Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 12.10.2012
УКЛ╤Н ВАМ, УЧИТЕЛЮ!

Джерела

Валентина Федор╕вна Гриц╕ва народилася у м╕ст╕ Первомайську Одесько╖ област╕ (нин╕ Микола╖всько╖). Батьки — Н╕на Як╕вна та Фед╕р ╤лл╕ч — щир╕ укра╖нц╕. Д╕д, материн батько, був священиком. П╕сля зак╕нчення школи вступила до С╕мферопольського педагог╕чного ╕нституту ╕мен╕ М. В. Фрунзе (нин╕ ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського) на ф╕лолог╕чний факультет. Навчалася на в╕дд╕ленн╕ укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖, який тод╕ щойно в╕дкрився, у хороших викладач╕в. У 1966 роц╕ зак╕нчила ╕нститут ╕ за направленням при╖хала до С╕ме╖зу викладати укра╖нську мову ╕ л╕тературу в школ╕. Саме тод╕ в Криму т╕льки починали вивчати укра╖нську мову, треба було молод╕й вчительц╕ зум╕ти викликати ц╕кав╕сть, ╕нтерес до укра╖нсько╖ культури, знайти п╕дх╕д до д╕тей та батьк╕в.
— Готуючись до першого уроку, — пригаду╓ Валентина Федор╕вна, — дуже хвилювалася, всю н╕ч не спала. Був восьмий клас, д╕ти не звертали увагу. Тод╕ вир╕шила говорити тихо, почали прислухатися, замовкли.
— Ми вс╕ — люди: ви — молодш╕, я — старша, зак╕нчила ╕нститут, — говорила вона до д╕тей. ╤ д╕ти слухали, ставилися з повагою. А вона н╕коли не ображала ╖х н╕ словами, н╕ вчинками. Завжди знаходила до них п╕дх╕д. Усе сво╓ трудове життя Валентина Федор╕вна в╕ддала С╕ме╖зьк╕й школ╕, ╖╖ учням, улюблен╕й справ╕ виховання ╕ навчання.
Кр╕м основно╖ роботи в школ╕ вела гурткову, з учнями зд╕йснювала театрал╕зован╕ постановки твор╕в укра╖нських письменник╕в, готувала концертн╕ та конкурсн╕ програми. Виступи гуртк╕вц╕в у С╕ме╖зькому клуб╕ медпрац╕вник╕в завжди збирали повний зал, особливо, коли ставили Шевченкову «Наймичку». Тод╕ у рол╕ наймички виступала Олена ╤ванищенко, талановита д╕вчинка, яка сво╓ю грою змушувала глядач╕в ╕ плакати, ╕ см╕ятись. Багато було творчо обдарованих д╕тей, яскравих талант╕в серед гуртк╕вц╕в. Сво╖ постановки показували в Ялт╕, багатьох селищах на узбережж╕. «В усьому дуже допомагали батьки, — пригаду╓ Валентина Федор╕вна, — юним акторам сам╕ шили костюми».
Вчителька п╕клувалася про те, щоб учн╕ любили ╕ знали р╕дний край, його ╕стор╕ю та культуру. Пост╕йно орган╕зовувала подорож╕ по Криму та за його меж╕. Возила д╕тей до Севастополя, С╕мферополя, ╢впатор╕╖, у Саки, Керч, побували у Ки╓в╕, Москв╕, Лен╕нград╕, Одес╕ та ╕нших м╕стах, в╕дв╕дували л╕тературн╕ музе╖, визначн╕ м╕сця.
Кр╕м того, Валентина Федор╕вна орган╕зувала д╕тей для створення музею М. М. Коцюбинського в С╕ме╖з╕ та проведення там екскурс╕й. Учн╕ зац╕кавилися (були ╕ хлопчики, ╕ д╕вчатка), ╖м дуже подобалось проводити екскурс╕╖ для школяр╕в та в╕дпочиваючих. У музе╖ були оформлен╕ стенди, з╕брана л╕тература. Серед актив╕ст╕в вчителька пригаду╓ Наталю Устянську, Над╕ю Горд╓╓ву та ╕нших вихованц╕в. Тод╕ музейна к╕мната була майже порожня, ╕ вчительц╕ разом з учнями довелося очолити справу створення експозиц╕╖. Музей ╕ тепер збагачу╓ сво╖ фонди, розширю╓ експозиц╕ю, займа╓ться досл╕дженням життя ╕ творчост╕ укра╖нського письменника М. М. Коцюбинського, прийма╓ в╕дв╕дувач╕в. Тод╕ за музейною к╕мнатою доглядала прац╕вник б╕бл╕отеки. Тепер Валентина Федор╕вна щиро рад╕╓ з того, що музей пост╕йно працю╓, розвива╓ться, поповню╓ться новими матер╕алами — справа продовжу╓ться.
С╕ме╖з… Тут пройшло життя, яке вчителька в╕ддала школ╕ ╕ д╕тям. Тут склалася дружна с╕м’я. Чолов╕к, Микола Степанович, родом ╕з Льв╕вщини, був музикантом, грав на труб╕ у духовому оркестр╕ в клуб╕ медпрац╕вник╕в, брав участь у вс╕х святкових заходах. Виростили трьох д╕тей. Дочка Н╕на та син В╕ктор ╕з с╕м’ями живуть у С╕ме╖з╕. Сама ж Валентина Федор╕вна, вийшовши на пенс╕ю, по╖хала на Микола╖вщину до матер╕, де тепер ╕ мешка╓, догляда╓ батьк╕вську садибу.
А коли ╓ нагода в╕дв╕дати С╕ме╖з, бува╓ ╕ в школ╕, ╕ в музе╖, яким в╕ддала ст╕льки творчих сил ╕ наснаги. ╤ колишн╕ учн╕, ╕ вчител╕ С╕ме╖зько╖ школи щиро й рад╕сно зустр╕чають вчительку та колегу з глибокою вдячн╕стю за ╖╖ сумл╕нний труд.

Над╕я КОСТЯНЕЦЬ
С╕ме╖зький музей М. М. Коцюбинського

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10876

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков