕в, видобувати щор╕чно 5-7 м╕льярд╕в куб╕чних метр╕в метану. Водночас це звело б травматизм шахтар╕в та ╖хню загибель до м╕н╕муму, як це досягнуто у США, де вже впродовж 50-ти рок╕в не ф╕ксу╓ться жодно╖ смерт╕ шахтар╕в в╕д вибух╕в метану в ╖хн╕х в╕домих шахтах. Спочатку йде дегазац╕я, а вже пот╕м видобування вуг╕лля.
На превеликий жаль, цей шлях для Укра╖ни виявився непростим, поки що в╕н обмежу╓ться лише якимись незначними роботами та декларац╕ями, хоча на вивчення ц╕╓╖ проблеми вже витрачено сотн╕ м╕льйон╕в гривень.
Що стосу╓ться сланцевого газу, то зауваження багатьох еколог╕в та громадськост╕ ╓ слушними й актуальними. Треба добре усв╕домити, за яких умов можна завдати шкоди природ╕ при розв╕дц╕ ╕ подальшому видобуванн╕ нетрадиц╕йного газу. Адже в╕домо, що будь-яке промислове виробництво пов’язане з ризиками для навколишнього середовища. Але найб╕льшо╖ шкоди можна завдати тод╕, коли не дотримуються правил технолог╕╖ виробництва. Видобування сланцевого газу основане на г╕дравл╕чному розрив╕ пласта, при якому використовуються спец╕альн╕ р╕дини — пол╕мерн╕ розчини у великих обсягах. У нашому випадку фах╕вц╕ повинн╕ досконало вивчити, при яких тисках ╕ к╕лькостях р╕дини буде виконуватись цей розрив пласта. Треба знати, як будуть поширюватися тр╕щини, добре планувати закуп╕влю та транспортування води, ╖╖ повторне використання на ╕нших свердловинах, тобто збереження, а не скидання у водоймища чи р╕ки в╕дпрацьовано╖ води. Укра╖нським можновладцям та фах╕вцям треба добре знати ризики та знайти способи ╖х запоб╕ганню. Св╕товий досв╕д виконання цих роб╕т ╓ найб╕льшим у США. В╕н повинен бути добре проанал╕зований для вироблення наших правил виконання роб╕т.
Важливим ╓ наявн╕сть кадр╕в, як╕ вм╕ють реал╕зовувати г╕дравл╕чний розрив. Вони в Укра╖н╕ ╓, особливо в систем╕ ЗАТ «Укрнафта», в як╕й щор╕чно виконуються майже на ста свердловинах потужн╕ г╕дророзриви. П╕д мо╖м науковим кер╕вництвом у 2007 роц╕ В. В. Цьомко захистив дисертац╕ю на цю тему. ╤ безпосередньо викону╓ роботи на нафтових свердловинах. Там суворо дотримуються правил безпеки ╕ охорони навколишнього середовища. Очевидно, що його досв╕д може бути використаний в Укра╖н╕ ╕ для видобування сланцевого газу. Тобто перед початком роб╕т треба залучити перев╕рен╕ ╕нженерн╕ кадри. Якщо враховувати сп╕вроб╕тництво з компан╕╓ю «Shell», яка ма╓ великий досв╕д проведення г╕дророзрив╕в, то треба, щоб була у нас ч╕тка база розрахунк╕в — норматив╕в, податк╕в, варт╕сть кварцевого п╕ску, що заповнюватиме тр╕щини г╕дророзриву ╕ таке ╕нше. Дуже багато залежатиме в╕д геоф╕зичних досл╕джень. Важливим ╓ наявн╕сть в Укра╖н╕ ╕нфраструктури. Добре, що в Укра╖н╕ ╓ люди, як╕ турбуються про ╖╖ майбутн╓, висловлюють щодо проблеми г╕дрозрив╕в багато застережень. Жодне з них не можна обминути, на них ма╓ бути дана профес╕йна, ф╕нансова ╕ орган╕зац╕йна в╕дпов╕дь.
Я хочу залишитись оптим╕стом, спод╕ватись на те, що ╕ газ з╕ сланцю буде видобуватися, ╕ не буде завдано шкоди наш╕й земл╕. Але, звичайно, це не повинно бути под╕бним до процедури з Одеським терм╕налом, помпезне в╕дкриття якого в╕дбувалося перед телекамерами у присутност╕ Прем’╓р-м╕н╕стра Миколи Азарова ╕ нин╕шнього в╕це-прем’╓ра уряду Укра╖ни Юр╕я Бойка. Бо воно завдало велико╖ морально╖ шкоди Укра╖н╕ ╕ породило сумн╕в у сусп╕льства в здатност╕ вир╕шувати дуже важлив╕ завдання л╕кв╕дац╕╖ залежност╕ Укра╖ни в╕д пут╕нських вимог.

Роман ЯРЕМ╤ЙЧУК

На фото: професор Роман Ярем╕йчук з укладеним ним найб╕льшим перекладним техн╕чним «Англо-укра╖нським/укра╖нсько-англ╕йським нафтогазовим словником»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11404

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков