Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 23.11.2012
ВОНИ РЯТУВАЛИ ЛЮДЕЙ В ЧАСИ ГОЛОДОМОРУ...

╤сторики з╕брали та упорядкували список людей, як╕ допомагали укра╖нцям вижити п╕д час Голодомору-геноциду 1932-1933 рок╕в. Всього до перел╕ку доброчинц╕в ув╕йшло п╕втори сотн╕ ╕мен. Кожен з них, жертвуючи власним здоров’ям та комфортом, а часто й ризикуючи життям, рятував голодуючих в╕д страшно╖ смерт╕.

Роботу над списком ще в 2009 роц╕ розпочав Укра╖нський ╕нститут нац╕онально╖ пам’ят╕ в рамках всеукра╖нсько╖ акц╕╖ «Людян╕сть у нелюдяний час». Тод╕ ╕сторики отримали значну к╕льк╕сть лист╕в з╕ спогадами врятованих про сво╖х рят╕вник╕в, а також очевидц╕в доброчинност╕.
«Т╕, хто серед хаосу, неск╕нченних смертей ╕ страху, не злякалися, не втратили людсько╖ г╕дност╕ й простягнули руку допомоги приреченим, були серед р╕зних верств населення. Це ╕ вчител╕, й л╕кар╕, й священики. Окремо потр╕бно сказати про м╕сцевих кер╕вник╕в: гол╕в колгосп╕в, с╕льських рад, бригадир╕в, директор╕в п╕дпри╓мств та шк╕л, багато з яких зробили все можливе для порятунку односельц╕в. Нер╕дко насл╕дки тако╖ допомоги ставали фатальними для самих кер╕вник╕в. Попри все, ╖хня мужн╕сть збереглася в народн╕й пам’ят╕, й дос╕ мешканц╕ укра╖нських с╕л пам’ятають сво╖х рят╕вник╕в», — розпов╕в один з упорядник╕в списку ╕сторик Володимир Тил╕щак.
Наприклад, голова колгоспу «Незаможник» у сел╕ Великий Хут╕р на Черкащин╕ Як╕в Дробот орган╕зовував громадську кухню, на як╕й роздавали хл╕б тим, хто найб╕льше потребував, а також дитяч╕ ясла для сир╕т та б╕дних.
Директор школи села Дударк╕в на Ки╖вщин╕ Василь ╤вчук орган╕зовував у школ╕ харчування для школяр╕в ус╕х клас╕в, завдяки чому протягом 1933 року врятував в╕д голодно╖ смерт╕ вс╕х д╕тей шк╕льного в╕ку цього села.
На Микола╖вщин╕ л╕кар ╤ван Картава з смт. Березнегувате рятував життя хворим, продовжуючи ╖м перебування у л╕карн╕, де надавалося харчування. В╕н також д╕лився з хворими харчами з власного пайка.
Були непоодинок╕ випадки, коли безд╕тн╕ с╕м’╖ брали до себе сир╕т чи д╕тей ╕з багатод╕тних родин, в яких уже не було н╕чого ╖сти. Завдяки цьому д╕ти виживали. Т╕ родини, як╕ тримали кор╕в, д╕лили молоко не лише серед сво╖х, але й в╕ддавали опухлим з голоду сус╕дам.
Цей список стане частиною книги «Людян╕сть у нелюдяний час», яка нараз╕ готу╓ться до друку. Упорядники — ╕сторики Володимир Тил╕щак та В╕ктор╕я Яременко. З повним списком можна ознайомитись на сайт╕ Центру досл╕джень визвольного руху — http://cdvr.org.ua/node/1838.
Цьогор╕чна громадська кампан╕я до Дня вшанування пам’ят╕ жертв Голодомору присвячена якраз тим, хто в роки геноциду рятував сп╕вв╕тчизник╕в в╕д страшно╖ смерт╕. «Коли вбивали голодом, под╕литися хл╕бом було подвигом. Дол╕ цих людей нагадують нам, що геро╖зм можливий завжди», — говорить ╕сторик, член Громадського ком╕тету Володимир В’ятрович. Учасники Громадського ком╕тету наголошують, що без знання таких праведних людей-доброчинц╕в у часи Голодомору нац╕ональна пам’ять про цей злочин проти укра╖нського народу буде неповною.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11056

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков