Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 28.09.2012
СВ╤ЧЧИНЕ ВЕС╤ЛЛЯ

До виток╕в!

На коня хлопц╕в саджати,
Д╕вчат ткати, прясти навчати,
Ще й на «Вес╕лл╕ св╕чки» гуляти,
Мед-вино пити, а кул╕шем закусити!

Посеред вересня у ки╖вському Музе╖ ╤вана Гончара на киян та гостей м╕ста чекала незвичайна под╕я – обрядод╕йство «Вес╕лля св╕чки». Немов на казков╕й машин╕ часу ус╕ перенеслися на к╕лька стол╕ть у минуле, аж до XVII стол╕ття, коли на Семена-Стовпника (14 вересня) наш╕ пращури святкували Новий р╕к, або як його ще називали «Св╕ччине вес╕лля». Це одне з прадавн╕х свят на честь ос╕ннього р╕внодення, коли л╕то поверта╓ на ос╕нь. У часи Рус╕ на Под╕лл╕ в цей час ставили гарно укв╕тчану велику св╕чку, св╕тло яко╖ наче доповнювало вже не таке палке сонце. У стародавньому Ки╓в╕, на Контрактов╕й площ╕, при св╕тл╕ багаття та смолоскип╕в збиралися вс╕ цехов╕ майстри. Кожен цех демонстрував сво╓ профес╕йне вм╕ння п╕д супров╕д обрядових п╕сень. Забава тривала ц╕лу н╕ч!
Як розпов╕ли прац╕вники музею, для молод╕ цей день був особливим, бо саме на Семена-Стовпника зд╕йснювався вступ до парубочих та д╕вочих громад. Здеб╕льшого в ц╕ дн╕ зак╕нчувалося тепле л╕то, а з ним – ╕ «вулиця», де збиралася с╕льська молодь. Цього дня запалювався перший «посв╕т» ╕ розпочинався пер╕од вечорниць.
Цього з╕гр╕того бабиним л╕том дня на територ╕╖ музею п╕д в╕дкритим небом ус╕ гост╕ могли взяти участь у майстер-класах з розпису на скл╕, розпису явор╕всько╖ ╕грашки, р╕зьблення карпатських скриньок, виготовлення вес╕льних в╕нк╕в, виготовлення сирних коник╕в, сукання вес╕льних св╕чок, ткацтва, вип╕кання пташок та традиц╕йного вес╕льного печива. Подивитися обряд автентичного буковинського вес╕лля, яке презентував колектив «Южинецьк╕ молодички» (с. Южинець К╕цманського р-ну Черн╕вецько╖ обл.), почути р╕зноголосся народних вес╕льних п╕сень у виконанн╕ фольклорних гурт╕в «Рожаниця» та «Царина», долучитися до обряду «Пере╖зди молодо╖» в╕д колективу «Волиняни» (обряд з с. Мала Глуша Любеш╕вського р-ну Волинсько╖ обл.) та «оженити св╕чку на комин╕» разом ╕з народним фольклорно-етнограф╕чним гуртом «Здвижаночка» (с. Покриш╕в Брусил╕вського району Житомирсько╖ област╕).
Я також взяла участь у майстер-класах – ╕ прадавн╕й обер╕г ляльку-мотанку робила, ╕ ткати на древньому дерев’яному верстат╕ вчилася. Але найб╕льше мене захопило виготовлення традиц╕йних гуцульських сирних коник╕в (напевне, тому, що ╖х одразу можна було ще й скуштувати!). Мар╕я Луцяк ╕з села Космач ╤вано-Франк╕всько╖ област╕, яка проводила майстер-клас, розпов╕ла, що ран╕ше не було ╕грашок, тож пастухи на полонин╕ почали робити сирних коник╕в — д╕ти ╕ гралися, й не голодн╕ були. Щоб виготовити таку забавку, потр╕бен особливий продукт. З будь-якого сиру правдивого коника зробити не вдасться! Тому пан╕ Мар╕я привезла до столиц╕ бринзу власного виготовлення. Сир треба розр╕зати на шматки, кинути в окр╕п, розминати дерев’яною ложкою, доки в╕н не стане, як пластил╕н – м’який ╕ пластичний. Потягуючи сирну масу то в одну, то в ╕ншу сторону, роблять н╕жки, тулуб, шию та голову коня. К╕лька вм╕лих рух╕в пальцями — ╕ перед нами смачний, корисний, кумедний сирний коник!
Дуже сподобалася ця ╖ст╕вна ╕грашка й американським гостям, котр╕ зав╕тали до музею на «Св╕ччине вес╕лля», — це музейний експерт, викладач Нац╕онального ун╕верситету ╕м. Т. Шевченка Джен╕фер Кан та Ер╕к Джонсон, який очолю╓ в╕дд╕л культури та осв╕ти у посольств╕ США в Укра╖н╕. Вперше в╕н побував у Ки╓в╕ в 1983 роц╕ ╕ вже тод╕ вир╕шив, що буде працювати саме тут. Ер╕к чудово розмовля╓ укра╖нською мовою, яку вчить лише р╕к, по 3-4 години на тиждень. (Ц╕каво, ск╕льки ще рок╕в знадобиться деяким укра╖нським високопосадовцям, аби навчитися розмовляти державною мовою так, щоб не см╕шити гусей ╕ св╕т?)
Майстер-клас з розпису на скл╕ проводили люди, як╕ не на словах знають про цю давню укра╖нську традиц╕ю. Полтавчани Св╕тлана та Володимир Раки продовжують школу малювання на скл╕ сво╓╖ мами Анастас╕╖ Трохим╕вни — народно╖ художниц╕, яка уже першою сво╓ю виставкою полонила св╕т.
Саме ╖╖ син Володимир напол╕г, аби мама показала сво╓ мистецтво людям. Перша ╖╖ виставка в╕дбулася 1990 року в Ки╓в╕, у Нац╕ональному музе╖ Т. Шевченка. А за програмою Дн╕в культури Укра╖ни у Франц╕╖ персональна виставка Анастас╕╖ Рак в╕дкрилася в Париж╕. Самобутн╕ твори мали експонуватися там протягом м╕сяця, але виставку продовжили аж на в╕с╕м м╕сяц╕в! Тод╕ Анастас╕я Трохим╕вна «вчила Париж, як треба малювати», пров╕вши там к╕лька майстер-клас╕в.
«Укра╖на ма╓ дуже давн╕ традиц╕╖, деяк╕ з них призабут╕, — розпов╕в Володимир Рак. — У 20-30-т╕ роки ХХ стол╕ття живопис на скл╕ був дуже популярний у наш╕й кра╖н╕. Щонед╕л╕ на базар виносили картини на скл╕, як╕ ус╕ розкуповувалися, на в╕дм╕ну в╕д нашого часу. Радянська влада добре розум╕ла, що ц╕ картини пробуджують нац╕ональний дух, виховують нац╕ональн╕ почуття, тому робилося все, щоб це мистецтво знищити. Але Бог цього не дозволив, залишилось к╕лька людей, як╕ продовжити справу. Анастас╕я Рак з 80-х рок╕в п╕дхопила ╕ понесла секрети цього мистецтва. Д╕ти, батьки ╕з задоволенням переймають його, бо у нашого народу в кров╕ — прагнення до краси, кольору, колориту. Народна картина у 20-т╕ роки сприяла самоп╕знанню, само╕дентиф╕кац╕╖ укра╖нц╕в. Найпоширен╕ша тема малюнка — парубок ╕ д╕вчина б╕ля криниц╕, за парубком сто╖ть к╕нь, вона завжди з водою. Цей сюжет став канон╕чним, у кожному район╕ малювали под╕бн╕ картини, не змовляючись. К╕нь – це символ сонця, Перуна, який вт╕лював вогонь. Може, ви бачили на дахах будинк╕в голови коня навхрест, так це ж як сьогодн╕шн╕й громов╕дв╕д, Перун не вдарить блискавкою туди, де ╓ такий обер╕г. А ж╕нка, як вода, наст╕льки ж гнучка ╕ може переймати навколишню форму. Ц╕ образи — древн╕, нап╕взабут╕ архетипи, намальована давня рел╕г╕йна св╕дом╕сть укра╖нц╕в.
Чому зараз пану╓ такий хаос, бездуховн╕сть? Коли нерв перер╕зають, в╕н дуже довго зроста╓ться, а нам у 30-40-х роках перер╕зали нерв. Два к╕нц╕ тепер шукають один одного. Молод╕ потр╕бно прагнути до духовного зростання, бути сильними, здоровими ╕ прислухатися не до телебачення, а до голосу душ╕. Укра╖нц╕ сьогодн╕ знесилен╕, тому вони шукають допомоги у р╕зних темних сил: якщо хочеш когось скорити — прояви силу. Але ж ╕стинна сила, як говорили монахи, – це знання, ╕ причому на вс╕х р╕внях. Ми сьогодн╕ мало зна╓мо й розум╕╓мо, але нац╕я повинна перерости цю знев╕ру. ╤ н╕чого не боятися, такого, як в 30-т╕ роки, вже не буде, вже нема╓ зал╕зно╖ зав╕си, ╓ ╤нтернет, св╕т одразу буде все знати! ╤ хвала Богу, вор╕женьки ще не навчилися знищувати архетипи!
У нас в кра╖н╕ зараз пану╓ к╕тч, що означа╓ — продавати непотр╕б. Це — люстерко нашого сусп╕льства. Але ╓ так╕ люди, як Анастас╕я Рак, — стальна ланка м╕ж сучасн╕стю ╕ минулим, злютований ланцюг, роз╕рвати який ворогам просто не вистачить сил...».
Напевне, якби кожен укра╖нець у сво╖й профес╕╖, дол╕ прагнув бути т╕╓ю стальною ланкою ╓диного ╕ нерозривного ланцюга п╕д назвою народ, то наша кра╖на давно вже процв╕тала б...
Яскраве свято — обрядод╕йство «Вес╕лля св╕чки» завершилося. Вже повернуло на ос╕нь, дн╕ стають коротшими, сонце вже не так пригр╕ва╓, але у кожного в душ╕ ясною св╕чечкою мерехтить згадка про побачене й почуте на свят╕. А коли таких св╕чечок ся╓ багато – н╕яка лиха н╕ч не загасить наш укра╖нський день!

Юл╕я КАЧУЛА
м. Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 28.09.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10797

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков