Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 12.10.2012
ГОЛУБКА НА КРИЛАХ РУШНИК╤В

В урочист╕й обстановц╕ з духовим оркестром в╕дбулася церемон╕я в╕дкриття пам’ятника на могил╕ Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к на м╕ському кладовищ╕ «Абдал-2» у С╕мферопол╕.

До скульптурно╖ композиц╕╖ заввишки б╕льше двох метр╕в п╕дходять перший заступник Пост╕йного Представника Президента Укра╖ни в Криму Володимир Дегтярьов, м╕н╕стр осв╕ти ╕ науки, молод╕ та спорту АРК В╕тал╕на Дзоз, заступник м╕н╕стра культури АРК Арина Новосельська, перший заступник голови Республ╕канського ком╕тету АРК з охорони культурно╖ спадщини Натал╕я Гр╕ненко ╕ перер╕зають стр╕чку. Спада╓ б╕ле покривало ╕ перед очима присутн╕х в╕дкрива╓ться гран╕тна стела з орнаментами за мотивами рушника «Мир» В╕ри Ро╖к. Стелу виготовлено у С╕мферопол╕ за еск╕зом волинського скульптора ╤рини Дацюк з Луцька, а горель╓ф, розташований у прав╕й верхн╕й частин╕, — у льв╕вськ╕й майстерн╕ «П╕кАрт». На надгробн╕й та задн╕й частинах пам’ятника золотими л╕терами укра╖нською та рос╕йською мовами викарбуван╕ еп╕таф╕╖. Автор укра╖нсько╖ поетично╖ присвяти видатн╕й майстрин╕ — Серг╕й Сурмач ╕з Красногвард╕йського району Криму, рос╕йськомовно╖ — ╢вген Путря з Полтави.
У пам’ятнику, за словами його автора ╤. Дацюк, насамперед у аристократизм╕ портрета, возвеличу╓ться висока людська г╕дн╕сть творчо╖ особистост╕ В╕ри Ро╖к, а голуби, н╕жн╕ та мил╕, символ╕зують ╖╖ велику любов до життя, краю, людей, до сво╓╖ р╕дно╖ В╕тчизни.
— Я прийшла на в╕дкриття пам’ятника вчителю, який ╓диний у Криму удосто╓ний звання Героя Укра╖ни, — сказала В. Дзоз. — ╤ пам’ять про В╕ру Ро╖к живе у справах нин╕шн╕х педагог╕в та учн╕в. На г╕мназ╕╖ № 9, де вона працювала вчителем рукод╕лля, встановлено мемор╕альну дошку. Школяр╕ досл╕джують ╖╖ творчу спадщину, пишуть науков╕ реферати.
Це була велика, неординарна, талановита особист╕сть, яка рукотворну творч╕сть народу довела до р╕вня мистецтва, створювала орнаменти ╕ вишивала з них композиц╕╖ так, немов малювала. Син Вадим Михайлович Ро╖к, заслужений прац╕вник транспорту Укра╖ни, допомагав ╖й з орган╕зац╕╓ю виставкових тур╕в по Укра╖н╕ ╕ за кордоном. ╤ весь св╕т створену в домашн╕х умовах красу побачив у кращих експозиц╕йних залах, д╕знався, який високий р╕вень у народного мистецтва вишивки Укра╖ни.
Виступаюч╕ – представники орган╕в влади, Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру, С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ орган╕зац╕╖ «Просв╕та», друз╕, учн╕ вишивальниц╕ згадували, як на одну з виставок, орган╕зовану в Ки╓в╕ у перш╕ м╕сяц╕ п╕сля чорнобильсько╖ катастрофи, прийшов тод╕шн╕й перший кер╕вник Укра╖нсько╖ республ╕ки В. Щербицький. Проходячи по залу за екскурсоводом, в╕н зупинився б╕ля вишивки В╕ри Ро╖к.
— Хто автор? – запитав.
— Це — самод╕яльн╕сть, — хтось сказав.
— Н╕, це вище, — заперечили ╕нш╕. – В╕ра Ро╖к – народний майстер.
Сво╓ю творч╕стю та ун╕кальною особист╕стю майстриня здивувала ╕ водночас порадувала тульську укра╖нську громаду «Хортиця», сказав на в╕дкритт╕ пам’ятника ╖╖ голова Микола Мих. Журнал╕ст за профес╕╓ю, в╕н познайомився з укра╖нською вишивальницею в 2006 роц╕, коли вона при╖хала в рос╕йське м╕сто Тулу з виставкою «Укра╖нський рушничок» у рамках культурного сп╕вроб╕тництва м╕ж М╕н╕стерством культури АРК ╕ департаментом культури Тульсько╖ област╕. Виставка користувалася великим усп╕хом у жител╕в м╕ста. Вони захоплювалися експонатами, вчилися в укра╖нсько╖ майстрин╕ новим техн╕кам вишивки.
— Ми к╕лька рок╕в листувалися, писали про В╕ру Ро╖к та ╖╖ творч╕сть у сво╖й прес╕, — згаду╓ в╕н. – А останн╕м часом оформили куточок з ╖╖ листами, фотограф╕ями ╕ вишивками. Матер╕али про не╖ ╓ в обласному художньому музе╖. Коли проводяться Дн╕ нашого м╕ста, розпов╕да╓мо про не╖ вс╕м, як про людину, що може бути зразком для ╕нших у житт╕. Стенд про В╕ру Ро╖к демонструвався на обласному фестивал╕ нац╕ональних мистецтв, який проходив п╕д дев╕зом «Кра╖на в м╕н╕атюр╕».
Недавно в Крим при╖жджали з Польщ╕ колишн╕ студентки Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського, що в пер╕од навчання були й ученицями В╕ри Ро╖к. Вони з вдячн╕стю за науку згадують ╖╖, про що написали в книз╕ в╕дгук╕в у Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя, де про не╖ оформлено куточок.
Експозиц╕я про В╕ру Ро╖к готу╓ться нин╕ ╕ в Кра╓знавчому музе╖ Мел╕тополя Запор╕зько╖ област╕, де вона побувала з виставками. Про це пов╕домив голова м╕ського товариства кра╓знавц╕в Володимир Резн╕к.
З╕рка В╕ри Ро╖к, що сяяла св╕тилом першо╖ величини на небозвод╕ рукотворного народного мистецтва, не згасла. ╥╖ прекрасн╕ диво-рушники ваблять на нових виставках, чарують сво╓ю красою, а створен╕ нею узори вт╕люються на полотн╕ учнями. Вони продовжують плекати ╕ розвивати це древн╓ мистецтво рукод╕лля новими сучасними мотивами.
М╕н╕стерство культури АРК з наступного року розпочина╓ проводити всекримськ╕ б╕╓нале укра╖нсько╖ вишивки ╕м. В╕ри Ро╖к, що, як спод╕ваються орган╕затори, об’╓днають п╕д сво╖м крилом у в╕нок ус╕ слов’янськ╕ народи, а конкурс набуде статусу всеукра╖нського ╕ м╕жнародного. Трива╓ реал╕зац╕я й ╕нших заход╕в Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим з ув╕чнення пам’ят╕ Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к. Юр╕й Лапт╓в, директор Кримського етнограф╕чного музею, назвав точну дату в╕дкриття на баз╕ свого закладу музею укра╖нсько╖ вишивки ╕м. В╕ри Ро╖к як самост╕йного п╕дрозд╕лу з окремим входом – 15 листопада нин╕шнього року.
Присутн╕ на в╕дкритт╕ надгробного пам’ятника В╕р╕ Ро╖к, що в╕дбулося з ╕н╕ц╕ативи та за участ╕ родини 5 жовтня, в день друго╖ р╕чниц╕ з часу ╖╖ поховання, хвилиною мовчання вшанували пам’ять про не╖. До його п╕дн╕жжя покладено кв╕ти.
Кожна людина смертна. Однак вогонь натхнення, що палав у серц╕ В╕ри Ро╖к, любов до Укра╖ни, яка сяяла вс╕ма кольорами на ╖╖ вишивках, зробили ╖╖ ╕м’я безсмертним. В╕д них св╕т ста╓ людян╕шим, добр╕шим.

Валентина НАСТ╤НА
Фото О. Носаненка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10855

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков