Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 28.09.2012
ПАСПОРТ АМЕРИКАНСЬКИЙ, ДУША УКРА╥НСЬКА...

В╕н прийшов у редакц╕ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ╕ в╕дрекомендувався:
— Укра╖нець з американським паспортом. Мабуть, не було ще у вас такого?
Ми чесно сказали, що, справд╕, не було.
— Я про вашу газету вперше почув у Вашингтон╕, — продовжив г╕сть. — В ╤нтернет╕ прочитав, як ╖╖ хот╕ли закрити. А вона ╕ сьогодн╕ виходить.
В╕н поклав на ст╕л коробку з двома компакт-дисками:
— Це записи мо╖х п╕сень та музичних обробок народно╖ творчост╕. Не для реклами, а як п╕дсумок мого життя.
Так розпочалося наше знайомство з Вадимом Смогителем. В╕н народився у 1939 роц╕ в Одес╕. Коли розпочалася Велика В╕тчизняна в╕йна, а батько на фронт╕ потрапив у румунський полон, мати, яка родом з Черкасько╖ област╕, пере╖жджа╓ з сином у 1943 роц╕ до чолов╕ково╖ родини в Жмеринку В╕нницько╖ област╕.
— Малим бачив н╕мц╕в у м╕ськ╕й г╕мназ╕╖ № 1, — розпов╕да╓ В. Смогитель. — Д╕д мене не пускав, але ми все одно ходили з хлопцями туди ╕ м╕няли у н╕мц╕в яблука на шоколад.
У ту ж г╕мназ╕ю Вадим п╕шов до першого класу в 1945 роц╕, коли повернувся з в╕йни батько, ╕ вони так ╕ залишилися жити в Жмеринц╕. У школ╕ хлопець грав на акордеон╕, тож п╕сля ╖╖ зак╕нчення по╖хав у Ки╖в вступати до музичного училища ╕м. Р. Гл╕╓ра. Акордеон╕ст╕в тод╕ там не набирали ╕ йому запропонували баян. П╕сля училища продовжив навчання на диригентсько-хоровому факультет╕ Ки╖всько╖ консерватор╕╖, яку зак╕нчив у 1964 роц╕.
Орган╕зував ансамбль камерно╖ музики, однак пост╕йно╖ роботи не мав. А п╕сля того, як в╕дбув три роки, з 1977 до 1980 року, в ув’язненн╕ за хул╕ганську б╕йку неподал╕к в╕д сво╓╖ квартири в Ки╓в╕, яку м╕й сп╕врозмовник назвав спец╕ально п╕дстро╓ною спецслужбами за його радикальн╕ укра╖нськ╕ настро╖ ╕ погляди, у нього розпочалися проблеми ╕ з концертною д╕яльн╕стю. Написан╕ ним п╕сн╕ вилучалися з репертуару виконавц╕в. Народна артистка Укра╖ни Н╕на Матв╕╓нко, наприклад, коли засп╕вала з хором хлопчик╕в «Дударик» та оркестром у його обробц╕ народну п╕сню «Роде м╕й красний» у Льв╕вському театр╕ опери ╕ балету (пан Вадим напол╕г, щоб у п╕сн╕ звучала фраза — «бо багацько нас ╓!»), зал встав «на б╕с». Однак у наступних концертах ця п╕сня перестала звучати, а Н. Матв╕╓нко згодом повернулася до ╖╖ попереднього, родинного вар╕анту («не багацько нас ╓...»).
Смогитель ╕ дал╕ прагнув займатися музичною творч╕стю, однак п╕сля смерт╕ дружини ви╖жджа╓ у 1989 роц╕ спочатку в Канаду, а через м╕сяць — у США. Ким т╕льки в╕н там не працював: ╕ учнем майстра в готел╕, ╕ ремонтував старовинн╕ лампи. А якось нав╕ть грав на акордеон╕ закарпатськ╕ коломийки поблизу Б╕лого дому у Вашингтон╕. За дв╕ години заробив 60 долар╕в. В╕н к╕лька рок╕в викладав за контрактом укра╖нську ╕ рос╕йську мови в Дипломатичн╕й школ╕. Навчав американських д╕тей гр╕ на фортеп╕ано та акордеон╕ — це 20-30 долар╕в за урок, ╕ сам грав у столичних ресторанах — 100 долар╕в за веч╕р. Так ╕ заробив на власну музичну студ╕ю — за к╕лька десятк╕в тисяч долар╕в.
Син Володимир, який через два роки перебування батька в США з його р╕дною сестрою при╖хав до нього в гост╕, тод╕ не залишився з ним. У Союз╕ була д╕вчина, — сказав. Однак у другий св╕й при╖зд в╕н вступив до ун╕верситету в штат╕ Мер╕ленд ╕ нин╕ працю╓ в США спец╕ал╕стом в установ╕, що пов’язана з космосом. А старший Смогитель навпаки з╕брався у 2004 роц╕ в дорогу у протилежному в╕д американського континенту напрямку — в Укра╖ну, в як╕й не був чотирнадцять рок╕в. Прилет╕в л╕таком у Франкфурт-на-Майн╕ в Н╕меччин╕, а зв╕дти автобусом через Польщу — у Ки╖в.
— Гарна кра╖на Америка, але не моя, — сказав.
╤ не повернувся б╕льше назад. Купив будинок у Жмеринц╕, де прожива╓ багато його родич╕в, ╖хн╕х д╕тей та онук╕в, в╕дкрив свою музичну студ╕ю ╕ займа╓ться творч╕стю.
— А б╕льше мен╕ н╕чого ╕ не треба, — говорить. — Нам за кордоном р╕дна земля ввижа╓ться здаля. ╤ я не хочу, щоб вона згадувалася мен╕, як сон. Я повернувся, щоб щось зробити.
Коли записував на диски у власн╕й студ╕╖ св╕й музичний л╕топис, використовуючи рядки з в╕рш╕в Тараса Шевченка, Павла Тичини, Василя Симоненка, ╤вана Драча ╕ Леон╕да Первомайського, твори укра╖нсько╖ баладно╖ поез╕╖, народний фольклор р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни ╕ власн╕ в╕ршован╕ тексти, не спод╕вався побачити цю роботу зак╕нченою.
— Думав, не дадуть мен╕ випустити, — говорить. — ╤ т╕льки як поклав весь тираж — п’ятсот диск╕в у машину, зрозум╕в, що люди зможуть почути ╕ прочитати в двох художн╕х альбомних додатках до них такого ж формату все, що було у мене на душ╕ в Америц╕. Це — не музика, це — моя спов╕дь.
П╕сн╕ В. Смогителя виконують Н╕на Матв╕╓нко, Дебра Лауренс, Юля ╢льченко, Ал╕на Барановська, ╤ся Пришляк ╕ сам автор.
— Зна╓те, за кордоном сп╕вають англ╕йською чи ╕ншою сво╓ю мовою п╕сн╕ ╕ зовс╕м не ц╕кавляться, що сп╕ва╓мо ми в Укра╖н╕, — сказав в╕н. — Чув, що виключно укра╖нською мовою за кордоном сп╕ва╓ вокально-╕нструментальна група «Ukrainians» ╕з Лондона.
На його думку, нема╓ нин╕ в Укра╖н╕ кращо╖ сп╕вачки за В╕ку Врад╕й, яка на одному з перших фестивал╕в «Червона рута» в Черн╕вцях стала переможцем у категор╕╖ рок-виконавц╕в. Сам в╕н плану╓ створити оперу про Агап╕я Гончаренка, укра╖нського священика, який у 1848–1860 роках зд╕йснював молебн╕ в США англ╕йською, укра╖нською та рос╕йською мовами. Це був перший пол╕тичний ем╕грант з Укра╖ни. А щоб швидше реал╕зувати цей задум, хоче залучити до покладення на музику свого л╕брето композитора Василя Пилипчака.
У Криму В. Смогитель почув, за його словами, багато укра╖нсько╖ музики по рад╕останц╕╖ «Орфей» у Феодос╕╖, де в╕дпочивав нин╕шнього л╕та. У редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» в╕н п╕д╕йшов до фортеп╕ано, заграв в╕ртуозно ╕нструментальну композиц╕ю, а пот╕м засп╕вав. Було щось у його сп╕в╕ в╕д дум кобзар╕в, а в сучасн╕й балад╕ звучало, як набат про касти, шахов╕ ф╕гури на пол╕тичному помост╕ ╕ майбутн╓ укра╖нсько╖ нац╕╖, яка, на його думку, ма╓ будуватися за ╓дн╕стю принцип╕в щоденного життя ╕ моральних ╕деал╕в.
Ось такий незвичайний г╕сть побував у наш╕й «Св╕тлиц╕». Його дводискова л╕тописна спов╕дь — у редакц╕╖. Кому ц╕каво почути голос ╕ думки укра╖нця з американським паспортом ╕ гартом — звертайтеся!

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10810

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков