Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 29.06.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 29.06.2012
Педагог╕ка серця Януша Корчака

Вклон╕мося Вчителю...

Д╕тей нема — ╓ люди, однак з ╕ншим масштабом понять, ╕ншим запасом досв╕ду, ╕ншими захопленнями, ╕ншою грою почутт╕в, — писав видатний польський педагог ╕ л╕кар, письменник ╕ громадський д╕яч Януш Корчак. Його педагог╕чна ╕дея по сут╕ вся вм╕щу╓ться в одн╕й фраз╕: вихователь повинен любити д╕тей.
Януш Корчак (справжн╓ ╕м’я Ерш Хенр╕к Гольдшм╕т) народився у Варшав╕ 22 липня 1878 року. Його д╕д був л╕карем, а батько — адвокатом. Шк╕льн╕ роки Януша пройшли у Варшавськ╕й рос╕йськ╕й г╕мназ╕╖. Навчаючись на медичному факультет╕ Варшавського ун╕верситету, в╕н зац╕кавився науковою спадщиною видатного швейцарського педагога-гуман╕ста Йоганна Генр╕ха Песталоцц╕ ╕ вл╕тку 1898 року зд╕йснив по╖здку в Швейцар╕ю, де ознайомився з функц╕онуванням шк╕л ╕ дитячих л╕карень.
З 1903 до 1911 року Я. Корчак працював вихователем у л╕тн╕х дитячих таборах при ╢врейськ╕й дитяч╕й л╕карн╕ ╕м. Берсон╕в ╕ Бауман╕в. Отримавши в березн╕ 1905 року диплом л╕каря, в╕н в╕дправля╓ться на Рос╕йсько-японську в╕йну. У 1907 роц╕ Я. Корчак на приватн╕й основ╕ пройшов практику в дитячих кл╕н╕ках Берл╕на, побував на стажуванн╕ у Франц╕╖ ╕ в╕дв╕дав дитячий притулок в Англ╕╖.
У 1911 роц╕ Я. Корчак заснову╓ у Варшав╕ Будинок сир╕т для ╓врейських д╕тей, яким керував з перервою в 1914-1918 роках до к╕нця життя. Цей будинок став ╕ його власним домом. В╕н займав у ньому прим╕щення п╕д дахом над дитячими спальнями. Свою самотн╕сть назавжди пов’язав з такими ж одинокими д╕тьми, як сам.
Дитячий будинок ста╓ для нього майстернею, в як╕й виробля╓ться система виховання, а вечорами ╕ вноч╕ писав статт╕ та пов╕ст╕. Дитина не майбутня, а нин╕шня з ╕ншим масштабом почутт╕в ╕ досв╕ду — це було педагог╕чним кредо Януша Корчака. Вдумливий ╕ тонкий психолог, в╕н розкривав глибок╕ мотиви переживань ╕ вчинк╕в д╕тей, навчав, що лише в прагненнях зрозум╕ти складн╕ процеси формування особистост╕ дитини батьки ╕ вчител╕ зможуть по-справжньому любити д╕тей.
Перебуваючи як в╕йськовий л╕кар у 1914-1918 роках в Укра╖н╕, зокрема в Ки╓в╕, Я. Корчак займався також облаштуванням будинку для польських д╕тей. П╕сля повернення до Варшави керував дитячими притулками, читав лекц╕╖ у В╕льному польському ун╕верситет╕ ╕ на Вищих ╓врейських педагог╕чних курсах, в╕в роботу в судах у справах малол╕тн╕х злочинц╕в, виступав п╕д псевдон╕мом «Старий л╕кар» з виховними бес╕дами по рад╕о, працював з журналами. Його пов╕ст╕ для дорослих ╕ д╕тей «Д╕ти вулиц╕», «Дитина в╕тальн╕» та ╕нш╕, новели, бес╕ди ╕ статт╕ вводять читача в складний св╕т дитячо╖ психолог╕╖, м╕стять спостереження над тогочасним життям у Польщ╕, в╕дображають багатий досв╕д л╕каря ╕ педагога. В╕н написав б╕льше двадцяти книг про виховання, головн╕ з яких — «Як любити дитину» ╕ «Право дитини на повагу». А дилог╕я «Король Мат╕уш Перший» ╕ «Мат╕уш на безлюдному остров╕» принесли автору св╕тову славу, вв╕йшовши в каталог кращих ф╕лософських казок.
У Будинку сир╕т Я. Корчак запровадив новаторську для того часу систему дитячого самоврядування, дитячий товариський суд, р╕шення якого були обов’язков╕ ╕ для кер╕вництва закладу, плеб╕сцит тощо. Його новаторськ╕ методики застосовувалися також у робот╕ з вихованцями ╕нтернату «Наш д╕м». У 1926-1932 роках Я. Корчак редагував тижневик «Малий огляд», у 1934 ╕ 1936 роках зд╕йснив по╖здки до Палестини.
Коли розпочалася Друга св╕това в╕йна, Я. Корчаку було вже за ш╕стдесят, однак в╕н нар╕вн╕ з ус╕ма включився в громадянську оборону Варшави, перев’язував поранених, ховав загиблих, охороняв дитячий будинок. У 1940 роц╕ його разом з майже двомастами вихованцями пом╕стили у Варшавське гетто для ╓вре╖в. Там в╕н продовжував добувати для них ╖жу ╕ медикаменти, проводив навчальн╕ заняття. На початку серпня 1942 року Я. Корчака разом з ╕ншими педагогами ╕ вихованцями в╕дправили в товарних вагонах у концтаб╕р у Требл╕нц╕. В╕н в╕дмовився в╕д свободи, запропоновано╖ йому в останню хвилину, ╕ залишився з д╕тьми, прийнявши з ними смерть у газов╕й камер╕. Це сталося 6 серпня 1942 року. Януш Корчак помер страшною смертю, ставши символом мучеництва м╕льйон╕в безневинно загиблих у фашистських таборах.
На м╕сц╕ його смерт╕ нин╕ сто╖ть великий кам╕нь. На ньому короткий надпис: «Януш Корчак ╕ д╕ти». Незадовго до загибел╕ в╕н писав: «Якби можна було зупинити сонце, то це потр╕бно було б зробити саме зараз».
У Польщ╕ 2012 р╕к оголошений роком Януша Корчака. Його ╕м’я стало символом висоти духу, мудрост╕ педагога, во╕стину геро╖чно╖ любов╕ до д╕тей. Про це говорили на вечор╕ пам’ят╕ Я. Корчака, який орган╕зували ╕ провели напередодн╕ М╕жнародного дня захисту д╕тей сп╕льно з Центральною м╕ською б╕бл╕отекою ╕м. О. Пушк╕на в С╕мферопол╕ Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр, Кримське товариство поляк╕в, Кримське республ╕канське ╓врейське товариство «Яд Езра» («Рука допомоги») ╕ благод╕йний ╓врейський центр «Хесед Шимон» у рамках програми «Б╕бл╕отека за м╕жнародний д╕алог», директор б╕бл╕отеки Тетяна С╓год╕на, консул Республ╕ки Польща в Севастопол╕ Ян Здановський, генеральний директор В╤КЦ Владислав ╢рмаков, заступник голови Кримського товариства поляк╕в Галина Цв╓ткова.
У програм╕ заходу демонструвалися слайди ╕ фрагменти з документальних ф╕льм╕в про життя ╕ творч╕сть, педагог╕чну та громадську д╕яльн╕сть Я. Корчака, десять запов╕дей якого стали принципами д╕╖ для батьк╕в ╕ виховател╕в, в╕дбулася презентац╕я виставки-портрета «Символ висоти духу». Прозвучали фортеп╕анн╕ композиц╕╖ за творами польських композитор╕в, а танцювальний ансамбль «Задоринка» мовою хореограф╕╖ передав ╕з минулого в сьогодення основний принцип любов╕ в зеленому прапор╕ дитинства, який прон╕с кр╕зь усе сво╓ життя Януш Корчак.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 29.06.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10463

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков