Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 21.09.2012
ПОСТАТ╤ ДОНЕЧЧИНИ

Книжкова полиця

Зал╕зна пальма, яку колись майстер-коваль Мерцалов зробив ╕з звичайно╖ рейки, стала символом Донецького роб╕тничого краю. Рукотворну пальму на герб╕ Донеччини г╕дно доповнив дев╕з: «Можлив╕сть, доведена д╕лом». Ц╕ слова ╓ частиною захопленого в╕дгуку славетного вченого Дмитра Мендел╓╓ва п╕сля огляду п╕дпри╓мств Джона Юза. Побачивши д╕ючий металург╕йний завод у селищ╕ Юз╕вц╕ (нин╕ — м╕сто Донецьк), Мендел╓╓в промовив: «Недавня пустеля ожила, результат очевидний, усп╕х повний, можлив╕сть доведена д╕лом!»
Наприк╕нц╕ Х╤Х стол╕ття Донецько╖ област╕ не ╕снувало. ╥╖ територ╕я була розпод╕лена м╕ж Катеринославською, Харк╕вською губерн╕ями та В╕йськом Донським. Багато адм╕н╕стративно-територ╕альних перебудов трапилось ╕з нашим Приазовським кра╓м, поки 2 липня 1932 року було прийнято чергове р╕шення про утворення Донецько╖ област╕, що включала в себе й сучасну Луганщину. Обласним центром стало м╕сто Стал╕но, нин╕ Донецьк. У 1938 р. велика область була под╕лена на дв╕ — Стал╕нську та Ворошиловську, а 9.11.1961 (п╕сля визнання культу особи Стал╕на Микитою Хрущовим) м╕сто остаточно перейменовано на Донецьк.
 Урочистост╕ з нагоди 80-р╕чного юв╕лею охоплюють багато сфер житт╓д╕яльност╕ нашого краю. Президент В╕ктор Янукович, в╕дв╕давши Центр слов’янсько╖ писемност╕ й культури у Донецьку, зазначив: «Сьогодн╕ ми багато говоримо про ╕ноземн╕ ╕нвестиц╕╖, проте саме вони колись поклали початок промислово╖ ╕стор╕╖ Приазов’я. Англ╕╓ць Джон Юз, при╖хавши у Донецький степ, 140 рок╕в тому побудував тут перший металург╕йний комб╕нат. Сюди наприк╕нц╕ Х╤Х стол╕ття вклали сво╖ заощадження, розум, енерг╕ю англ╕йц╕, французи, бельг╕йц╕ та н╕мц╕. Безумовно, ╕ноземц╕ не досягли би нам╕чених план╕в без майстерност╕ й трудолюбства мешканц╕в Укра╖ни, помноженого на величезн╕ багатства нашого рег╕ону. Саме цей сплав утворив феномен, який нин╕ зветься Донбасом. ╤нвестори ╕ сьогодн╕ готов╕ працювати над оновленням нашо╖ промисловост╕, треба лише створити для них сприятлив╕ умови».
 Кр╕м того, хочеться розглянути досягнення Донеччини у гуман╕тарн╕й сфер╕, зокрема, звернути увагу на велику к╕льк╕сть нов╕тн╕х видань, як╕ стали сутт╓вим подарунком до Дня народження област╕. Це — дитяча енциклопед╕я «Природа р╕дного краю» (упор. В. Скляренко, М. Панкова); славетн╕ грецьк╕ м╕фи, перекладен╕ укра╖нською мовою «Од╕ссея. Книга V╤╤» (упор. В. Степаненко). Л. Головешко у досл╕дженн╕ «Минуле та сьогодення козацтва Приазов’я» (4-та книга) переконливо доводить, що укра╖нськ╕ козаки живуть на Донеччин╕ понад 500 рок╕в та завжди в╕д╕гравали важливу роль у становленн╕ й розвитку нашо╖ держави. ╤ван Костиря в «Думах о Донбассе» залишив землякам безл╕ч яскравих легенд ╕ переказ╕в про шахтарський край у власному авторському сприйнятт╕. Кожен читач схиля╓ голову перед траурно-чорним виданням «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю. Донецька область» (кн. 7, 8), де в алфав╕тному порядку надрукован╕ коротк╕ б╕ограф╕╖ тисяч невинно засуджених та знищених роб╕тник╕в вуг╕льно╖ промисловост╕ за час╕в радянсько╖ влади.
 Ошатна книга «Постат╕. Нариси про видатних людей Донбасу» з’явилась у рамках проекту «Культурне обличчя Донбасу» ╕ побачила св╕т з ╕н╕ц╕ативи в╕домого у Донецьку укра╖нського д╕яча, доктора техн╕чних наук, професора, шеф-редактора наукового журналу «Сх╕д» Володимира Б╕лецького.
 27 з╕ркових ╕мен п╕д обкладинкою книги показують майже двохсотр╕чну ╕стор╕ю Донбасу в особистостях. Хто першим вигадав саму назву Донбас ╕ коли? Це був ╢вграф Ковалевський з роду укра╖нсько╖ козацько╖ старшини Запорозько╖ С╕ч╕. У 1827 роц╕ в╕н — випускник Г╕рничого кадетського корпусу в Петербурз╕, г╕рничий ╕нженер з Харкова — уперше виконав стратег╕чне ╕ геолог╕чне досл╕дження Донецького кряжа, зобразив його на карт╕ п╕д назвою «Донецький басейн». А дал╕ виявля╓ться, що не лише ╕ноземц╕ створювали промислову славу Донбасу. Олекс╕й Алчевський щиро любив Укра╖ну ╕ намагався перетворити ╖╖ з аграрно╖ житниц╕ у промисловий район. В╕н був одним ╕з перших у Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ банк╕ром, орган╕затором металург╕йних п╕дпри╓мств, зокрема «Руський Пров╕данс» у Мар╕упол╕, засновником промислово-ф╕нансових груп, що актуальн╕ й дос╕. Його посл╕довниками в розвитку промисловост╕ в р╕зн╕ роки були Володимир Дегтярьов, орган╕затор економ╕чно╖ науки на Донбас╕ Микола Чумаченко, видатн╕ вчен╕-х╕м╕ки Роман Кучер та Леон╕д Литвиненко.
 Гуман╕тарна складова Донеччини наст╕льки потужна, що може похвалитися пр╕звищами, знаними у ц╕лому св╕т╕. Педагоги-просв╕тител╕-меценати — Микола Корф, Микола Чернявський, Микита Шаповал, Олекса Тихий, В╕ктор Шаталов. Поети, п╕сняр╕, ф╕лософи — Володимир Сосюра, Михайло Петренко, Василь Стус, ╤ван Дзюба, Микола Руденко та ╕нш╕. Всесв╕тньо в╕дом╕: композитор Серг╕й Прокоф’╓в, художник Архип Ку╖ндж╕, письменниця й маляр Емма Анд╕╓вська. Та сучасн╕ з╕рки — сп╕вак Анатол╕й Солов’яненко, спортсмен Серг╕й Бубка й артист балету Вадим Писар╓в.
 Але чому громада Донбасу часто-густо н╕чого не чула про цих видатних людей? Чому ми не зна╓мо ╕мен б╕льшост╕ сво╖х земляк╕в, як╕ закладали фундамент та зводили ст╕ни нашого сьогодення? Тому що б╕льш╕сть з цих ╕мен не влаштовувала радянську владу. Хтось був занадто багатим, хтось мав титул барона чи дворянина, хтось занадто щиро осв╕дчувався в любов╕ до Укра╖ни, а хтось ем╕грував за меж╕ СРСР... Б╕льш╕сть з цих людей були викреслен╕ комун╕стами ╕з пам’ят╕ укра╖нського народу, деяк╕ — репресован╕. Лише зараз — через 20 рок╕в Незалежност╕ ╕мена талановитих син╕в ╕ дочок Укра╖ни повол╕ повертаються до нас.
 Низький укл╕н ус╕м авторам книги «Постат╕» за ╖хню сумл╕нну працю. Впевнена, розпов╕дь про знаменитих людей Донбасу буде продовжена. Чому? Тому що автори наводять чудовий висл╕в Максима Рильського, яким керуються у сво╖й д╕яльност╕:
«Хто не зна╓ свого минулого, той не вартий свого майбутнього.
Хто не шану╓ видатних людей свого народу, той сам не годен пошани».

╤рина МОЛЧАНОВА,
член НСЖУ
м. Мар╕уполь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10789

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков