Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 28.12.2012
ЛЕТИ, ЗИМОВА КАЗКО, ПО СВ╤ТУ!

Лялька - як мистецтво

Свою першу дитячу ╕грашку я пам’ятаю ╕ сьогодн╕. Це був дерев’яний кубик, обкле╓ний з чотирьох бок╕в картинками. Перед Новим роком мама д╕ставала з шафи велику коробку з ялинковими прикрасами ╕ розв╕шувала на зелених колючих г╕лочках л╕сово╖ красун╕ блискуч╕ кульки, довг╕ склян╕ бурульки, ф╕гурки сн╕говичк╕в, зв╕ряток, рибок. Ближче до стовбура розм╕щувалися важч╕ за вагою яблука з нашого саду ╕ цукерки. Я кле╖ла з клаптик╕в кольорових аркуш╕в паперу г╕рлянди у вигляд╕ ланцюжк╕в, а молодша сестра вир╕зувала сн╕жинки. На зак╕нчення ставили п╕д новор╕чну красуню великого ╕грашкового Д╕да Мороза з чар╕вною палицею ╕ торбинкою для гостинц╕в.
Ц╕ дорог╕ серцю спогади з мого дитинства виникли в уяв╕ одразу, як т╕льки я побачила експозиц╕ю вироб╕в декоративно-прикладного мистецтва «Зимов╕ фантаз╕╖», в╕дкриту в переддень Святого Миколая у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕. Це перше з╕ свят Новор╕чно-Р╕здвяного календаря. Воно св╕тське ╕ рел╕г╕йне водночас, ╕ це по╓днання в╕дображалося й в експонованих виробах, справжн╕ми принцесами серед яких були ляльки. Шит╕, в’язан╕ та глинян╕, в р╕зних костюмах ╕ сукнях, з великими очима, вони немов просилися в хоровод навколо ялинок, що стояли тут же, неподал╕к в╕д них на полицях.
— Це лише невелика частинка ╕грашок, як╕ знаходяться в колекц╕╖ Музею декоративно-прикладного мистецтва народ╕в Криму, — сказала один з автор╕в експозиц╕╖, кер╕вник музею ╕ г╕льд╕╖ лялькар╕в, заслужений прац╕вник культури Автономно╖ Республ╕ки Крим В╕ра Гл╕нка. – 10 грудня нашому закладу виповнився один р╕к.
Однак ╕стор╕я створення музейно╖ колекц╕╖, розм╕щено╖ в двох залах: казкових персонаж╕в з пушк╕нським куточком «Б╕ля лукомор’я» у першому ╕ народних ╕грашок з глини – в другому, розпочалася задовго до цього дня. В╕ра Гл╕нка народилася в С╕мферопол╕, зак╕нчила Тавр╕йський нац╕ональний ун╕верситет ╕м. В. Вернадського, працювала вчителем б╕олог╕╖ в школах, викладала д╕тям астроном╕ю в обсерватор╕╖, використовуючи в методиц╕ проведення урок╕в ╕грашков╕ форми природних матер╕ал╕в. Поступово ╕ сама захопилася ╖х створенням, про що ан╕трохи не жалку╓. Для обм╕ну досв╕дом, проведення майстер-клас╕в лялькар╕ С╕мферополя б╕льше десяти рок╕в збиралися де прийдеться, ╕нод╕ нав╕ть у В╕ри В╕ктор╕вни вдома, бо ж лише в творчому сп╕лкуванн╕ отриму╓ться заряд для нових ╕дей ╕ роб╕т. В╕н зр╕с багатократно з вид╕ленням клубу лялькар╕в прим╕щення. ╤ тепер у майстр╕в малих декоративних ╕ скульптурних форм з’явилася своя справа за вс╕ма законами ринково╖ економ╕ки, п╕дтримана м╕ською владою.
Вони поступово почали робити ремонт у прим╕щенн╕. В╕ра Гл╕нка, яка волод╕╓ б╕льш як сорока техн╕ками народних ремесел, записала п’ять в╕деоурок╕в з керам╕ки, ╕грашок, валяння, шк╕ри та писанкарства, як╕ демонструвалися по кримському телебаченню. Свою високу планку вчителя, методиста ╕ технолога вона практично про╕люструвала цього року глиняними ╕грашками дев’яти промисл╕в Рос╕╖ на персональн╕й виставц╕ в Кримському етнограф╕чному музе╖. 150 виготовлених ╖╖ руками ляльок ╕ композиц╕й з народного життя викликали захоплення в глядач╕в, а для д╕тей стали в╕дкриттям ц╕лого пласту старих, ще дореволюц╕йних ╕грашок. Це справжн╕ етнограф╕чн╕ шедеври!
А колекц╕ю вироб╕в укра╖нських народних промисл╕в – оп╕шнянських ╕ кос╕вських ляльок В. Гл╕нка продемонструвала в 2011 роц╕ на м╕жнародному симпоз╕ум╕ в Оп╕шн╕ Полтавсько╖ област╕, де виступила з розпов╕ддю про майстр╕в декоративно-прикладного мистецтва Криму. Там вона працювала рука в руку з найстар╕шим гончарем Укра╖ни Василем Омеляненком. На згадку про сп╕льну роботу спец╕ально для В. Гл╕нки в╕н виготовив на гончарному круз╕ великого глиняного коня. Подарунок тепер знаходиться на видному м╕сц╕ в с╕мферопольському музе╖ разом з колекц╕йними виробами укра╖нсько╖ династ╕╖ Пошивайло, в як╕й к╕лька покол╕нь були майстрами-керам╕стами. Недавно на його баз╕ учн╕ ЗОШ № 14 виготовили декоративн╕ композиц╕╖, з якими стали призерами конкурсу «С╕мферополь у серц╕ мо╓му».
В окрем╕ пер╕оди нашо╖ нов╕тньо╖ ╕стор╕╖ ╕нтерес до цього народного мистецтва, яке ╕сну╓ з давн╕х-давен, за яким можна робити висновки про культуру древн╕х цив╕л╕зац╕й, зникав. У сусп╕льств╕ почала культивуватися фабрична ╕грашка. Однак нин╕ увага до вироб╕в, виготовлених власними руками, знову почала зростати ╕ об’╓днувати навколо ремесел людей р╕зного в╕ку ╕ профес╕й.
У давнину п╕сля завершення ос╕ннього циклу с╕льськогосподарських роб╕т, сидячи довгими зимовими вечорами б╕ля кам╕на чи тепло╖ грубки, ж╕нки виготовляли необх╕дн╕ в господарств╕ реч╕ ткацтвом, шиттям, в’язанням, чолов╕ки майстрували з деревом, лозою, глиною, а для душ╕ та найменших член╕в с╕м’╖ в ╖хн╕х руках народжувалися р╕зн╕ дивовижн╕ ╕грашки та ляльки. Ц╕ техн╕ки домашнього виробництва минулого, колорит ╕ фантаз╕╖ предк╕в, по╓днан╕ в р╕зних ф╕гурках ╕ композиц╕ях з сучасними почуттями ╕ мотивами, на виставц╕ у В╤КЦ випром╕нювали тепло ╕ доброту, викликали усм╕шку. Це було яскраве видовище, справжн╓ новор╕чне чаклунство: сн╕говички, г╕рлянди, глинян╕ ╕грашки, композиц╕╖ «Сн╕гова королева» ╕ «Ср╕бне копитце» В╕ри Гл╕нки, ляльки Над╕╖ Волошино╖, розпис на скл╕ Олени Мит╕но╖, сувен╕рн╕ вироби з╕ шк╕ри Олени Га╓всько╖, новор╕чн╕ лист╕вки Св╕тлани Серг╓╓во╖, бат╕к Тетяни Лог╕ново╖, керам╕ка Миколи Дехтярчука… Ш╕стнадцять ум╕льц╕в з 24-х член╕в г╕льд╕╖ лялькар╕в зняли з домашн╕х в╕трин, вийняли з╕ скриньок предмети, в як╕ вони вклали частинку сво╓╖ душ╕ ╕ серця, тепло рук ╕ любов, щоб передати цю рад╕сть творчост╕ ╕ захоплення св╕том ус╕м, хто доторкнеться вже одним поглядом до них.
— А якщо ти ще й замажешся глиною, — сказав керам╕ст Олександр Черемисов, — то вже н╕коли в╕д не╖ не в╕дми╓шся.
В його особистому доробку свищики мають форму птах╕в, дзв╕ночки – ангел╕в ╕ хатинок, а декоративн╕ тар╕лки розписан╕ р╕здвяними сюжетами.
Натал╕я Хол╓менкова ╕з Сак, про╖хавши з чолов╕ком-в╕йськовослужбовцем багато м╕ст колишнього Союзу, займалася р╕зними видами декоративно-прикладного мистецтва: ткала, в’язала. Наприклад, ╖╖ гобелен великого розм╕ру на виставц╕ у Владивостоц╕ вис╕в поряд з роботами профес╕йних художник╕в. Вона працювала в Будинку творчост╕, вчителем трудового навчання, а нин╕ зробила пробу в лялькарств╕ та створила тканинний колаж «Старий Новий р╕к».
Пробу╓ себе ╕ Оксана Златов╓рова у вишиванн╕ стр╕чками. Побачивши одного разу в С╕мферопол╕ п╕сля пере╖зду з Ки╓ва вироби кер╕вника г╕льд╕╖ майстр╕в цього виду вишивки Натал╕╖ Красовсько╖, вона зац╕кавилася ним наст╕льки, що нав╕ть зак╕нчила профес╕йно-техн╕чне училище № 38 за спец╕альн╕стю вишивальниц╕ ╕ протягом останн╕х двох рок╕в взяла участь у чотирьох колективних виставках. Нин╕ плану╓ орган╕зувати персональну.
Чимало нових вироб╕в створила за два роки з часу проведення сво╓╖ виставки у В╤КЦ флорист Ра╖са Шевчук. ╥╖ колекц╕я ляльок з природного матер╕алу демонструвалася в Ки╓в╕ у салон╕ «Св╕тлиця» поряд з╕ сп╕вочим полем, у музе╖ ╕стор╕╖ м. С╕мферополя в рамках фестивалю мистецтв «Золота ос╕нь». Як майстер-лялькар вона побувала нин╕шнього л╕та на фестивал╕ «Казкове м╕сто» на мис╕ Сарич. Веде гурток ф╕тодизайну в Укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖, проводить майстер-класи в ЗОШ № 29, де навчаються ╖╖ два внуки. До Нового року, наприклад, виготовила для ╖хнього першого класу ╖жачка з винограду, сн╕говик╕в з мандарин╕в, р╕здвяне яблучко ╕ штучну ялинку. Виходить це в не╖ наст╕льки ориг╕нально, що жодна з п’яти демонстрованих на виставц╕ ялинок з природного матер╕алу не повторювала ╕ншу. Як вона це робить, прокоментувала сво╖ми ж рядками з байок, як╕ написала останн╕м часом: «На Р╕здво ялинонька сукню вибирала, а святкових суконь в не╖ ╓ чимало. Чи з моху вдягнути, з хутра голубого? Треба, щоб тако╖ не було н╕ в кого».
Рукотворна краса, що в╕д розуму переходила в серце, зливалася з укра╖нськими народними п╕снями ╕ щедр╕вками у виконанн╕ вокального ансамблю Маленсько╖ ЗОШ С╕мферопольського району, наповнювала зал ╕ людей рад╕стю, святковим настро╓м. ╤ яка б маска суворост╕ не з’являлася на обличчях в╕д р╕зних несприятливих обставин, а то й просто в╕д непогоди в природ╕, в душ╕ кожного з нас продовжу╓ жити маленька дитина, яка не переста╓ дивуватися всьому, що нас оточу╓. Нехай же це почуття залиша╓ться з нами назавжди!

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11230

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков