Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4456)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4134)
Українці мої... (1667)
Резонанс (2128)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1064)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (331)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (210)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 07.09.2012
СБУ ТАКИ НАДАЛА ДОСТУП ДО АРХ╤ВНИХ СПРАВ ПОВСТАНЦ╤В

Експерти назвали важливим прецедентом те, що Окружний адм╕нсуд Ки╓ва заф╕ксував мирову угоду, зг╕дно з якою Арх╕в СБУ надав доступ, а до 1 грудня 2012 року зобов’язався оцифрувати справи на командира «Пол╕сько╖ с╕ч╕» Тараса Боровця — «Бульбу» та пров╕дного ╕деолога ОУН Петра Федуна — «Полтаву». 
У листопад╕ минулого року громадський актив╕ст Тарас Шамайда звернувся до Галузевого державного арх╕ву Служби безпеки Укра╖ни з проханням надати можлив╕сть ознайомитися в читальному зал╕ арх╕ву з оперативно-розшуковими справами на в╕дом╕ ╕сторичн╕ постат╕ — Петра Федуна — «Полтаву» та Тараса Боровця — «Тараса Бульбу». 
В╕дпов╕дь арх╕ву не забарилася: вони в╕дмовили, посилаючись на «наявн╕сть конф╕денц╕йно╖ ╕нформац╕╖». Але ще в 2011 роц╕ п╕д редакц╕╓ю В. Серг╕йчука на основ╕ арх╕вних справ, як╕ збер╕гаються в ГДА СБУ, вийшла друком книга «Тарас Бульба-Боровець. Документи. Статт╕. Листи», де були представлен╕ коп╕╖ документ╕в ╕з даних справ. 
«Враховуючи гарантовану Конституц╕╓ю Укра╖ни р╕вн╕сть прав, я скерував позовну заяву до Окружного адм╕н╕стративного суду м. Ки╓ва з проханням визнати д╕╖ Арх╕ву Служби безпеки Укра╖ни протиправними та зобов’язати надати мен╕ можлив╕сть ознайомитися в читальному зал╕ ╕з цими документами», — розпов╕в Тарас Шамайда.
Захищав ╕нтереси досл╕дника юрист, кер╕вник правових проект╕в ╤нституту масово╖ ╕нформац╕╖ Роман Головенко в рамках проекту, що зд╕йсню╓ться Центром досл╕джень визвольного руху. П╕д час судових слухань ГДА СБУ листом пов╕домив Тараса Шамайду про можлив╕сть ознайомитися з частиною арх╕вних матер╕ал╕в у читальному зал╕. Хоча скоп╕ювати матер╕али не було можливим, арх╕в задовольнив наступне прохання ╕ частково надав електронн╕ коп╕╖ вказаних справ. 
Разом з тим ГДА СБУ запропонував п╕дписати мирову угоду про врегулювання сп╕рних правов╕дносин, яка 29 серпня 2012 року п╕д час судового зас╕дання була п╕дписана сторонами. У н╕й, зокрема, зазнача╓ться, що «ГДА СБУ зобов’язу╓ться завершити опрацювання решти документ╕в з╕ згаданих справ та розм╕стити ╖хн╕ електронн╕ коп╕╖ в читальному зал╕ до 1 грудня 2012 року з метою надання доступу заявнику».
Юрист Роман Головенко розпов╕в: «В ухвал╕ суду заф╕ксовано умови мирово╖ угоди, тож арх╕в надав доступ до фотокоп╕й б╕льшост╕ матер╕ал╕в цих арх╕вних справ. Щодо решти — зобов’язався оцифрувати».
Через те, що нин╕ арх╕ви п╕д надуманими приводами намагаються обмежити доступ до матер╕ал╕в справ, громадянам важко отримати ╕нформац╕ю про репресованих родич╕в чи ознайомитися з первинними арх╕вними матер╕алами на в╕дом╕ постат╕ укра╖нського минулого. 
«Проте сьогодн╕шн╕й прецедент означа╓, що в╕дстоювати сво╖ права можливо, варто лише не складати руки ╕ йти до к╕нця.  Нав╕ть якщо вам в╕дмовили в доступ╕ до арх╕вно╖ ╕нформац╕╖, наполягайте на сво╖й правот╕, якщо необх╕дно — звертайтеся до суду», — п╕дкреслив експерт Центру досл╕джень визвольного руху ╤гор Кулик.
Голова вчено╖ ради ЦДВР Володимир В’ятрович, який у 2008-2010 роках в╕дкривав доступ до арх╕в╕в КДБ, зазначив: «Це наш перший судовий позов з вимогою надати доступ до матер╕ал╕в на учасник╕в визвольного руху ╕ перша перемога. Саме такими маленькими перемогами громадяни можуть переламати ситуац╕ю ╕ зм╕нити практику роботи арх╕в╕в, скерувавши ╖╖ в законодавче русло. Адже закон забороня╓ ховати ╕сторичн╕ документи, особливо т╕, де ╓ ╕нформац╕я про порушення прав та свобод людини». 
Центр досл╕джень визвольного руху уважно спостер╕гатиме за подальшим розвитком под╕й та виконанням ГДА СБУ взятих зобов’язань. 
Нагада╓мо, що навесн╕ цього року Центр досл╕джень визвольного руху в рамках проекту «Доступ до арх╕в╕в як право на сусп╕льну пам’ять» за п╕дтримки М╕жнародного фонду «В╕дродження» випустив пос╕бник для тих, хто шука╓ ╕нформац╕ю в арх╕вах радянсько╖ доби: В. В’ятрович, ╤. Кулик, В. Лошак, А. Шпак. «Право на правду. Порадник з доступу до арх╕в», який можна отримати безкоштовно або скачати на сайт╕  www.cdvr.org.ua

Прес-центр
Центру досл╕джень визвольного руху

На фото: Тарас Боровець — «Бульба»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10722

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков