Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 19.10.2012
ХТО ВИНЕН ╤ ЩО РОБИТИ

Перед вибором...


Оц╕ два гострих ╕ часом надто дошкульних запитання («Хто винен?» та «Що робити?») неминуче постають перед кожним ╕з нас, коли стика╓мось ╕з якимись важкими проблемами в сво╓му житт╕. Не знайшовши точно╖ в╕дпов╕д╕ на перше запитання, год╕ в╕дпов╕сти й на друге, бо знову наступиш на т╕ ж сам╕ грабл╕.
Якщо взяти наших високих посадовц╕в, то вони в ус╕х нин╕шн╕х негараздах Укра╖ни звинувачують, як правило, лише сво╖х попередник╕в, причому в ус╕х мислимих ╕ немислимих гр╕хах, ну а себе, зв╕сно, чимдуж вихваляють. Багато журнал╕ст╕в у ЗМ╤ теж необ’╓ктивно висв╕тлюють под╕╖, бо прислуговують лише як╕йсь одн╕й пол╕тичн╕й чи економ╕чн╕й сил╕, а на ╕нших не шкодують чорно╖ фарби й брехн╕, або ж просто замовчують позитивн╕ здобутки. Все це особливо пом╕тно перед кожними виборами.
Щоправда, не все так погано в нашому укра╖нському дом╕, бо одним ╕з яскравих промен╕в св╕тла в «темному царств╕» ╓ така ц╕кава й об’╓ктивна газета, як «Кримська св╕тлиця», яка посл╕довно й в╕дважно трима╓ патр╕отично-державницький курс. ╢ в газет╕ й приваблива стор╕нка для школяр╕в («Джерельце»), щоб наш╕ д╕ти зростали г╕дними громадянами сво╓╖ кра╖ни. Шкода лише, що «Кримська св╕тлиця» ма╓ далеко не таке ф╕нансування, як у потужних рос╕йськомовних видань, а п╕сля погрому редакц╕╖ в 2010 роц╕ вона ще й значно втратила св╕й тираж ╕, зда╓ться, в жодному к╕оску у Криму тепер не прода╓ться. Кр╕м того, газета нин╕ друку╓ться не в С╕мферопол╕, як було ран╕ше, а в Ки╓в╕, тож ╕ надходить вона до кримських читач╕в часом ╕з значною затримкою, а це вже погано, якщо св╕жа ╕нформац╕я зап╕зню╓ться.
Для «Кримсько╖ св╕тлиц╕» характерно, що багато дописувач╕в та ╕нших автор╕в газети щиро вбол╕вають за долю сво╓╖ р╕дно╖ В╕тчизни, захищають ╖╖ нац╕ональн╕ ╕нтереси, щиро рад╕ють з певних усп╕х╕в, а також пост╕йно вказують на причини наших численних духовно-економ╕чних б╕д ╕ негаразд╕в та пропонують шляхи виходу з них...
Якщо б╕льш-менш уважно переглянемо стор╕нки «Кримсько╖ св╕тлиц╕» лише за 2012 р╕к, то побачимо там чимало слушних думок ╕ пропозиц╕й р╕зних автор╕в щодо «Хто винен?» ╕ «Що робити?». Одн╕ спод╕ваються, що «серед п╕дростаючо╖ молод╕ таки визр╕╓ та критична маса, яка не захоче бачити свою Батьк╕вщину об╕драною, приниженою». ╤нш╕ «св╕тличани» радять уже зараз «вичавити з себе раба», або: «...не шукаймо винних де╕нде, а почн╕мо з себе... Шануймося. Гуртуймося». ╢ неодноразов╕ пропозиц╕╖ щодо «створення державницького ╕нформац╕йного простору», а також присутн╓ переконання, що найголовн╕ш╕ завдання в кра╖н╕ ма╓ вир╕шувати державна влада, адже це ╖╖ пряме призначення.
Професор Роман Ярем╕йчук у сво╖й статт╕ «В╕тчизна тривоги нашо╖...» каже про головних винуватц╕в наших б╕д таке: «Ще на зор╕ незалежност╕ Укра╖ни до влади прийшла колишня партноменклатура та радянськ╕ п╕дп╕льн╕ м╕льйонери, а за ними ринули тисяч╕ ╕ тисяч╕ енерг╕йних людей з числа безбатченк╕в, у душах яких не було Батьк╕вщини. Бо почуття приналежност╕ до свого народу було витравлено б╕льшовицьким «╕нтернац╕онал╕змом», зневагою до р╕дно╖ мови, незнанням власно╖ ╕стор╕╖...».
Власне, про це ж саме говорить ╕ поетеса Наталя Баклай у в╕рш╕ «Кати», де з емоц╕йною щир╕стю вона досить в╕дверто й см╕ливо да╓ в╕дпов╕дь на давн╓ запитання Василя Симоненка: «Де зараз ви, кати мого народу?».
Сидять при влад╕
 й роблять там «погоду»,
Як ошукать й брехнею досягти.
Оце ╕ ╓ кати мого народу —
Тепер╕шн╕ взаконен╕ кати.
Вони прол╕зли в каб╕нети й кр╕сла,
Щоб рити п╕д народ, немов кроти,
╥м пом╕ж нас незатишно ╕ пр╕сно,
Своя в них каста,
 зграя, гурт — кати...
А от у в╕рш╕ ╤вана Левченка «Ляльковод» ╕деться вже про м╕жнародн╕ проблеми Укра╖ни, а точн╕ше, про складн╕ вза╓мини з нашим п╕вн╕чним сус╕дом, який н╕як не хоче чи не може змиритися з тим, що ми «незалежно хочем жить», тож ╕ трима╓ в наших водах св╕й флот, втруча╓ться в наш╕ внутр╕шн╕ справи:
А в╕н за ниточку с╕п-с╕п:
— Ач осм╕л╕ли як хахли!
— Та не хахли ми — укра╖нц╕!
— Ну, це сво╖й розкажеш ж╕нц╕!
Хахли ви ╓, як ╕ були:
Бо в вас тепер знов наша влада.
╤ зачиняй св╕й балаган!
Професор Степан Вовканич у сво╖й розлог╕й статт╕ «Без яких стовп╕в не об╕йтися укра╖нству?» («КС», № 28 за 24.02.2012 р.) наголошу╓, що Укра╖н╕ особливо «потр╕бна тверда духовно-нац╕ональна ел╕та», добросов╕сн╕ журнал╕сти, власний нац╕ональний ╕нформац╕йний прост╕р тощо, бо наша кра╖на перебува╓ у вкрай несприятливому як зовн╕шньому середовищ╕ (зоднор╕днююча св╕това глобал╕зац╕я та пост╕мперсько-реваншистська Рос╕я), так ╕ внутр╕шньому, де м╕сцев╕ п’ятиколонники ще й дос╕ ностальгують за ╕мперським минулим. Найголовн╕ше в кожного народу — це його пров╕дник, «в╕дпов╕дальний за долю кра╖ни, справжн╕й ╖╖ л╕дер, пол╕тик ╕ патр╕от». Проте «Мойсея не видно... А чи годн╕ ми його уп╕знати ╕, найголовн╕ше, не отру╖ти — п╕дтримати?». А тому «спод╕ваймося т╕льки на себе».
Поетесу Любов Проць теж неабияк хвилюють сучасн╕ проблеми Укра╖ни:
Чи будем в╕чн╕ недотепи
На наш╕й — не сво╖й земл╕?..
Н╕ Дорошенка, н╕ Мазепи...
А ми без духу ╖х — мал╕...
За в╕дсутн╕стю сьогодн╕ справжнього укра╖нського л╕дера жалку╓ ╕ поет Руслан Морозовський: «Табачник ╓ — Тютюнника нема»; «Вставай, Богдан, Богун, вставай, Бандера!»; «Чи нам гукнути батечка Махна?».
Взагал╕ чи не кожен в╕рш ╕з книги Р. Морозовського «Поклик роду» («КС», № 34 за 24.08.2012 р.) да╓ в╕дпов╕дь на те, хто саме найб╕льше винен у наших б╕дах, — це ╕ ми сам╕, бо «вчасно не здолали скверни» та надто чемн╕ й дов╕ря╓мо «нахабн╕й брехн╕ чужоземн╕й», це ╕ «кодло Кабали», ╕ вс╕ляка «шантрапа» й «в╕дморозки» з нашими ж кап╕талами. А також поет да╓ ч╕тку в╕дпов╕дь, що нам робити: «Виручаймо козак козака», «нас поряту╓ т╕льки р╕дний розум», «шануймо одне одного, жив╕, ╕ супостата п╕длого долаймо»...
«Хто в комун╕стах був, а хто в УПА,
Старих не нагн╕тай страхополох╕в,
Бо вража зграя, лют╕стю тупа,
Перетворити хоче нас на лох╕в».
Та все ж мене особисто найб╕льше вразив в╕рш «Профес╕онали» (подаю його дещо скорочено):
Не хочу пити, ан╕ ╖сти,
А хочу знати т╕льки суть —
Юристи та економ╕сти
Яку нову б╕ду несуть?

...Вони брехали,
що ринкова —
Це економ╕ка «на ять»!..
╤ нас, мов язиком корова,
Злизала м╕л╕он╕в п’ять.
...Вони кричали про закони,
Щось белькот╕ли про режим;
А золота накрали —
 тонни! —
Не в Ки╖в, а в ╢русалим!
Якого ще на вуха «╕зму»
Вчепити мусить нам шпана —
Л╕берал╕зму? Екстрем╕зму?
Монд╕ал╕зму? Глобал╕зму?
Яку голодоморну кл╕зму?
Щоб стало ясно —
Це — в╕йна!

╤╤
Як в╕домо, нац╕я явля╓ собою ст╕йку ╕сторичну сп╕льноту людей, об’╓днаних м╕ж собою ╓диною мовою, походженням, територ╕╓ю, психолог╕╓ю, культурою, ментальн╕стю, побутом тощо. За сво╓ю структурою кожна нац╕я склада╓ться ╕з с╕мей та окремих ╕ндив╕д╕в, ╕, по сут╕, вона сама ╓ одн╕╓ю великою с╕м’╓ю, адже й походить в╕д якогось одного пращура та його прас╕м’╖. До реч╕, в наших давн╕х переказах ╕ л╕тописах нав╕ть згаду╓ться, що ми, русич╕-укра╖нц╕, ╓ внуками Дажбога...
Найкращ╕ умови для свого нормального розвитку ма╓ лише незалежна державна нац╕я, бо вона вс╕ сво╖ проблеми вир╕шу╓ самост╕йно, без несприятливого зовн╕шнього тиску. Але свою свободу ╕ право на життя потр╕бно повсякчас твердо в╕дстоювати в конкурентн╕й боротьб╕ з ╕ншими нац╕ями, як╕ теж наполегливо борються за сво╓ власне виживання, або й за зверхн╕сть над сус╕дами. А тому кожна нац╕я ма╓ бути сильною, орган╕зованою та волелюбною, бо ╕накше — то шлях у небуття. Тож величезне значення в житт╕ кожного народу ма╓ його мудрий, розважливий ╕ см╕ливий пров╕дник, вождь, л╕дер. Недаремно ж у народ╕ кажуть, що краще лев на чол╕ отари баран╕в, ан╕ж баран на чол╕ згра╖ лев╕в.
Зв╕сно, що народи св╕ту не лише завзято конкурують м╕ж собою та нер╕дко й воюють, але вони також ╕ продуктивно сп╕впрацюють, вза╓мозбагачуються позитивним досв╕дом у сво╓му розвитку й певних досягненнях, рухаючи таким чином вперед усю св╕тову цив╕л╕зац╕ю....
На шляху сво╓╖ багатотисячол╕тньо╖ ╕стор╕╖ (в╕д Трип╕лля ╕ до наших дн╕в) укра╖нський народ знав ╕ пер╕оди злету, ╕ пер╕оди спаду. Часом, не маючи в себе видатних сво╖х пров╕дник╕в, наш народ завжди уперто намагався обер╕гати й дал╕ розвивати свою р╕дну мову й культуру, прекрасно в╕дчуваючи й розум╕ючи ╖хн╓ виняткове значення для збереження сво╓╖ власно╖ самобутност╕ й порятунку в╕д асим╕ляц╕╖ ╕ншими народами. Щоправда, татаро-монгольськ╕ завойовники, спочатку вчинивши страшенний погром, усе ж не посягали на укра╖нську мову й культуру, обмежуючись у 1240-1362 роках нашою пол╕тичною залежн╕стю та економ╕чним тиском — даниною в 10% в╕д прибутк╕в; а в часи Великого княз╕вства Литовського (1362-1569 рр.) тод╕шня укра╖нська книжна мова була нав╕ть державною мовою всього княз╕вства.
П╕сля Любл╕нсько╖ ун╕╖ в 1569 р. укра╖нц╕ в╕дразу ж потрапили п╕д великий соц╕альний, рел╕г╕йний ╕ нац╕ональний гн╕т шляхетсько-католицько╖ Польщ╕, яка запровадила в Укра╖н╕ тяжку селянську панщину, утискувала православну рел╕г╕ю та намагалася вс╕х асим╕лювати (полон╕зувати), передовс╕м м╕сцеву княз╕всько-боярську ел╕ту. Укра╖нц╕ стали завзято оборонятися...
Зовс╕м не краще стало жити в Укра╖н╕ й п╕сля Переяславсько╖ угоди в 1654 роц╕ гетьмана Богдана Хмельницького ╕з православною царською Москвою, бо автоном╕ю Укра╖ни згодом було повн╕стю л╕кв╕довано, козацько-старшинську ел╕ту зрусиф╕ковано, а селян знову закр╕пачено. Про укра╖нську мову царський м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Валу╓в заявив, що ╖╖ «не было, нет и быть не может», а щодо укра╖нсько╖ культури, то в 1876 р. уже сам цар Олександр ╤╤ видав нищ╕вний, та╓мний Емський указ, який забороняв нав╕ть укра╖нськ╕ концерти, вистави й читання. Доходило до того, що укра╖нськ╕ п╕сн╕ на концертах потр╕бно було виконувати рос╕йською або французькою мовами...
Стосовно московського комун╕стичного режиму, то в╕н, знищивши у в╕йнах 1917-1921 рок╕в Укра╖нську Народну Республ╕ку, показав себе лютим ворогом укра╖нства. Щоправда, пот╕м на к╕лька рок╕в була дозволена укра╖н╕зац╕я, але вже незабаром комун╕сти зд╕йснили «розкуркулення» найб╕льш працьовитих ╕ заможних укра╖нських селян та ╖хню депортац╕ю за меж╕ Укра╖ни. В 1933 роц╕ комун╕сти вчинили в нас жахливий штучний голодомор-геноцид, а п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни вони зумисно винищували щойно моб╕л╕зованих з визволених територ╕й укра╖нських солдат╕в-новобранц╕в, масово посилаючи ╖х у б╕й, ╕ще не навчених воювати, неозбро╓них, а часто нав╕ть ╕ще й не переодягнених у в╕йськову форму.
Кр╕м того, 22 червня 1944 року в Москв╕ уже був п╕дписаний злов╕сний та╓мний «Приказ № 0078/42» про депортац╕ю з Укра╖ни практично вс╕х укра╖нц╕в «в отдельные края Союза ССР» в╕дразу ж п╕сля того, «как будет собран урожай и сдан государству». Але, на наше щастя, в той пер╕од часу Укра╖нська Повстанська Арм╕я на чол╕ з легендарним Романом Шухевичем ╕ще не була повн╕стю розгромлена комун╕стичним режимом ╕ продовжувала свою геро╖чну боротьбу за незалежну Укра╖ну, тож кремл╕вськ╕ верховоди змушен╕ були в таких несприятливих для себе умовах скасувати св╕й наказ. Певно, тому комун╕сти, «совки» й ус╕ ╕нш╕ укра╖ноненависники ╕ще й дос╕ люто ненавидять повстанц╕в-бандер╕вц╕в ╕ за ╖хн╕й д╕йовий патр╕отизм, ╕ за ╖хн╕й порятунок укра╖нц╕в в╕д заплановано╖ Стал╕ним депортац╕╖ восени 1944 року.
У 1946-1947 роках в Укра╖н╕ знову був голод (багато в чому штучний), але все ж не такий лютий, як у тридцять третьому.
У 1970-1980 роках комун╕сти «ощасливили» вже ус╕х громадян Союзу РСР тим, що стали сп╕шно створювати одномовний «единый советский народ», намагаючись у такий спос╕б асим╕лювати-русиф╕кувати вс╕ кор╕нн╕ нац╕ональност╕ велетенсько╖ кра╖ни. Мабуть, великодержавн╕ шов╕н╕сти забули рос╕йське ж присл╕в’я, що «жадность фраера погубит», тож ╖хня «╕мпер╕я зла» й не витримала тако╖ велико╖ напруги, ╕ в 1991 роц╕ вона розвалилася на 15 самост╕йних, незалежних держав, серед яких, зв╕сно, постала ╕ наша р╕дна Укра╖на...
Певно, тут варто зауважити, що протягом лише останн╕х в╕к╕в боротьби укра╖нського народу за сво╓ ╕снування й повну незалежн╕сть чи не вс╕ наш╕ найкращ╕ пров╕дники загинули в╕д рук чужинц╕в або ж були ними в╕дправлен╕ на заслання (щоправда, часом ╕ д╕ти Укра╖ни допомагали чужинцям «мат╕р катувати»). Скаж╕мо, турки вбили Байду-Вишневецького й смертельно поранили Петра Сагайдачного, а поляки закатували Северина Наливайка, ╤вана Сулиму й ╤вана Гонту. Що стосу╓ться наших «старших брат╕в», то лише в ХХ стол╕тт╕ на ╖хньому сумл╕нн╕ ╓ смерть Миколи М╕хновського, Симона Петлюри, Юрка Тютюнника, Михайла Грушевського, ╢вгена Коновальця, Романа Шухевича, Степана Бандери та багатьох ╕нших великих укра╖нц╕в.
Нав╕ть у нов╕тн╕й ╕стор╕╖ Укра╖ни вже ма╓мо передчасну й загадкову смерть В’ячеслава Чорновола в 1999 роц╕, а також ╕ не менш загадкове отру╓ння в 2004 роц╕ В╕ктора Ющенка, якого лише чудом врятували австр╕йськ╕ л╕кар╕. Тож укра╖нцям украй необх╕дно, по-перше, навчитись над╕йно охороняти сво╖х справжн╕х л╕дер╕в, а, по-друге, р╕шуче заявити вс╕м явним ╕ прихованим недругам, що в╕дтепер ми будемо супроти них д╕яти адекватно. «Де потр╕бна тверд╕сть, там м’як╕сть недоречна» (Саад╕)...
Часом згадую нашу ейфор╕ю п╕сля 24 серпня, а особливо п╕сля Всеукра╖нського референдуму 1 грудня 1991 року, коли укра╖нськ╕й Незалежност╕ сказали «Так!» аж 90,3% наших громадян, хоча етн╕чних укра╖нц╕в в Укра╖н╕ було близько 75%. В╕дпов╕дно до сво╓╖ по╕нформованост╕ й особистого погляду вважаю, що в критичний пер╕од укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ 1990-1991 рок╕в Леон╕д Макарович Кравчук показав себе достойним пров╕дником Укра╖ни, спочатку як Голова Верховно╖ Ради, а пот╕м ╕ як перший Президент незалежно╖ Укра╖ни, тод╕ як перший секретар ЦК КПУ т. В. А. ╤вашко в 1990 р. чомусь вт╕к у Москву до М. Горбачова.
По-перше, Л. Кравчук тод╕ досить активно й ум╕ло боровся за незалежн╕сть Укра╖ни та утвердження ╖╖ найвищих державних символ╕в (Прапор, Герб, Г╕мн).
По-друге, в Б╕ловезьк╕й Пущ╕ наш Президент зум╕в домовитись ╕з рос╕йським л╕дером Б. ╢льциним та з б╕лоруським найвищим посадовцем С. Шушкевичем про мирний демонтаж Союзу РСР.
По-трет╓, Л. Кравчук зд╕йснив деяк╕ дуже вдал╕ кадров╕ призначення (Анатол╕й Зленко — м╕н╕стр закордонних справ, Костянтин Морозов — м╕н╕стр оборони), що дало змогу новоутворен╕й кра╖н╕ швидко п╕дняти св╕й ╕м╕дж у св╕т╕, а також стати справд╕ обороноздатною.
По-четверте, коли Рос╕я, незважаючи на попередн╕ домовленост╕, раптово перестала надсилати в Укра╖ну в╕дпов╕дну суму ╕ще радянських рубл╕в, що могло б парал╕зувати нашу економ╕ку, то Л. Кравчук досить оперативно зробив тод╕шн╕ додатков╕ купоно-карбованц╕ тимчасовою нац╕ональною валютою (шкода лише, що т╕ грош╕ пот╕м почали швидко знец╕нюватись).
Були й ╕нш╕ позитивн╕ р╕шення Л. Кравчука для розбудови Укра╖ни. Але, на превеликий жаль ╕ подив, буквально вже на початку 1992 року Л. Кравчука н╕би п╕дм╕нили, бо в╕н чомусь (чи то св╕домо, чи несв╕домо, чи п╕д якимось сильним тиском) став робити майже все не так, як потр╕бно було Укра╖н╕, а п╕зн╕ше в╕н нав╕ть свою парт╕ю назвав «Не так!» (вл╕тку 1994 року Л. Кравчук склав повноваження Президента Укра╖ни).
Першою ╕ найб╕льшою помилкою Л. Кравчука ╓ те, що в╕н, ставши Президентом Укра╖ни, в╕дразу ж не роз╕гнав тод╕шню Верховну Раду, обрану ще за час╕в Союзу, ╕ в як╕й дом╕нувала антиукра╖нська комун╕стична б╕льш╕сть, так звана «Група-239». Явн╕ й перефарбован╕ комун╕сти ц╕╓╖ групи майже в╕дразу ж п╕сля 24 серпня стали чимдуж гальмувати державотворчий процес. (До реч╕, Президент сус╕дньо╖ Рос╕╖ Б. ╢льцин застосував нав╕ть танки для розгону свого парламенту, ╕ в╕дтод╕ рос╕яни практично не мають проблем з╕ сво╖м законодавчим органом). У 1991 роц╕ ╕ на початку 1992 р. укра╖нський народ був на гребен╕ нац╕онально-патр╕отично╖ хвил╕, тож, безперечно, в╕н зум╕в би тод╕ обрати до Верховно╖ Ради Укра╖ни патр╕отичну б╕льш╕сть народних депутат╕в, можливо, нав╕ть ╕ конституц╕йну б╕льш╕сть.
По-друге, Л. Кравчук чомусь вважав, що «Укра╖н╕ потр╕бен не флот, а флот╕шко», тому легковажно й про╜авив Чорноморський флот, який п╕сля розпаду СРСР мав увесь належати наш╕й кра╖н╕. Але той в╕йськовий флот почали «по-братськи» д╕лити, ╕ ми тепер ма╓мо велик╕ проблеми з базуванням рос╕йського ЧФ на наш╕й територ╕╖.
По-трет╓, Л. Кравчук разом ╕з Верховною Радою злочинно в╕ддали Рос╕╖ майже задурно всю тактичну й стратег╕чну ядерну зброю, яка в той час уже належала Укра╖н╕ й коштувала незл╕ченн╕ м╕льярди долар╕в США. В результат╕ т╕╓╖ ганебно╖ акц╕╖ залишилася наша кра╖на, на подив усьому св╕тов╕, ╕ беззахисною, ╕ зб╕дн╕лою...
По-четверте, нев╕домо куди под╕лися дуже потужн╕ торговельний та риболовецький флоти, як╕ за час╕в Союзу базувалися в укра╖нських портах.
По-п’яте, Президент Укра╖ни Л. Кравчук та його часто зм╕нюван╕ уряди разом ╕з Верховною Радою були першопричиною обвально╖ суперг╕пер╕нфляц╕╖, яка розпочалася вже з 1992 р. й зак╕нчилася 2.09.1996 року, коли була введена в об╕г справжня нац╕ональна валюта — гривня. Д╕йшло до того, що буханка хл╕ба стала коштувати 100.000 купоно-карбованц╕в, тод╕ як у 1970-1980 роках ╖╖ ц╕на була 20 коп╕йок, тобто ма╓мо знец╕нення в п╕вм╕льйона (?!) раз╕в. Для пор╕вняння можна зауважити, що нав╕ть п╕сля Жовтневого перевороту й тривало╖ громадянсько╖ в╕йни, коли влада в Рос╕╖ переходила до комун╕ст╕в, загальна ╕нфляц╕я п╕дняла ц╕ни пор╕вняно з 1913 роком «всього лише» в 160 000 раз╕в.
Зазвичай, ус╕ наш╕ високопосадовц╕ та ЗМ╤ одностайно роз’яснювали нам, нетямущим, що найголовн╕шою причиною тако╖ шалено╖ ╕нфляц╕╖ в Укра╖н╕ ╓ розрив економ╕чних зв’язк╕в м╕ж колишн╕ми партнерами в Союз╕ РСР, хоча ╕нод╕ згадували також ╕ про деяк╕ помилки наших уряд╕в, ╕ про загальний св╕товий спад виробництва тощо.
А от деяк╕ визначн╕ заруб╕жн╕ економ╕сти й пол╕тологи в╕дкрито стверджують, що будь-яка значна ╕нфляц╕я ма╓ так╕ дв╕ причини: 1) певн╕ економ╕чн╕ проблеми, значення яких загалом м╕зерне; 2) ц╕леспрямована ем╕с╕я грошей з боку правлячих к╕л. Тобто ╕нфляц╕я не ╓ насл╕дком економ╕чних проблем, а це ╓ д╕╓вий зас╕б перерозпод╕лу в будь-як╕й кра╖н╕ влади, власност╕ ╕ грошей. ╤ як т╕льки все це (влада, власн╕сть, грош╕) в основному розпод╕литься пом╕ж новими господарями, ╕нфляц╕я в╕дразу ж кудись зника╓ надовго. Аж до нового перерозпод╕лу...
Вс╕ наступн╕ п╕сля Л. Кравчука наш╕ президенти та ╖хн╕ уряди разом ╕з Верховною Радою чомусь (?!) пост╕йно ╕гнорували укра╖нськ╕ збройн╕ сили: дуже погано ф╕нансували, недоброяк╕сно озброювали, надто мало споруджували пристойних помешкань для кадрових оф╕цер╕в, пост╕йно скорочували й зараз продовжують скорочувати оптимальну чисельн╕сть захисник╕в В╕тчизни ╕ т. д., ╕ т. п. Але ж загальнов╕домо, що коли народ не хоче щиро турбуватись про свою власну арм╕ю, то пот╕м обов’язково буде змушений щедро годувати й озброювати за власний рахунок уже чужу арм╕ю або ж нав╕ть ╕ служити в н╕й на шкоду власним нац╕ональним ╕нтересам. Невже ми цього хочемо?..

╤╤╤
У Конституц╕╖ Укра╖ни записано, що ╓диним органом законодавчо╖ влади в наш╕й кра╖н╕ ╓ парламент — Верховна Рада Укра╖ни, що склада╓ться з 450 народних депутат╕в, як╕ обираються народом через кожних п’ять рок╕в. Працю╓ Верховна Рада сес╕йно ╕ ма╓ дуже багато великих повноважень.
А кому багато дано, в╕д того, ясна р╕ч, багато й оч╕ку╓ться та вимага╓ться. Тож ╕ йтиметься тут не про деяк╕ значн╕ здобутки, а про певн╕ велик╕ недол╕ки в робот╕ нашо╖ Верховно╖ Ради, яку в народ╕ нер╕дко називають «Верховною Зрадою». Бо, як це не дивно, в уже незалежн╕й Укра╖н╕ ╖╖ патр╕отичн╕ громадяни змушен╕ були 4 вересня 1991 р. штурмувати Верховну Раду, щоб примусити ╖╖ п╕дняти над куполом сво╓╖ буд╕вл╕ синьо-жовтий Державний Прапор Укра╖ни.
А як можна пояснити, що Верховна Рада Укра╖ни уперто не хоче ставити перед Москвою питання про повернення знятих з рахунк╕в укра╖нського Ощадбанку у с╕чн╕ 1991 року 84,1 м╕льярда карбованц╕в, або 150 млрд. долар╕в США? Про це було заявлено Президентом Укра╖ни Л. Д. Кучмою ╕ще в серпн╕ 1999 року, що й пов╕домляли тод╕, мабуть, ус╕ наш╕ газети... Не менш дивно, що цього року Укра╖на вид╕лила з╕ свого куцого бюджету нам, колишн╕м укра╖нським вкладникам Ощадбанку, аж 6 млрд. гривень для погашення частини старих рос╕йських борг╕в (по тисяч╕ гривень на одного вкладника). Невже в Укра╖н╕ нема╓ сво╖х власних борг╕в, що вона почала виплачувати вже й чуж╕ борги? Пожал╕ймо хоча б рос╕йських можновладц╕в, бо вони там ще й повмирають в╕д реготу з нас...
24 вересня цього року на телеканал╕ «╤нтер» у програм╕ «Подробности. Неформат» пов╕домлялося, що деяк╕ наш╕ народн╕ депутати пер╕одично викликаються в деяк╕ ╕ноземн╕ посольства в Ки╓в╕ для отримання там в╕дпов╕дних ╕нструкц╕й. Щоправда, не називалося жодного пр╕звища чи назви кра╖ни, але тут ясно одне, що з такими пов╕домленнями не жартують. А тому виника╓ запитання: як саме реагують на це наш╕ СБУ, Президент Укра╖ни та Генеральний прокурор? Мабуть, н╕як, бо в Конституц╕╖ Укра╖ни ╓ стаття 80: «Народним депутатам Укра╖ни гаранту╓ться депутатська недоторканн╕сть... Народн╕ депутати Укра╖ни не можуть бути без згоди Верховно╖ Ради притягнен╕ до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕, затриман╕ чи заарештован╕».
А ще в т╕й же статт╕ 80 ╓ й такий пункт: «Народн╕ депутати Укра╖ни не несуть юридично╖ в╕дпов╕дальност╕ за результати голосування або висловлювання у парламент╕ та його органах, за винятком в╕дпов╕дальност╕ за образу чи наклеп». Виходить таке, що депутати заборонили сам╕ соб╕ ображати одне одного (в д╕йсност╕ вони частенько нав╕ть чубляться), зате вони мають повну можлив╕сть безкарно ображати весь укра╖нський народ, паплюжити його нац╕ональних геро╖в ╕ борц╕в за незалежну Укра╖ну. Деяк╕ депутати безкарно глузують ╕з голодомор╕в ╕ депортац╕й, закликають нас знову йти в якийсь оновлений союз або ж в╕ддати Рос╕╖ частину укра╖нсько╖ територ╕╖ тощо.
Досить непевною ╓ також ╕ конституц╕йна стаття 15, в як╕й узаконено ╕деолог╕чну багатоман╕тн╕сть, а ще сказано: «Жодна ╕деолог╕я не може визнаватися державою як обов’язкова»... Як це — «жодна»?! Якщо в Союз╕ колись панувала ╕деолог╕я, то це зовс╕м не означа╓, що сьогодн╕ в Укра╖н╕ теж не повинно бути зовс╕м ╕ншо╖, але теж одн╕╓╖-╓дино╖ загальнодержавно╖ ╕деолог╕╖, скаж╕мо, тако╖, як ╕деолог╕я загальнонац╕онального патр╕отизму, що базу╓ться на усв╕домленн╕ й захист╕ нац╕ональних ╕нтерес╕в Укра╖ни. Кожен св╕домий громадянин повинен ╖х знати й над╕йно захищати, бо це основа основ для нормального життя народу.
Ось приблизний перел╕к основних пункт╕в нац╕ональних ╕нтерес╕в нашо╖ кра╖ни: 1) досконале знання укра╖нсько╖ державно╖ мови ╕ нац╕онально╖ культури; 2) повна незалежн╕сть ╕ над╕йна обороноздатн╕сть; 3) територ╕альна ц╕л╕сн╕сть; 4) внутр╕шня ╓дн╕сть ╕ злагода в сусп╕льств╕; 5) усп╕шна економ╕ка, працевлаштован╕сть ╕ добробут усього народу; 6) мудре управл╕ння й справедливе правосуддя; 7) високий р╕вень осв╕ти ╕ науки; 8) безпечна еколог╕я ╕ високоефективна медицина; 9) патр╕отичне виховання молод╕; 10) мудра зовн╕шня пол╕тика й далекоглядна стратег╕я розвитку кра╖ни ╕ т. д.
Така, обов’язкова для вс╕х, загальнодержавна ╕деолог╕я нац╕онального патр╕отизму сьогодн╕ просто необх╕дна ще й тому, що Укра╖на надто довго перебувала в колон╕альному становищ╕, а ╖╖ поневолювач╕ не шкодували сво╖х зусиль та чужих кошт╕в для широкого нав’язування нашому народов╕ сво╓╖ мови й культури. Так, скаж╕мо, вчителям рос╕йсько╖ мови платили з укра╖нського бюджету на 15% б╕льшу зарплату, ан╕ж педагогам ╕нших дисципл╕н... Тож ╕ не дивно, що на теренах Укра╖ни стало багато перевертн╕в та вс╕ляких «п’ятиколонник╕в», як╕ поки що скоса дивляться на укра╖нську незалежн╕сть або ж ╕гнорують ╖╖. А от у демократичн╕й Америц╕ ╕сну╓ в╕дпов╕дний закон про надання громадянства (натурал╕зац╕ю) ╕ досить ч╕ткий рецепт: «Люби Америку, або забирайся геть!».
Будь-яка ╕деолог╕я покликана виховувати в сво╓му дус╕ вс╕х громадян, у тому числ╕ й молоде покол╕ння. А коли тих ╕деолог╕й багато, то це вже дуже нагаду╓ в╕доме присл╕в’я про с╕мох няньок-виховательок, в яких дитина вироста╓ кал╕кою.
В╕дсутн╕сть головно╖, загальнодержавно╖ ╕деолог╕╖ за наявност╕ багатьох р╕вноправних та р╕зновекторних ╕деолог╕й призводить сусп╕льство до неминучого його под╕лу на частини та вза╓мно╖ ворожнеч╕, що ми й ма╓мо сьогодн╕ в Укра╖н╕. «Под╕ляй ╕ волод╕й!» — це давн╓ золоте правило вс╕х поневолювач╕в. А чи ми вир╕шили ╖м п╕д╕грувати й допомагати себе поневолити?..
Ц╕каво, про що саме думали Олександр Мороз та очолювана ним Верховна Рада, приймаючи в н╕ч на 28 червня 1996 року Конституц╕ю Укра╖ни ╕з такими злояк╕сними статтями, як 15-та ╕ 80-та?
Стараються не в╕дставати в╕д отих «мороз╕вц╕в» ╕ нин╕шн╕ народн╕ депутати Верховно╖ Ради, де б╕льш╕сть становлять рег╕онали з переб╕жчиками та комун╕сти. В останн╕ к╕лька м╕сяц╕в ця депутатська б╕льш╕сть збурила всю кра╖ну, коли якось неспод╕вано, н╕би партизанським наскоком, ╕ за в╕дсутност╕ в зал╕ Голови Верховно╖ Ради п. В. Литвина прийняла 3 липня 2012 року Закон Укра╖ни «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики». Авторами законопроекту ╓ представники Парт╕╖ рег╕он╕в Укра╖ни — С. К╕валов та В. Колесн╕ченко.
Незважаючи на гучн╕ протести нашо╖ патр╕отично╖ громадськост╕, цей «мовний» закон набув чинност╕ вже 10 серпня цього року. Укра╖нськ╕й державн╕й мов╕ завдано дошкульного удару, бо в╕дтепер у р╕зних м╕сцевостях нашо╖ кра╖ни будуть зад╕ян╕ аж 18 рег╕ональних мов, а вплив ╕нших держав, передовс╕м Рос╕╖, на Укра╖ну ще б╕льше посилиться.
«Р╕зномов’я руйну╓ державу» — стверджував ╕ще в давнину великий китайський мудрець Конфуц╕й. А в наш╕ часи слушн╕сть цього твердження доводять двомовн╕ Канада ╕ Бельг╕я, як╕ пер╕одично балансують на меж╕ розколу надво╓, а от США — св╕това м╕шанина народ╕в ╕ рас — ╓ ст╕йким державним утворенням, бо там пану╓ одна державна мова.
П╕дступний под╕л Верховною Радою нашого сусп╕льства за мовними ознаками — це несправедливе д╕яння ще й тому, що за класиф╕кац╕╓ю ООН ╕ ЮНЕСКО Укра╖на належить до однонац╕ональних кра╖н св╕ту. Адже за даними Всеукра╖нського перепису населення в 2000 роц╕ укра╖нц╕ становлять 77,82% в╕д загально╖ к╕лькост╕, що значно перевищу╓ необх╕дний м╕н╕мальний пор╕г у дв╕ третини (66, 67%).
Парламентська б╕льш╕сть зараз дуже вт╕ша╓ться сво╖м «мовним» законом, на вт╕лення в життя якого знадобиться багато м╕льярд╕в гривень. До того ж рег╕онали вже в╕дкрито заявляють, що другим ╖хн╕м кроком уже в новому парламент╕ буде закон про надання рос╕йськ╕й мов╕ статусу друго╖ державно╖. Очевидно, що в такому випадку ще не зм╕цн╕ла п╕сля московського лихол╕ття укра╖нська мова опиниться за межею виживання, под╕бно б╕лоруськ╕й мов╕ в Б╕лорус╕, де рос╕йська мова уже стала другою державною мовою, п╕д╕м’явши п╕д себе м╕сцеву б╕лоруську мову.
╤стор╕я людства засв╕дчу╓, що, втративши свою р╕дну мову й культуру, будь-яка нац╕я пор╕вняно швидко асим╕лю╓ться ╕ншими, сильн╕шими нац╕ями ╕ згодом переста╓ ╕снувати. Наша ген╕альна поетеса Л╕на Костенко застер╕га╓: «Нац╕╖ вмирають не в╕д ╕нфаркту, спочатку у них в╕дбирають мову».
Якщо запровадити в Укра╖н╕ другу державну мову, то нею може бути лише кримськотатарська мова (на територ╕╖ Криму) як мова теж кор╕нно╖ нац╕ональност╕. ╤ в укра╖нц╕в, ╕ в кримських татар б╕льше н╕де в св╕т╕ нема╓ сво╓╖ р╕дно╖ батьк╕вщини, окр╕м Укра╖ни. То де ж ╕ запроваджувати сво╖ р╕дн╕ державн╕ мови, як не на земл╕ сво╖х предк╕в?..
Стосовно представник╕в багатьох нац╕ональних меншин в Укра╖н╕, то Конституц╕я гаранту╓ ╖хн╕м р╕дним мовам «в╕льний розвиток, використання ╕ захист». Але при цьому громадяни мають не забувати, що вони живуть в Укра╖н╕, де мова титульно╖ нац╕ональност╕, найчисленн╕шо╖ з ус╕х, ╓ державною мовою, ╕ що мовне «вавилонське стовпотвор╕ння» виг╕дне лише затятим укра╖нофобам, як╕ хочуть зруйнувати державу...
Ось уже незабаром 28 жовтня, коли в нас в╕дбудуться чергов╕ вибори до Верховно╖ Ради Укра╖ни. ╤ знову перед кожним ╕з нас поста╓ непросте запитання: а за яку саме парт╕ю та якого саме кандидата-мажоритарника варто проголосувати цього разу?
Неймов╕рно, але факт, що за весь пер╕од ╕снування незалежно╖ Укра╖ни ╕ще жодного разу ми так ╕ не змогли обрати нав╕ть просту, але ст╕йку парламентську б╕льш╕сть ╕з патр╕отичних ╕ сумл╕нних народних депутат╕в, не кажучи вже про конституц╕йну б╕льш╕сть у 300 голос╕в. А пот╕м ╕ще й диву╓мось та нар╕ка╓мо на когось, що нам недобре живеться матер╕ально та ще й ╕з духовн╕стю не все гаразд у так╕й багат╕й природними ресурсами кра╖н╕.
На превеликий жаль, багато укра╖нських виборц╕в не вм╕ють чи не хочуть добряче подумати п╕д час виборчого процесу, щоб зробити правильний виб╕р. Натом╕сть вони легковажно дов╕ряють хитрим ╕ лукавим об╕цянкам недобросов╕сних кандидат╕в та ╖хн╕х аг╕татор╕в, а також нер╕дко п╕ддаються ╕ на звичайний п╕дкуп чи то гречкою й макаронами, чи то й за чималеньк╕ грош╕, накраден╕ у них же, у виборц╕в... Невже й цього разу в нашому новообраному парламент╕ знову запану╓ антиукра╖нська б╕льш╕сть, а чимало наших легковажних виборц╕в уже вкотре будуть невинно виправдовуватись: «Та коли б нас вчергове не купили, х╕ба б же ми вчергове продались?..»
Негативним явищем нашого сусп╕льства ╓ й той факт, що деяк╕ л╕нив╕, байдуж╕ або ж геть розчарован╕ у всьому люди взагал╕ не ходять на вибори...
П’ятиколонники вс╕х мастей загалом ╓ дуже ╕дейними й активними виборцями, але голосують та аг╕тують вони, як правило, т╕льки за недруг╕в укра╖нсько╖ незалежност╕, бо все ще ностальгують за ╕мперським минулим...
Нац╕онально св╕дом╕ виборц╕ голосують, зв╕сно, за нац╕онально св╕домих кандидат╕в та за патр╕отичн╕ парт╕╖, як╕ не лише на словах, але й на д╕л╕ дбають про нац╕ональн╕ ╕нтереси Укра╖ни (мову й культуру, повну незалежн╕сть в╕д будь-якого супостата, достойний добробут усього народу, сусп╕льну злагоду тощо). Шкода лише, що таких над╕йних для кра╖ни виборц╕в усе ще малувато, тож ╕ ма╓мо саме те, що зараз ма╓мо.
То що ж конкретно може зд╕йснити кожен небайдужий громадянин нашо╖ кра╖ни на парламентських виборах 28 жовтня 2012 року, щоб д╕йсно «не вмерла Укра╖на» та щоб уже незабаром покращало наше життя?
По-перше, окр╕м багатьох ╕нших б╕д та непри╓мностей з боку антиукра╖нсько╖ парламентсько╖ б╕льшост╕, вс╕ твердо пам’ятаймо про нещодавно прийнятий рег╕оналами й комун╕стами «мовний» закон, який збурю╓ всю Укра╖ну й д╕лить ╖╖ на окрем╕ частини за мовними ознаками. А тому — жодного голосу за тих, хто розколю╓ Укра╖ну!!
По-друге, прийд╕мо вс╕ на виборч╕ д╕льниц╕!
По-трет╓, не спокушаймось п╕дкупами укра╖нофоб╕в ╕ не б╕ймось ╖хн╕х залякувань, а голосуймо т╕льки за нац╕онально-патр╕отичн╕ парт╕╖ й таких же кандидат╕в-мажоритарник╕в!
(Надзвичайно важливим актом ╓ чесний п╕драхунок голос╕в виборц╕в. А тому вс╕ порушення на будь-яких д╕льницях ╕ вище мають бути суворо покаран╕...)
Твердо переконаний, що нашим справжн╕м громадянам не потр╕бна н╕ рос╕йська Укра╖на, н╕ американська, н╕ будь-яка ╕нша чужоземна Укра╖на. Нам потр╕бна лише Укра╖нська Укра╖на — р╕дна мати ус╕х порядних, чесних ╕ справедливих ╖╖ громадян. Хай живе Укра╖нська Укра╖на!

В╕ктор ТИХЕНКО,
пенс╕онер,
небайдужий укра╖нець
с. Видне
Красногвард╕йського району
АР Крим

В╕ктор Дмитрович Тихенко в редакц╕╖ «КС»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10902

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков