Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 28.09.2012
ГОЛОВНЕ — НАВЧИТИ Д╤ТЕЙ ДУМАТИ!

Слово про Вчителя

Вчитель-методист вищо╖ категор╕╖ Алла Пол╕карп╕вна Отрищенко — одна з чотирьох «корифе╖в», як каже про найдосв╕дчен╕ших учител╕в-словесник╕в м╕ста методист Севастопольського ╕нституту п╕слядипломно╖ осв╕ти Валентина Лопатюк. Вперше в м╕ст╕ у загальноосв╕тн╕х школах № 32 ╕ № 16 почали вивчати укра╖нську мову ╕ л╕тературу. Як згаду╓ педагог, вона до цього, ще у 1989 роц╕ почала факультативно викладати укра╖нську мову — тод╕ цьому посприяв директор г╕мназ╕╖ № 1 В╕ктор Оганесян.
У т╕ часи багато що в╕дбувалось вперше, наприклад, створений Аллою Отрищенко перший укра╖нський шк╕льний ансамбль в м╕ст╕ «Прол╕сок». Учн╕ виступали на корабл╕ «Славутич», у Нах╕мовському вищому в╕йськово-морському училищ╕, пос╕дали перш╕ м╕сця в м╕ських конкурсах фольклорних ансамбл╕в. Це вже пот╕м була створена «Веснянка», з’явились ансамбл╕ в ╕нших школах. А «Прол╕сок»… так сталось, що забрали музичного прац╕вника ╕ цей проект припинив сво╓ ╕снування у 2004 роц╕. Але його колишн╕ учасники з теплотою згадують сп╕льний сп╕в ╕ в╕дзначають велике виховне значення шк╕льного ансамблю.
У 1998 роц╕ меценат з Канади Мар╕я Ф╕шер-Слиж була у склад╕ делегац╕╖ Канадського товариства приятел╕в Укра╖ни на в╕дкритт╕ укра╖нсько-канадсько╖ б╕бл╕отеки в Севастопол╕, ╕ голова севастопольського «Союзу укра╖нок» Богдана Процак запросила ╖х в╕дв╕дати в╕дкритий урок з укра╖нсько╖ л╕тератури Алли Пол╕карп╕вни Отрищенко. Вчителька показала й оформлений нею вс╕ма традиц╕йними експонатами та атрибутами каб╕нет народознавства. Гост╕ були задоволен╕ ╕ на знак вдячност╕ подарували кошти на тканини для костюм╕в ансамблю.
За в╕дм╕нне виконання обов’язк╕в ╕ завдань та визначн╕ усп╕хи у 1999 роц╕ А. П. Отрищенко була нагороджена нагрудним знаком «В╕дм╕нник осв╕ти Укра╖ни».
╥й щиро хочеться, щоб учн╕ досконало знали предмет, не ставились до нього скептично, ╕ тому доклада╓ для цього максимум зусиль. «Не можу сказати, що я маю в╕д сво╓╖ роботи задоволення — я цим живу», — каже Алла Пол╕карп╕вна.
На ╖╖ думку, в укра╖нськ╕й л╕тератур╕ простежу╓ться все укра╖нське життя. Там ст╕льки емоц╕й, що, коли вона чита╓ л╕тературний тв╕р, д╕ти рад╕ють, см╕ються ╕ плачуть разом з нею. Зрозум╕ло, що д╕ти в╕д цих духовних вправ стають кращими.
Улюблена письменниця вчительки — Леся Укра╖нка, ╕ вона насамперед ц╕ну╓ в ╖╖ житт╓вому шляху ╕ творчост╕ щир╕сть, ╕нтел╕гентн╕сть, сувор╕сть ╕ волю. Це укра╖нський феномен, ╕ таких ж╕нок у св╕т╕ важко в╕днайти. Ц╕ ж риси та порядн╕сть ╕ чесн╕сть вона вихову╓ в сво╖х учнях ╕ вважа╓, що основним засобом для донесення знань ╓ людське сп╕лкування ╕ правильна мова, коли слова в╕дпов╕дають сут╕. Одним ╕з головних завдань вважа╓ прищепити учням любов до книги ╕ навчити читати й думати самост╕йно. Пиша╓ться тим, що п╕сля зак╕нчення школи ╖╖ учн╕ вступають до вищих навчальних заклад╕в без репетитор╕в.
Несправедлив╕сть в житт╕ пережива╓ важко й емоц╕йно. ╤ завжди назива╓ ╖╖, бо впевнена, що назване зло вже втрача╓ свою силу.
У важк╕ пер╕оди життя ╖й допомагала р╕дна сестра — народна артистка Рос╕╖, заслужена артистка Укра╖ни Валентина Попова, яка навчила долати труднощ╕. Мабуть, зв╕дси ╕ любов до театру. А сили триматися в житт╕ дають улюблен╕ онуки.

* * *

П╕сля того, як ми зак╕нчили розмову ╕ вийшли з класу, у фой╓ школи зустр╕ли директора ЗОШ № 32 Ленуру Н╕яз╕╖вну Б╕лялову, яка позитивно в╕дгукнулась про педагога:
— Алла Пол╕карп╕вна — високопрофес╕йний вчитель. ╤, мабуть, коли кажуть про золотий фонд школи, то вона саме ╕ ╓ ним. Вона першою в м╕ст╕ починала викладати укра╖нську мову ╕ л╕тературу, вела за собою педагог╕в, багато чому навчила сво╖х колег. Педагог вона системний ╕ вимогливий не лише до колег ╕ учн╕в, а й до себе. Та повага, яку вона ма╓ в наш╕й школ╕, ╕ пов’язана з тим, як вона сама ставиться до свого предмета, як вона його любить ╕ зна╓ та хоче, щоб знали його ╕нш╕. Р╕вень знань ╖╖ учн╕в традиц╕йно високий — зв╕дси ╕ результати ╕спит╕в, ЗНО, тестування, мовних конкурс╕в та ол╕мп╕ад. Я очолюю школу чотири роки, ╕ ще не було такого, щоб ми не мали призер╕в у змаганнях з укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури. А одним ╕з показник╕в р╕вня школи ╓ результативн╕сть у всеукра╖нських змаганнях.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ

На фото: Мар╕я Ф╕шер-Слиж в╕та╓ педагога ╕ учн╕в


ЗАВЖДИ П╤ДНЕСЕНА

Хочеться розпочати розпов╕дь про в╕домого в Севастопол╕ укра╖нського словесника Аллу Пол╕карп╕вну Отрищенко словами з книги письменника В. Соловейчика «В╕чна рад╕сть»: «Учитель — артист, але його глядач╕ й слухач╕ не аплодують йому. В╕н — скульптор, але його прац╕ н╕хто не бачить. В╕н — л╕кар, але його пац╕╓нти р╕дко в╕ддячують йому за л╕кування й далеко не завжди хочуть л╕куватися. Де ж взяти йому сили для натхнення? Т╕льки в самому соб╕, т╕льки в усв╕домленн╕ велич╕ сво╓╖ прац╕. Повсякденн╕сть захлесту╓ його — план, журнал, оц╕нки, батьки, медичн╕ ком╕с╕╖, директор, ╕нспектор, др╕бн╕ балачки в учительськ╕й… А йому треба все залишити б╕ля порога класу й ув╕йти до д╕тей з п╕днесено настро╓ною душею…». Так, жодного разу не дозволя╓ соб╕ Алла Пол╕карп╕вна переступити пор╕г р╕дно╖ загальноосв╕тньо╖ школи № 32 без настрою, не задоволеною, заклопотаною. Навпаки вона завжди п╕днесена, з усм╕шкою, завжди з ╕скрометним почуттям гумору. ╥╖ учн╕ з нетерп╕нням оч╕кують в╕д не╖ ╕мпров╕зац╕╖. ╤ треба сказати, що пост╕йно спод╕вання д╕тей справджуються, вони в захват╕ в╕д ╖╖ акторських ╕ режисерських зд╕бностей, в╕д ╖╖ ум╕ння пристрасно-натхненно читати й поез╕ю, ╕ прозу, а також ум╕ння орган╕зувати обм╕н враженнями в╕д прочитаного, почутого.
Мен╕ пощастило бути не раз присутньою на уроках л╕тератури Алли Пол╕карп╕вни. Згадую, яка виникала атмосфера сп╕впереживання ус╕х присутн╕х з╕ св╕том думок ╕ почутт╕в виучуваного художнього тексту, якими прекрасними поставали Леся Укра╖нка, Максим Рильський, Василь Симоненко, Олександр Довженко… ╤ я безм╕рно вдячна Алл╕ Пол╕карп╕вн╕ за ц╕кав╕ мандр╕вки л╕тературними стежками, за можлив╕сть доторкнутись до укра╖нського мистецтва слова, одержати високе натхнення, невичерпну мудр╕сть й естетичну красу. Саме це повинно бути на сучасному уроц╕ л╕тератур╕, бо вража╓, да╓ змогу осмислити себе, сво╓ м╕сце у св╕т╕, тому й запам’ятову╓ться назавжди.
А ще дякую мо╖й колез╕ за т╕сну сп╕впрацю, яка вже сягне в 2013 роц╕ двадцяти рок╕в. Алла Пол╕карп╕вна залюбки погодилась очолити м╕ське методичне об’╓днання вчител╕в укра╖нсько╖ мови й л╕тератури, яким керувала б╕льше 10 рок╕в. Чимало загальном╕ських гарних справ було сплановано ╕ вт╕лено з метою п╕днесення престижу укра╖нсько╖ мови й культури серед севастопольсько╖ учн╕всько╖ молод╕. Спочатку це перший конкурс читц╕в твор╕в Тараса Шевченка (що трива╓ й дос╕!), а пот╕м р╕зноман╕тн╕ конкурси декламатор╕в твор╕в митц╕в красного письменства, ╕ конкурси ╕нсцен╕вок, фольклорн╕ фестивал╕, на яких виступав також ансамбль Алли Пол╕карп╕вни «Прол╕сок», тощо.
Вагомий ╖╖ внесок у справу плекання не т╕льки сво╖х вихованц╕в, а й молодих фах╕вц╕в, словесник╕в-початк╕вц╕в м╕ста. Завжди дох╕дливо й легко на зас╕данн╕ школи молодого вчителя вона перепов╕дала секрети вдало╖ орган╕зац╕╖ навчально╖ д╕яльност╕, намагалася донести головн╕ ╕де╖ сво╓╖ улюблено╖ поетеси Лес╕ Укра╖нки (до реч╕, з якою народилася в один день): збудити в людин╕ людину, «сво╖м життям до себе дор╕внятись», розкрити в кожн╕й особистост╕ прихован╕ творч╕ можливост╕.
Щиро рад╕ю, що сьогодн╕ Алла Пол╕карп╕вна продовжу╓ працювати в школ╕ й щодень у полон╕ нових в╕дкритт╕в. Таки нема╓ ц╕кав╕шо╖ профес╕╖, н╕ж профес╕я вчителя.

Валентина ЛОПАТЮК,
методист Севастопольського ╕нституту п╕слядипломно╖ осв╕ти

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10808

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков