Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2012
УКРА╥НСЬК╤ ╢ВРЕ╥ ЗАСУДЖУЮТЬ МОВНИЙ ЗАКОН КОЛЕСН╤ЧЕНКА

Заява Асоц╕ац╕╖ ╓врейських орган╕зац╕й ╕ общин (Вааду) Укра╖ни

Голосування у Верховн╕й Рад╕ законопроекту «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», на наше переконання, порушило громадський консенсус щодо мовного питання, призвело до сусп╕льного протистояння ╕ обумовлено передовс╕м намаганням залучити додатков╕ голоси виборц╕в.
Ваад Укра╖ни вважа╓ за потр╕бне заявити, що, на наш погляд, законопроект не вир╕шу╓ проблем з мовами нац╕ональних меншин, натом╕сть суперечить Конституц╕╖ Укра╖ни та положенням ╢вропейсько╖ харт╕╖ рег╕ональних та м╕норитарних мов та Рамков╕й конвенц╕╖ стосовно нац╕ональних меншин.
В Укра╖н╕ д╕йсно ╓ мови, як╕ потребують державно╖ п╕дтримки, але це не рос╕йська, а кримськотатарська, гагаузька, ромська, кара╖мська та кримчацька, урумська та румейська, а також ╕диш. ╤ саме ╖х як м╕норитарн╕ захища╓ ╢вропейська харт╕я рег╕ональних ╕ м╕норитарних мов. ╢вропейське законодавство захища╓ мовну р╕зноман╕тн╕сть ╕ спрямоване на захист мов, що зникають.
Проголосований проект розв’яже руки тим, хто намага╓ться взагал╕ вилучити укра╖нську мову з об╕гу у рег╕онах, де ╓ б╕льше 10% ╕номовного населення. ╤ це, на наше переконання, ╓ злочином проти укра╖нсько╖ мови.
Автори законопроекту борються за те, щоб громадяни не розмовляли укра╖нською мовою, не вивчали ╖╖ й не користуватися нею, натом╕сть дають значн╕ преференц╕╖ рос╕йськ╕й мов╕. У такий спос╕б не можна вир╕шити мовн╕ проблеми нац╕ональних меншин.
Сл╕д також зауважити, що проект закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики» не д╕став однозначно схвально╖ оц╕нки ан╕ в середовищ╕ нац╕ональних меншин, ан╕ в укра╖нському сусп╕льств╕. До того ж жодного разу нац╕ональн╕ меншини Укра╖ни сп╕льно не обговорювали зазначений законопроект у в╕дкритому режим╕, не заслуховували аргумент╕в його автор╕в та не висловлювали власних позиц╕й ╕ зауважень.
Запропонований документ становить загрозу укра╖нському сусп╕льству, оск╕льки нехту╓ державним статусом укра╖нсько╖ мови, не захища╓ загрожен╕ (м╕норитарн╕) мови ╕ вносить розбрат ╕ напругу в укра╖нське сусп╕льство.
Нац╕ональн╕ громади Укра╖ни прагнуть ╕нтеграц╕╖ у громадянське сусп╕льство, вони хочуть будувати сп╕льний д╕м, який не руйнуватимуть заради кон’юнктурних ╕нтерес╕в.

Йосиф З╤СЕЛЬС,
голова Ваад Укра╖ни

В╤ДОМИЙ ПОЛ╤ТОЛОГ ВВАЖА╢, ЩО ПРЕЗИДЕНТ ЗАВЕТУ╢ ЗАКОН ПРО МОВИ

Президент Укра╖ни, ймов╕рно, накладе вето на закон про основи мовно╖ пол╕тики. Таку думку висловив в╕домий пол╕толог, письменник Дмитро Видр╕н в ╕нтерв’ю одному з укра╖нських ╕нтернет-ресурс╕в.
В╕дпов╕даючи на запитання, чи накладе Президент вето на закон, Д. Видр╕н сказав: «Гадаю, так. Cправа у тому, що його автори ╕ лоб╕сти не змогли його правильно подати, ╕нтерпретувати ╕ знайти критичну масу необх╕дних для його захисту аргумент╕в ╕ нав╕ть елементарно не розпов╕ли ╕стор╕ю створення цього закону, який подавався виключно як «пророс╕йськ╕ штучки».
Пол╕толог вважа╓ також, що б╕льш╕сть протестувальник╕в проти цього закону не читали його. «Мен╕ зда╓ться, що т╕ люди, як╕ не читали закон, виступають «проти», а т╕, хто його прочитав, виступають «за»... Я ж закон прочитав ╕ вважаю, що в╕н досить рядовий. З окремих його положень можна сперечатися, закон можна по-р╕зному ╕нтерпретувати. На м╕й погляд, документ не зм╕ню╓, а скор╕ше, «консерву╓» ситуац╕ю, що склалася, але при цьому не робить нашу реальн╕сть н╕ г╕ршою, н╕ кращою», — сказав в╕н.
Противники закону у сфер╕ п╕ару перемогли його прихильник╕в, в╕дзнача╓ дал╕ Д. Видр╕н, ╕ сусп╕льству подали закон нев╕рно: опозиц╕я св╕домо п╕днесла його як деяке в╕дняття святих громадянських прав ╕ фундаментальних завоювань.
За переконанням Д. Видр╕на, «закон да╓ масу преференц╕й укра╖нськ╕й мов╕ ╕ не да╓ жодних переваг рос╕йськ╕й — там вона взагал╕ не згаду╓ться».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10553

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков