Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 23.11.2012
Д╤М НА СХИЛАХ Г╤Р

Житт╓ствердно, проникливо ╕ св╕тло! Цими еп╕тетами та оц╕нками фах╕вц╕в живопису ╕ глядач╕в супроводжу╓ться в останн╕ дн╕ осен╕ експонування у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕ виставки Олександра Кропка «Б╕ле сонце».
 Як ╕ в популярному радянському к╕ноф╕льм╕ та авторськ╕й акварел╕ п╕д такою ж назвою, якою в╕дкрива╓ться експозиц╕я б╕льш як з двадцяти картин, невидиме на пейзажах сонце просто струмен╕╓ потоками яскравого св╕тла з черепичних дах╕в будинк╕в, дерев, кущ╕в, кам’янистих схил╕в дор╕г. В╕д по╓днання чорноморського узбережжя, г╕р ╕ степу, за баченням художника, воно в Криму особливе, не жовте, як у його р╕дному Ген╕чеську ╕ в усьому херсонському Приазов’╖, а б╕ле. Для цього ╕ техн╕чн╕ прийоми передач╕ св╕тлот╕ней застосову╓ сво╖ особлив╕, моза╖чн╕.
 Арх╕тектор за осв╕тою, Олександр Кропко з 1980 року вивча╓ на п╕востров╕ ╕ захоплю╓ться тим, як стар╕ майстри-буд╕вельники вм╕ли дел╕катно та орган╕чно вписати в рель╓фний ландшафт Криму житлову забудову, не порушивши його гармон╕йно╖ ц╕л╕сност╕, а навпаки — збагативши природне середовище. В╕н при╖жджав у село Наг╕рне Бахчисарайського району, де дос╕ збереглося найб╕льше старих будинк╕в кримських татар з дово╓нного пер╕оду, коли воно ще називалося Махульдур, ╕ з ╕нтересом вдивлявся, як дотримувалися буд╕вельних правил ╕ норм в умовах передг╕р’я, з точн╕стю проектувальника заф╕ксовував ╖хн╕ конструкц╕╖ на папер╕, немов фотографуючи буд╕вл╕, кам’ян╕ ╕ дерев’ян╕ огорож╕, предмети господарського призначення.
 У зовн╕ непом╕тному, неяскравому за структурою матер╕ал╕ художник пом╕чав ╕ виразно п╕дкреслював так╕ детал╕, в╕д яких будинок набував одухотворених ознак, у нього з’являвся характер. У кожного в╕н св╕й, особливий, залежно в╕д того, де розташований, який проживав у ньому господар. В╕д цього — ╕ назви акварелей: «Старовинний д╕м», «Д╕м у горах», «Д╕м на скел╕»… В╕дпов╕дно до п╕р року п╕дбирався автором ╕ колорит, якщо день був в╕тряний чи сонячний, дорога — скеляста, гори — л╕лов╕, а в Бельбецьку долину прийшла ос╕нь.
 Як акварел╕ст О. Кропко майстерно волод╕╓ ц╕╓ю техн╕кою живопису. Його малюнки демонструвалися на Всесв╕тн╕й виставц╕ м╕н╕атюри в Торонто (Канада), в експозиц╕╖ кримських художник╕в у Хайдельберз╕ (Н╕меччина). В╕н створив багато р╕зноман╕тних сер╕й пейзаж╕в в арх╕тектур╕, за одну з яких п╕д назвою «Набережн╕» визнаний переможцем П’ятого б╕╓нале камерно╖ акварел╕ Криму, а в 2010 роц╕ за сер╕ю «Кримська сю╖та» йому вручена Прем╕я АР Крим.
 Ун╕кальн╕сть ново╖ виставки Олександра Кропка поляга╓ в сам╕й особистост╕ автора — художника ╕ педагога. Вона — не просто нова колекц╕я картин, об’╓днаних темою старого кримськотатарського житла, що прича╖лося серед г╕р, де присутн╕й дух в╕чност╕, де людина не дом╕ну╓ над природою, а вс╕м ╓ством ╕ д╕янням злита з нею в одному диханн╕. Це сво╓р╕дний ╕люстративний матер╕ал до етнограф╕чного пос╕бника про Крим, його народне житло та неповторний ландшафт. Сама книга ще до к╕нця не написана, але волод╕ючи уявою, кожен в╕дв╕дувач виставки зможе без особливих труднощ╕в це зробити в╕зуально ╕ сам.
 Про концептуальн╕ напрямки ╕ техн╕чн╕ прийоми ц╕╓╖ роботи, пошук необх╕дно╖ тональност╕ на пал╕тр╕ О. Кропко розпов╕в майбутн╕м арх╕текторам, студентам-шестикурсникам Нац╕онально╖ академ╕╖ природоохоронного ╕ курортного буд╕вництва, де працю╓ викладачем, на майстер-клас╕ за експонатами виставки.
 Махульдур прекрасний наяву, а в глибин╕ зображеного простору, в легкост╕ живописного письма О. Кропка акварельн╕ та граф╕чн╕ пейзаж╕ особливо зворушлив╕ ╕ мил╕, збер╕гають, немов у скриньц╕, поетичну незайман╕сть чаруючого тепла самобутнього старовинного житла.
 — Н╕хто з кримськотатарських художник╕в не зображував будинки кримських татар так тонко ╕ проникливо, як це зробив Олександр Кропко, — сказала мистецтвознавець, заслужений д╕яч мистецтв АРК Ельм╕ра Черкезова. — В його колорит╕ в╕дчува╓ться доброта ╕ любов.
 ╤ цей простий св╕т, наповнений утихомиренням та споко╓м, знайомий кожному з дитинства, легкою димкою пастельних нап╕втон╕в зника╓ за л╕н╕╓ю горизонту, розплива╓ться над соколиною баштою у синяв╕ долини. Предметн╕ форми минулого, як╕ беруть початок ╕з готсько╖ культури середньов╕ччя ╕ вдосконален╕ житт╓вими потребами кримських татар, на наших очах втрачають сво╓ попередн╓ матер╕альне призначення, колишн╕ гам╕рн╕ осел╕ пуст╕ють. У цьому теж ╓ своя д╕алектична лог╕ка, ф╕лософ╕я буття та арх╕тектурна л╕н╕я Криму, що зника╓ в час╕ та простор╕. Поки в╕н ще ╕сну╓ в д╕йсност╕, в його обрисах Олександр Кропко знаходить нов╕ ракурси ╕ мотиви для сво╖х ретроспективних пейзаж╕в, достов╕рних в ╕сторичн╕й хронолог╕╖ та географ╕╖.

 Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11080

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков