Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 26.10.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 26.10.2012
ВИРОК ╤СТОР╤╥
Василь ДЕРГАЧ

Хто не зна╓ минулого...


К╤НОСЦЕНАР╤Й ЗА ТРИЛОГ╤╢Ю «КАРА ╤СТОР╤╥»

(Продовження. Поч. у № 38-42)

А буде в нього перевага в Презид╕╖ — в╕н щось не звичне, не буденне влашту╓. От в╕н ╕ справу л╕кар╕в поверне навпаки, ╕ ще багатьох реаб╕л╕ту╓. Можна ╕ тих, кого в 1937-1938 роках арештували. Оте допомогло б п╕дняти його авторитет! Та про це — поки що н╕кому н╕ слова. Бо раптом хтось ╕нший на трон проскочить, то теж так владу свою в╕зьметься зм╕цнювати.
П╕сля ц╕╓╖ думки в╕н аж засовався в кр╕сл╕: та це те саме, що треба! Адже таке зв╕льнення з-п╕д арешт╕в буде доказом, що в╕н до тих арешт╕в був ╕ ран╕ше не причетним. Хай тод╕ люди здогадуються, хто т╕ арешти зд╕йснював. А од себе ту т╕нь убивц╕ я тим самим таки одведу. А всядусь на трон╕, тод╕ ╕ цим, ╕ вс╕м ╕ншим знову кулака покажу.
А ц╕й думц╕ в╕н порад╕в ╕ аж усм╕хнувся замр╕яно. Так, йому тепер належить т╕льки не про╜авити момент, т╕льки посп╕шати, аби його мр╕я зд╕йснилася.

СЦЕНА П’ЯТА.
КЛОПОТИ ОБЛИС╤ЛОГО ПОЛ╤ТИКА
Цього ж дня в под╕бному кр╕сл╕ в каб╕нет╕ п’ятого секретаря ЦК КПРС сид╕в занурений у сво╖ роздуми ще один з гурту попл╕чник╕в Коби-Стал╕на. Москва приймала з неба др╕бн╕ крихтиночки б╕лих сн╕жинок, березневий холод тихо заглядав у в╕кна будинку ЦК, але облис╕лий товстенький чолов╕к, колишн╕й республ╕канський парт╕йний секретар Укра╖ни, а нин╕ вже д╕яч-службовець центрального апарату управл╕ння колючими комун╕стичними в╕тами вс╕╓╖ радянсько╖ держави, прохолоди не в╕дчував.
Батаре╖ системи опалення, як завжди, були досить теплими, а його всерадянський парт╕йний гонор п╕д╕гр╕вала рад╕сть: на днях запустили першу навколоземну ракету. Отож ц╕ под╕╖ гр╕ли душу. ╤ т╕ло гр╕лось. А от мозок п╕д лисиною натоптаного пол╕тикою п’ятого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова холонув ╕ дрижав в╕д бур╕ висококремл╕вських пол╕тичних ╕нтриг. Головний завод╕й радянщини, в╕дходячи в останню путь, не сказав кому в╕н запов╕да╓ цей корабель-криголам радянсько╖ системи. ╤ вс╕ тепер на цьому кап╕танському м╕стку свердлять очима, як ворожими п╕ками, одне одного. Хто ж найсм╕лив╕ший, хто набереться найб╕льшого нахабства ╕ скор╕ше ╕нших вчепиться за кермо?
Чесно кажучи, ╕ йому, сивуватому хитруну, як бувалому корабельников╕, що побував в р╕зних пол╕тичних штормах, подолав ╕ люту спеку гн╕ву, ╕ холод гострих п╕дозр найвищого керманича-кап╕тана, теж хочеться вчепитись за те кермо. Т╕льки б вчепитися. А пот╕м в╕н зум╕╓ виявити вс╕х прагнучих цього м╕стка ╕ в╕дс╕яти геть нас╕нинки ╕ ворошиловського давнього полину, ╕ молотовських колишн╕х лопух╕в.
Згадалось йому, як виступав на Дев’ятнадцятому з’╖зд╕ Хазя╖н. Вс╕ — ╕ в зал╕, ╕ за столом презид╕╖ чекали його програмно╖ промови. Адже ск╕льки рок╕в ус╕ його виступи ╕ нав╕ть окрем╕ слова та зауваження сприймались як зал╕зне правило. Не т╕льки в ╕деях його кер╕вних настанов, а й в самих ╕нтонац╕ях його голосу дзвен╕ли готов╕ сталев╕ закони. А трапилось зовс╕м неоч╕куване. На трибуну пов╕льно, наче на хворих ногах, майже накульгуючи, вийшов старий чолов╕к, став перед м╕крофоном ╕ заявив абсолютно протилежне тому, що делегати чули од ус╕х ран╕ше виступаючих:
— Тут ус╕ говорили про ╓дн╕сть наших парт╕йних лав. Навпаки, цього зараз у нас нема╓. У нашому ЦК, нав╕ть у Презид╕╖ ЦК нема╓ жодно╖ ╓дност╕. У нас зараз повний розвал.
Вся зала, яка щойно при появ╕ Хазя╖на парт╕╖ ╕ держави грим╕ла бурхливими в╕тальними аплодисментами, завмерла. Тиша, як св╕док ╕ супроводжувач будь-яко╖ смерт╕, наче почула наближення розвалу вс╕╓╖ парт╕╖ ╕ всього радянського соц╕ал╕зму, ╕ п╕сля таких сл╕в вождевого з╕знання заволод╕ла вс╕╓ю великою залою парт╕йного Палацу. ╤ майже кожен з делегат╕в подумав:
«Та що ж це в╕н каже? Та невже його словами говорить з нами, кращими парт╕йцями, його траг╕чне пров╕щення?»
«А може, в╕н, звиклий до повно╖ пок╕рност╕, так сприйма╓ найпрост╕ше обговорення питань на зас╕даннях ╕ пленумах?..»
«Невже стар╕сть довела його до останнього берега, що сам почав плести антипарт╕йн╕ вигадки?..»
Хтось думки так╕ впл╕тав у свою голову, хтось остовп╕в мозком в╕д незвичност╕, але вс╕ завмерли. Що ж ╕ще видасть, чим здиву╓ Сам? А в╕н покахикав ╕ за правом заслуженого ╕нвал╕да всього радянського соц╕ал╕зму виголосив зовс╕м неждане:
— Я — вже старий. Обирайте ╕ншого л╕дера.
Микита Хрущов був певен, що вс╕ найближч╕ до Стал╕на, хто готувався на найвищу посаду, тод╕ в╕дразу налякались. Страх, який ск╕льки ось стал╕нських л╕т п╕дточував ╖хн╕ кроляч╕ душ╕, зараз охопив кожного з них ще м╕цн╕ше. Саме так, не задоволення, що ось ╕ в╕н може попасти на омр╕яну, а тепер в╕льну посаду, а страшний переполох заволод╕в кожним з них. А Маленков, голова Ради М╕н╕стр╕в, мабуть, взагал╕ налякався аж до втрати св╕домост╕.
Чому? Що так налякало попл╕чник╕в Хазя╖на ╕ особливо першого його заступника?
З усталено╖ практики кер╕вн╕ д╕яч╕ радянсько╖ держави ч╕тко знали, що буде дал╕ з тим, хто насм╕литься оголосити про сво╓ бажання зам╕нити Вождя. Такого чека╓ або жорстоке пряме знищення, або хитра перестановка кудись на окра╖ну держави. Вищого радянського керманича пересувати н╕куди, отже, такому бажаючому його зам╕нити залиша╓ться т╕льки знищення. П╕дтверджень цьому було вже багато, починаючи в╕д траг╕чного прикладу з К╕ровим ╕ зак╕нчуючи усуненням в╕д влади знаменитого в╕йськовика Жукова.
Ось чому затремт╕в смертельною тряскою Маленков: боявся, що йому доведеться приймати на себе обов’язки мстивого Генерал╕симуса.
Та сам Стал╕н тепер ус╕х в╕дразу з цього питання заспоко╖в — п╕шов ╕з життя. ╤ тепер, коли на диван╕ ближньо╖ дач╕ той головний тиран лежав з╕ сво╖м передсмертним хрипом ╕ щось кричав у агон╕╖, можна й соб╕ подумати, як би таки вчепитися за те диктаторське кермо.
«Але, скор╕ше, мабуть, вчепиться Лаврент╕й. Бо в нього, бач, не якийсь гуманний напрям д╕яльност╕, як у мене, а головна посада Держбезпеки — найгостр╕ша ╕ найвогнян╕ша зброя соц╕ал╕зму. Та все одно я покажу, на що я здатен. Я сид╕ти ╕ чекати чогось не буду. Боротись — так боротись!» — роздумував Микита Серг╕йович.
А коли в╕н ще й д╕знався, що Бер╕я хоче випустити на свободу арештованих у 1937-1938 роках, то твердо вир╕шив добитись посади Генсека. Тод╕ вже в╕н сам розкаже народов╕, хто ж найб╕льше розстр╕ляв невинних за завданням нашого Хазя╖на. Цього хитруна Лаврент╕я треба розкрити повн╕стю. Н╕! Такому не м╕сце на наш╕й верх╕вц╕. Треба чесно розказати людям про вчинки ╕ самого Бер╕╖, й ╕нших нарком╕в, ╕ м╕л╕ц╕╖, ╕ держбезпеки, коли вони без суду ╕ сл╕дства т╕льки зг╕дно з планами, встановленими Кремлем, арештовували громадян ╕ позбавляли ╖х життя. ╤ цю роботу треба не тягнути, не в╕дкладати в довгий ящик, а в╕дразу ж ╖╖ прискорити. Бо в╕н теж не мовчатиме, налагодить сво╖ в╕домч╕ ЗМ╤ — ╕ потонуть вс╕ ск╕пки ╕стини в морях парт╕йно╖ гуртово╖ балаканини.
Отже, потр╕бно не про╜авити момент, коли цьому вискочц╕ Бер╕╖ можна буде вставити палицю в його колеса.
Але той д╕яч ╕з закривавленими руками теж ма╓ свою хитру голову на плечах. В╕н може взятись глибоко переглядати вс╕ випадки насильства над народом, все копане ще раз перекопувати. А перетрушуючи давн╕ факти п╕длих вчинк╕в, залишить неприглядн╕ в сво╓му кадеб╕стському решет╕. Та все пот╕м руками сво╖х сл╕дчих зл╕пить в одну велику купу.
Колишньому вождику республ╕канського значення Микит╕ Хрущову це все було добре зрозум╕ло. В областях Укра╖ни при його кер╕вництв╕ тод╕, в 1937-1938-му роках, доблесн╕ органи НКВС ого-го ск╕льком громадянам антирадянсько╖ д╕яльност╕ понавигадували! Отже, справи можуть обернутися так, що все ще раз перев╕рять. А значить, йому, секретарев╕ ЦК КПРС, не можна втрачати жодно╖ днини.
Так, з ц╕╓╖ мит╕ за вс╕ма д╕ями Бер╕╖ почали стежити ╕ ф╕ксувати, а людей, як╕ сп╕лкувались з ним, фотографувати на пл╕вках. Так само стежив ╕ Бер╕я за Хрущовим. Розкв╕тло знову мистецтво п╕дслуховування телефонних розмов ╕ орган╕зац╕╖ найогидн╕ших ╕нтриг. Зам╕сть вза╓морозум╕ння м╕ж членами Презид╕╖ ЦК — зб╕льшувалась напруга.
Хрущов це все бачив ╕ з кожним днем все б╕льше впевнювався, що дал╕ чекати не можна. Жодних чесних стосунк╕в, нав╕ть в╕дверто╖ розмови м╕ж ними, двома членами Презид╕╖ КПРС, вже не буде. Якщо Бер╕я спец╕ально в╕дклав виклик л╕кар╕в до хворого Стал╕на ╕ тим прискорив його смерть, то в╕н, Бер╕я, ще г╕рше вд╕╓ з ╕ншим членом Презид╕╖, зокрема з ним, якщо вся влада буде зосереджена в одних його руках. Н╕, дал╕ терп╕ти не можна. Треба д╕яти, не в╕дкладаючи цю справу на колись. Те, що визр╕ло сьогодн╕, розумн╕ люди н╕коли не в╕дкладають на завтра.
Микита Хрущов вважав себе одним ╕з плеяди розумних ╕ д╕лових. Тому, як справжн╕й лев-хижак, рвонувся на свого супротивника.
Першого заступника Голови Ради М╕н╕стр╕в м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ СРСР Лаврент╕я Бер╕ю генералами Москаленком ╕ Батицьким на 26 червня 1953 року було запрошено в одну ╕з в╕йськових частин Московського в╕йськового округу начебто для оц╕нки бойово╖ п╕дготовки персоналу. Там його ╕ арештували.
Хитр╕сть Хрущова допомогла йому позбавитись претендента на найвищий пост у Радянському Союз╕ — Лаврент╕я Бер╕╖.
Суд над Бер╕╓ю в╕дбувся у грудн╕ 1953 року. Вирок — за антидержавну змову розстр╕ляти.
У СРСР, особливо в Груз╕╖, ходили чутки, що на грудневому суд╕ 1953 року був присутн╕й лише дв╕йник Бер╕╖, а сам Бер╕я начебто був убитий ще п╕д час арешту 26 червня 1953 року.

СЦЕНА ШОСТА.
Г╤РКЕ З╤ЗНАННЯ

На з’╖зд по╖хали вс╕ разом з двома секретарями обкому. З╕ Старобеш╕вського райкому пощастило туди попасти йому, Трясилу С. С. А може, в╕н д╕йсно того заслужив. Недаремно ж старався. Що вимагали — робив. Вказ╕вки обком╕вц╕в виконував. Тепер ╕ в Москв╕ на з’╖зд╕ побува╓, палац той великий ╖хн╕й, недавно побудований, побачить.
Як ╖хали гуртом, так ╕ в зал╕ м╕сця поряд дали. ╤ там обласн╕ орган╕зац╕╖ мають бути вкуп╕. Сид╕р Сидорович розум╕╓, що нагляд обласних парткер╕вник╕в за п╕длеглими ╕ тут ма╓ зд╕йснюватись. Тим б╕льше, що зас╕дання це якесь незвичайне, чогось ╖х ус╕х вноч╕ з 24 на 25 лютого з╕брали.
Дивуватись делегати перестали, коли з презид╕╖ цього, вже Двадцятого з’╖зду Комун╕стично╖ парт╕╖ Радянського Союзу, ведучий проголосив порядок денний: «Про культ особи та його насл╕дки» — допов╕дь Першого секретаря ЦК КПРС Хрущова М. С.
Микита Серг╕йович майже з самого початку допов╕д╕, не приховуючи свого темпераменту, рвонувся з м╕сця в кар’╓р. Двома фразами в╕ддавши належне заслугам Стал╕на як багатор╕чного кер╕вника Радянського Союзу ╕ Комун╕стично╖ парт╕╖, Перший секретар ЦК КПРС сказав, що з ╕менем цього кер╕вника стали пов’язувати вс╕ наш╕ досягнення, забуваючи про весь наш народ ╕ його кер╕вник╕в у республ╕ках ╕ областях. Таке вихваляння запаморочило йому голову. В╕н ╕ справд╕ подумав, що н╕ким не зам╕нний, що т╕льки в╕н може керувати урядом держави, а без нього нашу радянську тотал╕тарну систему вже давно могли стерти з лиця земл╕. Його вс╕ п╕дтримували, вважаючи, що без нього у нас не було б жодного руху вперед. Так склався його культ.
— Ми не ма╓мо права не розпов╕сти про це вс╕м комун╕стам, щоб у майбутньому н╕хто ╕з вищих парт╕йних посадовц╕в не надумав, що в╕н теж не зам╕нний, — р╕зко, не приховуючи сво╓╖ особисто╖ неприязн╕ до Вождя, робив убивчий висновок повед╕нц╕ колишнього генсека новий секретар ЦК. — Адже д╕йшло до того, що ми в Пол╕тбюро тод╕шнього ЦК не могли внести щось сво╓ при обговоренн╕ питань, — боялись йому заперечити. Так в╕н сам, одноос╕бно наказав багатьох кер╕вник╕в наркомат╕в ╕ окремих великих п╕дпри╓мств арештувати. Так в╕н насаджував св╕й страшний метод управл╕ння людьми — метод залякування. Так було — серед народу ╕ серед нас, вищих кадр╕в, панував страх. Та згадайте, перед в╕йною ск╕лькох не стало знаних наших во╓начальник╕в. Адже тод╕ було повн╕стю знищено штаб Ки╖вського в╕йськового округу, який очолював Як╕р! А в Харк╕вському в╕йськовому окруз╕ за 1936 ╕ 1937 роки безп╕дставно репресували 150 ос╕б командного складу вищого рангу!

(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 26.10.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10930

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков