Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 16.11.2012
«СВЯТА Й БЕЗСМЕРТНА НАША МОВА»

Спочатку було Слово...

ДЕНЬ УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ ТА ПИСЕМНОСТ╤ НА КАФЕДР╤ УКРА╥НСЬКО╥ Ф╤ЛОЛОГ╤╥ КРИМСЬКОГО ╤НЖЕНЕРНО-ПЕДАГОГ╤ЧНОГО УН╤ВЕРСИТЕТУ
Слова, винесен╕ в заголовок ц╕╓╖ публ╕кац╕╖, пролунали в переповнен╕й зал╕ б╕бл╕отеки Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету. Вони взят╕ з в╕рша Михайла Вишняка, прочитаного ним перед слухачами. Тут 9 листопада з╕бралися студенти, викладач╕ кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ ╕сторико-ф╕лолог╕чного факультету названого вишу, б╕бл╕отечн╕ прац╕вники, щоб в╕дзначити День укра╖нсько╖ писемност╕, що вже к╕лька рок╕в проходить в Укра╖н╕ на державному р╕вн╕. Воно, це свято, пройшло в рамках «Л╕тературно-мистецько╖ в╕тальн╕», роботу яко╖ започатковано при кафедр╕ укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ К╤ПУ.
В╕дкрила зах╕д ╖╖ зав╕дувач Н╕на Грозян, яка прив╕тала вс╕х присутн╕х з╕ святом, що зб╕га╓ться з в╕дкриттям цьогор╕чного чергового М╕жнародного конкурсу укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Петра Яцика, в якому (як ╕ в конкурс╕ ╕мен╕ Т. Г. Шевченка) активну участь беруть студенти ун╕верситету, стаючи переможцями р╕зних його етап╕в.
 
Так, переможцями ╤╤╤ етапу 12-го М╕жнародного конкурсу укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика стали Ксен╕я Муратова (перше м╕сце) та Катерина Хмура (друге м╕сце), а в останньому Мовно-л╕тературному конкурс╕ ╕м. Т. Г. Шевченка перемогли Гульнара ╤льясова та Вел╕ха Умерова, отримавши дипломи I ступеня.
Н╕на Федор╕вна побажала студентам ╕ подальших перемог у наступних престижних конкурсах, а пот╕м представила присутн╕м гостей — свого колишнього викладача по С╕мферопольському держун╕верситету (нин╕ Тавр╕йський нац╕ональний ун╕верситет ╕м. В. ╤. Вернадського), а тепер колегу Михайла Вишняка — члена Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, поета, вченого-л╕тературознавця ╕ критика, в╕дпов╕дального секретаря КРО НСПУ, голову творчого об’╓днання укра╖номовних письменник╕в при КРО НСПУ та Шевченк╕вського братства Криму, заслуженого прац╕вника осв╕ти АРК та заслуженого артиста АРК, теж поета Аркад╕я Вакуленка.
Запрошений до слова Михайло Вишняк зробив короткий екскурс в прадавн╕ часи ╕стор╕╖, пов’язан╕ ╕з початком укра╖нсько╖ писемност╕, назвавши найвизначн╕ш╕ зразки укра╖нсько╖ л╕тератури час╕в нашо╖ праматер╕ — Ки╖всько╖ Рус╕. В╕н в╕дзначив особливу роль укра╖нських письменник╕в, перш за все Тараса Шевченка та його посл╕довник╕в, як╕ завжди були ╕ нин╕ залишаються захисниками ╕ оберегами р╕дного слова. Кр╕м того, зупинився ╕ на д╕яльност╕ Кримсько╖ республ╕кансько╖ письменницько╖ орган╕зац╕╖ — складов╕й частин╕ НСПУ — з пропаганди укра╖нського слова.
А дал╕ в зал╕ запанувала поез╕я. Звучало поетичне слово — ╕ л╕ричне, ╕ сатирико-гумористичне. Михайло Вишняк та Аркад╕й Вакуленко, зм╕нюючи одне одного, читали сво╖ в╕рш╕ — ╕ вже в╕дом╕, друкован╕ ╕ нещодавно створен╕, заволод╕вши на ц╕лу годину увагою слухач╕в. У зал╕ лунали схвальн╕ оплески ╕ веселий см╕х, коли читали дотепн╕ гумористичн╕ ╕ сатиричн╕ в╕рш╕. Щоб слухач╕ пересв╕дчились ще раз в тому, що його колега по перу Аркад╕й Вакуленко ╓ справд╕ неабияким майстром художнього читання, Михайло Вишняк запропонував йому прочитати св╕й власний гумористичний тв╕р, названий ним м╕кропоемою, «Г╕рке похм╕лля».
Свято вдалося на славу. Це було пом╕тно ╕ з сяючих облич присутн╕х на д╕йств╕, ╕ з ╖хньо╖ подяки поетам.
П╕сля зак╕нчення оф╕ц╕йно╖ частини присутн╕ змогли посп╕лкуватися з гостями, взяти у них автографи та оглянути велику книжкову виставку раритетних ╕ нових укра╖номовних видань, п╕дготовлену прац╕вниками ун╕верситетсько╖ б╕бл╕отеки. Сво╖ми враженнями в╕д почутого ╕ побаченого на свят╕ укра╖нського слова под╕лилися викладач╕, б╕бл╕отекар╕ та студенти ун╕верситету. Ось деяк╕ ╖хн╕ думки.

Геннад╕й МИХАЙЛИЧЕНКО, старший викладач кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ К╤ПУ:
— Проведений у нашому ун╕верситет╕ День укра╖нсько╖ мови та писемност╕ перетворився в свято слова, свято укра╖нсько╖ поез╕╖. Ми стали слухачами в╕рш╕в, як╕ читали сам╕ ╖хн╕ автори — кримськ╕ поети Михайло Вишняк ╕ Аркад╕й Вакуленко. Кр╕м поез╕╖ громадянсько-патр╕отичного спрямування та ╕нтимно╖ й пейзажно╖ л╕рики, прозвучали гумористичн╕ й сатиричн╕ твори. Спостер╕гаючи за присутн╕ми в зал╕ студентами, я не пом╕тив байдужих облич, ус╕ зац╕кавлено вслухалися в поетичне слово, були зачарован╕ його маг╕╓ю.
Под╕бн╕ заходи, орган╕зован╕ нашою кафедрою, стають регулярними. Вони не т╕льки несуть в соб╕ виховн╕ моменти, а й долучають студент╕в до мистецьких ц╕нностей, сприяють формуванню ц╕л╕сних особистостей, не байдужих до всього прекрасного.

Фат╕ме СЕ╤ТМЕМЕТОВА
(маг╕стр):
— Атмосфера в зал╕ при зустр╕ч╕ з кримськими поетами була тепла ╕ дружня. Нам сподобались в╕рш╕, прочитан╕ Михайлом Вишняком та Аркад╕╓м Вакуленком. Та найб╕льше емоц╕й ╕ шквал оплеск╕в викликали ╖хн╕ гумористичн╕ та сатиричн╕ поез╕╖.
Для нас стало великою неспод╕ванкою, що наш улюблений викладач — Михайло Якович Вишняк ще й талановитий поет, який пише н╕жн╕ л╕ричн╕ ╕ дотепн╕ сатиричн╕ в╕рш╕.
Хочеться висловити вдячн╕сть орган╕заторам заходу, на якому ми познайомилися з кримськими поетами.

Анжел╕ка КАЛМИКОВА,
студентка 3-го курсу:
— Поез╕я! В н╕й ми бачимо душу поета, яку в╕н в╕дкрива╓ нам, читаючи сво╖ твори. Тож хочеться подякувати орган╕заторам ц╕╓╖ зустр╕ч╕ за рад╕сть насолодження в╕д поез╕╖, яку нам подарували наш╕ гост╕ — Михайло Вишняк та Аркад╕й Вакуленко.
Я в╕дчула, що мен╕ (та, мабуть, ╕ багатьом присутн╕м студентам!) браку╓ таких поетичних свят. Слухаючи Михайла Вишняка, я замислювалась над тим, що мене хвилю╓, чим я живу. На мою думку, його поез╕я прониклива ╕ глибока. Це було неймов╕рно! А коли виступав Аркад╕й Вакуленко, ми дружно см╕ялися з майстерност╕ його гумору. Виступи обох поет╕в прекрасн╕. Один з них зач╕па╓ за живе, а ╕нший — да╓ в╕дпочинок душ╕.
Краса почутих в╕рш╕в наст╕льки вразила мене, що не хот╕лося, щоб ця зустр╕ч зак╕нчувалась. Дякую поетам за дивовижну насолоду, яку я в╕дчула, слухаючи ╖хн╕ виступи.

Амет КЕМАЛ╤Д╤НОВ,
студент 2-го курсу:
— З нагоди святкування Дня укра╖нсько╖ мови та писемност╕ в нашому ун╕верситет╕ в╕дбулася зустр╕ч з кримськими поетами — Михайлом Вишняком та Аркад╕╓м Вакуленком.
Не секрет, що студенти не дуже полюбляють р╕зн╕ «виховн╕» заходи, як╕ нер╕дко проходять формально, як кажуть, для «галочки». Однак цього разу було не так. До нас зав╕тали поети Михайло Вишняк та Аркад╕й Вакуленко, ╕ з перших же хвилин зустр╕ч╕ в зал╕ запанувала тиша, яка переривалась лише дружн╕ми оплесками при читанн╕ л╕рики або веселим см╕хом, коли звучали гумористичн╕ твори.
Ведуча Н╕на Федор╕вна по черз╕ надавала слово гостям, виступи яких н╕кого не залишили байдужими.
Вс╕ ми зна╓мо Михайла Яковича Вишняка як сильного ╕ досв╕дченого викладача, але дос╕ не були знайом╕ з його поетичним талантом. Я особисто був вражений троп╕кою його в╕рш╕в, влучними метафорами та еп╕тетами, см╕ливими римами та особливо почуттям гумору в його гумористично-сатиричних творах, яке здолало бар’╓р м╕ж нашим покол╕нням ╕ автором й зробило його ще б╕льш близьким ╕ зрозум╕лим нам, молод╕.
Хочеться побажати нашим гостям творчих усп╕х╕в ╕ нових зустр╕чей, яким ми вс╕ будемо рад╕.

Ольга ХАРЧЕНКО,
студентка 2-го курсу:
— Нам, студентам, пощастило на святкуванн╕ Дня укра╖нсько╖ мови та писемност╕ ознайомитись ╕з поетичною творч╕стю не т╕льки прекрасного викладача, а й знаного л╕тературного ╕ культурного д╕яча, л╕тературного критика ╕ публ╕циста Михайла Вишняка. Я вперше почула його в╕рш╕, сповнен╕ глибоким зм╕стом та красою щирих почутт╕в. Вражали не т╕льки майстерн╕ рими та яскрав╕ художн╕ засоби в╕рш╕в, а й сама манера ╖х читання. Аудитор╕я була зачарована красою та силою поетичного слова.
Я переконана, що так╕ заходи сприятимуть не т╕льки знайомству з талановитими постатями, а й культурному розвитку сучасно╖ молод╕.

Олекса ВИШНЕВИЙ

З╕ святом укра╖нсько╖ мови та писемност╕ сво╖х колег ф╕лолог╕в-укра╖нц╕в прив╕тали декан факультету кримськотатарсько╖ та турецько╖ ф╕лолог╕╖ Р. ╤. Гафарова, зав╕дувач╕ кафедр кримськотатарського ╕ турецького мовознавства та кримськотатарсько╖ ╕ турецько╖ л╕тератури Е. С. Ган╕╓ва та Л. Ш. Сел╕мова

ШАНОВН╤ ЧЛЕНИ КАФЕДРИ УКРА╥НСЬКО╥ Ф╤ЛОЛОГ╤╥!
Це свято ╓ даниною одному з найц╕нн╕ших надбань, яке створене й залишено нам нашими попередниками. Саме мова ╓ душею нац╕╖, ╖╖ генетичним кодом, адже у ╖╖ глибинах народилося культурне надбання, яким може пишатися укра╖нський народ.
Укра╖нська мова почалася з писемност╕, витоки яко╖ йдуть з далекого минулого. Давньоруськ╕ л╕тописи ╓ дорогоц╕нними рел╕кв╕ями ╕стор╕╖, науки, л╕тератури та культури, як╕ й сьогодн╕ вражають глибиною мудрост╕, далекоглядност╕, ╓ актуальними ╕ сусп╕льно значущими.
У всьому св╕т╕ в╕домо, що державн╕сть мови ╓ ун╕версальною формою об’╓днання людей в одне ц╕ле, в один народ. Це важливий чинник самовизначення нац╕╖, над╕йна основа розвитку кра╖ни.
Укра╖нська держава повинна гарантувати сво╖й нац╕ональн╕й мов╕ всеб╕чну п╕дтримку, зробити якнайб╕льше для того, щоб ╖╖ престиж у нашому сусп╕льств╕ зростав, щоб вона м╕цн╕ла й розвивалася разом з ╕ншими мовами нашо╖ багатонац╕онально╖ кра╖ни.
В╕та╓мо вас, шановн╕ колеги, з Днем укра╖нсько╖ писемност╕ та мови. Нехай материнське слово буде для вс╕х нас духовним джерелом життя ╕ оберегом. Щастя вам, добра, нових здобутк╕в в ╕м’я зм╕цнення нашо╖ Батьк╕вщини — Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11015

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков