Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 06.07.2012
У ПАМ’ЯТ╤ СЕРЦЯ НАЗАВЖДИ

Пережите...

РАНОК У ВОГН╤

Рад╕сть св╕тилася в очах юнак╕в ╕ д╕вчат. П╕сля випускного балу вони класами йшли зустр╕чати сонце нового дня ╕ дорослого життя, що було попереду. Пов╕тря, настояне медом ╕ ароматом зелених трав, дзвен╕ло в╕д веселого см╕ху. Прикордонник, зачарований красою ранково╖ тиш╕, простягнув руку до кв╕тки в краплях росинок. В╕н не знав, що для спокою оповито╖ теплим л╕тн╕м серпанком земл╕ залишилося лише п’ять хвилин. Через мить вона вибухне вогняною вулкан╕чною масою в╕д скинутих з л╕так╕в бомб, розрив╕в м╕н ╕ снаряд╕в. ╤ голос диктора тривожно пов╕домить з гучномовц╕в на всю кра╖ну: «Сьогодн╕ о 4-й годин╕ ранку н╕мецьк╕ збройн╕ сили атакували кордони Радянського Союзу. Почалася Велика В╕тчизняна в╕йна радянського народу проти н╕мецько-фашистських загарбник╕в».
Цим фрагментом мультимед╕йного фотол╕топису «Л╕то 1941 року» розпочався в Кримськ╕й республ╕канськ╕й ун╕версальн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Франка веч╕р «Ми сьогодн╕ голови схиля╓мо…», присвячений Дню скорботи ╕ вшанування пам’ят╕ жертв в╕йни в Укра╖н╕. Погляд сучасних покол╕нь через роки на 22 червня 1941 року орган╕затори ╕сторичного в╕деоекскурсу – прац╕вники б╕бл╕отеки, Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру та Рос╕йського культурного центру виразили в художн╕й композиц╕╖ з червоною гвоздикою на камен╕, солдатським казанком ╕ фляжкою, у книжков╕й виставц╕ «А завтра була в╕йна» та музично-поетичн╕й програм╕ «Хай покол╕ння пам’ятають…»
Найстрашн╕шою в╕йною в ╕стор╕╖ людства, в як╕й за чотири роки загинуло понад двадцять м╕льйон╕в солдат╕в ╕ мирних жител╕в, зруйновано 1710 м╕ст ╕ с╕л, обпалена п╕сня до цього часу птахом з чорним крилом кружля╓ над землею. ╤ в який з будинк╕в не зайдеш, у кожному ╓ фронтовики, пожовкл╕ в╕д часу листи ╕ фотограф╕╖ молодих во╖н╕в, що не повернулися з кровопролитних битв додому.
Про ц╕ вогненн╕ роки ╕ доблесть у серцях живих сп╕вв╕тчизник╕в кримський композитор В╕ктор Проценко написав у п╕снях «Згадаймо гр╕зн╕ роки в╕йни», «Земле моя кримська», «Г╕мн солдатов╕», як╕ виконав у його супровод╕ на баян╕ та г╕тар╕ вокальний ансамбль «В╕ктор╕я» Гарн╕зонного будинку оф╕цер╕в.
Згаду╓ Олександра Андр╓╓ва, ветеран Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, почесний громадянин АР Крим, голова Кримсько╖ республ╕кансько╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ ветеран╕в — партизан╕в ╕ п╕дп╕льник╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни:
— М╕й чолов╕к був льотчиком ╕ знав, що ще 25 травня 1941 року у неб╕ над Севастополем кружляли н╕мецьк╕ л╕таки. Вони не стр╕ляли, а вели розв╕дку. Я по╖хала до сво╖х р╕дних на Смоленщину. Т╕льки з╕йшла 22 червня з по╖зда, як батько, що зустр╕чав мене, схвильовано пов╕домив:
— Шуро, в╕йна!
28 червня уже гор╕ла в вогн╕ в╕д фашистських бомбардувань вся Смоленщина, через яку пролягала дорога ворога на Москву. У м╕ст╕ Б╕лому ╓ м╕сце, з якого ще Наполеон у В╕тчизняну в╕йну 1812 року дивився у б╕нокль на столицю. А з н╕мецьких л╕так╕в на землю сипалися, як сн╕г, лист╕вки населенню з╕ словами «здавайтеся». Коли все м╕сто розбомбили, його жител╕ склали весь св╕й простий скарб на вози ╕ по╖хали з д╕тьми в л╕си. ╥жу готували на вогнищах ╕ плакали.
Радянських л╕так╕в уже не видно було в неб╕, т╕льки фашистськ╕, ╕ я вир╕шила повертатися до Криму, де залишився чолов╕к захищати Севастополь. Спочатку йшла п╕шки на сх╕д, бо по╖зди рухалися т╕льки в один б╕к – на зах╕д. Д╕йшла до Брянська. Пот╕м до╖хала попутним автобусом до Орла, зв╕дки ще курсував у Крим по╖зд. Розм╕стившись у тепловоз╕ б╕ля кочегара, я через п╕втора м╕сяця нарешт╕ добралася до ╢впатор╕╖. На мен╕ була лише чорна в╕д вуг╕льно╖ к╕птяви сукня, гумов╕ боти ╕ б╕льше н╕чого. Поселилася в будинку для с╕мей льотчик╕в.
Через деякий час в╕йськове командування прийняло р╕шення вивозити нас з п╕вострова вглиб Рос╕╖. У склад╕ чотирьох с╕мей я по╖хала до родич╕в одного з льотчик╕в, що жили поблизу Стал╕нграда. Зак╕нчила там трим╕сячн╕ курси сан╕тарок. Коли почалася Стал╕нградська битва, я працювала в госп╕тал╕ 51-╖ арм╕╖. Був листопад, до нас привозили таких важких поранених ╕ обморожених в╕д холоду людей, що багато з них залишилися без н╕г. А наказ був один:
— Н╕ кроку назад. За Волгою земл╕ для нас нема╓.
У Криму в цей час д╕яли партизанськ╕ загони. З кого вони формувалися? ╤з старших людей, яких не взяли в арм╕ю за в╕ком, з молод╕ ╕ червоноарм╕йц╕в, що опинилися в тилу ворога. Два з половиною роки тривала ╖хня боротьба ╕з сконцентрованими для наступу на Кавказ значними формуваннями фашистських в╕йськ. Вони знищували н╕мецьк╕ гарн╕зони в м╕стах п╕вострова, вели розв╕дку. ╥хн╕ розв╕ддан╕ ц╕нувалися нав╕ть вище в╕д фронтових, наст╕льки вони були достов╕рн╕. П╕д захистом партизан╕в перебувало в цив╕льних таборах 14 тисяч ж╕нок, д╕тей ╕ л╕тн╕х людей. Вони чим могли допомагали партизанам у боротьб╕ проти фашист╕в, шукали для них на полях битв патрони та ╕нш╕ бо╓припаси.
В боях за С╕мферополь я була важко поранена в ногу. Винести у безпечне м╕сце в╕дразу не було можливост╕, ╕ б╕йц╕ вир╕шили замаскувати мене прямо п╕д обстр╕лом ворога, засипавши землею п╕д трухлявим деревом. Автомат забрали. Я попросила залишити гранату, щоб не здатися в полон, якщо знайдуть фашисти. Так ╕ лежала з гранатою на грудях.
Почався наступ наших в╕йськ ╕ я залишилася жива. Живу до цього часу. Жив╕ть, дорог╕ мо╖ кримчани, довго ╕ люб╕ть життя. Це найб╕льша рад╕сть ╕ щастя на земл╕.
 
ДН╤ ╤ НОЧ╤ В БЛОКАД╤

Своя ц╕на життя була в тих, хто жив у блокадному Лен╕нград╕. Вона вим╕рювалася нормами хл╕бних карток: для дорослих – 250 грам╕в, для д╕тей – 125. Д╕тьми вважалися п╕дл╕тки до 12 рок╕в. Старш╕ повинн╕ були працювати. Коли ведучий вечора, заслужений артист Автономно╖ Республ╕ки Крим Аркад╕й Вакуленко, звернувся до член╕в товариства «Жител╕ блокадного м╕ста-героя Лен╕нград», п╕днявся з кр╕сел майже весь перший ряд, а в зал╕ пролунали оплески.
Згаду╓ Валентина Пивоварова:
— Я жила в блокадному Лен╕нград╕ вс╕ 900 дн╕в. П╕сля евакуац╕╖ з м╕ста в перш╕ дн╕ в╕йни обладнання завод╕в в╕йськового призначення разом з досв╕дченими фах╕вцями для орган╕зац╕╖ випуску збро╖ в глибин╕ кра╖ни на них прийшли працювати колишн╕ майстри-пенс╕онери ╕ д╕ти 12-15 рок╕в. П╕д пост╕йним фашистським обстр╕лом вони творили справжн╕ чудеса, ремонтуючи двигуни для танк╕в, кулемети та ╕нше в╕йськове обладнання. Працювали по 24 години на добу. Майстри просто прив’язували себе до верстат╕в, щоб не впасти в╕д втоми. Там же в цехах ╕ спали. Рац╕он харчування в ╖дальн╕ К╕ровського заводу, наприклад, був такий: щ╕ з лободи ╕ щавлю, котлети з бадилля буряк╕в.
Люди в м╕ст╕ помирали в╕д голоду ╕ холоду по ш╕сть-с╕м тисяч на день. Пок╕йник╕в звозили в морги, що були обладнан╕ в сараях на кожн╕й вулиц╕, а вже зв╕дти в╕двозили на кладовища. Найб╕льше з них – П╕скарьовське, де нин╕ встановлено мемор╕ал. ╤ таких братських могил-«п╕скарьовок» багато у м╕ст╕ та за його межами по шляху руху по╖зд╕в на сх╕д, майже на кожн╕й станц╕╖, де ховали померлих у вагонах блокадних жител╕в. ╥х не перел╕чити по вс╕й кра╖н╕.
Моя старша 14-р╕чна сестра була в╕дправлена в Казань на завод з виготовлення л╕так╕в. Готувалася до в╕д’╖зду ╕ я. Однак батько, який працював у загороджувальному загон╕, сказав: «Залишайтеся краще вдома. Лен╕нград не здадуть». ╤ я залишилася. Мама, яка працювала на панч╕шн╕й фабриц╕ «Червоний прапор», де у в╕йну випускалися маскувальн╕ с╕тки на будинки, одного разу не повернулася з роботи. ╤ я залишилася у велик╕й комунальн╕й квартир╕ з дев’яти к╕мнат одна. Мен╕ пов╕домили: в не╖ тиф. Д╕агноз пот╕м, на щастя, не п╕дтвердився ╕ ╖╖ в╕дпустили додому.
Однак пот╕м у нашу с╕м’ю прийшла нова б╕да: на фронт╕ був поранений у ногу батько. Поки в╕н л╕кувався у госп╕тал╕, розташованому недалеко в╕д нашого будинку, я пост╕йно ходила до нього в палату. В кожн╕й з них було по сто поранених. До кожного мого приходу вони завжди намагалися зекономити для мене та ╕нших д╕тей щось в╕д свого об╕ду. Найважчих хворих л╕таками ╕ по льодов╕й дороз╕ в╕дправляли на «велику землю». Хот╕ли в╕дправити ╕ батька, але в╕н в╕дмовився, щоб бути поряд з с╕м’╓ю.
Вл╕тку 1942 року разом з ╕ншими д╕тьми я працювала на прополюванн╕ моркви. Жили в школ╕ на казарменому становищ╕. Через р╕к — 24 листопада 1943 року за виконання цих с╕льгоспроб╕т мене нагородили медаллю «За оборону Лен╕нграда».
Перемогу кувала не лише зброя ╕ сила духу написано╖ в перш╕ дн╕ в╕йни п╕сн╕ Олександра Александрова на слова Василя Лебед╓ва-Кумача «Священна в╕йна». В атаку ходив ╕ солдатський жарт, звучало поетичне слово. ╤ як трава пробива╓ асфальт ╕ тротуарн╕ плити, прийшла оч╕кувана перемога, до яко╖ в╕д 22 червня 1941 року до 9 травня 1945 року було довгих чотири роки.
 
МЕРТВА ЗОНА ЗА КОЛЮЧИМ ДРОТОМ

 «У Криму в перший день в╕йни бомбардування ворожою ав╕ац╕╓ю зазнав Севастополь – головна база Чорноморського флоту. У вересн╕ – жовтн╕ 1941 року п╕дрозд╕ли 51-╖ Окремо╖ арм╕╖ вели жорсток╕ бо╖ на Перекоп╕ проти 11-╖ н╕мецько╖ арм╕╖ та румунських з’╓днань. Наприк╕нц╕ жовтня окупанти прорвали оборону радянських в╕йськ ╕ проникли на п╕востр╕в. До середини листопада вони захопили весь Крим, за винятком Севастополя, оп╕р якого був подоланий ворогом лише на початку липня 1942 року.
У н╕ч з 1 на 2 листопада 1941 року н╕мецько-фашистськ╕ загарбники вв╕йшли в С╕мферополь. Вони встановили у м╕ст╕ режим кривавого терору ╕ пересл╕дування людей. Доросле населення притягувалося до виконання трудово╖ повинност╕. Окупац╕йний режим п╕дтримувався масовими розстр╕лами ╕ розправами з противниками фашизму. У м╕ст╕ та на його околицях створили табори для утримання, ╕нтернування ╕ знищення в╕йськовополонених ╕ цив╕льних ос╕б. Десятки тисяч жител╕в С╕мферополя та ╕нших район╕в Криму загарбники вивезли на примусов╕ роботи до Н╕меччини та Австр╕╖. За роки окупац╕╖ в С╕мферопол╕ та на його околицях загинуло б╕льше 40 тисяч радянських громадян. Незважаючи на це, в м╕ст╕ н╕ на хвилину не припинялася боротьба з загарбниками. Н╕мецько-фашистська окупац╕я продовжувалася до 13 кв╕тня 1944 року, коли м╕сто визволили в╕йська 51-╖ арм╕╖, 19-го танкового корпусу ╕ б╕йц╕ П╕вн╕чного з’╓днання партизан╕в Криму».
У цих рядках ╕сторично╖ хрон╕ки – не лише дан╕ про окупац╕йний пер╕од Криму в роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, а й зм╕ст фотоекспозиц╕╖ «Нам пам’ять залишилася в спадок», в╕дкрито╖ 22 червня в Музе╖ ╕стор╕╖ С╕мферополя. В ╖╖ обладнанн╕ прац╕вники музею використали документи ╕ фотоматер╕али Державного арх╕ву АРК, арх╕ву Головного управл╕ння Служби безпеки Укра╖ни в АР Крим, Кримського республ╕канського союзу в’язн╕в – жертв нацизму, а також листи, фотозн╕мки, особист╕ реч╕, надан╕ жителями С╕мферополя.
— Особливо ц╕нний експонат час╕в в╕йни передав нам минулого року в╕домий фотограф Микола Бондаренко, — сказала на в╕дкритт╕ виставки директор музею ╤рина Вдовиченко. – Це н╕мецький план С╕мферополя. В╕н його знайшов в одному з ящик╕в з арх╕вними документами г╕тлер╕вц╕в у Будапешт╕.
Жителька С╕мферополя ╢вген╕я В╕кторова показала мен╕ в одн╕й з в╕трин за склом матер╕али з ╖╖ особистого арх╕ву, що розкривають деяк╕ подробиц╕ з життя м╕ста у роки в╕йни. Це – дов╕дка за п╕дписом начальника м╕ського в╕дд╕лу м╕л╕ц╕╖ про притягнення до адм╕н╕стративно╖ в╕дпов╕дальност╕ у вигляд╕ штрафу ╖╖ т╕тки, Людмили Герман╕вни Камин╕но╖, яка, працюючи заступником директора Будинку народно╖ творчост╕, порушила маскування св╕тла з в╕кон, яке 11 липня 1941 року о 23.30 год. пробивалося з одн╕╓╖ з к╕мнат на Фонтанну площу, та фотограф╕╖ ╕ листи, що п╕дтверджують ╖╖ роботу в’язнем у господаря в м╕ст╕ Раттенберг на територ╕╖ Австр╕╖.
За арх╕вними даними, на примусов╕ роботи до Н╕меччини та Австр╕╖ з Криму було вивезено понад 85 тисяч ос╕б. З них добров╕льно по╖хало лише 400 — у першому ешелон╕. З с╕чня 1942 року розпочалося масове примусове вивезення юнак╕в ╕ д╕вчат в╕ком в╕д 15 рок╕в ╕ старших за списками заре╓строваних на б╕рж╕ прац╕. Як насл╕док, уже в 1943 роц╕ в П╕вн╕чному Криму зовс╕м не залишилося молод╕. Кого не встигли вивезти, фашисти розстр╕ляли на баржах у мор╕. Ц╕ факти п╕дтверджуються арх╕вними документами.
Вивезення продовжувалося до 9 травня 1944 року. Вже Севастополь був визволений в╕д ворога, а з Камишово╖ бухти ще в╕дправляли людей у фашистське рабство.
— Сьогодн╕ в Держарх╕в╕ АРК збер╕га╓ться близько 48 тисяч ф╕льтрац╕йних карток на тих, хто повернувся з примусових роб╕т додому, — розпов╕да╓ пров╕дний спец╕ал╕ст Мар╕я Шульженко. – Однак багатьом ╕з трудових в’язн╕в було ╕ в╕дмовлено у в’╖зд╕ в Крим з р╕зних причин, у тому числ╕ за нац╕ональними ознаками.
Дехто з них ╕ дос╕ живе над╕╓ю про повернення на батьк╕вщину, як, наприклад, ж╕нка з Канади. Нещодавно в С╕мферополь при╖жджав ╖╖ син за документами, що п╕дтверджують народження матер╕ в м╕ст╕ ╕ насильне вивезення н╕мецько-фашистськими окупантами на роботу.
Л╕д╕я Ходор╓ва, голова Кримського союзу в’язн╕в – жертв нацизму, назива╓ так╕ звернення людей з╕ складною долею криком душ╕. З╕ сльозами на очах ╖дуть у союз з ус╕х рег╕он╕в Криму за розсекреченою пам’яттю, за допомогою родич╕ тих, хто не повернувся з фронт╕в Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, полону чи трудового рабства. ╤ союз орган╕зову╓ пошук м╕сць ╖хньо╖ загибел╕, в╕дв╕дання могил за кордоном.
Особливих мук ╕ страждань зазнали в’язн╕ концтабор╕в. ╥х уже майже не залишилося в живих. Одна з них – Н╕на Л╕пневич. ╥й був р╕к, коли з мамою ╕ братом, старшим на три роки, вона потрапила ╕ тривалий час перебувала в концтабор╕ поблизу м╕ста Баранович╕ в Б╕лорус╕. Про те жахливе насильство над людьми вона сьогодн╕ згаду╓ римованими рядками сво╖х в╕рш╕в.
У сп╕шному порядку з перших дн╕в окупац╕╖ був побудований г╕тлер╕вцями концтаб╕р у сел╕ Мирне, розташованому в двох к╕лометрах в╕д С╕мферополя по трас╕ на ╢впатор╕ю. Огороджений двома рядами колючого дроту, в╕н став одним з найстрашн╕ших ╕ найжорсток╕ших на територ╕╖ Укра╖ни. Зв╕дси неможливо було втекти. Людей сюди заганяли, як худобу, сотнями. Вони працювали у фруктових садах радгоспу «Червоний», збирали в полях кам╕ння ╕ виносили на дорогу. ╥х запрягали в вози з землею ╕ кам╕нням. Годували баландою з води ╕ вис╕вок. А коли знесилен╕ ув’язнен╕ падали ╕ не могли працювати, ╖х цькували собаками, обливали горючою сум╕шшю ╕ спалювали на майданчиках за табором чи розстр╕лювали в урочищ╕ Дубки. Трупи закопували в ями, а ╕нод╕ людей ще живими кидали в спец╕ально викопан╕ колодяз╕ завглибшки до 24-х метр╕в, прив’язуючи маленьких д╕тей дротом до матер╕в. У 1943 роц╕ фашисти випробували в табор╕ на людях машину-душогубку. Лише декому вдалося уникнути такого жахливого к╕нця ╕ врятуватися, якщо родич╕ змогли заплатити за них викуп, ╕ т╕льки золотом.
Про страшну фабрику смерт╕, якою був концтаб╕р, розпов╕ла у сво╓му виступ╕ директор музею ╕стор╕╖ радгоспу ╕м. Ф. Дзержинського (с. Мирне) Марина Кобус. Молодше покол╕ння повинно знати всю правду про пол╕тику нацизму, геотеритор╕альн╕ амб╕ц╕╖ його л╕дер╕в, що призвели у 40-х роках ХХ стол╕ття до всесв╕тнього перед╕лу кордон╕в ╕ загибел╕ м╕льйон╕в людей з багатьох кра╖н, щоб б╕льше н╕коли не довелося ╖м вимовляти це страшне слово «в╕йна», щоб священними були для нас усм╕шка матер╕ з дитиною на руках, р╕дний край ╕ В╕тчизна.

Валентина НАСТ╤НА

На фото: Олександра Андр╓╓ва

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10479

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков