Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 29.06.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 29.06.2012
«Мног╕╖ л╕та, благ╕╖ л╕та»

Джерела

Б╕бл╕отеку «Кримсько╖ св╕тлиц╕» поповнила подарована письменником ╕з Закарпаття Мирославом Дочинцем книга «Мног╕╖ л╕та, благ╕╖ л╕та», яка за рейтингом «Книжка року-2010» ув╕йшла до списку найпопулярн╕ших видань Укра╖ни. Пропону╓мо уваз╕ читач╕в уривок з ц╕╓╖ книги ╕ запрошу╓мо до нашо╖ «Св╕тлично╖» б╕бл╕отеки!

(Продовження. Поч. у № 14-25)

Д╤ДОВ╤ ГОЛУБЦ╤
В╕дварити до нап╕вготовност╕ головку капусти в п╕дсолен╕й вод╕. Роз╕брати ╖╖ на листя ╕ кожен загорнути конвертом, обваляти в сухарях ╕ обсмажити на ол╕╖.

КОРЖ╤ КАРТОПЛЯН╤
В╕дварити 15 нечищених картоплин, роз╕м’яти, додати 20 г др╕ждж╕в, трохи води, дати п╕днятися. Додати 1 склянку муки, с╕ль, перем╕шати ╕ дати ще раз п╕днятися. Викладати ложкою на змазаний ол╕╓ю лист ╕ вип╕кати.

ТУШКОВАНА КАРТОПЛЯ
Почищену картоплю нар╕зати кружальцями, покласти в глибоку сковороду, посолити ╕ залити водою. Тушкувати п╕д кришкою. Окремо п╕дсмажити терту моркву, цибулю, пом╕дори ╕ перець. Овоч╕ додати до картопл╕, обережно перем╕шати ╕ продовжувати тушкувати до готовност╕.

Л╤НИВА ВЕЧЕРЯ
Жменю кукурудзяно╖ муки добре просмажити ╕ насипати в кухоль гарячого молока. Можна з медом.

СКРОМНА ВЕЧЕРЯ
Зварити картоплю разом з пор╕заним навп╕л часником ╕ кмином. Злити в╕двар ╕ скропити картоплю ол╕╓ю.

ВАРЕНИКИ З КАПУСТОЮ ╤ ГРИБАМИ
Гриби зварити ╕ нар╕зати др╕бними кубиками. Капусту пос╕кти ╕ обсмажити на ол╕╖, зм╕шати з п╕дсмаженою цибулею, грибами. Зам╕сити т╕сто, тонко розкачати, вил╕пити коржики, на як╕ покласти начинку, ╕ защипнути кра╖. В╕дварити вареники в п╕дсолен╕й вод╕.

ОВОЧЕВА ЗАП╤КАНКА
Лопатки ╕ цв╕тну капусту в╕дварити ╕ кинути на друшляк. Пом╕дори надр╕зати навхрест, опустити на 3 секунди в окр╕п, др╕бно нар╕зати. Солодкий перець нар╕зати кубиками. Цибулину ╕з зубком часнику нашинкувати ╕ пасерувати в ол╕╖. Столову ложку муки п╕дсмажити в ол╕╖, розвести водою до сметанопод╕бного стану, додати цибулю. Овоч╕ скласти у вогнетривкий посуд, залити соусом ╕ зап╕кати в печ╕ або духовц╕ п╕вгодини.

РИБА В ЧЕРВОНОМУ ВИН╤
Рибу нар╕зати, посолити, обваляти в муц╕ ╕ обсмажити в ол╕╖. Скласти в чавунок ╕ приготувати соус: моркву, петрушку, солоний ог╕рок ╕ цибулю настругати ╕ спасерувати на ол╕╖. В к╕нц╕ додати протерт╕ пом╕дори, лавровий лист, перець, трохи червоного вина.
Залити соусом рибу ╕ дати прокип╕ти на малому вогн╕ 7 хвилин.

КОРОП З ЦИБУЛЕЮ
Рибу нар╕зати, посолити, посипати меленим перцем, обсмажити в муц╕ на ол╕╖. Цибулю трохи присмажити на ол╕╖. Половину покласти в горщик, додати лавровий лист, зеленину, духмяний перець, оцет ╕ цукор. На це викласти смажену рибу, посипати рештою смажено╖ цибул╕, залити в╕дваром, який приготувати з голови, к╕сток ╕ плавник╕в коропа, ╕ тушкувати до готовност╕.

МЕДОВУХА
12 л╕тр╕в меду переварити в поливан╕й каструл╕. Влити 30 л╕тр╕в кринично╖ води. М╕сяць-два переброджу╓. Пот╕м перелити (бажано в дубову бочечку) ╕ вистоювати в пивниц╕. Чим довше, тим краще. Медовуха ма╓ 12-13 градус╕в.

ОМОЛОДЖУЮЧЕ КВАШЕННЯ
За цим рецептом можна квасити будь-як╕ овоч╕, фрукти, зеленину, бобов╕, злаки, нас╕ння ╕ нав╕ть жолуд╕, акац╕ю, конюшину. Якщо будете вживати ╖х в широк╕й р╕зноман╕тност╕, то забудете про ╕нфекц╕йн╕ захворювання, а т╕ло омолодиться.
В 3-л╕трову банку насипати продукт, залити водою, дати ложку сол╕, 200 г цукру ╕ чайну ложку сметани. Бродити повинно не менше 2-х тижн╕в. В╕дтак можна вживати як сам розс╕л, так ╕ зброджен╕ продукти. Так╕ страви не поступаються за поживн╕стю м’ясним. Та ще зм╕цнюють печ╕нку ╕ знижують холестерин у кров╕.

ТРИ КАМЕН╤ ЗЕМНОГО ЖИТТЯ
Молитви мо╖ коротк╕. ╤ зазвичай подячн╕. Але, бува╓, я щось ╕ прошу соб╕. Зокрема, прошу потр╕бност╕. Щоб я був потр╕бний ╕ншим, щоб був потр╕бний Господу ╕ був потр╕бний соб╕. Це три камен╕, на яких поста╓ мо╓ земне буття.
Не порушуй чистоти роду. Бо з роду все почина╓ться — родина, народ, родова мова ╕ родова сила. Ти несеш, як краплина, цю р╕ку дал╕. ╤ не порушуй ╖╖ чистоти й глибини. Тод╕ в минулому тво╓му буде рад╕сть ╕ в майбутньому матимеш над╕ю.
У тебе в житт╕ нема╓ високо╖ мети? То й не б╕да. Не вс╕ корабл╕ пливуть до Америки. ╢ човни, з яких ловлять для людей рибу. ╤ ╓ човники, що перевозять людей на переправ╕. ╤ вони в не менш╕й пошан╕.
Плив╕ть життям ╕ тримайтесь берег╕в. ╤ знайте, куди пливете. Коли це зна╓те, можна покластися на теч╕ю. Тод╕ теч╕я тихою водою принесе вас туди.
Хочеш бути здоровим? Хочеш! Тод╕ ти вже одужу╓ш.
Яким би я хот╕в бути? Мен╕ дуже подобаються слова одного мудреця: пан сво╓╖ вол╕, друг сво╓╖ дол╕, слуга сво╓╖ сов╕ст╕.
Не воюй силою. Будь-яка сила виклика╓ оп╕р. Якби хтось ╕з нас не поступався, р╕д людський давно згинув би. Коли ми не в╕дпов╕да╓мо злом на зло, тод╕ зло захлина╓ться ╕ припиня╓ться. Якщо в╕дпов╕да╓мо, то отриму╓мо наступний удар зла, ╕ так без к╕нця.
Не похваляйся сво╖м хистом ╕ не жертвуй ус╕м заради свого ремесла. Бо народжен╕ ми не для ремесла. Воно дано в пом╕ч нашим душам, як╕ зл╕пив великий Рем╕сник. ╤ вт╕шився. То й ми б╕льше т╕шмося тим, що душа наша творить, а не руки й мозок.
Не суди. Бо нема╓ справедливого суду. Не прос╕вай добро ╕ зло. Бо людина зла хвилину, а добра — день. ╤ навпаки. Життя часто псу╓ людську вдачу, але не псу╓ людину. А наше недосконале око бачить ╖╖ злою, недоброю. ╤ навпаки.
Нема╓ в╕рно╖ оц╕нки. Нема╓ справедливого суду. Непомильне т╕льки милосердя.
Якось молод╕ родич╕ сором’язливо запитали мене, де б я бажав мати могилу ╕ яку. А я в╕дмахнувся в╕д бес╕ди про це. ╤ пот╕м пожалкував. Це дуже природне запитання, ╕ я мав би за нього бути вдячний ╖м. В╕дтак я написав к╕лька рядк╕в, що можуть правити за м╕й короткий запов╕т.
«Поховайте мене там, де ╕ вс╕х ховають. Я намагався бути таким, як ус╕. Кам╕нь на могил╕ не обтяжить мене, бо я ╕ сам був кам╕нцем, що котився по ц╕й земл╕, аби не порости мохом. Звичайно, добре б не щербити кам╕нь р╕зними написами. Та коли вже хочете в╕ддати шану звича╓в╕, то вибийте на тому камен╕ слова в╕д мене: «Дякую тоб╕, Боже, що я жив на цьому св╕т╕».
Хочете довго жити: треба б╕льше ╖сти яг╕д, гор╕х╕в, квасол╕ й боб╕в. А яблука, цибуля, капуста, буряк ╕ часник повинн╕ бути завжди на вашому стол╕. ╤ не сл╕д боятися м’яса, якщо худоба зросла на зелен╕й трав╕. ╤ я╓ць — якщо курка з с╕льського двору.
╤ знову: пити чи не пити спиртне? Ось вам моя в╕дпов╕дь: якщо ви не впевнен╕ в соб╕, якщо сумн╕ва╓тесь, то не пийте.

СТАН ЛЮБОВ╤
Не маючи добро╖ води, люди чинять грубу помилку: п’ють багато чаю, компот╕в, сок╕в ╕, що найг╕рше — солодких газованих вод. Р╕дина ╕ жива вода — це р╕зн╕ реч╕. Як зерно ╕ полова, хоч на╖стися можна ╕ тим, ╕ другим. Якщо нема╓ джерельно╖ води (а ╖╖ при бажанн╕ можна знайти бодай для пиття), то водопров╕дну воду пийте хоча б в╕дстояну, чи ф╕льтровану, чи заморожену... Можна заощаджувати на ╖ж╕, але на вод╕ заощаджувати я не раджу.
Пов╕рте, жоден з мудрец╕в не зна╓ чогось б╕льшого, н╕ж зна╓ кожен з вас. Просто вони прислухалися до сво╓╖ душ╕ ╕ йшли ╖й назустр╕ч. В╕рте сво╓му серцю — ╕ вряту╓тесь. Шукайте в ст╕льниках свого мозку — ╕ знайдете.
Я н╕кого не примушую молитися силом╕ць. Це виб╕р кожного. Але я кожного закликаю: жив╕ть у любов╕. Стан любов╕ — найкраща молитва. Той, хто перебува╓ в стан╕ любов╕, не зна╓ страху.
Вс╕ хочуть жити довго. Але при цьому н╕хто не хоче стар╕ти. Хоча ми т╕льки те й робимо, що стар╕╓мо. Але не хочемо цьому вчитися. А м╕ж тим життя — це великий перех╕д з н╕чого в щось. Це — довге прощання.
Матер╕альне ╕ духовне одною пуповиною пов’язан╕. З прац╕, усп╕ху поста╓ матер╕я, достаток. ╤ найчаст╕ше саме завдяки цьому матер╕альному вда╓ться зробити щось для душ╕. Бо голодний перше дума╓ про ╖жу, ан╕ж про Бога.
Дивлюся на декотрих людей ╕ думаю: гостина — друге ╖хн╓ ╕м’я. Ми — нац╕я, що дуже любить пригощатися. Останн╓ в╕ддадуть, щоб ст╕л угинався п╕д стравами й пляшками. А пот╕м сидять за столом по п╕вдня. Що тут уд╕╓ш?! Якщо ви пере╖ли, не посп╕шайте з л╕ками швидко╖ д╕╖. Дов╕ряйте власним печ╕нц╕ й ниркам. ╤ вони не п╕дведуть. Найперше — випийте щонайменше п╕вл╕тра води. Погуляйте годину, бажано там, де ╓ дерева. Пот╕м ще випийте води. В╕дтак ╖жте просту домашню ╖жу.
Де б ти не був, залишай сл╕ди. Сл╕ди рук, розуму ╕ душ╕. Де б ти не був, там ти потр╕бен.
100 в╕дсотк╕в мого часу належить мен╕. ╤ н╕хто, якщо я того не хочу, не в╕дбере ╕ не вкраде його — н╕ телев╕зор, н╕ гор╕лка, н╕ пуст╕ теревен╕. Це те, що справд╕ мо╓.
Люблю спостер╕гати за тваринами. Хоча б за сво╖м псом. Що в╕н найб╕льше любить? К╕стку? Н╕. Кашу? Н╕. Найб╕льше в╕н рад╕╓ прогулянкам з╕ мною в л╕с чи в поле. Т╕шиться на вол╕, як дитина. ╤ б╕льше за ╖жу йому важить моя увага до нього, мо╓ добре слово, лаг╕дн╕сть. Дивлюся на собаку й думаю: ╓ чому повчитися в нього.
Кров людська — не водиця. Але розбавляти ╖╖ водицею, розр╕джувати треба. Чим легшою буде кров — тим жвав╕шою. ╤ ви такими будете.
Нехай робота н╕коли не буде для вас тягарем. Працю╓мо ми для того, щоб в╕дпочивати. А в╕дпочива╓мо для того, щоб працювати.

(Продовження в наступному номер╕)

ВПЛИВ СПЕКИ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Аби уберегти сво╓ здоров’я в╕д негативного впливу спекотно╖ погоди, перш за все медики радять зб╕льшити к╕льк╕сть вживання р╕дини впродовж дня.
Люди похилого в╕ку повинн╕ часто вживати воду, не  оч╕куючи на в╕дчуття спраги. Пильн╕ше потр╕бно сл╕дкувати за водним статусом людей, як╕ не можуть обслуговувати себе самост╕йно. До таких належать лежач╕ хвор╕, д╕ти, пац╕╓нти з╕ зниженою розумовою функц╕╓ю.
Медики також радять уникати вл╕тку вживання алкоголю, особливо це стосу╓ться важких алкогольних напо╖в.
Люди з п╕двищеною чутлив╕стю до спеки мають залишатися у  прохолодних або кондиц╕йованих прим╕щеннях протягом того часу, коли сонце перебува╓ у сво╖й найб╕льш активн╕й фаз╕ (з 12:00 до 16:00). Важливо звертати увагу на одяг. У пер╕од л╕тньо╖ спеки потр╕бно обирати одяг з легких та  натуральних матер╕ал╕в, носити головн╕ убори, а також сл╕д уникати т╕сно╖ одеж╕.  Адже спека — це той пер╕од, коли можна не обмежувати проведення водних процедур. Кр╕м того, у спекотн╕ пер╕оди необх╕дно знизити звичайну ф╕зичну  активн╕сть. Обм╕н тепла в орган╕зм╕ людини (метабол╕чна теплопродукц╕я) залежить в╕д р╕вня ф╕зично╖ активност╕, акл╕матизац╕╖, в╕ку та будови т╕ла. Люди мають знати про п╕двищення ризику при ф╕зичн╕й активност╕ п╕д час спекотно╖ погоди та  симптоми теплового удару.
Хворим, як╕ вживають будь-як╕ л╕карськ╕ препарати, сл╕д обов’язково радитися з╕ сво╖м л╕карем стосовно того, як вони  можуть впливати на орган╕зм людини п╕д час пер╕оду л╕тньо╖ спеки.
Пац╕╓нти, як╕ вживають препарати, що знижують втрату тепла, повинн╕ бути про╕нструктован╕ л╕карем про самообстеження.
Препарати високого ризику: д╕уретини, антихол╕нерг╕чн╕ засоби, нейролептики.

Прес-служба М╕н╕стерства охорони здоров’я

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 29.06.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10469

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков