Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 08.02.2013
В ОГРОМ╤ — ДОРОГОЮ ГРОМУ

Поет ╕ час

Дорогою грому... Саме таким був житт╓вий ╕ творчий шлях цього неперебутнього укра╖нського поета, який, за влучним висловом нашого сучасного л╕тературного критика Юр╕я Ковал╕ва, справд╕ був «поетом метеорного лету», тра╓ктор╕я творчост╕ якого нав╕чно лишилася в серцях ╕ пам’ят╕ вдячних нащадк╕в, повсякчас спраглих до духовно ц╕лющого художнього слова.
Ортодоксальна оф╕ц╕йна критика часто-густо, а точн╕ше — пост╕йно заангажовано, на одне лице явля╓ нам творч╕ портрети митц╕в. Лискучий глянець за╕деолог╕зованост╕ наскр╕зь пронизував, н╕велював ╖хн╕ л╕тературн╕ набутки, а то й всю спадщину.
Справедливо писав у сво╓му в╕рш╕ «Пам’ят╕ Олекси Влизька» його р╕дний брат Олександр:
Даремно спокою шукати,
Хоч брата й виправдав Хрущов,
Мен╕ й по смерт╕ смерть питати:
Поета вбито. А за що?
Постара╓мося розкрити це питання, викарбуване в╕дчайдушним криком душ╕.

...Знайомство було неспод╕ваним. Посеред л╕та 1988 року у легкому костюм╕ зайшов якось до Кримсько╖ орган╕зац╕╖ СПУ вже не молодий, але досить жвавий чолов╕к ╕, кинувши оком, сказав одному з присутн╕х: «Ну що, буду тебе малювати», а пот╕м неспод╕вано перев╕в погляд на автора цих рядк╕в, проказавши: «Н╕, тебе!». П╕зн╕ше я взнав (хоча чув ╕ ран╕ше), що це художник Олександр Влизько, р╕дний брат Олекси, живе в С╕мферопол╕. Отак ми й зазнайомились. Але й дос╕, читаючи книгу його спогад╕в про брата «Наллятий сонцем» (К., ф╕рма «В╕пол», 1994 р.), де ╓ так╕ слова: «Брат, Георг╕й Шкуруп╕й, Михайло Семенко, Микола Скуба ╕ я йшли гуртом по Хрещатику...», просто не в╕риться так╕й далек╕й в ╕сторичному час╕ в╕дстан╕ м╕ж тими, 20-ми, ╕ нин╕шн╕ми роками.
Тож можемо тепер — з перших уст — пролити св╕тло на деяк╕ нов╕ риси, неточност╕ у фактах ╕ трактуванн╕ життя ╕ творчост╕ поета.
Бо вельми сумно, коли ╕нод╕ сол╕дн╕ установи часто-густо послуговуються неточними б╕ограф╕чними даними митц╕в у той час, коли вони стали досить в╕домими, як трапилося з Олексою Влизьком.
Маю для прикладу над╕сланий мен╕ люб’язно зав╕дувачем в╕дд╕лу укра╖н╕ки Харк╕всько╖ державно╖ науково╖ б╕бл╕отеки ╕м. В. Г. Короленка В. О. Ярошиком 05.12.2000 р. б╕бл╕ограф╕чний покажчик «Укра╖нський письменник Олекса Влизько (1908-1934)», в якому подаються стар╕ факти б╕ограф╕╖ поета, хоча покажчик вийшов у 1999 роц╕ (м. Харк╕в).
У сво╖й вступн╕й статт╕ упорядник покажчика Т. В. Гологорська могла б уникнути прикрих непорозум╕нь, ознайомившись з мо╖ми першими статтями про Олексу Влизька як в журнал╕ «Слово ╕ час», так ╕ в харк╕вськ╕й газет╕ «Слоб╕дський край» за 1992 р.
Тим паче, ц╕ уточнення вже були в╕рно про╕люстрован╕ в «╤стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури ХХ стол╕ття. Книга перша» (К., в-во «Либ╕дь», 1993 р.), прим╕рник яко╖ з автографом В. Мельника, зав╕дувача в╕дд╕лу л╕тератури ХХ стол╕ття ╤нституту л╕тератури НАН Укра╖ни, був 07.10.1994 р. подарований р╕дному брату Олекси Влизька — Олександру Федоровичу Влизьку, який 25 березня 1995 р. передарував мен╕ з теплими словами нового автографа: «Передаю з глибокою вдячн╕стю цю книгу мо╓му другов╕ Федору Степанову».
Бо з братом Олекси Влизька у нас довг╕ роки тривали дружн╕ творч╕ ╕ житейськ╕ стосунки, ╕ я дуже гордий, що в╕н, в╕д╕йшовши в дальн╕ св╕ти, таки полишив мен╕ св╕й безц╕нний дарунок, намалювавши мене.
Найперше — м╕сце народження Олекси Влизька. Як╕ дан╕ ми мали упродовж десятк╕в рок╕в? Читач перекона╓ться, що вони сакраментально суперечлив╕. Так, А. ╤. Костенко в книз╕ «╤з поез╕╖ 20-х рок╕в» («Радянський письменник», К., 1959 р.) пише: «Влизько Олекса (1908-1934) — народився в с. Сигна╖вц╕ Шполянського району на Ки╖вщин╕». Л. Новиченко у сво╖й статт╕ «Поет неспод╕вано╖ п╕сн╕» (книга — О. Влизько. «Вибран╕ поез╕╖», «Радянський письменник», К., 1963 р.) да╓ ╕нш╕ дан╕: «Олекса Федорович Влизько народився 17 (4) лютого 1908 р. у м. Новгород╕, де працював тод╕ його батько — др╕бний службовець, згодом — народний учитель». (До реч╕, з оцим «службовець» буде в с╕м’╖ Влизьк╕в траг╕чний курйоз, але про це — п╕зн╕ше). Цю ж дату народження помилково повторю╓ М. Слабошпицький у статт╕ «У кра╖н╕ й годин╕ сво╖й...» у першому том╕ «Укра╖нсько╖ л╕тературно╖ енциклопед╕╖» (1988), а за нею повторю╓ й В. Брюховецький («Л╕тературна Укра╖на», 13 червня 1991 р.), — де стверджу╓ться, що О. Влизько народився в с. Коростень Новгородсько╖ област╕. Але там такого населеного пункту, як на Житомирщин╕, нема╓ ╕ н╕коли не було: на берез╕ озера ╤льмень ╓ Коростинь.
Батько поета Фед╕р Костьович Влизько походив з б╕дно╖ кр╕пацько╖ с╕м’╖ села Сигна╖вки (╖╖ часто перекручують на Синга╖вку — див., напр., статтю Л. Новиченка) Шполянського пов╕ту (нин╕ Черкасько╖ обл.). В арх╕вах Олександра Влизька я бачив малюнок хати стол╕тньо╖ давност╕, де жив батько брат╕в — Олекси й Олександра. Був у них ╕ наймолодший брат — Авен╕р. Замолоду батька в╕ддали у монастир. Пот╕м в╕н ви╖жджа╓ до Новгорода, де в церковному хор╕ знайомиться з Мар╕╓ю ╤ван╕вною Григор’╓вою, рос╕янкою, яка походила з м╕щансько╖ с╕м’╖ (народилася в Новгород╕). Згодом Федора Влизька переводять на посаду псаломщика на станц╕ю Боровйонка (вона й зараз ╕сну╓ неподал╕к ╕ншого зал╕зничного центру — м╕ста районного масштабу Окуловки), у т╕й Боровйонц╕ й народився Олекса Влизько. Подружжя п╕сля шлюбу священик записав на рос╕йський копил — Вл╕зькови, що було нер╕дко в ╕мперськ╕й Рос╕╖ (так Костомари стали Костомаровими, Охр╕менки — ╢фремовими, Донц╕ — Донцовими тощо).
У 1917 р. с╕м’я Влизьк╕в пере╖жджа╓ в Сигна╖вку. Започатковану на Новгородщин╕ осв╕ту Олекса продовжу╓ в м. Городищ╕ ╕ в с. Лебедин╕ коло Чигирина — в г╕мназ╕╖, пот╕м у вищ╕й початков╕й школ╕. Дал╕ здобува╓ вищу осв╕ту в Ки╖вському ╤НО на мовно-л╕тературному факультет╕.
Як стверджував брат Олександр, Олекса вже з трьох рок╕в почав читати, в с╕м — складати в╕рш╕ рос╕йською та укра╖нською мовами.
У тринадцять рок╕в сталася перша житейська трагед╕я. Один з брат╕в, Авен╕р, потрапив на ковзанц╕ в ополонку й згодом помер. ╤нш╕ рятували його ╕ захвор╕ли. Олександр, молодший за старшого брата на 2 роки, оклигав. Був над пр╕рвою життя й Олекса, та не дала йому вмерти мати, повертала до життя, як могла. Олекса вижив, але безнад╕йно оглух. Глухота виявилась невил╕ковною. В╕дтод╕ молодший брат Олександр майже завжди при ньому.
Певний час у с╕м’╖ панувала злагода. Та батько вподобав оковиту, почав п╕дн╕мати руку на мат╕р. Олекса попередив його, просив зупинитися. Зрештою терпець ув╕рвався, ╕ 1924 року мати з д╕тьми пере╖жджа╓ до Ки╓ва, де вона влаштову╓ться прибиральницею у кл╕н╕ц╕ на роз╕ Короленка ╕ Шевченк╕вського бульвару. Жили в церкв╕, обладнавши там соб╕ куточок.
Цього ж 1924 року О. Влизько вперше пон╕с сво╖, писан╕ рос╕йською мовою, в╕рш╕ до редакц╕╖ ки╖вського «Б╕льшовика» — органу губпарткому. Укра╖нськ╕ в╕рш╕ в╕н писав з╕ словником у руках до 1926 року. Як в╕домо, перший — «Серце на норд» було надруковано в журнал╕ «Глобус» (1925 р., ч. 22). ╤з вдячн╕стю за п╕дтримку Олекса пот╕м завжди заявляв, що «Глобус» ╕ «Пролетарська правда» виховали його. Поет належав до л╕тературно╖ групи «Молодняк», пот╕м до ВУСПП, п╕зн╕ше сп╕вроб╕тничав у журнал╕ М. Семенка «Нова Генерац╕я», зв╕дки скоро вийшов, написавши «в╕дречення» в╕д футуризму разом ╕з другом Гео Шкуруп╕╓м.
Не збира╓мося детально характеризувати поетичн╕ зб╕рки О. Влизька. Про першу — «За вс╕х скажу» (1927 р.) — говорено чимало. Вже тут в╕н зр╕лий поет, св╕домий свого покликання ╕ соц╕ального призначення: «╤ тепер мене на покут╕ / Посадовлять для п╕сень».
А у в╕рш╕ «Поетов╕» з молодечою запальн╕стю заклика╓ митц╕в см╕ливо вливатися в життя, бути в його передових лавах. ╤ сам порина╓ в той вир: ╖де на Дн╕прельстан, до шахтар╕в Донбасу, де працював роб╕тником його родич ╤ван Влизько. Звичайно, скр╕зь ╖здив з братом Олександром, який, до реч╕, ╕люстрував обкладинки його книг «Гех Дойтшлянд» (1930 р.) ╕ «Живу, працюю» (1930 р.).
Ориг╕нально й точно сказав Олекса Влизько про сво╓ поетичне покликання в програмному в╕рш╕ однойменно╖ зб╕рки — «За вс╕х скажу»:
Поети з велетн╕в, що св╕т творили!
╤ хоч сатрапи з нас знущались у в╕ках,
Та ми жили... без сл╕з... ╕ ми терп╕ли.
Того ж 1927 року виходить друга зб╕рка О. Влизька «Поез╕╖». Пот╕м — двор╕чний ╕нтервал, творч╕ пошуки.
Тему творення, людсько╖ оновлюючо╖ прац╕ продовжу╓ поет у зб╕рц╕ «Живу, працюю». В╕н вимогливий до себе — в передмов╕ до зб╕рки чесно, самокритично зазнача╓: «Книга «Живу, працюю» — т╕льки етап ╕ шукання нових форм. Можлив╕ помилки ╕ збочення. До певно╖ синтетично╖ р╕вноваги ще далеко». Що, власне, означа╓: до повного поетичного самовираження ╕ саморозкриття як митця ╕ людини автор ще йтиме колючими тернами життя.
Каб╕нетом О. Влизька вс╕ називали невеличку к╕мнату п╕двального прим╕щення в будинку на Стр╕лецьк╕й вулиц╕ в славнозв╕сному «будинку Булгакова». Зв╕дси поет п╕де на Голготу.
За характером, як згадував його молодший брат Олександр, Олекса був рвучким, темпераментним. Це в╕дчутно ╕ в його творах.
Поез╕я була суттю життя Олекси Влизька, ╕ поза нею в╕н себе не уявляв. Показовим у цьому в╕дношенн╕ був його в╕дкритий веч╕р у Ки╖вськ╕й ф╕лармон╕╖, де публ╕ка дуже прихильно приймала його в╕рш╕, прочитан╕ артистом Ватулою (вступне слово зробив Олекс╕й Полторацький, його тезко ╕ друг).
— Товаришу Полторацький! Запитайте у Влизька, чи вважа╓ в╕н себе за великого поета, — запитував знайомий голос.
— Не вважаю! — скривився. — Я — найменший з найб╕льших.
— Тод╕ чого ж в╕н не покине писати?
Оч╕ Олекси налилися холодною злобою:
— Якщо я покину писати, я вмру!
Це згадував брат Олександр.
Багато чого не зм╕г зрозум╕ти юний поет, проте вперто торував св╕й шлях до ╕стини. Як пише брат Олександр у передньому слов╕ до книги спогад╕в «Наллятий сонцем», — «просякнутий одночасно любов’ю ╕ ненавистю, в╕н жад╕бно, св╕домо, саможертовно тягнувся до життя в складному багатовим╕рному св╕т╕, н╕ на хвилину не забуваючи один раз дану соб╕ клятву: осявати вогненним словом людей ╕ землю, на як╕й жив».
В╕н ╕ особистою повед╕нкою та етикою засв╕дчував щир╕сть ╕ доброту душ╕: холодно╖ зими да╓ Григор╕ю Косинц╕ сво╓ пальто; коли батько порива╓ з церквою ╕ при╖жджа╓ в Ки╖в до с╕м’╖, в╕н проща╓ йому колишн╕ грубощ╕ ╕ влаштову╓ на роботу.
Про сво╖ пол╕тичн╕ погляди Олекса одного разу ясно сказав братов╕: «Просто я — ╕деолог╕чно витримана людина». Це не означало, що в╕н сл╕по в╕рив у нав’язану оф╕ц╕йну ╕деолог╕ю. Показова з цього приводу розмова Олекси Влизька в присутност╕ брата Олександра з Павлом Усенком у редакц╕╖ журналу «Молодняк» у Харков╕, де Олекса, який, як ╕ брат, не був комсомольцем, в╕дпов╕в Павлу Матв╕йовичу: «За одним квитком комун╕стом не станеш».
«Будинок Булгакова» був останн╕м притулком поета, лауреата прем╕╖ Наркомосу. Саме тут, у Ки╓в╕, Олекса з Олександром стр╕лися якось з П. Тичиною та В. Сосюрою.
— Дивлюсь я на нього, — мовив Тичина, — ╕ н╕як не можу зрозум╕ти, за що його вс╕ так люблять.
— Чи не за те, що в╕н молодший за нас, а вже ма╓ бороду з лаврового в╕нка державно╖ прем╕╖? — в╕дпов╕в запитанням Сосюра.
Малася на уваз╕ та прем╕я за першу зб╕рку «За вс╕х скажу», що перевидавалася к╕лька раз╕в.
...А маховик репрес╕й набирав оберт╕в. Спочатку викликали в ОГПУ брата Олександра, звинувативши в прихованн╕ соц╕ального походження, бо в документах при вступ╕ до художнього ╕нституту в╕н назвав батька-священика «службовцем». Сл╕дчий Ф╕льк╕нштейн запропонував Олександров╕ на в╕дшкодування «провин» стати донощиком, а коли той категорично в╕дмовився, його 1931 р. заарештували ╕ близько п’яти м╕сяц╕в протримали в Лук’ян╕вськ╕й тюрм╕. Та й жарт молодого Сашка не вельми сподобався сл╕дчому, коли в╕н почув глузливе: «Раз м╕й батько служив у церкв╕, то в╕н, отже, ╕ був службовцем».
До реч╕, в «Лук’ян╕вц╕» тод╕ тримали ╕ М. Рильського. Коли автор цього нарису запитав Олександра Федоровича, чи не бачились вони, то у в╕дпов╕дь почув, що камери по сус╕дству там були так ╕зольован╕, що в’язн╕ не могли знати, хто сидить поруч.
Тод╕ ж при обшуку непрохан╕ гост╕ з ГПУ на квартир╕ Влизьк╕в рилися в Олексиних книжках ╕ нав╕ть у п╕чц╕ в попел╕, забрали друкарську машинку, а в листопад╕ 1934-го заарештували його самого.
— Я н╕ в чому не винний; про те тисячу раз╕в твердив сл╕дчому, — казав в╕н матер╕ на побаченн╕ в т╕й же Лук’ян╕вськ╕й тюрм╕, де побував Олександр. — Так що поставимо на цьому крапку...
Криваву крапку поставили ╕нш╕.
Остання зустр╕ч брат╕в, прощальна, була в листопад╕ 1934-го.
Г╕рко плакала мати:
— Н╕, не кажи, чу╓ мо╓ серце — не повернеться в╕н, не повернеться, не повернеться.
Я з риданням кинувся до сво╓╖ к╕мнати. Згадував: «Сашко, я н╕ в чому не винен!» — чулось мен╕ Олексове з коридорчика, коли в╕н арештований проходив повз мою к╕мнату, а я стояв б╕ля дверей, зац╕кавлено дивився на вже знайом╕ мен╕ ще з 1931 року зелен╕ кашкети з червоною облям╕вкою довкола.
...На початку 1935 року ми дов╕дались з газети, що брата було розстр╕ляно з групою ╕нших 33-х «ворог╕в народу». Його б╕бл╕отеку 6 листопада 1934 р. було конф╕сковано». (З вищезгадано╖ книги).
Страшн╕ парадокси тотал╕тарно╖ «революц╕йно╖ епохи» — в переддень свята Жовтня.
Все життя брат поета Олександр Федорович Влизько в╕в сво╓р╕дний щоденник — «Розмовники». ╤ хоча Олекса часто кепкував з цього приводу, але ж як тепер придалися ц╕ спогади. Саме вони й лягли в основу книги «Наллятий сонцем».
У травн╕ 1958 року Олексу Влизька було реаб╕л╕товано «за отсутствием состава преступления». А 6 листопада 1965 р. з т╕╓╖ ж в╕йськово╖ колег╕╖ Верховного суду СРСР Олександру Федоровичу пов╕домили, що «установить место захоронения Влизько А. Ф. за давностью времени не представляется возможным», що, за нашим глибоким переконанням, ╓ найчист╕с╕нькою брехнею, оск╕льки недавно було вияснено, що розстр╕ляних поховали групово б╕ля Лук’ян╕всько╖ в’язниц╕.
Поет Олекса Влизько, що сво╓ю творч╕стю був скалкою в оц╕ тод╕шн╕х можновладц╕в, поста╓ як людина справд╕ подвижницького життя — буремного за под╕ями, пристрасно активного — за сво╓ю д╕яльною приналежн╕стю до нього. У вступн╕й статт╕ до книги «Наллятий сонцем» Ю. Ковал╕в справедливо засв╕дчу╓ як╕сний мистецький поворот поета, його новий ╕дейний ракурс: «О. Влизько спром╕гся на рядки чесного болю. В╕н зум╕в побачити страшну правду комун╕стично╖ д╕йсност╕». Оптим╕стичн╕ струмен╕ буд╕вництва, часто з фанфарами, не могли затьмарити св╕тлого погляду поета на стан речей, про що в╕н промовисто ╕ см╕ливо сказав, наприклад, про насильницьку колектив╕зац╕ю у «Балад╕ про короткозоре Ельдорадо»:
Ельдорадо тут!
 Кожний з вас холоп!
А хто т╕катиме — кулю в лоб!
Чи могла тод╕шня тотал╕тарна система пробачити йому ц╕ слова? А сам в╕н, з душею романтика, якому т╕льки починала по-справжньому розкриватись та д╕йсн╕сть, не бачив виходу, пишучи у ц╕й балад╕: «В джунглях нема вор╕т...».
╤ т╕льки у в’язниц╕ почав прозр╕вати Олекса Влизько, прохаючи у матер╕ принести книгу про Б╕ломорсько-Балт╕йський канал. Певне, в тюрм╕ хтось розкрив йому оч╕, як саме, на чи╖х к╕стках, будувався соц╕ал╕зм.
Дос╕ в наш╕й л╕тературн╕й критиц╕ беззастережно ╕, як побачимо дал╕, ц╕лком безп╕дставно панувала думка, що в Укра╖н╕ упродовж майже тридцяти л╕т (1934-1963), тобто в╕д часу злочинницького вбивства поета ╕ аж до виходу п╕д час хрущовсько╖ в╕длиги в 1963 р. (але з недомовками ╕ цензорським наглядом) у «Радянському письменнику» його книги вибраного — ╕нш╕ зб╕рки не виходили.
Одначе, це не так. Перед╕ мною лежить над╕слана критиком М. Чабаном зб╕рка поез╕й Олекси Влизька «Серце ╕ вогонь», (Укра╖нське видавництво, Крак╕в-Льв╕в, 1942 р). Виходить, те, що заборонив Стал╕н, дозволили н╕мецьк╕ окупанти! Упорядкував зб╕рку, зробив вступну статтю ╕ намалював портрет поета сам чудовий поет ╕ художник д╕аспори, есе╖ст ╕ л╕тературознавець, який помер за кордоном (1906-1993 рр.), Святослав Гординський.

Фед╕р СТЕПАНОВ,
член НСПУ, лауреат прем╕╖
╕м. О. Гончара
м. С╕мферополь

(Зак╕нчення буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11394

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков