Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3652)
З потоку життя (6866)
Душі криниця (3698)
Українці мої... (1507)
Резонанс (1599)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1754)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤СТОРИЧНА ПАМ'ЯТЬ ВИХОВУ╢ ГРОМАДЯНИНА
15 вересня в Нац╕ональному музе╖ Революц╕╖ Г╕дност╕ в╕дбувся зах╕д з теми «Спадок Майдану:...


ВОДА ДЛЯ КРИМУ: МЗС НАЗВАЛО ЗВИНУВАЧЕННЯ ОКУПАНТ╤В НА АДРЕСУ УКРА╥НИ ЮРИДИЧНО Н╤КЧЕМНИМИ
Водопостачання до Криму з континентально╖ Укра╖ни буде повн╕стю в╕дновлене т╕льки п╕сля повно╖...


В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ЗА ДОБУ - 98 ВИПАДК╤В КОРОНАВ╤РУСУ
Експерти Кримсько╖ правозахисно╖ групи звертають увагу, що оф╕ц╕йна статистика з коронав╕русу в...


ФРАНЦУЗЬКИЙ КОРАБЕЛЬ ЗАБЛОКУВАВ РОС╤ЙСЬК╤ КОМПЛЕКСИ С-400 В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
Це стало можливим завдяки постановц╕ перешкод на певних частотах ╕ перехоплення рад╕очастот,...


"СУД" В АРМЯНСЬКУ ДОПИТАВ ЧЕРГОВОГО СВ╤ДКА У "СПРАВ╤ ДЖЕМ╤Л╢ВА"
За словами св╕дка, на дороз╕ з╕бралося близько тисяч╕ ос╕б з числа кримських татар, але в╕н "не...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 13.07.2012
ПРО КЛАСИКУ ТА «РОЯЛЬ В КУЩАХ»

Знову про мову...

Люблю класичн╕ твори, бо кращ╕ з них ╓ в╕чними, ╕ не т╕льки за впливом на читача, вони моделюють ситуац╕╖, як╕ матимуть м╕сце ╕ у далекому майбутньому, незалежно в╕д географ╕чно╖ складово╖.
Не втримаюсь, аби не процитувати в╕рш рос╕янина М. Лермонтова:

И что за диво?.. Издалека,
Подобно сотням беглецов,
На ловлю счастья и чинов
Заброшен к нам по воле рока,
Смеясь, он дерзко презирал
Земли чужой язык и нравы.
Не мог щадить он нашей славы;
Не мог понять в сей миг кровавый,
На что он руку поднимал!..

Це — про Дантеса, який убив на дуел╕ Пушк╕на. Вбив, бо до Рос╕╖ ╕ ╖╖ ген╕ального поета йому було байдуже. А тепер перейд╕мо до наших укра╖нських дантес╕в, як╕ вважають сво╓ю батьк╕вщиною Радянський Союз або ж Рос╕ю, ╕ для яких Укра╖на ╓ ╕ залишатиметься чужиною. Це вони народили ╕ вже майже проштовхнули законопроект про засади мовно╖ пол╕тики в Укра╖н╕.
В╕д ╖хнього ╕мен╕ виступав ╕ телеведучий, а також автор передач╕ «Большая политика» рос╕янин ╢вген Кисельов, у якого не сходять з екрану абсолютно байдуж╕ для б╕льшост╕ укра╖нц╕в велик╕ ╕ др╕бн╕ рос╕йськ╕ пол╕тики. А ось наше мовне питання для цього дантеса не болить. К╕льк╕сть м╕тингуючих б╕ля Укра╖нського дому в╕н з╕ставля╓ з к╕льк╕стю людей, що прийшли на безкоштовний концерт Елтона Джона. Зг╕дно ╕з Кисельовим, якби ст╕льки ж людей у Ки╓в╕ вийшли на захист укра╖нсько╖ мови, мало б смисл говорити, що це питання ╓ важливим не т╕льки для опозиц╕╖, яка використову╓ його, аби поп╕аритися. ╤ д╕йсно, йому, ╕ноземцю, не зрозум╕ти нашого болю, а так╕, як цей телеведучий, збирають б╕ля телев╕зор╕в к╕лькам╕льйонну аудитор╕ю. Вони рад╕ приспати глядача, аби той прокинувся надто п╕зно — коли норму про другу державну мову буде вже закр╕плено в Конституц╕╖ ╕ р╕дна укра╖нська знову опиниться у тому ж становищ╕, що ╕ за радянсько╖ влади.
Але якщо люди ╕ мовчать, то не тому, що ╖м не пече, а через те, що знев╕рен╕. Вт╕м, хвиля протестних настро╖в докотилася ╕ до Криму. 7 липня представники патр╕отично налаштованих парт╕й, що ув╕йшли до Ком╕тету опору диктатур╕, разом ╕з позапарт╕йними громадянами з╕бралися на м╕тинг б╕ля Представництва Президента Укра╖ни в Криму, аби висловити св╕й протест щодо закону Колесн╕ченка — К╕валова.
У цей же час, за нов╕тньою кримською традиц╕╓ю, на в╕дстан╕ п’ятдесяти метр╕в м╕тингували так зван╕ «Кримськ╕ партизани» з отакими гаслами: «Крымские партизаны, вперед, на борьбу с БЮТовской сектой!», «Миримский, хватит подмазываться к закону о языке», «БЮТ и «Союз» — политические спекулянты» тощо...
Те, що серед м╕тингуючих за м╕л╕цейським кордоном не було жодного представника як в╕д БЮТу, так ╕ в╕д «Союзу», л╕дери яких н╕бито роблять спробу прорватися до парламенту Укра╖ни з допомогою парт╕╖ «Удар», не зупинило ж╕ночок та бабусь ╕ в╕д б╕льш радикальних д╕й — вони атакували захисник╕в укра╖нсько╖ мови яйцями.
Проте мало хто з укра╖нц╕в знав, що «ворожа» присутн╕сть не обмежувалася представницями слабко╖ стат╕ — у парку, що поряд, в кущах чекав слушного моменту, пограючи б╕цепсами, ц╕лий гурт дужих молодик╕в, котрим п╕сля акц╕╖, подякувавши ╕ сфотографувавши ╖х, «хазя╖н» дозволив бути в╕льними, як ╕ «слабк╕й половин╕», що мала збер╕гати плакати до наступного протистояння.
З цими людьми, як╕ час в╕д часу гучними окриками пов╕домляли, що вони — патр╕оти Криму, були сол╕дарн╕ ╕ кримськ╕ депутати, як╕ на початку акц╕╖ також прийшли пов╕домити про свою любов до рос╕йсько╖ мови, на законодавче п╕двищення статусу яко╖ вони дуже розраховують.
Вт╕м, укра╖нц╕ не злякалися н╕ я╓ць, н╕ присутност╕ м╕сцевих пров╕дник╕в владно╖ парт╕╖. Отець ╤ван, настоятель Перевальненсько╖ Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату, у сво╓му виступ╕ процитував ╤вана Богослова та апостола Павла, як╕ св╕дчили про надзвичайну важлив╕сть слова як у побудов╕ Всесв╕ту: «Спочатку було Слово, ╕ слово було у Бога, ╕ слово було Бог», так ╕ в житт╕ кожно╖ людини, слова, що ма╓ звучати р╕дною мовою: «Краще два слова р╕дною зрозум╕лою мовою, н╕ж п’ять тисяч чужою».
Один ╕з кер╕вник╕в Кримсько╖ орган╕зац╕╖ парт╕╖ «Фронт Зм╕н» Анатол╕й Ковальський нагадав про те, як з допомогою мовного законопроекту за один день було зруйновано т╕ ╓дн╕сть ╕ громадське п╕днесення, що виникли впродовж «╢вро — 2012», коли люди усв╕домили: вони — представники одн╕╓╖ держави, у них — одна мова, один г╕мн, одна перемога ╕ одна поразка.
У сво╖х виступах люди закликали Президента Укра╖ни не п╕дписувати мовний закон, який розколю╓ сусп╕льство ╕ в╕двол╕ка╓ в╕д реальних проблем сьогодення.
А т╕, хто не пробрався до м╕крофона, просто сп╕вали укра╖нських п╕сень. Сп╕вали ╖х ╕ б╕ля Укра╖нського дому в Ки╓в╕. Але укра╖нська п╕сня, яка завжди була прапором ╓дност╕, цього разу не могла примирити громадян, котр╕ щиро любили свою Батьк╕вщину, ╕ тих, хто зача╖вся в оч╕куванн╕, коли ж можна буде послужити т╕й в╕тчизн╕, яку д╕йсно вважа╓ р╕дною, бо «смеясь, он (представник останн╕х — Авт.) дерзко презирал земли чужой язык и нравы». Були й так╕, хто просто в╕дпрацьовував свою маленьку прем╕ю (ма╓мо св╕дк╕в!).
Що ╓ зручн╕шого, н╕ж ман╕пулювати рабами, дов╕вши людину до такого стану за допомогою економ╕чних важел╕в?
Але добре й те, що «рояль в кущах» таки не заграв ╕ все завершилося щирою укра╖нською п╕снею.

Тамара СОЛОВЕЙ
Фото Олекси Носаненка

НОТАТКИ УЧАСНИКА ПОД╤╥

Минуло╖ суботи я став учасником м╕тингу-п╕кету, де укра╖нц╕ С╕мферополя та Криму висловили сво╓ обурення ╕ протест щодо ухваленого днями у ВР Укра╖ни Закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики».
На заход╕ були присутн╕ представники ГО «Кримський центр д╕лового та культурного сп╕вроб╕тництва «Укра╖нський Д╕м» (як╕ ╕ орган╕зували акц╕ю), редакц╕╖ часопису «Кримська св╕тлиця», ГО «Укра╖нська громада Криму», Кримсько╖ орган╕зац╕╖ Конгресу укра╖нських нац╕онал╕ст╕в, Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖, товариства «Просв╕та», ВО «Свобода», опозиц╕йного блоку «За Батьк╕вщину», Народного Руху Укра╖ни, Кримсько╖ ╓парх╕╖ УПЦ КП, прост╕ укра╖нц╕ Криму та представники кримськотатарського народу. Було багато молод╕, що мене особливо вт╕шило. Переважно це були студенти та молод╕ викладач╕ м╕сцевих ВНЗ. Над п╕кетувальниками майор╕ли державн╕ прапори та прапор УПА.
Слово мали депутат ВР Криму в╕д фракц╕╖ «Курултай-Рух» Леон╕д П╕лунський, голова кримсько╖ «Свободи» Едуард Леонов, голова ГО «Кримський центр д╕лового та культурного сп╕вроб╕тництва «Укра╖нський Д╕м» Андр╕й Щекун (орган╕затор), Петро Вольвач та ╕нш╕.
Основною тезою вс╕х виступ╕в було засудження нещодавно ухваленого Верховною Радою Укра╖ни антиконституц╕йного Закону Колесн╕ченка-К╕валова, котрий привносить розкол в укра╖нську сп╕льноту ╕ ╓ актом в╕дверто╖ та цин╕чно╖ зради нац╕ональних ╕нтерес╕в Укра╖ни.
На завершення акц╕╖ в приймальн╕ Представництва Президента було зав╕зовано штампом резолюц╕ю з вимогами. Прим╕рник резолюц╕╖ через депутата ВР Криму в╕д фракц╕╖ «Курултай-Рух» Л. П╕лунського передано до ВР автоном╕╖.
Статистика:
К╕льк╕сть учасник╕в акц╕╖ — приблизно 100 ос╕б. К╕льк╕сть опонент╕в — приблизно 50-70 (якщо квал╕ф╕кувати мовчазну колону «рег╕онал╕в» як опонент╕в).
Висунут╕ вимоги:
1. Ветування Президентом неконституц╕йного закону, що суперечить нац╕ональним ╕нтересам Укра╖ни ╕ сприя╓ штучному розколу сусп╕льства.
2. Достроковий розпуск ВР Укра╖ни.
3. В╕дставка з посад сп╕кера кримського парламенту Константинова та голови Ради м╕н╕стр╕в автоном╕╖ Могильова.
4. Збереження в Укра╖н╕ ╓дино╖ державно╖ мови — УКРА╥НСЬКО╥.
╢днаймося! Не б╕ймося в╕дстоювати те, що нам належить! Разом — ми сила!

╤гор ДУДА
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10492

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков