Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3165)
З потоку життя (6380)
Душі криниця (3499)
Українці мої... (1463)
Резонанс (1498)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1670)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤Н ДЛЯ УС╤Х СТОЛ╤ТЬ
На свят╕ вкотре наголошувалося, яку славу та велич прин╕с для Укра╖ни наш Кобзар, а його творча...


ВБОГ╤ ТЕКСТИ: П╤СНЯ БЕЗ МОВИ, МОВА – БЕЗ П╤СН╤
Вбог╕ тексти сучасних п╕сень нав╕ть страшно публ╕кувати, бо зразу впада╓ в оч╕ нав╕ть не...


Оксана Бас-Кононенко, мовознавець: ЯКЩО ЛЮДИ СВОЮ МОВУ НЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ, ТО ПРИЙДЕ ╤НША МОВА, А ЗНАЧИТЬ - ╤НША КРА╥НА
М╕н╕стерство ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни презентувало нову програму "Укра╖нська – це...


«ЯКЩО У ВАС ╢ ХОЧ КРАПЛЯ ПАТР╤ОТИЗМУ ╤ КУЛЬТУРИ…»
кримчанин, укра╖нець ╤ван Лук'янович Лавтар не зда╓ться ╕ турбу╓ чиновницьку ки╖вську...


Остап К╤НДРАЧУК, ялтинський кобзар – на Майдан╕ Незалежност╕ у Ки╓в╕: КОЛИ СУСП╤ЛЬСТВО МОВЧИТЬ, ГОВОРЯТЬ КОБЗАР╤... ╤ Д╤ТИ
Сьогодн╕ призовий фонд Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖,...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














Гостям Севастополя



FaceBook

Twitter









оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 21.12.2012
ВШАНУВАННЯ МИКОЛИ КУЛ╤ША НА ХЕРСОНЩИН╤

Згадуються юв╕лейн╕ урочистост╕, присвячен╕ 100-р╕ччю з дня народження М. Г. Кул╕ша у 1992 роц╕, а нин╕ уже 2012 р╕к – минуло 20 л╕т з того часу, ╕ ми вже в╕дзнача╓мо 120-р╕ччя. ╤ як при╓мно бачити, що традиц╕я вшанування великого земляка г╕дно продовжу╓ться на високому р╕вн╕. Пам’ять про нього не гасне. Затверджена ╕ проводиться в життя широка й ориг╕нальна програма вшанування видатного ПИСЬМЕННИКА, ЛЮДИНИ, МИТЦЯ св╕тового значення. З великими труднощами починалося визнання п╕сля довгого забуття й реаб╕л╕тац╕╖ (1956 р.) «орла духовних висот», як сказав В. Сосюра, не т╕льки земляками, а й ус╕╓ю Укра╖ною. Багато ц╕кавих заход╕в в╕дбулося у нас в ц╕ юв╕лейн╕ дн╕.
Розпочалися вони 7 грудня у переповнен╕й мал╕й зал╕ Херсонського академ╕чного музично-драматичного театру ╕мен╕ М. Кул╕ша презентац╕╓ю ошатно, з любов’ю оформлено╖ книги «П’╓си» М. Кул╕ша, щойно видано╖ за п╕дтримки голови Херсонсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ М. М. Костяка тиражем 1000 прим╕рник╕в. Це — под╕я, як на сьогодн╕. Чимало енерг╕╖ й сил доклав для ╖╖ появи голова обласно╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, кандидат ф╕лолог╕чних наук В. Загороднюк.
Було багато сказано при╓мних ╕ заслужених сл╕в артистами театру, письменниками та представниками громадськост╕ м╕ста, зокрема О. Книгою, А. Концедайлом, В. Загороднюком, В. Куликом, про Миколу Кул╕ша.
У презентац╕╖ книги «П’╓си» взяли участь шановн╕ гост╕: професор Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖ В. Панченко, народна артистка, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖ Л. Кадирова, доктор мистецтвознавства Н. Корн╕╓нко з Ки╓ва та ╕н.
Кожному присутньому була подарована на пам’ять презентована книга М. Кул╕ша, яка вийшла у сер╕╖ «Л╕тературн╕ скарби Херсонщини». П╕д час презентац╕╖ була вручена й обласна л╕тературна прем╕я ╕м. М. Кул╕ша поетов╕-земляков╕ В╕кторов╕ Андре╓ву за зб╕рку поез╕й «Повернення до осен╕» (2012).
Наступного дня у переповнен╕й велик╕й зал╕ театру ╕м. М. Кул╕ша в╕дбувся л╕тературно-мистецький концерт. З в╕тальним словом виступила заступник голови Херсонсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ Г. Пономаренко. ╥╖ зм╕нили представники театру, ки╖вськ╕ гост╕ Л. Кадирова, Н. Корн╕╓нко, В. Панченко. Вони згадували про траг╕чне життя драматурга, визначали значення його творчост╕ ╕ видатн╕ заслуги та м╕сце у св╕тов╕й л╕тератур╕. Присутн╕ переглянули ф╕льм «Микола Кул╕ш» та фрагмент вистави молодого талановитого режисера театру В. Б╕лозеренка, який вдало вписався у концертну програму.
Тепло в╕тали присутн╕ глядач╕ артист╕в театру ╕м. М. Кул╕ша та гостей, як╕ влаштували незабутн╓ д╕йство. У фой╓ театру була в╕дкрита виставка документ╕в та матер╕ал╕в ╕ книг з держарх╕ву та музе╖в м╕ста про М. Кул╕ша.
Увечер╕ в мал╕й зал╕ театру була представлена глядачам дипломна вистава студент╕в факультету рад╕о та телебачення Ки╖вського нац╕онального театрального ун╕верситету ╕м. ╤. Карпенка-Карого. Вистава пройшла з великим усп╕хом.
9 грудня делегац╕я письменник╕в, артист╕в та херсонц╕в автобусом ви╖хала в╕дв╕дати м╕сця, пов’язан╕ з життям ╕ творч╕стю М. Г. Кул╕ша, – Чаплинку, де пройшло його дитинство й навчання в початков╕й школ╕, та Цюрупинськ (колишн╕ Олешки), де в╕н продовжував навчання та п╕зн╕ше працював деякий час. Там теж були проведен╕ ц╕кав╕ заходи сп╕льно з м╕сцевими актив╕стами, перед якими виступили херсонськ╕ поети, артисти, зокрема В. Загороднюк, А. Кичинський, В. Кулик, А. Концедайло, у будинках культури та школ╕, яка названа ╕м’ям М. Кул╕ша. ╥м подарували книги ╕з сер╕╖ «Скарби л╕тературно╖ Херсонщини» – «П’╓си» М. Кул╕ша.
Юв╕лейн╕ заходи тривають: у ц╕ дн╕ в Херсонському державному ун╕верситет╕ проходить Всеукра╖нська науково-практична конференц╕я, присвячена 120-р╕ччю з дня народження М. Кул╕ша.
Так в╕дзначили на Херсонщин╕ юв╕лей свого земляка – знаково╖ ОСОБИСТОСТ╤, ЛЮДИНИ, ПИСЬМЕННИКА, славетного драматурга, за словами М. Бажана, — одного з найвидатн╕ших представник╕в не лише укра╖нсько╖, але й св╕тово╖ л╕тератури.

Павло ПАРАСКЕВИЧ,
кандидат ф╕лолог╕чних наук
м. Херсон


Микола Гурович Кул╕ш (5 (18) грудня 1892, с. Чаплинка Дн╕провського пов╕ту Тавр╕йсько╖ губерн╕╖ (зараз — територ╕я Херсонсько╖ област╕) — 3 листопада 1937, ур. Сандармох, Карел╕я)
У грудн╕ 1934 року М. Кул╕ша було заарештовано органами НКВС ╕ звинувачено у приналежност╕ до терористично╖ орган╕зац╕╖ ╕ зв’язках з ОУН. 3 листопада 1937 року, за постановою «особливо╖ тр╕йки» НКВС по Лен╕нградськ╕й област╕ в╕д 9 жовтня 1937 р., розстр╕ляний в урочищ╕ Сандармох у Карел╕╖ у склад╕ т. зв. «Соловецького етапу» в к╕лькост╕ 1111 ос╕б.
Реаб╕л╕тований 4 серпня 1956 р. за в╕дсутн╕стю складу злочину...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11195

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков