Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 08.02.2013
КОЛОМИЯ. КАРПАТ╤Я – 2013

Джерела

З РОЛЛЮ ЗИМОВО╥ СТОЛИЦ╤ КОЛОМИЯ СПРАВЛЯ╢ТЬСЯ УСП╤ШНО

Колись я вже писав про твердий нам╕р коломиян стати такою соб╕ мовною фортецею та одн╕╓ю ╕з зимово-р╕здвяних столиць Укра╖ни. Завдяки коломиянину Микол╕ Солоненку (╤нститут розвитку громадянського сусп╕льства) в╕дбулася вже друга наша сп╕льна акц╕я «Сх╕д ╕ Зах╕д разом». Перша була пов’язана з в╕зитом харк╕в’янина Марка Зобова, який усп╕шно пропагував ╕дею народовладдя у Коломи╖, Черн╕вцях та ╤вано-Франк╕вську. Тепер же гостем Прикарпаття став в╕домий театральний режисер ╕з С╕мферополя, заслужений прац╕вник культури АР Крим Юр╕й Хропаченко. При╖зд кримчанина зб╕гся з ╕ншою визначною под╕╓ю – районним фестивалем вертеп╕в та маланок «Карпат╕я – 2013», який в╕дбувався б╕ля м╕сько╖ ратуш╕. У н╕й традиц╕йно бере участь «З╕рковий вертеп». Чому з╕рковий? Тому що склад вертепу без переб╕льшення «зоряний».
Це в╕домий пол╕тик, депутат Верховно╖ Ради Олесь Дон╕й, письменник Артем Полежака, письменниця Св╕тлана Поваля╓ва, актори ╢вген Пищук та Ант╕н Мухарський, телеведуч╕ Анжел╕ка Рудницька та Солом╕я В╕твицька, сп╕вак ╕ казкар Сашко Л╕рник (Олександр Власюк) та ╕нш╕. Про розма╖ття м╕сцевих маланок, вертеп╕в та груп колядник╕в я нав╕ть не кажу – не лише у кримчанина, але й у мене, власкора «Кримсько╖ св╕тлиц╕» по зах╕дному рег╕ону, розб╕галися оч╕. Видно, ╓ ще порох у культурницьк╕й порох╕вниц╕ прикарпатц╕в! Багатим був той день ╕ на ц╕кав╕ зустр╕ч╕ та розмови. Зокрема, вдалося посп╕лкуватися з кримчанкою Мариною Левицькою. Х╕ба це не вез╕ння? Про нашу заплановану акц╕ю пан╕ Марина н╕чого не знала, отже, ╖╖ поява в Коломи╖ — це ще один доказ стих╕йного зимового потягу кримських укра╖нц╕в до Галичини. Отже, слово наш╕й читачц╕ ╕ передплатниц╕.
— Народилася я в сел╕ Ковильному Роздольненського району. Батьки при╖хали, коли ця частина Криму була ще незаселена, а Крим був просто областю у склад╕ Укра╖ни. Це вже п╕зн╕ше прийшла дн╕провська вода ╕ розцв╕ли садочки, а спочатку з водою було сутужно – навкруги голий степ...
Прикро, що тепер, коли село наше н╕би й розцв╕ло, стало важче з роботою, люди почали ви╖жджати в пошуках зароб╕тк╕в. До реч╕, ми передплачу╓мо «Кримську св╕тлицю» — я ╕ моя сестра, яка живе в С╕мферопол╕. М╕й син Ярослав, до реч╕, колись написав в╕ршик для «Св╕тлички»! Так що ваше видання нам дуже до вподоби, ╕ особливо при╓мно зустр╕ти власкора газети в далек╕й в╕д Криму Коломи╖. Диву╓тесь, зв╕дки у кримчанки така гарна мова? Укра╖нську свого часу я вчила як шк╕льний предмет, але якщо чесно, то мова в наш╕й родин╕ збереглася завдяки позиц╕╖ батьк╕в — мама у мене з Перемишля, а тато — з ╤вано-Франк╕вська. Хоча спочатку були деяк╕ св╕тоглядн╕ проблеми: коли була дитиною, не усв╕домлювала, наск╕льки важливо збер╕гати мову сво╖х д╕д╕в-прад╕д╕в, зате тепер дуже вдячна батькам. Коли сама стала мамою, то зрозум╕ла наск╕льки важливо добре знати мову, бо хто передасть мовну естафету д╕тям? Одн╕╓╖ школи мало, повинна бути ще й родина! Намагаюся багато читати укра╖нською, тому й «Кримська св╕тлиця» в нашому дом╕ дуже доречна.
Поки ми розмовляли, на площу перед ратушею почали п╕дходити учасники майбутнього д╕йства. Першим був Олесь Дон╕й у форм╕ парашутиста (все реал╕стично — нав╕ть парашут волочився по сцен╕!) – так орган╕затори вир╕шили «об╕грати» ту обставину, що Олесь балотувався не у себе вдома, в Ки╓в╕, а в далек╕й в╕д столиц╕ Коломи╖. Таких кандидат╕в у депутати, зазвичай, називають «парашутистами». Олесь Дон╕й, поки п╕дн╕мався на сцену, встиг сказати к╕лька сл╕в:
— Вже сьомий р╕к посп╕ль ми проводимо фестиваль вертеп╕в. З одного боку, це — п╕дтримка традиц╕й, а з ╕ншого – ми робимо саме «з╕рковий» вертеп, у якому беруть участь в╕дом╕ люди – «з╕рки» пол╕тики, л╕тератури, музики, журнал╕стики. У цих вертепах висм╕ю╓ться наша влада. Якщо ви пом╕тили, в останн╕ два роки ми робили саме «з╕рков╕» вертепи в Ки-╓в╕, зокрема, б╕ля Лук’ян╕вського С╤ЗО. Пост╕йний учасник вертеп╕в Юр╕й Луценко тепер сидить у тюрм╕, а свого часу саме в╕н просив, щоб я зайнявся орган╕зац╕╓ю фестивалю вертеп╕в. Тепер робимо вертепи без його участ╕, ╕ ця обставина найкраще св╕дчить про р╕вень демократ╕╖ в кра╖н╕...
Пот╕м над╕йшла черга Сашка Л╕рника, який охоче погодився дати ╕нтерв’ю для нашо╖ газети, сказавши, що «Кримську св╕тлицю» зна╓ ╕ поважа╓. Я запитав Сашка про те, що йому в╕домо про укра╖нське життя Криму. Окр╕м того, поставив «провокац╕йне» запитання – як в╕н ставиться до традиц╕йно-╕сторичного (╕ до нин╕шнього) р╕здвяного скупчення всього найкращого, нац╕онального саме в Зах╕дн╕й Укра╖н╕? Ось що в╕дпов╕в колоритний козак у папас╕:
— «Кримська св╕тлиця» для мене – це одна з найкращих можливостей сп╕лкуватися з читачами, в тому числ╕ ╕ в ╤нтернет╕. Тому що я завжди заходжу на ваш сайт, а там казки дуже ц╕кав╕ ╓, та й мо╖ казки ви часто використову╓те. Я сам колись 15 рок╕в прожив у Рос╕╖, в Мурманську. Заснував там укра╖нське земляцтво – перше в Рос╕╖. Зна╓те, це складно, але водночас почесно – бути укра╖нцем у неукра╖нському оточенн╕... Тому й «Кримську св╕тлицю» я шаную ╕ вважаю ╖╖ одн╕╓ю з найкращих бойовитих орган╕зац╕й в Укра╖н╕. А стосовно усього того «найкращого», що збереглося саме в Зах╕дн╕й Укра╖н╕, то це стереотип, який не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕. Як не дивно, мен╕ в цьому план╕ дуже сподобався нин╕шн╕й Дн╕пропетровськ. ╤ коли у мене були концерти в Донецьку, я теж дивувався – як багато там всього укра╖нського! А нам нав’язують стереотип, що в Центральн╕й та Сх╕дн╕й Укра╖н╕ уже н╕чого не лишилося. Н╕, ╕ ще раз н╕! Наш╕ корен╕ степов╕, козацьк╕ – вс╕ зв╕дти. Тому вс╕ ми, перш за все, ╓ укра╖нцями, а вже пот╕м наддн╕прянцями, волинянами чи галичанами. Я категорично не п╕дтримую оцей штучний под╕л на Сх╕д ╕ Зах╕д. Ми — велика нац╕я, велика саме сво╖м розма╖ттям! У нас ╕ Карпати, ╕ Причорномор’я, ╕ Пол╕сся, ╕ Крим... Наступна моя казка (╕ ф╕льм) буде про Крим, про Грицька-Кобилячу Смерть ╕ татарського богатиря Ахмета. Я т╕сно контактую з кримськими татарами, деяк╕ з них жартома називають мене «нац╕ональним сп╕вцем кримськотатарського народу», адже у ф╕льм╕ якоюсь м╕рою буде в╕дтворена ╖хня ╕стор╕я, ще й показана дружба м╕ж укра╖нцями ╕ кримськими татарами.
Пот╕м був Ант╕н Мухарський (в╕н же професор антрополог╕╖ Орест Лютий, автор музично-культуролог╕чного проекту «Лаг╕дна укра╖н╕зац╕я»). Укра╖номовн╕ слухач╕ з великою ц╕кав╕стю слухають його п╕сн╕ в супровод╕ антитотал╕тарного ансамблю «Стал╕н унд Г╕тлер капут». Зокрема, це майже одеськ╕ за звучанням «Вагони повн╕╖ москал╕в» та «Ах, Бандеро, укра╖нський апостол...» (остання на мотив п╕сн╕ «Ах, Одесса, жемчужина у моря»); ще ╓ «Лук’ян╕вський С╤ЗО» (на мотив «Владимирского централа») та багато ╕нших. Взагал╕, дуже см╕ливий проект з огляду на перенасичен╕сть такими терм╕нами, як «москаль», «кацап», «комуняка» тощо. Та й «специф╕чно╖» лексики вистача╓. Тож я запитав «професора антрополог╕╖» Ореста Лютого, як сприймають його п╕сн╕ в р╕зних рег╕онах Укра╖ни. Ось що в╕н в╕дпов╕в:
— Для нас ефективн╕сть проекту «Лаг╕дна укра╖н╕зац╕я» виявилася неоч╕кувано високою. Ми спод╕валися, що оч╕кувати на всеукра╖нську популярн╕сть можна буде приблизно через р╕к. Але наш╕ ролики вже набирають десятки тисяч перегляд╕в! Запит на проект виявився дуже високим. Ми були на гастролях у Львов╕, Харков╕, ╤вано-Франк╕вську – скр╕зь люди сприймають нас дуже добре. Звичайно, ╓ певна р╕зниця у сприйнятт╕, тому у нас ╓ два вар╕анти — м’якший ╕ жорстк╕ший – для р╕зних рег╕он╕в, р╕зних обставин. У Ки╓в╕ та м╕стах Сходу, особливо на в╕дкритих майданчиках, де можуть бути д╕ти, ми використову╓мо б╕льш толерантний до публ╕ки вар╕ант. Упродовж концерту ми неодноразово наголошу╓мо, що «москаль» — це окупант, загарбник, наволоч, великодержавний шов╕н╕ст, а «хохол» — це запроданець, який сп╕впрацю╓ з «москалем», ментальний ╕ духовний колаборант.
Користуючись р╕дк╕сною нагодою посп╕лкуватися з автором неординарного проекту Антоном Мухарським, ставлю йому й ╕нш╕ запитання. Наприклад, чи не занадто в╕н ╕деал╕зу╓ Нестора Махна ╕ махновщину, адже з точки зору нац╕онально╖ ╕де╖ д╕яльн╕сть «батька Махна» була не надто конструктивною. В усякому випадку, порозум╕тися з Петлюрою в╕н не м╕г. На це автор ╕де╖ «Лаг╕дно╖ укра╖н╕зац╕╖» в╕дпов╕в так:
— У нас склалася вже стол╕тня, а може, й б╕льш давня традиц╕я «кучкуватися», розбиватися на хутори. Це ╕ ╓ наш найб╕льший внутр╕шн╕й ворог. От ми – нац╕я толерантна, демократична, але поруч з нами тотал╕тарний сус╕д, який приходить, коли захоче, ╕ нас поодинц╕ в╕дстр╕лю╓. Бо ми не ╓дин╕. Коли мене питають, хто мен╕ дорожчий – махновц╕ чи уп╕вц╕, я кажу: вс╕, хто боровся за Укра╖ну, для мене «сво╖». Нав╕ть якщо хтось хоч тр╕шки доброго зробив для Укра╖ни, — ╕ то слава Богу! У нас ╓ конкретн╕ укра╖нофоби, проти яких треба об’╓днуватися. Бо вони т╕льки дивляться на нас ╕ см╕ються, коли укра╖нц╕ чубляться одне з одним. Зараз, без сумн╕ву, йде культуролог╕чна, ╕нформац╕йна, геопол╕тична в╕йна. Вона точиться на вс╕х гуман╕тарних фронтах. Звичайно, кримським укра╖нцям найважче у ц╕й в╕йн╕. Вони не можуть почуватися так в╕льно, як ми тепер тут, у Коломи╖. Порадити можу лише одне: почаст╕ше вибиратися на Зах╕дну Укра╖ну, аби в╕дчути оцей справжн╕й укра╖нський дух! Я сам з Ки╓ва, з рос╕йськомовно╖ родини. ╤ тому по соб╕ знаю, наск╕льки важливо долучитися до нац╕ональних виток╕в, до джерел. Ми повинн╕ усв╕домлювати, що по геопол╕тичному т╕лу Укра╖ни проходить «розлом» — м╕ж Сходом ╕ Заходом. У нас таке спок╕йне життя, як у Голланд╕╖ чи десь у Скандинав╕╖, неможливе. У нас два океани буття – ╓вропейський ╕ аз╕йський. Вони сходяться ось тут, в Укра╖н╕, ╕ ми пост╕йно живемо у вир╕. Не було ╕ не буде спокою на ц╕й земл╕. Ми рятували ╢вропу, зупинивши татаро-монгольськ╕ орди. Це було саме тут. Ми першими ставали! Тому продовження присл╕в’я «Моя хата скраю» мало би бути таким: «...я перший ворога стр╕чаю». Оцей бунт╕вний дух, дух неспокою – це наша нац╕ональна карма. Тому чим б╕льше кримських укра╖нц╕в побувають на Прикарпатт╕, чим б╕льше наснажаться бунт╕вним, повстанським духом, тим краще буде ╕ для них самих, ╕ для укра╖нства загалом...
Мабуть, багато кримчан п╕дсв╕домо в╕дчувають правильн╕сть сл╕в Антона Мухарського. Треба сказати, що в культурницькому середовищ╕ Коломи╖ у т╕ дн╕ був дуже затребуваним ╕ режисер з Криму Юр╕й Хропаченко. В╕н так гарно й емоц╕йно виступив на презентац╕╖ книги Василя Наг╕рного «Коломийський календар ╕сторичних дат ╕ персонал╕й», що йому аплодував увесь зал. Пот╕м в╕н знайомився ╕з священиками, театральними д╕ячами, письменниками та меценатами. Разом з Миколою Солоненком – нашим незам╕нним г╕дом по Коломи╖ – ми в╕дв╕дали оселю в╕домого в Коломи╖ адвоката Михайла Петр╕ва. Пан Михайло передав для «св╕тличансько╖» б╕бл╕отеки книжки: «Ц╕сарська Коломия» ╤вана Монолат╕я, «С╕човий батько» (Штрихи до портрета Кирила Трильовського), книжечку прози Анютки Петр╕в «Холод», ауд╕окасету – «Антолог╕я поет╕в Коломи╖» тощо. А ще у нас була довга ц╕кава розмова – обговорювали перспективи майбутнього культурного сп╕вроб╕тництва кримчан ╕ прикарпатц╕в. Я бачив, що театрал Юр╕й Хропаченко був ц╕лком задоволений по╖здкою в Галичину. Перед в╕д’╖здом до С╕мферополя пан Юр╕й написав зворушливого в╕рша ╕ присвятив його Геннад╕ю ╕ Галин╕ Романюкам, як╕ гостинно надали нам притулок на три дн╕. У в╕рш╕ Юр╕й Хропаченко назвав Коломию «чистим джерелом», яке умило його душу:

Може, не зерно –  мале зернятко
Вис╕яв Господь мен╕ в свята.
В╕д╕йшли давно вже  мама й татко...
Я ж, ╖х син, — продовжую життя!

Справд╕, зимова Коломия готова п╕дняти настр╕й ╕ наснажити оптим╕змом кожного кримчанина, який при╖здить на Прикарпаття з чистим серцем.
Нагадаю, що подружжя Романюк╕в другий р╕к ╓ нашими передплатниками, пан Геннад╕й, як депутат м╕сько╖ ради, ╓ одним з орган╕затор╕в культурного життя м╕ста. Причому п╕дходить до ц╕╓╖ справи системно, добре розум╕ючи, що ╓ головним, а що — другорядним. Тепер «св╕тличанин» з Коломи╖ Геннад╕й Романюк активно п╕дтриму╓ прагнення кримчан ознайомитися з культурою прикарпатського рег╕ону.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

На фото:
Кримчанка Марина Левицька з друзями

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11370

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков