Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3609)
З потоку життя (6843)
Душі криниця (3685)
Українці мої... (1500)
Резонанс (1588)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1752)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА НАПРАВИЛА ВОСЬМЕ ПОВ╤ДОМЛЕННЯ ДО СУДУ В ГААЗ╤ ЩОДО ЗЛОЧИН╤В РФ У КРИМУ
Матер╕али з╕брали прокуратура АРК разом ╕з правозахисною неурядовою громадською орган╕зац╕╓ю...


УКРА╥НА ЗАПРОШУ╢ ПОЛЬЩУ ДОЛУЧИТИСЯ ДО М╤ЖНАРОДНО╥ ПЛАТФОРМИ З ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Про це заявив м╕н╕стр закордонних справ Дмитро Кулеба


СУПЕРНИЦЯ ЛУКАШЕНКА НА ВИБОРАХ РОЗПОВ╤ЛА, ЩО ДУМА╢ ПРО ОКУПАЦ╤Ю КРИМУ ТА ДОНБАСУ
"Що стосу╓ться Донбасу, то там йде в╕йна, ╕ це жахливо. Люди не повинн╕ гинути на в╕йн╕. Я...


ОКУПАНТИ ЗАБРАЛИ ЗЕМЛЮ МАЙЖЕ В 4000 КРИМЧАН
збройна агрес╕я Рос╕╖ проти Укра╖ни розпочалася 20 лютого 2014 року з окупац╕╖ Кримського...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ОБГОВОРИВ З ПУТ╤НИМ ПЕРЕМИР’Я НА ДОНБАС╤
Про це йшлося п╕д час ╖хньо╖ телефонно╖ розмови, пов╕домили у пресслужб╕ глави держави.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 10.08.2012 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 10.08.2012
«ВПЕРШЕ СТУРБОВАН╤СТЬ ЩОДО УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ ВХОДИТЬ У ЯКЕСЬ НОРМАЛЬНЕ РОБОЧЕ РУСЛО...»

Мова про мову

Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович зустр╕вся з представниками науково╖ та творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖ для обговорення ухваленого Верховною Радою Закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», який нин╕ перебува╓ на п╕дпис╕ у Глави держави, та заход╕в щодо п╕дтримки укра╖нсько╖ мови.
На зустр╕ч╕ з Главою держави були присутн╕ Президент Укра╖ни (1991-1994) Леон╕д Кравчук, ректор Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка, член Громадсько╖ гуман╕тарно╖ ради Леон╕д Губерський, письменник, голова Товариства зв’язк╕в з укра╖нцями за межами Укра╖ни «Укра╖на — Св╕т», член Громадсько╖ гуман╕тарно╖ ради ╤ван Драч, професор кафедри арх╕тектурного проектування Нац╕онально╖ академ╕╖ образотворчого мистецтва ╕ арх╕тектури, член Громадсько╖ гуман╕тарно╖ ради Лариса Скорик, генеральний директор — художн╕й кер╕вник Нац╕онального заслуженого академ╕чного укра╖нського народного хору ╕м. Г. Верьовки Анатол╕й Авд╕╓вський, письменниця Мар╕я Влад, директор ╤нституту укра╖нсько╖ мови НАН Укра╖ни Павло Гриценко, поет-п╕сняр, народний артист Укра╖ни Андр╕й Демиденко, директор ╤нституту л╕тератури ╕м. Т. Г. Шевченка НАН Укра╖ни Микола Жулинський, директор Нац╕онального науково-досл╕дного ╕нституту укра╖нознавства та всесв╕тньо╖ ╕стор╕╖ Петро Кононенко, голова Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка Павло Мовчан, ректор Льв╕всько╖ нац╕онально╖ музично╖ академ╕╖ ╕м. М. В. Лисенка ╤гор Пилатюк, мистецтвознавець, голова асоц╕ац╕╖ реставратор╕в Льв╕вщини Лариса Раз╕нкова, генеральний директор Нац╕онального музею Тараса Шевченка Дмитро Стус.
В╕ктор Янукович назвав зустр╕ч сво╓часною, оск╕льки, на його думку, мовне питання ╓ дуже чутливим для нашого сусп╕льства, адже укра╖нська мова над╕лена особливим пол╕тико-правовим статусом, який п╕днесено до р╕вня конституц╕йно╖ норми. «Питання, з приводу якого ми з╕бралися, дуже чутливе для всього укра╖нського народу… Я думаю, що воно хвилю╓ сьогодн╕ ╕ сусп╕льство, ╕, переконаний, кожного з нас», — сказав в╕н на початку зустр╕ч╕, яка в╕дбулася у Криму.
Президент зазначив, що в Укра╖н╕ потр╕бно реал╕зовувати таку мовну пол╕тику, яка б дозволила розвивати мовн╕ в╕дносини в ╕нтересах ус╕х громадян, щоб, п╕клуючись про права одних, не порушувалися права ╕нших.
Говорячи про под╕╖, як╕ в╕дбувалися навколо мовного питання останн╕м часом та у попередн╕ роки, В╕ктор Янукович висловив переконання, що вони були надто пол╕тизованими.
Глава держави наголосив на необх╕дност╕ об’╓днання зусиль представник╕в влади, фах╕вц╕в-мовознавц╕в, представник╕в громадськост╕ для обговорення та вир╕шення зазначеного питання. «Мен╕ зда╓ться, що нам з вами необх╕дно обговорити це питання ╕ висловити свою точку зору», — сказав в╕н, додавши, що вс╕ пропозиц╕╖ будуть покладен╕ в основу документ╕в щодо першочергових заход╕в щодо п╕дтримки укра╖нсько╖ мови.
*    *    *
Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович р╕шуче налаштований запровадити державну програму розвитку укра╖нсько╖ мови, яку за вс╕ 20 рок╕в незалежност╕ так ╕ не було прийнято. Про це Президент Укра╖ни (1991-1994) Леон╕д Кравчук сказав п╕сля завершення зустр╕ч╕ Глави держави з представниками науково╖ та творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖ у Криму.
За словами Л. Кравчука, п╕д час наради Президент запропонував прийняти урядову програму розвитку укра╖нсько╖ мови. «За вс╕ 20 рок╕в незалежност╕ Укра╖ни ця програма неодноразово ставилась на порядок денний, але вона не була прийнята, тому що окр╕м пол╕тично╖ вол╕ потр╕бн╕ ще значн╕ ф╕нансов╕ витрати. Сьогодн╕ Президент налаштований р╕шуче в цьому план╕», — наголосив Л. Кравчук.
В╕н зазначив, що п╕д час зустр╕ч╕ Глава держави також звернув увагу на необх╕дн╕сть внесення зм╕н до Закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», як╕ будуть напрацьован╕ в╕дпов╕дною робочою групою та урядом.
«Я переконаний, що нарада пройшла конструктивно ╕ перспективно. Врешт╕-решт мовне питання повинне вийти на високий державний р╕вень, на конституц╕йний р╕вень ╕ на такий р╕вень закону, який в╕дпов╕дав би стратег╕чним нац╕ональним ╕нтересам Укра╖ни», — сказав Л. Кравчук.
*    *    *
Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович ма╓ серйозн╕ зауваження до прийнятого Верховною Радою Закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», тому буде проведено роботу над вдосконаленням цього закону. Про це голова Ком╕тету з Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка, л╕тературознавець Микола Жулинський сказав п╕сля завершення зустр╕ч╕ Глави держави з представниками науково╖ та творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖ у Криму.
«Президент Укра╖ни сказав, що його тривожить стан укра╖нсько╖ мови як державно╖ мови в Укра╖н╕, ╕ через те в нього ╓ серйозн╕ зауваження до того закону про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики, який прийняла Верховна Рада», — сказав М. Жулинський.
За його словами, пропозиц╕╖ Глави держави щодо вдосконалення закону спрямован╕ передус╕м на посилення рол╕ укра╖нсько╖ мови.
«╢ робоча група, яка працюватиме над пропозиц╕ями щодо вдосконалення цього закону. Я бачу, що ╕ншого виходу нема╓, як подати так╕ пропозиц╕╖, як╕ б зм╕нили кардинально положення цього закону», — зазначив М. Жулинський.
«Я думаю, що можна цього досягнути, ╕ бачу, що Президент ма╓ нам╕р це п╕дтримати. В╕н готовий зустр╕чатися з кер╕вниками фракц╕й, сам працювати з робочою групою ╕ пропонувати вироблення колективного р╕шення», — додав в╕н.
*    *    *
Закон про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики, прийнятий Верховною Радою, сл╕д вдосконалити, оск╕льки захищати мови меншин потр╕бно без ущемлення статусу укра╖нсько╖ мови. Про це арх╕тектор та громадсько-пол╕тичний д╕яч Лариса Скорик сказала п╕сля завершення зустр╕ч╕ Президента Укра╖ни В╕ктора Януковича з представниками науково╖ та творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖.
«Закон ма╓ бути вдосконалений. Там ╓ деяк╕ реч╕, як╕ потр╕бно просто вдосконалити. Потр╕бно захищати мови меншин, але без ущемлення статусу та розвитку укра╖нсько╖ мови», — наголосила Л. Скорик.
Водночас вона зазначила, що багатомовн╕сть ╓ великим багатством Укра╖ни, яке наша держава не ма╓ права втрачати. «Це дуже велика р╕ч, але як ми це зробимо — це в жодному випадку не може йти на шкоду розвитку укра╖нсько╖ державно╖ мови», — сказала Л. Скорик.
Поет, член Громадсько╖ гуман╕тарно╖ ради ╤ван Драч у свою чергу додав, що п╕д час зустр╕ч╕, яка проходила в робоч╕й атмосфер╕, в╕н побачив стурбован╕сть Президента тим, що робиться в Укра╖н╕.
«Отой вал, який ╕де з Верховно╖ Ради, — комусь треба було стати супроти нього. ╢диний, хто може стати супроти цього, — це Президент Янукович. Вперше стурбован╕сть щодо укра╖нсько╖ мови входить у якесь нормальне робоче русло», — зазначив ╤. Драч.
*    *    *
Державна програма розвитку укра╖нсько╖ мови ма╓ сприяти пол╕пшенню реал╕зац╕╖ державно╖ мовно╖ пол╕тики. Таке переконання висловив Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович п╕д час зустр╕ч╕ з представниками науково╖ та творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖, яка в╕дбулася у Криму.
«Прийшов час, коли ми повинн╕ прийняти програму розвитку укра╖нсько╖ мови - вона зн╕ме багато питань, як╕ сьогодн╕ ╕снують у сусп╕льств╕», — наголосив Глава держави.
В╕н висловив переконання, що Програма ма╓ охоплювати широкий спектр питань щодо реал╕зац╕╖ мовно╖ пол╕тики в Укра╖н╕ та систематично оновлюватися. «Ми повинн╕ подивитися, що найближчими роками можемо зробити ╕ запропонувати кра╖н╕», — сказав В╕ктор Янукович.
На переконання Президента, нова Програма розвитку укра╖нсько╖ мови ма╓ бути гармон╕зована з новим законодавством про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики. Це, за словами В╕ктора Януковича, дозволить забезпечити ╖╖ належне ф╕нансування та як╕сну реал╕зац╕ю.
*    *    *
Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович ╕н╕ц╕ю╓ утворення робочо╖ групи при Каб╕нет╕ М╕н╕стр╕в, яка займатиметься вдосконаленням законодавчого забезпечення застосування мов у кра╖н╕, а також забезпеченням всеб╕чного розвитку та функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах сусп╕льного життя. Про це в╕н заявив п╕д час зустр╕ч╕ з представниками науково╖ та творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖, що в╕дбулася у Криму.
Глава держави запросив до складу ц╕╓╖ робочо╖ групи вс╕х учасник╕в зустр╕ч╕. «Вважаю, що нам треба створити таку Робочу групу для того, щоб разом ╕з Каб╕нетом М╕н╕стр╕в напрацювати Програму розвитку укра╖нсько╖ мови», — сказав Глава держави.
За словами Президента, ця Робоча група також матиме змогу ╕н╕ц╕ювати зм╕ни до законодавства про державну мовну пол╕тику з метою гарантування в╕льного розвитку, використання ╕ захисту вс╕х р╕дних мов громадян нашо╖ держави, виконання зобов’язань, взятих за м╕жнародними договорами Укра╖ни з цих питань, подальшого впровадження ╓вропейських стандарт╕в у ц╕й сфер╕.
Глава держави також додав, що деяк╕ зм╕ни вже напрацьован╕. «Я багато працював ╕з цим законом, ╕ на сьогодн╕ напрацьован╕ зм╕ни. Я пропоную практично механ╕зм внесення цих зм╕н до закону», — зазначив В╕ктор Янукович.
«Я працюватиму з ц╕╓ю групою, ╕ Каб╕нет М╕н╕стр╕в працюватиме таким чином, щоб ми у вересн╕ мали можлив╕сть прийняти зм╕ни до цього закону», — сказав Президент, додавши: «Це чудово, що в нас ╓ можлив╕сть об’╓днати зусилля».
Глава держави також запропонував включити до складу Робочо╖ групи автор╕в закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики» Вадима Колесн╕ченка ╕ Серг╕я К╕валова та разом ╕з Групою сформувати Наглядову раду щодо г╕дного законодавчого забезпечення застосування мов в Укра╖н╕, всеб╕чного розвитку й функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах сусп╕льного життя.

ТИМ ЧАСОМ...

Радник Президента Укра╖ни Ганна Герман переконана, що в╕дтод╕, коли мовне питання загострилося, сп╕лкуватися укра╖нською стало модно. Про це вона заявила в ╕нтерв’ю агентству З╤К.
«З того часу, як та тема набула тако╖ б╕льшо╖ гостроти, я зауважила один момент – укра╖нська мова стала модною. Дуже багато молод╕ зараз вважа╓ ╖╖ престижною, модною ╕ говорить нею. ╤ я думаю, що в тому майбутн╓ мови. ╤ я б сьогодн╕ не мала якихось особливих тривог за майбутн╓ укра╖нсько╖ мови», — зазначила Ганна Герман.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 10.08.2012 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10607

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков