Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2012 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 06.07.2012
КОНСТИТУЦ╤Я, ЯК Б╤БЛ╤Я: НЕ КЕРУ╢МОСЬ Н╤ Т╤╢Ю, Н╤ ╤НШОЮ

╤н╕ц╕атори п╕дготовки законопроекту про засади мовно╖ пол╕тики в Укра╖н╕ таки свого досягли. В╕рн╕ше, того, що ╕ передбачали незаангажован╕ громадяни. В Криму, зокрема, це позначилося тим, що у м╕сцевих пол╕тик╕в та урядовц╕в знову прокинувся заколисаний виваженою державною пол╕тикою «основний» ╕нстинкт, а для них це не що ╕нше, як сепаратистськ╕ настро╖.
Приводом ╖х продемонструвати став День Конституц╕╖ Укра╖ни. В телепередач╕ «В╕дкрита пол╕тика» п╕сля преамбули щодо ╕менинниц╕ розмова «невимушено» перекинулась на обговорення конституц╕╖ Криму, яку на гребен╕ пророс╕йських настро╖в було прийнято ще ран╕ше за укра╖нську. Зг╕дно з ц╕╓ю конституц╕╓ю Крим одержав всю атрибутику окремо╖ держави, у тому числ╕ ╕ президента та конституц╕йний суд. Але якщо увесь цей час, пам’ятаючи сумнозв╕сну м╓шковщину, пол╕тичн╕ д╕яч╕ Криму сором’язливо мовчали, то тепер хором заговорили про необх╕дн╕сть закр╕плення за ВР АРК законодавчо╖ ╕н╕ц╕ативи та розширення прав автоном╕╖. А пол╕толог Натал╕я Кисельова нав╕ть порушила питання про федеративний устр╕й Укра╖ни ╕, звичайно ж, другу державну мову – рос╕йську. ╥╖ оц╕нка Меджл╕су кримськотатарського народу як орган╕зац╕╖ незаконно╖ ╕ злочинно╖ зовс╕м спантеличила теж присутнього тут заступника голови Меджл╕су Рефата Чубарова, якому ╕ без того непросто було в╕дбиватися в╕д закид╕в щодо омр╕яно╖ його сп╕вв╕тчизниками кримськотатарсько╖ нац╕онально╖ автоном╕╖.
Ще одним подразником у кол╕ дружн╕х однодумц╕в став представник парт╕╖ «Свобода» Олександр Болтян, який висловив думку про штучн╕сть в Криму автономного утворення, що виг╕дне лише численним владним надбудовам, як╕ ╕снують коштом платник╕в податк╕в ╕ т╕льки ще б╕льше спустошують ╖хн╕ гаманц╕. Молодий «свобод╕вець» нав╕в приклади рекордно╖ кримсько╖ дорожнеч╕ ╕ переконлив╕стю аргументац╕╖ накликав на себе ц╕лий шквал невдоволення. Особливо старалася депутат ВР АРК Ольга Ков╕т╕д╕, закликаючи юнака не рахувати «бонуси», як╕ д╕стаються або не д╕стаються перес╕чному кримчанину, а розглянути ситуац╕ю з точки зору «патр╕отизму», «любов╕ до батьк╕вщини». А батьк╕вщиною, за Ольгою Ков╕т╕д╕, для м╕сцевих жител╕в ма╓ бути Крим, ╕ вир╕шувати його долю належить тим, кого з ним пов’язу╓ багато покол╕нь р╕дн╕. Зрештою, переконливо пояснити, нав╕що Криму потр╕бна автоном╕я, пан╕ Ольга так ╕ не змогла, обмежившись тим, що Крим – «особливий рег╕он» ╕ у нього «особлив╕ ╕нтереси».
Чим же вони «особлив╕»? Тим, що житт╓вий р╕вень перес╕чного громадянина н╕кого не ц╕кавить, бо ж С╕мферополь – найдорожче м╕сто в Укра╖н╕, не здивувати – це загальноукра╖нська практика. Тим, що мешкають тут представники близько 140 нац╕ональностей – можливо, але це якби хтось дбав про збереження само╕дентичност╕ кожного народу, проте чу╓мо в╕д присутн╕х на передач╕ зовс╕м ╕нше: «Люди под╕ляються не за нац╕ональною ознакою, а на порядних ╕ непорядних», «Вс╕ школи мають бути не нац╕ональними, а кримськими». ╤ якщо перша позиц╕я ма╓ право на ╕снування, то «кримськ╕» школи ми вже бачили, щоправда, тод╕ вони називалися радянськими ╕ теж ╕снували п╕д ег╕дою «старшого брата».
Певне, усв╕домлюючи, що сказати таки н╕чого, кримськ╕ патр╕оти зрештою вмотивували необх╕дн╕сть ╕снування м╕сцево╖ автоном╕╖ так: якщо не потр╕бна кримська республ╕ка, то не потр╕бна ╕ держава Укра╖на.
Щодо «славетного» кримського минулого, то учасники телепередач╕ не вважають абсурдною саму спробу кримського «державотворчого» процесу. На ╖хню думку, просто обрали тод╕ не того президента, бо були ще й Грач, Шувайников, Багров, як╕ б таки з╕ сво╖м завданням впоралися. ╤ за сприятливих умов кримських мр╕йник╕в не зупинять нав╕ть м╕льярдн╕ субвенц╕╖ нин╕шньо╖ влади.
А поки точилась розмова, телеглядач╕ визначалися з допомогою телефонних дзв╕нк╕в, чи хочуть вони бачити Крим й надал╕ республ╕кою, чи рядовою областю у склад╕ Укра╖ни. ╤ один ╕з пром╕жних результат╕в св╕дчив: 308 людей проголосувало за республ╕ку, а 147 – за область. Щоправда, пот╕м майже митт╓во к╕льк╕сть перших зб╕льшилася на 100. К╕нцевий результат – 409 проти 154. Якщо нав╕ть тут об╕йшлося без «адм╕нресурсу», це все одно св╕дчить, що багато кримчан за роки проживання в автоном╕╖ у високому статус╕ Криму розчарувалися, бо колись ц╕ цифри були зовс╕м ╕ншими.
А пом╕ж тим, йдучи назустр╕ч новим засадам мовно╖ пол╕тики, присутн╕ в студ╕╖ знову перетворили кримську Верховну «Раду», на Верховний «Совет», а пан╕ Ков╕т╕д╕ вихвалялась, що хоча мову вона ╕ зна╓, але буде говорити на «родном», забувши, що насправд╕ р╕дною для не╖ мала б бути грецька. Про укра╖нську Конституц╕ю було сказано, що загалом вона непогана, ось т╕льки депутатц╕ Ков╕т╕д╕ дуже муляють статт╕, що мали б гарантувати безкоштовне л╕кування та осв╕ту, як╕ «не в╕дпов╕дають реальним можливостям держави». Пан╕ хот╕ла б бачити ╖х такими, що в╕дображають житт╓в╕ реал╕╖. ╥й же абсолютно байдуже, що доки платн╕сть цих послуг оф╕ц╕йно не узаконена, людина може розраховувати ╕ на якийсь безкоштовний м╕н╕мум, а вручивши «хабара», матиме спод╕вання на додаткову увагу. Вт╕м, виклавши певну суму, скаж╕мо, в л╕карняну касу, хворий знов опиниться перед проблемою: як же заслужити прихильн╕сть л╕каря, котрому зрештою байдуже, ╕з яких кошт╕в в╕н одержу╓ зарплату? А кошт╕в тих у громадян обмаль – на все ╕ ус╕х не вистачить. Тут ще й м╕н╕стерства та в╕домства — всього 24 – ще й депутати, ╖хн╕ пом╕чники, охоронц╕, вод╕╖, ╕нш╕ пристосуванц╕.
Тож, не дивно, що у День Конституц╕╖ городяни з плакатами вийшли до буд╕вл╕ Верховно╖ Ради на м╕тинг, аби згадати «незлим, тихим словом» деяких кримських пол╕тик╕в. Серед них А. Сенченко, Л. Денисова, Л. Миримський, верхом блюзн╕рства з боку якого ╓ сер╕я телепередач «Уроки виживання». Ще б пак, адже в╕н як один ╕з перших багат╕╖в Криму ма╓ на цьому добре розум╕тися, чому б не повчити й ╕нших? А «вижива╓» в╕н значною м╕рою за рахунок ретельно╖ економ╕╖. Десять рок╕в пробатрачила у нього в дом╕ моя знайома. А коли поламала руку ╕ п╕сля невдало╖ операц╕╖ два пальц╕ перестали слухатися, то ╕ роботу втратила, ╕ пенс╕ю нарахували см╕шну, бо Лев Юл╕йович жодно╖ коп╕йки у Пенс╕йний фонд за не╖ не вн╕с. Треба ж м╕льйонеров╕ якось «виживати»!
Вт╕м, народний гн╕в був спрямований, схоже, не ст╕льки на тих, хто найб╕льше насолив людям, ск╕льки просто на команду Юл╕╖ Тимошенко, ╕ став реакц╕╓ю на передвиборну кампан╕ю об’╓днано╖ опозиц╕╖, й пан Миримський опинився там не зовс╕м за призначенням. Бо саме в╕д Верховно╖ Ради ╕ у той же час «стартувала» й «похоронна процес╕я» – представники об’╓днано╖ опозиц╕╖ у чорному одяз╕, як звичайно одягаються «братки», ховали ту саму ш╕стнадцятир╕чну Конституц╕ю. Под╕бна акц╕я в╕дбулася ╕ в Ки╓в╕, але Конституц╕ю там було просто «з╜валтовано». Це – реакц╕я на зм╕ни, внесен╕ до Основного Закону два роки тому, а також на роботу нин╕шньо╖ конституц╕йно╖ асамбле╖ на чол╕ з Леон╕дом Кравчуком. В дискус╕╖ з опозиц╕онерами в╕н наголосив, що, як ╕ вони, хоче бачити Конституц╕ю обов’язковою до виконання ╕ пор╕вняв ╖╖ з Б╕бл╕╓ю. Пор╕вняння, хоч ╕ традиц╕йне, але, прямо кажучи, не дуже вдале: бо хто ╕з громадян, особливо тих, хто визнача╓ ситуац╕ю в кра╖н╕, живе за Б╕бл╕╓ю, а якщо вони д╕йсно нею керуються, то зв╕дки ж у нас взялася чи не наймогутн╕ша у св╕т╕ корупц╕я?
У той час, коли «похоронну процес╕ю» громадяни атакували яйцями (що ж поробиш, Юл╕ю Володимир╕вну б╕льше шанують за кордоном, де вона н╕коли не керувала, н╕ж у сво╖й держав╕!) представники патр╕отично налаштованих пол╕тичних сил хот╕ли б бачити цих людей б╕ля пам’ятника Тарасу Шевченку, де в╕дбулося нечисленне з╕брання з нагоди Дня  Конституц╕╖. Тут не було н╕кого як в╕д БЮТу, так ╕ в╕д «Фронту Зм╕н», «Удару» чи нав╕ть Меджл╕су – хоча вс╕х ╖х запрошували ╕ вс╕ об╕цяли прийти. Над присутн╕ми майор╕ли лише прапори «Нашо╖ Укра╖ни», Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖, Конгресу укра╖нських нац╕онал╕ст╕в та державн╕. Л╕дери цих парт╕й вже багато рок╕в незм╕нно засв╕дчують в╕ддан╕сть державницьким ╕деям ╕ у сво╖й повед╕нц╕ безкомпром╕сн╕.
Найголовн╕ше, що турбувало присутн╕х, це ухвалення в першому читанн╕ законопроекту Колесн╕ченка – К╕валова, з приводу протесту щодо прийняття якого тут же в╕дбувався зб╕р п╕дпис╕в. Таким чином люди при╓дналися до д╕яльност╕ ком╕тету ╕з захисту укра╖нсько╖ мови на чол╕ з Олесем Дон╕╓м – ╖хн╕ п╕дписи поповнять к╕льк╕сть з╕браних по вс╕й Укра╖н╕ на захист т╕╓╖ мови, яка д╕йсно цього потребу╓.
Слово мали добре в╕дом╕ читачам парт╕йн╕ й громадськ╕ л╕дери Владислав Хмеловський, Василь Овчарук, Олег Фомушк╕н та Серг╕й Скакун, який представляв Укра╖нське в╕льне козацтво. Л╕деру КРО «Наша Укра╖на» Владиславу Хмеловському та Серг╕ю Скакуну цього дня належало взяти участь ще в одному заход╕ – передати голов╕ ВР АРК Володимиру Константинову, який не прихову╓ свого «прохолодного» ставлення до державно╖ мови, укра╖нську «Абетку» та п╕дручник з ╕стор╕╖ Укра╖ни. Щоправда, з «укра╖н╕зац╕╓ю» сп╕кера вони трохи зап╕знилися. Бо, якщо в╕н ╕ ран╕ше в╕дкрито з╕знався, що драту╓ться, коли до нього звертаються державною мовою, то тепер, ц╕лком законно послуговуючись «рег╕ональною» рос╕йською, в╕дреагувати на «Абетку» може ще в╕дверт╕ше. ╤нша справа — захист мови сус╕дньо╖ держави, яка, на думку Константинова, перебува╓ в «агресивному ╕нформац╕йному середовищ╕». Про це розпов╕ла газета «Русское единство», яка «прокльову╓ться» на св╕т Божий т╕льки в найв╕дпов╕дальн╕ш╕ пол╕тичн╕ моменти, а оск╕льки вона щойно з’явилася непрошеною в поштових скриньках, можна зробити висновок, що такий момент настав. У газет╕, як завжди, ╓ над чим посм╕ятися. Ну, скаж╕мо, там описано, як нац╕онал╕сти «розколюють Укра╖ну», примушуючи д╕тей у дитсадочках називати себе «правильно ╕ красиво»: Альону – Оленкою, а Вову — Володимирком. Тож, як бачимо, «Абетка» потр╕бна не т╕льки «Володимирку» Константинову.
Та найголовн╕ше ╖м сьогодн╕ – в╕дстояти сво╓ право на туп╕сть документально, бажано в конституц╕йному режим╕, завдяки запису там про другу державну мову, аби назавжди позбутися потенц╕йно╖ загрози, що доведеться взяти таки в руки укра╖нську «Абетку» ╕ погортати ╕стор╕ю Укра╖ни.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 06.07.2012 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10477

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков