Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПОШИРИТИ СВОЮ ЗЛОЧИННУ СУТЬ НА ╤НШ╤ КРА╥НИ
Рос╕я – це велика тюрма. Нин╕ рос╕яни намагаються загнати в цю тюрму ╕ укра╖нц╕в…


НЕМА╢ СИЛ ТЕРП╤ТИ: НОБЕЛ╤ВСЬК╤ ЛАУРЕАТИ ВЛАШТУВАЛИ МАН╤ФЕСТ ПУТ╤НУ
П╕д зверненням п╕дписалося 39 ос╕б, всесв╕тньо в╕домих св╕тил науки…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ДАН╤ЛОВА:
В╕н переводиться на ╕нший напрямок…


ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 27.07.2012
ПРАВО НА МОВНЕ БЕЗПРАВ’Я?

Мова про мову

Конституц╕я Укра╖ни гаранту╓ нам право на осв╕ту укра╖нською мовою ╕ забороня╓ прив╕ле╖ чи обмеження за мовними ознаками. Зг╕дно з ╓вропейськими правовими нормами, визнаними в Укра╖н╕, особливу п╕дтримку держава ма╓ надавати етн╕чним меншинам, у тому числ╕ «меншин╕ в меншин╕», чим ╓ укра╖нське населення Криму. Аналог╕чн╕ гарант╕╖ нада╓ ╕ чинна кримська конституц╕я. Вт╕м, не секрет, що скористатися цими конституц╕йними правами в Автономн╕й республ╕ц╕ дуже важко, в╕рн╕ше, майже неможливо.
Про ситуац╕ю з укра╖номовними школами в автоном╕╖ широко в╕домо – з 5 таких шк╕л лише Укра╖нська г╕мназ╕я ╓ повноц╕нним навчально-виховним закладом, куди через високий конкурс теж потрапити непросто. Разом з тим, у б╕льшост╕ м╕ст ╕ район╕в Криму нема╓ хоча б по одн╕й укра╖номовн╕й школ╕. Нема╓ жодного загальноосв╕тнього закладу з викладанням ╕ вихованням укра╖нською мовою нав╕ть у Красноперекопському ╕ Первомайському районах – ╓диних рег╕онах автоном╕╖, де етн╕чн╕ укра╖нц╕ складають б╕льш╕сть населення. За оф╕ц╕йними статистичними даними там живуть досить велик╕ групи укра╖номовних громадян – в╕дпов╕дно 27% ╕ 19% в╕д усього населення цих район╕в.
Нема╓ у Красноперекопському ╕ Первомайському районах також жодного укра╖номовного дитячого садочка. Вт╕м, як ╕ в адм╕н╕стративному центр╕ автоном╕╖ – С╕мферопол╕. Через прогалини в законодавств╕ нема╓ в м╕ст╕ ╕ приватних укра╖номовних заклад╕в дошк╕льно╖ осв╕ти – лише рос╕йськомовн╕.
Разом з тим, зг╕дно з оф╕ц╕йними (державними) статистичними даними в м. С╕мферопол╕ етн╕чн╕ укра╖нц╕ складають понад 21% усього населення. За тими ж даними близько 8% с╕мферопольц╕в визнали укра╖нську мову р╕дною.
Попри це у закладах дошк╕льно╖ осв╕ти С╕мферополя станом на 01.09.2011 року було в╕дкрито лише 11 укра╖номовних груп (2,04%), в яких укра╖нською мовою мали можлив╕сть виховуватися т╕льки 298 д╕тей, що склада╓ менше 2,32%.
Очевидно, що вказан╕ цифри – яскраве св╕дчення дискрим╕нац╕╖ етн╕чних укра╖нц╕в та укра╖номовних громадян, як╕ ╓ етн╕чною ╕ мовною меншиною в АРК (в тому числ╕ ╕ мене та мо╖х неповнол╕тн╕х син╕в), у сфер╕ дошк╕льно╖ осв╕ти.
Днями з цього питання був на прийом╕ у заступника м╕ського голови С╕мферополя ╤лл╕ Глазкова, залишив йому заяву з проханням посприяти в реал╕зац╕╖ конституц╕йного права на осв╕ту р╕дною мовою на територ╕╖ АРК мого старшого сина. Показав вищенаведен╕ цифри – ╤лля Серг╕йович з ними погодився, але з висновком про дискрим╕нац╕ю – н╕. Каже, я — перший за його 2-р╕чну кар’╓ру у м╕ськвиконком╕, хто просить влаштувати дитину в укра╖номовний дитсадок.
Це ╕ спонукало мене написати до «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ╕ запитати ╖╖ читач╕в – чи потр╕бн╕ с╕мферопольцям, кримчанам укра╖номовн╕ дитсадки? Чи хтось стикався з дискрим╕нац╕╓ю за мовною ознакою в осв╕тн╕й сфер╕, зокрема в дошк╕льних установах? Кому ще ╕з с╕мферопольц╕в влада не да╓ в╕дправити сво╖х д╕тей чи внук╕в в укра╖номовн╕ заклади дошк╕льно╖ осв╕ти? Прошу написати про це до «Кримсько╖ св╕тлиц╕» (вул. Гагар╕на, 5, к. 13, м. С╕мферополь, АРК, Укра╖на, 95006), або ж мен╕ на електронну пошту: prytulav@ukr.net.
Напевно, думку кримських укра╖нц╕в корисно було б почути ╕ в с╕мферопольськ╕й мер╕╖: Глазков ╤. С., заступник м╕ського голови, вул. Толстого, 15, м. С╕мферополь, АРК, Укра╖на, 95000.
Зрозум╕ло, з деф╕цитом м╕сць у дитячих садочках стикаються ╕ рос╕йськомовн╕, ╕ кримськотатаромовн╕ наш╕ сп╕вгромадяни – жител╕ С╕мферополя. Але коли чогось не вистача╓ вс╕м, то ц╕лком лог╕чним ╓ справедливий розпод╕л наявних ресурс╕в ╕ можливостей. Сп╕вв╕дношення 2% (к╕льк╕сть м╕сць в укра╖номовних групах дитсадк╕в) до 8% (частка укра╖номовних жител╕в С╕мферополя) навряд чи ╓ справедливим.
Я в╕рю в те, що укра╖номовн╕й громад╕ м╕ста вдасться зламати зневажливе ставлення влади до ╕нтерес╕в ╕ потреб етн╕чних укра╖нц╕в, укра╖номовних жител╕в С╕мферополя. Але для цього потр╕бн╕ сп╕льн╕ зусилля. У нас ╓ хорош╕ приклади – сп╕льними зусиллями ми в╕дстояли «Кримську св╕тлицю», нещодавно в╕дродили с╕мферопольську «Просв╕ту», не злякалися судово╖ заборони, зливи та «б╓шених бабок» ╕ показали ставлення кримчан до «закону К╕валова-Колесн╕ченка».

Володимир ПРИТУЛА,
с╕мферополець, журнал╕ст

На фото: Богданчик хоче в укра╖номовний дитсадок

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 27.07.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10552

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков