Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 25.01.2013
СИЛА — В ╢ДНОСТ╤ ╤ В ЛЮБОВ╤

«ОДНИН╤ ВО╢ДИНО ЗЛИВАЮТЬСЯ СТОЛ╤ТТЯМИ ОД╤РВАН╤ ОДНА В╤Д ОДНО╥ ЧАСТИНИ ╢ДИНО╥ УКРА╥НИ — ЗУНР (ГАЛИЧИНА, БУКОВИНА ╤ УГОРСЬКА УКРА╥НА) ТА НАДДН╤ПРЯНСЬКА ВЕЛИКА УКРА╥НА… ОДНИН╤ НАРОД УКРА╥НСЬКИЙ МА╢ ЗМОГУ ДРУЖН╤МИ ЗУСИЛЛЯМИ СВО╥Х СИН╤В БУДУВАТИ НЕРОЗД╤ЛЬНУ САМОСТ╤ЙНУ ДЕРЖАВУ УКРА╥НСЬКУ НА БЛАГО ╤ НА ЩАСТЯ ВСЬОГО ╥╥ ТРУДОВОГО НАРОДУ…» — ЦЕ СЛОВА ╤З УН╤ВЕРСАЛУ ДИРЕКТОР╤╥ УНР, ╤ ╥М ВЖЕ ПОНАД 90 РОК╤В.
Та цього часу виявилося замало, аби як на побутовому р╕вн╕, так ╕ з вуст пол╕тик╕в перестали звучати закиди про те, що зах╕дн╕ укра╖нц╕, м’яко кажучи, в╕др╕зняються як ментал╕тетом, так ╕ пол╕тичними уподобаннями, а тому «сх╕днякам» значно ближч╕ ╖хн╕ сус╕ди за межами держави.
Льв╕всько-галицькою в╕дрижкою якось назвав з телеекрану в╕домий народний депутат «д╕алект», який насправд╕ ╓ укра╖нською мовою ╕ спричиня╓ увесь той клоп╕т, в╕д якого довелося декому захищатися законом про рег╕ональн╕ мови. Той же нардеп в╕дкрито назива╓ «зах╕дняк╕в» «нахл╕бниками», бо ╖хня економ╕ка ╓ дотац╕йною, ╕ у «донецьких» уже урива╓ться терпець ╖х годувати. Ось тоб╕ ╕ «збулася одв╕чна мр╕я!».
Можливо, й не варто було б озвучувати сьогодн╕ слова цих чи то хворих, чи то провокатор╕в, але тим важлив╕ше зауважити, що для ус╕х здорових сил сусп╕льства цей день насправд╕ ╓ святом. А утворення живих ланцюг╕в, що об’╓днують два береги Дн╕пра, це не просто данина традиц╕╖ (перший такий ланцюг у 1990 роц╕ складався ╕з 3 млн. людей, ╕ створено його було з ╕н╕ц╕ативи Михайла Гориня, який нещодавно покинув нас), це ще ╕ маг╕чне д╕йство, яке часто використову╓ться в психотерап╕╖ та езотериц╕. Тож такий ланцюг не роз╕рвати мр╕йникам про конфедерац╕ю, яким охоче надають слово кримськ╕ ЗМ╤.
На користь ╓дино╖ соборно╖ Укра╖ни виступа╓ ╕ кримська молодь, що й продемонстрували учасники громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Укра╖нський д╕м», як╕ прийшли на м╕тинг, що в╕дбувся б╕ля пам’ятника Тарасу Шевченку, аби скласти ╕з вир╕заних з паперу контур╕в областей велику Укра╖ну (на фото) та ще й розпов╕сти, чим же славний кожен ╖╖ рег╕он. Та це вже п╕сля того, як прозвучали останн╕й виступ та резолюц╕я м╕тингу, на якому теж з’явилися нов╕ люди.
То прийшли з кошиком кв╕т╕в молод╕ представники парт╕╖ «УДАР» на чол╕ з народним депутатом Укра╖ни, ялтинцем Олександром Мочковим (на фото угор╕), який заявив, що хот╕в би, аби живий ланцюг ╓днання виник не лише пом╕ж Львовом та Ки╓вом, але й досягнув Криму. «Ми пам’ята╓мо ╕ несемо у серц╕ це св╕тле свято», — завершив свою думку юнак.
Загалом же промовляли т╕, без кого важко уявити соб╕ якийсь укра╖нський урочистий зах╕д. Це голова Укра╖нсько╖ громади Криму Владислав Хмеловський, який зачитав ╕ резолюц╕ю м╕тингу, кер╕вник Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ КУН Василь Овчарук, що виступив також з╕ зверненням до Президента та кримського й укра╖нського уряд╕в, л╕дер кримсько╖ Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖ Олег Фомушк╕н та ╕нш╕.
Голова Наукового товариства ╕м. Т. Г. Шевченка, академ╕к Петро Вольвач назвав День Соборност╕ найголовн╕шим п╕сля Дня Незалежност╕ укра╖нським святом, а ╕дею соборност╕ в╕н готовий вважати саме т╕╓ю нац╕ональною ╕де╓ю, яку так ╕ не можуть в╕днайти наш╕ керманич╕. Говорив Петро Васильович також ╕ про ╓вровиб╕р, який багатьма укра╖нцями розц╕ню╓ться як можлив╕сть вийти ╕з зони впливу традиц╕йних партнер╕в. Промовець згадав ╕ про майбутн╕ президентськ╕ вибори, на яких хот╕в би бачити переможцем представника в╕д об’╓днано╖ опозиц╕╖. А серед найб╕льших досягнень незалежност╕ в Криму назвав д╕юч╕ тут осередки УПЦ Ки╖вського патр╕архату та укра╖номовну газету «Кримська св╕тлиця». А ось станом укра╖нського шк╕льництва академ╕к незадоволений, оск╕льки укра╖нських шк╕л на п╕востров╕ лише 7 ╕ ╖хня к╕льк╕сть вже давно не зроста╓.
Та, як з’ясувалося, нав╕ть навпаки — кримська осв╕тянська влада п╕д маркою реорган╕зац╕╖ нищить ╕ вже давно вистраждане укра╖нцями. Сво╓р╕дним виявилося для укра╖нських школяр╕в свято Соборност╕ у Джанко╖ — саме цього дня ╖хн╕м батькам пов╕домили про л╕кв╕дац╕ю укра╖нського класу в школ╕ № 2. Про це розпов╕в один ╕з кримських л╕дер╕в ВГО «Свобода» Серг╕й Савченко, зауваживши, що под╕бн╕ наступи на укра╖нство не минають безсл╕дно: тож к╕льк╕сть виборц╕в, як╕ п╕дтримали «Свободу» останн╕м часом, виросла вдесятеро.
Про те, що в кра╖н╕ плюндру╓ться демократ╕я, потерпають осв╕та ╕ культура, ледь живот╕ють пенс╕онери ╕ безальтернативний вих╕д — з╕братися п╕д ╓диним прапором ╕ вирушити на боротьбу за сво╖ права ╓диним фронтом, говорив заступник голови КРО «Фронт Зм╕н» Анатол╕й Ковальський. В╕домо, що ки╖вськ╕ «фронтовики» п╕дтримали ╕н╕ц╕ативу Юл╕╖ Тимошенко утворити ╓дину парт╕ю, аби не розпорошувати сили п╕д час майбутн╕х президентських вибор╕в. Але т╕, хто сьогодн╕ лише «╖де на ярмарок», а не «поверта╓ться з нього», цю ╕дею не п╕дтримали або ж залишили без коментар╕в. А щодо кримських представник╕в «Батьк╕вщини», то вони ╕ взагал╕ нехтують укра╖нськими громадськими заходами ╕ на м╕сцевих л╕дер╕в аж н╕як не тягнуть. Тому, думаю, що йти ╓диним фронтом кримчани згодн╕, а ось щодо сп╕льного парт╕йного л╕дера, то такого на сво╓му обр╕╖ вони поки що не бачать.
Про необх╕дн╕сть боротися насамперед за свободу, а не за кусень хл╕ба, говорив Василь Овчарук. Хоча саме отой кусень об’╓днував кримських ╕ зах╕дноукра╖нських м╕тингувальник╕в п╕д гаслами «Сх╕д ╕ Зах╕д — разом». Бо для людей, позбавлених засоб╕в для ╕снування, ╕деолог╕чн╕ гасла автоматично в╕дходять на задн╕й план. ╤ вже пот╕м люди прагнуть бути людьми, а не мар╕онетками у чи╖хось руках.
Тож шлях до дружби «через шлунок» шукали ╕ пров╕дники потяга «Харк╕в-Льв╕в», котр╕ частували харк╕в’ян, як╕ прибували до м╕ста Лева, смачними безкоштовними пампушками, що усю н╕ч пекли господин╕-льв╕в’янки.
А у С╕мферопол╕ свято Соборност╕ не обмежилося площею б╕ля пам’ятника Великому Тарасов╕. Майже у той же час чимало укра╖нц╕в з╕бралося у Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя помилуватися на укра╖нськ╕ марки р╕зних ╕сторичних пер╕од╕в, починаючи в╕д час╕в Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки ╕ до сучасност╕. Це стало можливим з ╕н╕ц╕ативи ╕сторика та журнал╕ста Андр╕я ╤ванця, який продемонстрував у музе╖ частину сво╓╖ колекц╕╖, усього 70 експонат╕в.
А коли одержав слово, сказав таке:
— Марки — це штрих-код часу. Вони допомагають в╕дчути на дотик та побачити епоху, роблять в╕ддален╕ часи ближчими ╕ зрозум╕л╕шими… Спод╕ваюся, що марки пер╕оду Директор╕╖ допоможуть бажаючим ближче ознайомитися ╕з пер╕одом, коли було оголошено Акт Злуки.
Оц╕нивши цей шляхетний крок та експонати Андр╕я Валер╕йовича, його прямо на презентац╕╖ було прийнято до Сп╕лки ф╕лател╕ст╕в ╖╖ головою 85-р╕чним Яковом Дубосарським. А колишн╕й банк╕р Валер╕й Борисович Пробий-Голова поповнив колекц╕ю двома старовинними банкнотами.
Не об╕йшлося на заход╕ ╕ без укра╖нсько╖ кобзи, яка сп╕вала ╕ плакала в руках у с╕мферопольського кобзаря Володимира Сухенка.
Тож дума╓ться, що перед такою ╕н╕ц╕ативною д╕╓вою любов’ю, яка збира╓ людей у живий ланцюг та розкрива╓ перед ними ц╕кав╕ еп╕зоди укра╖нсько╖ минувшини у музеях, аж н╕чого не варт╕ зусилля тих, хто намага╓ться «розд╕ляти ╕ володарювати». Ми ж бо з дитинства зна╓мо, що добро таки непереможне.

Тамара СОЛОВЕЙ

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11304

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков