Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 12.10.2012
УДАРМО В УС╤ ДЗВОНИ, БРАТОВЕ!

ДО ПРОБЛЕМ УКРА╥НСЬКО╥ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ ПРЕСИ

«Облога «Кримсько╖ св╕тлиц╕» — п╕д таким заголовком в газет╕ «Л╕тературна Укра╖на» письменник, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖ Петро Перебийн╕с звернувся з полум’яним закликом до укра╖нства — п╕дтримати нашу газету та ╕нш╕ нац╕ональн╕ патр╕отичн╕ видання. З щирою вдячн╕стю передрукову╓мо цю статтю-заклик, дозволивши соб╕ лише незначн╕ скорочення та заголовок (до реч╕, з тексту самого автора), який спонука╓ до д╕╖. Бо саме завдяки д╕ям ╕ позиц╕╖ людей, в╕дпов╕дальних за долю укра╖нсько╖ культуролог╕чно╖ пер╕одики, «Св╕тлицю» (╕ не лише ╖╖ одну!) справд╕ вдалося витягти з пр╕рви й облоги ╕ вона вже б╕льше року виходить-«досв╕чу╓ться» до сво╖х шанувальник╕в. А щоб ╖х, шанувальник╕в, було б╕льше ╕ н╕яка облога укра╖нським виданням не загрожувала — дослухаймося до шановного автора!
Чи бували ви у «Кримськ╕й св╕тлиц╕»? Чи зна╓те ви газету з такою метафоричною назвою? «Зна╓мо, зна╓мо!» — неодм╕нно пролунають голоси з р╕зних куточк╕в Укра╖ни. ╤ це будуть переважно письменницьк╕ голоси. А для читацького загалу ту «Св╕тлицю» на с╕м замк╕в зачинено. Та й для письменник╕в, на жаль, вона недосяжна. Бо що ми зна╓мо про цю газету? Що це ╓дине у Криму р╕дномовне видання?..
З добро╖ руки славного нашого колеги Данила Кононенка мен╕ пощастило — номер за номером — перечитати ц╕лий масив газети. Враження приголомшливе! Це справд╕ всеукра╖нський нац╕ональний друкований орган. Тут ви знайдете ╕ загальнодержавну ╕нформац╕ю, ╕ добр╕ в╕ст╕ з багатьох областей. Тут ви зустр╕нете вагом╕, принципов╕ матер╕али, спрямован╕ на захист наших духовних ц╕нностей. Левова частка, зрозум╕ло, належить публ╕кац╕ям про життя морально пригноблених укра╖нц╕в Криму. ╤ не т╕льки укра╖нц╕в, а й татар, кримчак╕в, кара╖м╕в, представник╕в ╕нших нац╕ональних меншин. Та б╕да в тому, що газета до них не доходить...
Мене як профес╕йного журнал╕ста давно хвилю╓ проблема захисту, п╕дтримки, утвердження в житт╕ держави ╕стинно нац╕онально╖ преси. Зда╓ться, ми вже виросли з незалежницьких пелюшок. Ми вже б╕льш як двадцятил╕тн╕. Час мина╓, а н╕чого ж не м╕ня╓ться. Не так багато в нас укра╖нських за духом видань. Та й т╕ ледве дихають у безпов╕тряному простор╕, у приглушен╕й атмосфер╕ байдужост╕. Ми традиц╕йно нар╕ка╓мо на ворог╕в ╕ не огляда╓мося на себе. Чи може вижити газета з м╕зерним тиражем? Зв╕сно, н╕. А в╕д кого той наклад залежить? Та в╕д нас, дорогеньких, таких св╕домих, патр╕отичних ╕ взагал╕ найкращих у св╕т╕. Тож отяммося, сп╕вв╕тчизники! Нас десятки м╕льйон╕в. Досить кожному третьому труснути калиткою — ╕ преса укра╖нська стане м╕льйонником, а вс╕ ми — м╕льйонерами. М╕льйонерами духу.
Кажете, н╕чого читати? Тод╕ ковтайте на здоров’я жовто-жовчне чтиво, захлинайтеся брудом, кров’ю, розпустою. А чиста, прив╕тна «Кримська св╕тлиця» марно волатиме в безнац╕ональн╕й пустел╕. Але вона все ж таки вола╓! Вола╓ на вс╕ обр╕╖ Укра╖ни, та й далеко за обр╕╖. Ось т╕льки деяк╕ адреси ╖╖ слова. Льв╕в. Степан Вовканич. «Без яких стовп╕в не об╕йтися укра╖нству?» Ки╖в. Григор╕й Донець. «Павло Тичина — лицар р╕дно╖ мови». Донеччина. ╤рина Молчанова. «Мар╕уполь в╕дкриватиме Марк╕яна Шашкевича». С╕мферополь. Валентина Наст╕на. «╤стор╕ю Укра╖ни досл╕джують у Торонто». Пошукова ампл╕туда редакц╕╖ на диво широка. У далекий Стопчат╕в на ╤вано-Франк╕вщин╕ вирушила молода журнал╕стка Юл╕я Качула, щоб розказати кримчанам про в╕дкриття та освячення пам’ятника сотенному УПА «Гамал╕╖». Та ще й викликала там на одвертий д╕алог самого Дмитра Павличка.
Творч╕ ╕де╖, як небесна пов╕нь, вирують над «Кримською св╕тлицею». Т╕льки тут змогли таке придумати: повн╕стю в╕дтворити епохальн╕ публ╕кац╕╖ перших ш╕стдесятник╕в, яких п╕встол╕ття тому в╕дкрила «Л╕тературна Укра╖на». Уже з’явилися у «Св╕тлиц╕» громова доб╕рка Миколи В╕нграновського «З книги першо╖, ще не видано╖» та гранд╕озна поема ╤вана Драча «Н╕ж у сонц╕» разом ╕з ╜рунтовними передмовами Данила Кононенка. Набуло розголосу ╕ всеукра╖нське досл╕дження «Мова вив╕сок» Серг╕я Лащенка. За його результатами газета в к╕лькох номерах подала гостр╕, безкомпром╕сн╕ матер╕али на цю дражливу тему. А ще ж в╕дкрива╓ «Св╕тлиця» нап╕взабут╕ арх╕ви, ╕ ми чита╓мо знаменитий трактат ╢вгена Маланюка «Малорос╕йство», п╕вв╕ково╖ давност╕ статтю Юр╕я Шевельова «Москва, Марос╓йка», ранн╓ опов╕дання б╕лоруського класика Василя Бикова «По╓динок», ц╕нн╕ досл╕дження кримського пер╕оду життя Степана Руданського та Максима Богдановича, як╕ знайшли в╕чний спок╕й у кам’янист╕й ялтинськ╕й земл╕.
Залиша╓ться сказати, що п╕д лаг╕дним крилом «Кримсько╖ св╕тлиц╕» весело нурту╓, видзвоню╓ живильною водою ср╕бноголосе дитяче «Джерельце», ╕ цього досить буде, щоб наочно побачити, як╕ чудеса творять невгамовн╕, талановит╕ наш╕ побратими, фундатори ц╕каво╖ газети...
Мен╕ хочеться звернутися до Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в, до вс╕х творчих сп╕лок Укра╖ни, життя яких пост╕йно висв╕тлю╓ непок╕рна «Кримська св╕тлиця». Удармо в ус╕ дзвони, братове! П╕дтримаймо р╕дну «Св╕тлицю». Не даймо ╖й пропасти, загубитися в каламутному ╕нформац╕йному океан╕.
Сотня парт╕й у нас. ╤ вс╕ йдуть до народу не т╕льки з вилами в руках ╕ не з порожн╕ми кишенями. Хтозна, де лиш беруться т╕ жадан╕ «бабла», що течуть зеленою р╕кою. Але досить вам, панове, кожному в╕дмовитися бодай в╕д одного к╕лькаметрового б╕гборда — ╕ заощаджено╖ «капусти» вистачить на стотисячну передплату «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших нац╕онально св╕домих видань.
Не см╕йтеся, шановн╕! Не так╕ вже ми на╖вн╕, як декому зда╓ться. Вважаймо ц╕ в╕дчайдушн╕ заклики поетичними, романтичними чи бозна-якими. Т╕льки сиднем не сид╕мо! Гукаймо в задушливий прост╕р! Може, хтось-таки й в╕дгукнеться.

Петро ПЕРЕБИЙН╤С,
лауреат Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка
«Л╕тературна Укра╖на», № 37,
27 вересня 2012 р.

ШАНОВН╤ ЗЕМЛЯКИ! УКРА╥НЦ╤! ЗВ╤ЛЬН╤МО УКРА╥НСЬКЕ СЛОВО, ГАЗЕТУ, КНИГУ, КУЛЬТУРУ, ДУХОВН╤СТЬ З-П╤Д ОБЛОГИ ВЛАСНО╥ БАЙДУЖОСТ╤ Й ЧУХРА╥НСТВА!
КУПУЙТЕ, ПЕРЕДПЛАЧУЙТЕ, ЧИТАЙТЕ, ПРОПАГУЙТЕ, П╤ДТРИМУЙТЕ Р╤ДНЕ, УКРА╥НСЬКЕ!
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ╤НДЕКС «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» — 90269. Варт╕сть передплати: 1 м╕сяць — 9,27 грн.; 3 м╕сяц╕ — 27,21 грн.; 6 м╕сяц╕в — 52,77 грн. Передплат╕ть «Кримську св╕тлицю» не лише для себе — зроб╕ть подарунок сво╖й школ╕, б╕бл╕отец╕, р╕дним, знайомим: чим б╕льше в укра╖нського друкованого Слова буде шанувальник╕в, тим над╕йн╕шим буде його майбутн╓! Адреса редакц╕╖: 95006, м. С╕мферополь, вул. Гагар╕на,5, к.14.
Тел.: (0652) 51-13-24, (050) 957-84-40; ел. пошта:
kr_svit@meta.ua; ╤нтернет-стор╕нка: http://svitlytsia.crimea.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10868

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков