Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2687)
З потоку життя (5758)
Душі криниця (3246)
Українці мої... (1421)
Резонанс (1429)
Урок української (984)
"Білі плями" історії (1619)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (258)
Ми єсть народ? (235)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (125)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОРТНИКОВ: ЯНУКОВИЧУ ГОТУВАЛИ ВТЕЧУ ТА ПОВЕРНЕННЯ НА ЧОЛ╤ КОЛОНИ ОКУПАНТ╤В
Чотири роки тому В╕ктор Янукович вт╕к до Рос╕╖. Зараз обставини його зникнення з Ки╓ва, а пот╕м ╕...


ВОЛИНЬ В╤ДКРИВА╢ ТА╢МНИЦ╤
Синьоока Волинь осп╕вана у п╕снях ╕ поез╕ях. Ц╕каво, що назва «Волинь» як означення...


«Р╤ДНА ШКОЛА» ТВОРИЛА УКРА╥НСЬКИЙ СВ╤Т В УМОВАХ БЕЗДЕРЖАВНОСТ╤
Важко переоц╕нити внесок подружжя в розбудову укра╖нсько╖ справи. Ут╕м, найб╕льше вража╓ той...


СМОЛЕНСЬКА КАТАСТРОФА: КРИЛО Л╤ТАКА ЗНИЩИВ ВИБУХ ЗСЕРЕДИНИ
Про це йдеться в висновках польсько╖ п╕дком╕с╕╖, що займа╓ться повторним розсл╕дуванням...


ТР╤УМФ «ЧЕК╤СТ╤В» - ТРАГЕД╤Я РОС╤╥
Твор╕ння б╕льшовизму стол╕тньо╖ давност╕ – «ВЧК-ФСБ» – впевнено трима╓ за...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 07.09.2012
СБУ ТАКИ НАДАЛА ДОСТУП ДО АРХ╤ВНИХ СПРАВ ПОВСТАНЦ╤В

Експерти назвали важливим прецедентом те, що Окружний адм╕нсуд Ки╓ва заф╕ксував мирову угоду, зг╕дно з якою Арх╕в СБУ надав доступ, а до 1 грудня 2012 року зобов’язався оцифрувати справи на командира «Пол╕сько╖ с╕ч╕» Тараса Боровця — «Бульбу» та пров╕дного ╕деолога ОУН Петра Федуна — «Полтаву». 
У листопад╕ минулого року громадський актив╕ст Тарас Шамайда звернувся до Галузевого державного арх╕ву Служби безпеки Укра╖ни з проханням надати можлив╕сть ознайомитися в читальному зал╕ арх╕ву з оперативно-розшуковими справами на в╕дом╕ ╕сторичн╕ постат╕ — Петра Федуна — «Полтаву» та Тараса Боровця — «Тараса Бульбу». 
В╕дпов╕дь арх╕ву не забарилася: вони в╕дмовили, посилаючись на «наявн╕сть конф╕денц╕йно╖ ╕нформац╕╖». Але ще в 2011 роц╕ п╕д редакц╕╓ю В. Серг╕йчука на основ╕ арх╕вних справ, як╕ збер╕гаються в ГДА СБУ, вийшла друком книга «Тарас Бульба-Боровець. Документи. Статт╕. Листи», де були представлен╕ коп╕╖ документ╕в ╕з даних справ. 
«Враховуючи гарантовану Конституц╕╓ю Укра╖ни р╕вн╕сть прав, я скерував позовну заяву до Окружного адм╕н╕стративного суду м. Ки╓ва з проханням визнати д╕╖ Арх╕ву Служби безпеки Укра╖ни протиправними та зобов’язати надати мен╕ можлив╕сть ознайомитися в читальному зал╕ ╕з цими документами», — розпов╕в Тарас Шамайда.
Захищав ╕нтереси досл╕дника юрист, кер╕вник правових проект╕в ╤нституту масово╖ ╕нформац╕╖ Роман Головенко в рамках проекту, що зд╕йсню╓ться Центром досл╕джень визвольного руху. П╕д час судових слухань ГДА СБУ листом пов╕домив Тараса Шамайду про можлив╕сть ознайомитися з частиною арх╕вних матер╕ал╕в у читальному зал╕. Хоча скоп╕ювати матер╕али не було можливим, арх╕в задовольнив наступне прохання ╕ частково надав електронн╕ коп╕╖ вказаних справ. 
Разом з тим ГДА СБУ запропонував п╕дписати мирову угоду про врегулювання сп╕рних правов╕дносин, яка 29 серпня 2012 року п╕д час судового зас╕дання була п╕дписана сторонами. У н╕й, зокрема, зазнача╓ться, що «ГДА СБУ зобов’язу╓ться завершити опрацювання решти документ╕в з╕ згаданих справ та розм╕стити ╖хн╕ електронн╕ коп╕╖ в читальному зал╕ до 1 грудня 2012 року з метою надання доступу заявнику».
Юрист Роман Головенко розпов╕в: «В ухвал╕ суду заф╕ксовано умови мирово╖ угоди, тож арх╕в надав доступ до фотокоп╕й б╕льшост╕ матер╕ал╕в цих арх╕вних справ. Щодо решти — зобов’язався оцифрувати».
Через те, що нин╕ арх╕ви п╕д надуманими приводами намагаються обмежити доступ до матер╕ал╕в справ, громадянам важко отримати ╕нформац╕ю про репресованих родич╕в чи ознайомитися з первинними арх╕вними матер╕алами на в╕дом╕ постат╕ укра╖нського минулого. 
«Проте сьогодн╕шн╕й прецедент означа╓, що в╕дстоювати сво╖ права можливо, варто лише не складати руки ╕ йти до к╕нця.  Нав╕ть якщо вам в╕дмовили в доступ╕ до арх╕вно╖ ╕нформац╕╖, наполягайте на сво╖й правот╕, якщо необх╕дно — звертайтеся до суду», — п╕дкреслив експерт Центру досл╕джень визвольного руху ╤гор Кулик.
Голова вчено╖ ради ЦДВР Володимир В’ятрович, який у 2008-2010 роках в╕дкривав доступ до арх╕в╕в КДБ, зазначив: «Це наш перший судовий позов з вимогою надати доступ до матер╕ал╕в на учасник╕в визвольного руху ╕ перша перемога. Саме такими маленькими перемогами громадяни можуть переламати ситуац╕ю ╕ зм╕нити практику роботи арх╕в╕в, скерувавши ╖╖ в законодавче русло. Адже закон забороня╓ ховати ╕сторичн╕ документи, особливо т╕, де ╓ ╕нформац╕я про порушення прав та свобод людини». 
Центр досл╕джень визвольного руху уважно спостер╕гатиме за подальшим розвитком под╕й та виконанням ГДА СБУ взятих зобов’язань. 
Нагада╓мо, що навесн╕ цього року Центр досл╕джень визвольного руху в рамках проекту «Доступ до арх╕в╕в як право на сусп╕льну пам’ять» за п╕дтримки М╕жнародного фонду «В╕дродження» випустив пос╕бник для тих, хто шука╓ ╕нформац╕ю в арх╕вах радянсько╖ доби: В. В’ятрович, ╤. Кулик, В. Лошак, А. Шпак. «Право на правду. Порадник з доступу до арх╕в», який можна отримати безкоштовно або скачати на сайт╕  www.cdvr.org.ua

Прес-центр
Центру досл╕джень визвольного руху

На фото: Тарас Боровець — «Бульба»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10722

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков