Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 19.10.2012
ПЛЕКАТИ СОБОРИ ЛЮДСЬКИХ ДУШ...

Подвижники Слова

Кожна людина ма╓ на карт╕ життя к╕лька м╕сць, що стають духовними опорами, й на них, як на фундамент╕, зводить людина свою духовну фортецю, власну ноосферу частинки великого людського духовного океану. Але найчаст╕ше та ноосфера лиша╓ться загадкою для ╕нших, бо лише одиниц╕ св╕домо прагнуть матер╕ал╕зувати ╖╖ у власних спогадах, записах, щоденниках чи досл╕дженнях... ╤ тод╕ виникають стор╕нки книжок, як╕ стають ц╕кавими не т╕льки для автора, бо несуть у соб╕ крих╕тку небайдужо╖ душ╕, схвильовано╖ натури, щирих роздум╕в, чи й просто тихого подиву... На жаль, не часто зустр╕ча╓мо саме таких особистостей.
А причини цього явища лежать на поверхн╕: п╕сля перемоги Жовтневого перевороту 1917 року в Петербурз╕ нашу ╕стор╕ю нам писали й п╕дносили за парт╕йними постановами та комун╕стичною ╕деолог╕╓ю, кожна людина вважалася гвинтиком, якого треба було уявляти отам, на стор╕нках тих затверджених у Москв╕ «╤стор╕й». Минуле укра╖нського народу й нашо╖ державност╕ було викладене в прокрустове ложе так звано╖ «╤стор╕╖ СРСР», писано╖ з погляду рос╕йсько╖ ╕мперсько╖ ╕де╖, для яко╖ не ╕снувало Укра╖ни та нашого народу як самодостатнього ╕сторичного явища, — то що вже було казати про окрему особист╕сть... В╕дразу знання нав╕ть свого роду нам обмежили в кращому раз╕ д╕дусями та бабусями, а якщо вони стали часткою сиб╕рських табор╕в, то й про них н╕чого не знали. А в╕дпов╕дно й поняття кра╓знавства, матер╕али про твори в╕домих письменник╕в зникло з нашого життя. Часом воно ще виходило на стор╕нки деяких газет у роки так звано╖ «в╕длиги», коли державн╕ ╕мперськ╕ ╕деологи попускали в╕жки, але, щоб, прим╕ром, у такому обласному центр╕, як Херсон, виходили об’╓ктивно достов╕рн╕ книги про м╕сто чи земляк╕в, знаних майстр╕в пера, написан╕ неоф╕ц╕йним, «самод╕яльним», скаж╕мо так, автором, щось таке пригадати важко. Лише розпад СРСР та утворення незалежно╖ держави Укра╖на принесли нам видання, про як╕ не можна було ╕ мр╕яти. Авторами ж цих книжок стали в╕ддан╕ укра╖нському слову, духовно багат╕ особистост╕…
Сталося так, що в житт╓в╕й дол╕ кра╓знавця, в╕дм╕нника народно╖ осв╕ти, л╕тературознавця Павла К╕ндратовича Параскевича постали три духовн╕ опори життя – його село Лапк╕вц╕ на Хмельниччин╕, де побачив св╕т у селянськ╕й родин╕, Херсон, де вже як вчений зав╕дував кафедрою укра╖нсько╖ л╕тератури у Херсонському педагог╕чному ╕нститут╕ (тепер держун╕верситет), ╕ творч╕сть Олеся Терент╕йовича Гончара, про якого випуска╓ книги, статт╕ й творч╕сть якого й нин╕ пропагу╓ та доносить кожному укра╖нцев╕. Павло К╕ндратович — автор численних пос╕бник╕в, зокрема — «М. М. Коцюбинський. Життя ╕ творч╕сть в портретах, ╕люстрац╕ях, фотограф╕ях, документах», «Микола Чернявський. Житт╓вий ╕ творчий шлях», «Стор╕нки л╕тературно╖ Херсонщини», «Олесь Гончар ╕ Херсонщина» та ╕нш╕.
Так, тема — Гончар ╕ Тавр╕йський край — то особлив╕ пошуки для П. Параскевича, як╕ так глибоко, досконало та наполегливо упродовж десятир╕ч н╕хто й не досл╕джу╓. Олесь Терент╕йович не один раз представляв цей край у Верховних Радах – як колишн╕й Союзн╕й, так ╕ Укра╖ни, тому знав його достеменно та не раз осв╕дчувався в любов╕. У статт╕ «На землях Тавр╕╖» («Правда», 1957, 26 жовтня) письменник напише: «У дитинств╕ доводилось мен╕ багато чути опов╕дань про Тавр╕ю, ╕ завжди в самому цьому слов╕ «Тавр╕я» чулось мен╕ щось сумовите, як в печальн╕й, задумлив╕й п╕сн╕ народн╕й. Усний батрацький епос, легенди, перекази, розпов╕д╕ про цей край несли в соб╕ б╕ль страждань, г╕ркоту незд╕йсненних над╕й». ╤ в╕н захоплено розпов╕да╓ про Каховку час╕в буд╕вництва ГЕС, про т╕ зм╕ни, як╕ в╕дбулись тут з того часу. «Коли дивишся на це м╕сто, в житт╕ якого гармон╕йно по╓днались праця, молод╕сть ╕ краса, ста╓ зрозум╕лим, чому так любив його чудовий художник нашого часу О. Довженко». Гончар згаду╓ г╕рке минуле Каховки, робочий каторжний ринок, «куди йшли з Рос╕╖, Б╕лорус╕╖, Укра╖ни безземельн╕, безк╕нн╕, безхл╕бн╕ продавати в Каховц╕ свою силу, сво╖ робоч╕ руки. Стар╕вся батько, йшли сини, стар╕лась мати, йшли дочки, щоб пройти цю степову батрацьку каторгу, яка безжально випивала ╖хню красу, ╖хню молод╕сть». Ц╕ та ╕нш╕ думки пот╕м знайдуть сво╓ художн╓ вт╕лення у дилог╕╖ «Тавр╕я», «Перекоп» та ╕нших творах. Ось як згаду╓ Олесь Терент╕йович про роботу над цими романами: «Древня Тавр╕я дивно помолод╕ла. Помолод╕ли красень Херсон ╕ Аскан╕я-Нова. Херсон... Я знаю ╕ люблю його давно — ╕ в цьому ╓, звичайно, сво╖ особист╕ причини: дек╕лька л╕т наполегливо╖ прац╕ я пров╕в п╕д його гостинним дахом, працюючи над романами «Перекоп» ╕ «Тавр╕я», а п╕зн╕ше — над «Тронкою». Книги ц╕, як в╕домо, народжувались ╕з життя, ╕з ╕сторично╖ достов╕рност╕, яка тут, у «степу п╕д Херсоном» ╕ в самому м╕ст╕ пост╕йно обступала мене».
╤ще одна рад╕сть ╕ печаль Павла К╕ндратовича Параскевича — донька, яку по-батьк╕вському н╕жно й благородно називав «Лана Св╕т», — Св╕тлана Павл╕вна Параскевич (1956-2011), кандидат педагог╕чних наук, доцент, знаний фах╕вець сво╓╖ справи, яка проклала стежини до розвитку ново╖ концепц╕╖ комп’ютерно╖ творчост╕ — ейдограф╕ки. Працюючи в Херсонському державному ун╕верситет╕ на кафедр╕ алгебри, геометр╕╖ та математичного анал╕зу, писала в╕рш╕, вербальн╕ портрети, акров╕рш╕, казки. ╥╖ л╕рична душа прагнула гармон╕╖ не т╕льки в строгих математичних формулах, а й в людських стосунках, вимальованих уявою образ╕в та в╕дчуттям непередбаченого:
Життя коротке й довге одночасно,
Тому не в╕дкладайте добрих справ,
А посп╕шайте, щоб сказати вчасно
Слово подяки тим, хто чути його мав.
Нагороджена знаком «В╕дм╕нник осв╕ти Укра╖ни» (1996), удосто╓на звання спец╕ал╕ста вищо╖ квал╕ф╕кац╕╖ та вчителя-методиста, Св╕тлана Павл╕вна в останн╕ роки життя тремтливо будувала дитяч╕ в╕рш╕, де кожне слово – рад╕сна усм╕шка й бентега малеч╕. Упорядковуючи арх╕в Лани, батько натрапив на прониклив╕ дитяч╕ казки, з якими Св╕тлана не посп╕шала до юних читач╕в, вдосконалюючи ╖хн╕й духовний та художн╕й р╕вень. ╤ коли Лана Св╕т п╕шла у далек╕ св╕ти, з’явля╓ться завдяки батьков╕ книжечка «Журавликов╕ пригоди», де натрапля╓мо на бентежн╕ рядки:
Лет╕ли журавл╕ додому
Великим ╕ згуртованим ключем,
Забули негаразди ╕ утому,
Хоч ╕нод╕ стр╕чали й сн╕г з дощем…
╥╖ Журавлик-Павлик сьогодн╕ нестримно летить у неозорний прост╕р, стверджуючи одв╕чн╕ людськ╕ духовн╕ ц╕нност╕: любов, добро, правду, красу, в╕рн╕сть, волю... На його шляху трапляються р╕зн╕ пригоди та перешкоди. Та в╕н завдяки наполегливост╕, км╕тливост╕, добродушност╕ дола╓ ╖х, щоб допомогти тим, хто потребу╓ цього, хто в б╕д╕ не може зарадити соб╕. ╤ Журавлик-Павлик виправдову╓ ╖хн╕ спод╕вання. В╕н ряту╓ з вогню дитину, яка виявилася ╓диним нащадком короля, визволя╓ з невол╕ красуню Лану та допомага╓ верховинцю Первоцв╕ту по╓днати з нею свою долю. Зв╕льня╓ з полону Журавочку Б╕ле-П╕р’ячко, викрива╓ злочинн╕ д╕╖ хакера П╕длоуса ╕ поверта╓ грош╕ на вес╕лля корол╕вни, дружачи з Удавом-велетом, зв╕льня╓ в╕д чаклуна Журавочку, злагоджено д╕╓ з ковалем Тарасом-Викрутасом...
Журавлик-Павлик дуже любить р╕дну землю, ╕ робить все, що в його силах, щоб на н╕й панувало щастя. ╤ зове у св╕й пол╕т ус╕х см╕ливц╕в, щоб допомагати людям, творити добро. ╤ хто прочита╓ про нього, стане його однодумцем ╕ сп╕льником. Стане сильн╕шим, красив╕шим, щедр╕шим ╕ буде готовий з ним до польоту. «3 Журавликом-Павликом я полечу», — ймов╕рно, останн╕ думки-мр╕╖ талановито╖ поетеси.
А так багато пишу про Св╕тлану Павл╕вну тому, що вона навчалася в асп╕рантур╕ й захищалася в Нац╕ональному педагог╕чному ун╕верситет╕ ╕мен╕ М. Драгоманова, якому присвятила в╕рш, про не╖ викладач╕ згадують з теплом ╕ шаною. Тут видали ╖╖ три книжки: «Дивосплет╕ння л╕н╕й», «Астро╖д» — це ц╕каво» ╕ «С╕м урок╕в астроарту», як╕ й сьогодн╕ не залежуються на поличц╕ б╕бл╕отеки – студенти вдячн╕ авторц╕, вона живе у сво╖х творах. «Творч╕сть — це дуже жорстокий марафон. Про це сл╕д пам’ятати ╕ розраховувати сво╖ сили», — заноту╓ Св╕тлана Павл╕вна у нотатнику справедливий афоризм.
…Чим б╕льше ляга╓ на плеч╕ рок╕в, тим настирлив╕ше нас╕дають спогади. За перекатами вал╕в ковили у херсонському степу, гам╕рного п╕вденного м╕ста та краю, осп╕ваного Гончарем, озива╓ться спомином у серц╕ невтомного Параскевича минуле, зроблене в школ╕ та ВНЗ, надруковане на стор╕нках газет ╕ журнал╕в, книжок ╕ монограф╕й, мовлене на багатьох творчих вечорах. ╤ н╕як не заспоко╖ться цей невтомний трудяга, в╕дданий родин╕ й укра╖нському слову. ╤ тому його видання та публ╕кац╕╖ ц╕каво читати не лише нин╕, а й захоплююче — майбутн╕м покол╕нням, бо там – правда, там формуються собори людських душ.
Насамк╕нець зазначу – Павлов╕ К╕ндратовичу нин╕ дев’яносто один р╕к…

В╕ктор ЖАДЬКО,
доктор ф╕лософських наук, професор Нац╕онального педагог╕чного ун╕верситету ╕мен╕ М. Драгоманова, радник м╕н╕стра культури Укра╖ни, письменник

Олесь Гончар серед херсонц╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10914

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков