Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 01.02.2013
«ЦЕ — МОЯ ЗЕМЛЯ, ЦЕ — МОЯ КРА╥НА!»

Насправд╕ р╕чний цикл — це зовс╕м небагатечко часу. Н╕би ще учора вшановували переможц╕в ╤╤╤ етапу конкурсу знавц╕в укра╖нсько╖ мови ╕м. Петра Яцика ╕ вбол╕вали щодо ╖хн╕х шанс╕в бути пом╕ченими на всеукра╖нському етап╕, як ось вже знову схвильован╕ д╕ти з╕бралися у с╕мферопольськ╕й школ╕ № 33 в над╕╖, що цього разу ╖м обов’язково поталанить.
На жаль, конкурсанти при╖хали не вс╕ — хтось захвор╕в, когось налякала к╕лькагодинна зимова дорога. Бо знають же за досв╕дом минулих рок╕в — т╕льки-но назвуть переможц╕в, як вже й почне сутен╕ти. А четвертокласниц╕ Маш╕ Царьов╕й ╖хати аж до Керч╕, а Ксен╕╖ Кацал — до Красноперекопська.
Та д╕ти полюбили цей конкурс, ╕ щороку надходить все б╕льше ╕ б╕льше заявок в╕д бажаючих взяти в ньому участь. ╤ вони не хочуть усв╕домлювати, що людське життя — це теж насправд╕ не такий вже й довготривалий цикл ╕ що щиросердний меценат Петро Яцик, який прагнув, аби маленьк╕ укра╖нц╕ стали справжн╕ми знавцями сво╓╖ мови ╕ полюбили ╖╖, в╕д╕йшов у в╕чн╕сть, але, дивлячись на його уважне обличчя на шк╕льному екран╕, хочуть, аби в╕н був ними задоволений, ╕ не тому, що прагнуть заохочень, а тому, що так уже склалося, отже, ╕ ма╓ бути.
Кажуть, колись Л╕гою меценат╕в у цей конкурс вкладалися неабияк╕ кошти, ╕ хоча основна ╖хня частина ос╕дала нев╕домо де, але й вистачало на подарунки ╕ вчителям, ╕ учням. Дехто з педагог╕в збер╕га╓ позолочен╕ годинники, у когось на антресолях припада╓ пилом дуже яскрава парасолька з написом: «Я люблю укра╖нську мову». Саме тому ╕ припада╓, бо, кажуть, якщо нею користуватися, то можуть ╕ побити. Але все це вже в минулому. К╕лька рок╕в тому, не оч╕куючи поки матер╕ально знекровлений конкурс згасне сам по соб╕, влада хот╕ла взяти ╕н╕ц╕ативу в сво╖ руки ╕ присвятити його святу Соборност╕ та Шевченк╕вським дням. Але не склалося. Д╕ти полюбили нев╕домого ╖м Петра Яцика, якого живцем у оч╕ не бачили ╕ в школ╕ про якого не вивчали, бо п╕дсв╕домо в╕дчували — його любов до них була такою великою, що нав╕ть смерть для не╖ не перешкода. Тож конкурс ╕ трива╓.
╤ знову, як завжди, ╕мена переможц╕в виголошують пом╕ж концертними номерами, аби вс╕ були дотичними до свята: ╕ т╕, хто на сцен╕, ╕ т╕, хто в зал╕. А розпочина╓ться воно з виходу маленьких барабанщиць. Вже пот╕м луна╓ шк╕льний г╕мн трьома мовами. Директор школи Людмила ╤ван╕вна Горб по секрету з╕зна╓ться, що до створення його укра╖нсько╖ частини довелося долучитися ╕ ╖й. Дал╕ ╕н╕ц╕ативу в сво╖ руки взяли шестикласники. «Перлина — Укра╖на, на весь св╕т одна-╓дина!» — висп╕вували вони, ╕ це так було сп╕взвучно ╕з улюбленим гаслом Парт╕╖ рег╕он╕в: «Крим — перлина Укра╖ни». Тож Крим, виявля╓ться, перлина у квадрат╕.
Д╕тей, що одержали ╤╤╤ м╕сце, нагороджу╓ знана вчителька укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Тетяна Захарова. Серед них ╕ керчанка Мар╕я Царьова. А ще — Олена Кул╕ш (с. Журавл╕вка Сакського р-ну), Енвер Суф’янов (м. С╕мферополь), ╢лизавета Цицюрська (с. П’ятихатка Красногвард╕йського р-ну), Д╕ляра Ромазанова (смт. Сов╓тське), Арина Ткачова (м. С╕мферополь), Ольга Мельник (смт. Гвард╕йське С╕мферопольського р-ну), Рафаель Баба╓в (С╕мферопольський юридичний техн╕кум) та ╕нш╕.
Тих, хто пос╕в друге м╕сце, грамотами ╕ подарунками нагороджувала ╤рина Павл╕вна Карнацька, головний спец╕ал╕ст управл╕ння загально╖ середньо╖ осв╕ти М╕н╕стерства осв╕ти, науки, молод╕ та спорту АРК. Серед переможц╕в — Мар╕я Красногорова (Бахчисарайський р-н), М╕лена Ван╕чк╕на (м. ╢впатор╕я), Нарек Енг╕барян (м. С╕мферополь), Юра Шв╕дь (м. ╢впатор╕я), В╕ка Церкуник (м. Ялта), ╤ра Б╓лоусова (м. С╕мферополь), Оксана Назаренко (С╕мферопольське вище профес╕йне училище буд╕вництва та комп’ютерних технолог╕й), Таня Кубай (С╕мферопольське вище профес╕йне училище електронного ╕ промислового устаткування).
А тим часом наближався момент нагородження найкращих. Та перш н╕ж в╕н настав, присутн╕ послухали чудову п╕сню, з яко╖ д╕зналися, що «краща мова ╓днання — це укра╖нська, краща мова кохання — це укра╖нська». А Людмила ╤ван╕вна Горб, показавши на смагляву 11-класницю Лал╓ Б╕лялову, яка теж стала «ср╕бною» призеркою, з╕зналася, що д╕вчина вважа╓ себе не татаркою, а укра╖нкою. ╤ це викликало у мене досить суперечлив╕ почуття: одразу ж пригадалося, як мо╖ малол╕тн╕ родички, стопроцентн╕ укра╖нки, одержуючи паспорти, позаписувалися рос╕янками, та ще й над╕ мною, «хохлушкою», глузували. А вт╕шила себе тим, що Лал╓ просто жарту╓.
Та ось вже на сцену п╕днявся член Л╕ги меценат╕в Михайло Вишняк, ╕ урочисте нагородження продовжилося. Особливо порад╕ла за учениць 33-о╖ школи. ╤ що не переможниця, то ╕ в╕дома на усе м╕сто вчителька, ╕ сама переможниця в р╕зноман╕тних конкурсах. Тут см╕ливо можна перефразувати висл╕в: скажи, хто твоя вчителька, ╕ я скажу тоб╕, хто ти ╓ сам. ╤ якщо у Ксюш╕ Жуково╖ вчителька — В╕ра Микола╖вна Поченок, то нема╓ н╕чого дивного в тому, що в╕тають сьогодн╕ д╕вчинку за ╖╖ усп╕хи. Наступною на сцен╕ з’явля╓ться Настя Голумбйовська, а у зал╕ схвильовано за нею спостер╕га╓ ╖╖ вчителька Галина Петр╕вна Бригун. То ск╕льки ж можна хвилюватися, адже не вперше вже ста╓ ╖╖ учениця кращою серед кращих! Але щоразу — як вперше, ╕ звикнути до цього неможливо. А що вже говорити про Ганну Йосип╕вну Ястреб, якщо ╖╖ учениця Хоссейн Бас╕ра Са╖д вже к╕лька рок╕в посп╕ль робить учительку ╕менинницею! Ми якось розпов╕дали про цю афганську д╕вчинку, яка не ма╓ в школ╕ соб╕ р╕вних з╕ знання укра╖нсько╖ мови, хоча нею ╖╖ батьки не можуть сказати ╕ трьох сл╕в. Ун╕кальна дитина!
А ще до числа найкращих ув╕йшли Наташа Салова (смт. Гвард╕йське С╕мферопольського р-ну), Роман Колесник (м. С╕мферополь), Верон╕ка Масл╕й (м. Саки), ╢вген╕я Глухий (м. Саки), Юля Ратинська (м. Феодос╕я), Настя Шарова (м. Ялта), Анжел╕ка Зоря (м. Ялта) та позашк╕льна молодь: Олександра Качан (С╕мферопольське вище профес╕йне училище сфери обслуговування ╕ буд╕вництва), Олександра Уманець (Кримський медичний коледж), Наталя Круглякова (Прибрежненський аграрний коледж), Василь Дмитренко (Калин╕вське профес╕йно-техн╕чне аграрне училище) та студенти Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету Л╕л╕я Аб╕була╓ва ╕ Нар╕ман Ал╕╓в.
Тут ╕ географ╕я широка, ╕ навчальн╕ заклади досить р╕зноман╕тн╕, все, як у людей. Хоча не визнають-таки за р╕вню кримських д╕тей на п╕дсумковому етап╕ у Ки╓в╕. ╤ це дуже обража╓ наших вчител╕в, як╕ й дос╕ не можуть переконати: кримськ╕ д╕ти не потребують жодних поблажок.
До реч╕, п╕д час п╕дбиття п╕дсумк╕в конкурсу знавц╕в укра╖нсько╖ мови оприлюднило сво╖х переможц╕в ╕ видавництво «Гран╕т», яке проводило конкурс на кращий прозовий тв╕р. Трет╓ м╕сце под╕лили Кер╕ме Мамбетова та Дмитро Пальчуков, друге — Наталя Салова ╕ Ярослав Стус, а найвдал╕шою було визнано прозу с╕мферопольця Мирослава Резника. Вс╕ переможц╕ одержали дипломи та подарунки.
Цього дня розд╕лити з д╕тьми ╖хн╓ свято прийшли ╕ т╕, хто н╕ на мить не втрача╓ цю школу ╕з поля зору. По-перше, як таку, де по крихтах накопичу╓ться безц╕нний досв╕д, г╕дний для запровадження ╕ в ╕нших шк╕льних колективах, а по-друге, як школу, де при нагод╕ просто хочеться побувати знову ╕ знову, насичуючись ╖╖ особливою позитивною енергетикою.
А конкретна справа тут завжди знайдеться кожному. Г. В. Маханова взяла на себе обов’язки голови оргком╕тету. Н. ╤. Рашп╕ль стала заступником голови жур╕, яке очолив Василь Васильович Деркач, кандидат ф╕лолог╕чних наук, доцент кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ ТНУ. А ще до жур╕ ув╕йшли вчител╕ Тетяна Захарова, ╤рина Глухова, Н╕на Примак та ╕нш╕ заслужен╕ педагоги-укра╖н╕сти.
Про Наталю ╤ван╕вну Рашп╕ль, методиста навчально-методично╖ лаборатор╕╖ осв╕ти КР╤ППО гр╕х було б не згадати окремо, бо вона — не т╕льки знавець нов╕тн╕х навчальних методик, але й просто людина, под╕бна пром╕нчику сонця, яка всюди несе за собою позитив ╕ свято. Значно серйозн╕ше вигляда╓ начальник в╕дд╕лу д╕ловодства ╕ контролю М╕н╕стерства осв╕ти, науки, молод╕ та спорту Ольга Руслан╕вна Доненко, та все одно, знаючи ╖╖ багато рок╕в, ледь стримуюся, щоб не звернутися до титулованих осв╕тянок, як до молодших подружок: «Д╕вчата!». А ось проректора з навчально╖ роботи ╕ атестац╕╖ КР╤ППО ╤рину Костянтин╕вну Денисенко бачу вперше. Але з ус╕ма ними ми тепер близько пов’язан╕ ц╕╓ю сп╕льно пережитою годиною чи двома радост╕ ╕ п╕днесення, як╕ подарував нам Петро Яцик. Це на його честь сп╕вали учн╕вськ╕ гурти «Соловейки», «Жайв╕р», танцювала молодь «Полонез Ог╕нського», це йому з╕знавалися д╕ти у сво╖й любов╕ до Батьк╕вщини: «Це — моя земля, це — моя кра╖на, тут моя с╕м’я, тут моя родина!».
╤ не може бути, щоб в╕н не чув ц╕ дзв╕нк╕ щаслив╕ голоси…

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11336

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков