Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 05.10.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 05.10.2012
ВЧИТЕЛЬКА ╤З СВ╤ТЛОЮ ДУШЕЮ

СЬОГОДН╤ — ВСЕСВ╤ТН╤Й ДЕНЬ УЧИТЕЛЯ

Хоч ╕ маю педагог╕чну осв╕ту, але так склалося життя, що почався м╕й трудовий шлях не в школ╕, а в редакц╕╖ ╓дино╖ укра╖номовно╖ газети «Кримська св╕тлиця», яка в╕дразу ж стала для мене р╕дною у рос╕йськомовному Криму. Адже тут я могла бути собою — укра╖нкою, розмовляти р╕дною мен╕ мовою ╕ допомагати «Св╕тлиц╕» по-учительськи «с╕яти розумне, добре ╕ в╕чне», але вже не на шк╕льну, а набагато б╕льшу аудитор╕ю.
Вт╕м, попрацювати у школ╕ мен╕ все ж довелося. Коли у дол╕ нашо╖ «Св╕тлиц╕» трапилася та чорна смуга, що майже на п╕втора року зупинила ╖╖ випуск, я й згадала про св╕й учительський диплом ╕ п╕шла викладати укра╖нську мову та л╕тературу в с╕мферопольський НВК «Л╕нгв╕ст». Тут я на власному досв╕д╕ переконалася, яка самозречена ╕ виснажлива праця вчителя, якщо, звичайно, викладатися сповна. А педагоги у «Л╕нгв╕ст╕» ╕накше ╕ не можуть! До того ж директор цього ел╕тного, з поглибленим вивченням англ╕йсько╖ мови, навчального закладу Натал╕я Дмитр╕вна Куликова дба╓ про те, щоб умови для навчання д╕тей ╕ прац╕ педагог╕в у «Л╕нгв╕ст╕» були якнайкращими, ╕ це ╖й добре вда╓ться. Заходиш до школи — ╕ порина╓ш в атмосферу домашнього затишку. Школа невелика, розм╕щена в прим╕щенн╕ дитсадка, який також функц╕ону╓, сюди ходять менш╕ братики та сестрички старшокласник╕в. У ц╕й школ╕ вс╕ одне одного добре знають. Вчител╕, прац╕вники, учн╕, маленьк╕ вихованц╕ дитсадка — це одна велика родина.
Школа до того ж гарно оснащена. Кожен каб╕нет оформлено тематичними стендами, майже в ус╕х ╓ велик╕ мон╕тори, на яких учител╕ демонструють в╕деоуроки, ф╕льми, презентац╕╖.
Та все ж не мон╕тори ╕ стенди — найб╕льша горд╕сть школи, а ╖╖ педагоги! Над╕я Олександр╕вна Птащенко — учителька з 35-р╕чним педагог╕чним стажем, один з кращих педагог╕в «Л╕нгв╕ста», вчитель-методист укра╖нсько╖ мови та л╕тератури — була мо╓ю наставницею, порадницею, р╕дною душею, про яку тепер, п╕сля мого повернення до «Св╕тлиц╕», хочу розпов╕сти.
Народилась Над╕я Птащенко на Черн╕г╕вщин╕, в сел╕ Сальне Н╕жинського району. Маленькою часто хвор╕ла, батьки змушен╕ були в╕ддати свою донечку родичам на л╕кування в Криму. А коли настав час ╕ти до школи, то вони записали ╖╖ до ╤нтернату з укра╖нською мовою навчання, бо на той час д╕вчинка з укра╖нського краю зовс╕м не знала рос╕йсько╖ мови. За р╕к вона осво╖ла рос╕йську мову, ╕ тод╕ ╖╖ перевели до звичайно╖ с╕мферопольсько╖ школи № 14. Так Над╕йка й залишилася жити в родич╕в, у яких не було сво╖х д╕ток, тому вони ╖╖ любили ╕ виховували, як р╕дну. ╤ вона почала називати ╖х мамою ╕ татом — ось так у Над╕йки стало дв╕ мами ╕ два тата.
У школ╕ ╖╖ улюбленою вчителькою була Катерина Степан╕вна Виниченко, вчителька початкових клас╕в. Саме вона пом╕тила у сво╓╖ учениц╕ педагог╕чн╕ зд╕бност╕, ╕ вже п╕сля зак╕нчення 7 класу запропонувала вл╕тку по╖хати з нею працювати вожатою в одному з дитячих табор╕в у ╢впатор╕╖. Наступного року Надя працювала вожатою вже самост╕йно.
П╕сля зак╕нчення школи у 1973 роц╕, не вагаючись, вир╕шила вступити на укра╖нське в╕дд╕лення ф╕лолог╕чного факультету С╕мферопольського державного ун╕верситету ╕мен╕ М. В. Фрунзе (тепер ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського). Вже п╕сля четвертого курсу студентку, свою колишню ученицю, запросили викладати укра╖нську мову та л╕тературу в школ╕ № 14. Директором школи була вчителька укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури Лариса Роман╕вна Тузкова, яка допомагала, радила, п╕дказувала, Над╕я ходила до не╖ на уроки, вбирала усе найкраще. Минали роки наполегливо╖ прац╕, ╕ ось настав той час, коли Над╕я Олександр╕вна вже сама почала давати сво╖ в╕дкрит╕ уроки для вчител╕в з Кримського республ╕канського ╕нституту п╕слядипломно╖ педагог╕чно╖ осв╕ти. Пропрацювала в сво╖й школ╕ 14 рок╕в, причому з 1983 року — заступником директора з виховно╖ роботи.
Пот╕м 10 рок╕в вчителювала у школ╕ № 29, де стала «В╕дм╕нником осв╕ти Укра╖ни».
А в навчально-виховний комплекс «Л╕нгв╕ст» Над╕ю Олександр╕вну як творчого, знаючого,  профес╕йного вчителя покликала працювати у 2004 роц╕ заступник директора з навчально-виховно╖ роботи Олена Микола╖вна Шостак, з якою вони починали св╕й педагог╕чний шлях у школ╕ № 14.  Тут Над╕я Олександр╕вна ма╓ прекрасний каб╕нет, оснащений ус╕м необх╕дним: науково-методичною л╕тературою, стендами, таблицями, портретами письменник╕в. Ув╕йшовши до ╖╖ класу, одразу в╕дчува╓ш тут присутн╕сть укра╖нсько╖ душ╕: вишит╕ рушники, в╕ночки, ляльки в укра╖нському вбранн╕, керам╕чн╕ ф╕гурки в народному стил╕, державн╕ символи, великий вишитий портрет Тараса Шевченка, який подарувала бабуся одного з учн╕в. Тож розум╕╓ш, що тут виховують д╕тей громадянами, патр╕отами сво╓╖ держави. А щоб ближче показати сво╖м вихованцям ╖хню велику ╕ прекрасну Батьк╕вщину, Над╕я Олександр╕вна в позаурочний час з╕ сво╖м  7-А класом багато подорожу╓ не т╕льки Кримом, а й ус╕╓ю Укра╖ною: побували вже в ╢впатор╕╖, Б╕лог╕рську, Севастопол╕, Балаклав╕, Львов╕, Одес╕, Ки╓в╕...
Вона напрочуд добра ╕ лаг╕дна ж╕нка, може по-материнськи ╕ пригорнути, й розц╕лувати сво╖х вихованц╕в, але на уроках дуже вимоглива, якщо не вивчиш в╕рш чи правило, то начувайся! Учн╕ люблять свою вчительку. Коли взимку через травму вона змушена була тривалий час л╕куватися ╕ уроки укра╖нсько╖ мови та л╕тератури зам╕няв педагог з ╕ншо╖ школи, д╕ти рахували дн╕ й з нетерп╕нням чекали на повернення сво╓╖ улюблено╖ вчительки. ╤ коли дов╕дались, що Над╕я Олександр╕вна вийде на роботу напередодн╕ 8 березня, влаштували справжн╓ свято: прикрасили клас кульками, кв╕тами, намалювали плакат ╕ нав╕ть спробували скласти в╕рша:

Как чудесно, что Вы снова с нами,
В нашем самом лучшем в школе классе!
Поняли мы, что нам без Вас никак,
Даже не с кем по душам «порозмовляти».
Просим Вас мы только об одном:
Больше так надолго нас не покидайте!
Не болейте! И уж точно знайте:
Даже когда балуемся мы, Вас любим все равно!

У 2004 роц╕ чорна смуга перетнула життя Над╕╖ Олександр╕вни — не стало ╖╖ чолов╕ка Анатол╕я Яковича Птащенка. Коли вони познайомилися, в╕н уже був майстром спорту з╕ спортивно╖ г╕мнастики, жив у Полтав╕, та заради кохано╖ пере╖хав до Криму.
— Це було в середин╕ навчального року, — пригаду╓ Над╕я Олександр╕вна, — тому не м╕г знайти роботу в спортивн╕й школ╕, довелося йти працювати вчителем ф╕зкультури в школ╕ № 8. В╕н був прекрасною людиною, завжди розум╕в мене та п╕дтримував. У 1986 роц╕, коли сталася Чорнобильська катастрофа, його як в╕йськового запасу послали на л╕кв╕дац╕ю. П╕сля цього довго хвор╕в... 1 вересня 2004 року в╕н був на святков╕й л╕н╕йц╕, а 3 вересня — п╕шов з життя…
Залишилося дво╓ чудових син╕в. Старший Сашко зак╕нчив Харк╕вську академ╕ю зал╕зничного транспорту, одружився, разом з дружиною працю╓ на зал╕зниц╕ у С╕мферопол╕. Молодший Андр╕й ще вчиться у т╕й сам╕й академ╕╖. Вони п╕клуються про не╖, дають сили жити дал╕.
А ще у Над╕╖ Олександр╕вни ╓ улюблена робота, школа та учн╕, з якими завжди в╕дчува╓ш себе молодою. Вона да╓ гарн╕ знання сво╖м вихованцям, а вони радують свою вчительку, перемагають в р╕зноман╕тних конкурсах, пос╕дають призов╕ м╕сця в ол╕мп╕адах, здають усп╕шно ЗНО. Деяк╕ ╖╖ учениц╕ стали, як ╕ вона, вчителями укра╖нсько╖ мови, наприклад, Наталя Зоря, Оксана Храмцова, Тетяна Могильницька, а дехто нав╕ть об╕йма╓ посади директор╕в шк╕л.
Над╕ю Олександр╕вну вже к╕лька останн╕х рок╕в запрошують до С╕мферопольського рег╕онального центру оц╕нювання якост╕ осв╕ти як старшого екзаменатора для перев╕рки твор╕в. За високий р╕вень зд╕йснення орган╕зац╕йних заход╕в щодо п╕дготовки та проведення Зовн╕шнього незалежного оц╕нювання у 2012 роц╕ вона отримала подяку.
…Поруч з такою наставницею легко ╕ затишно, з не╖ хочеться брати приклад, бути такою, як вона. Якби не р╕дна моя «Св╕тлиця», яка першою ув╕йшла в мою долю… Ми погортали нашу газету — нашу, бо Над╕я Олександр╕вна назива╓ ╖╖ учительською — за л╕тературн╕, народознавч╕, мистецьк╕ матер╕али, за стор╕ночку з поез╕╓ю ╖╖ улюблено╖ поетеси Л╕ни Костенко. ╤ учн╕вською — за наше «Джерельце», за «велосипедний» ╕ «комп’ютерний» конкурси, за можлив╕сть д╕тям проявити сво╖ л╕тературн╕, журнал╕стськ╕ таланти. Пооб╕цяла, що ╖╖ учн╕ обов’язково напишуть до «Джерельця» репортаж про наступну по╖здку до Хортиц╕. Додала, що з жовтня вже отримуватиме «Св╕тлицю» — передплатила!
Св╕тло ста╓ на душ╕ п╕сля таких зустр╕чей… З╕ святом, Над╕╓ Олександр╕вно, з Днем Учителя Вас! Нехай же це св╕тло й добро, яке Ви несете щодня сво╖м школярикам у клас, в╕д-платиться сторицею ╕ зробить цей св╕т кращим!

Любов СОВИК

В╕д «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ми подарували Над╕╖ Олександр╕вн╕ зроблену власноруч ляльку-мотанку — нехай допомага╓ берегти св╕тло й добро, все те «розумне, добре й в╕чне», що так щедро с╕╓ться в ц╕й школ╕!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 05.10.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10827

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков