Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 15.06.2012 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 15.06.2012
СЛОВО ПРО «СЛОВОЦВ╤Т»

Рекомендую колегам-учителям та д╕тям книжечку вчителя з ╢впатор╕╖ Василя Томчука «М╕й словоцв╕т».
Василь ╤ванович Томчук народився 9 березня 1946 року в сел╕ П╕дл╕сц╕ ╤зяславського району Хмельницько╖ област╕ в селянськ╕й с╕м’╖.
У 1964 роц╕ зак╕нчив 11 клас╕в Щур╕вчицько╖ середньо╖ школи, а в 1972-му — з в╕дзнакою ф╕лфак (укра╖нське в╕дд╕лення) Кам’янець-Под╕льського пед╕нституту.
Б╕льше сорока рок╕в працював учителем укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури в ПТУ-19 та школ╕-╕нтернат╕ м╕ста ╢впатор╕╖.
До книжки вв╕йшли публ╕цистичн╕ статт╕, етюди, образки члена Нац╕онально╖ сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни, вчителя-укра╖н╕ста, в╕дм╕нника осв╕ти Укра╖ни Василя Томчука.
Упорядник, редактор, автор передмови — кримський педагог ╕ письменник Василь Латанський.
Як ц╕каво пише Василь Томчук, отой словоцв╕т (ще з Хмельниччини), оповитий любов’ю, непом╕тно зайшов у серце ╕ не покида╓ все життя.
Його слово освячене любов’ю. Виклика╓ повагу те, що все, про що в╕н пише (любов, краса, здоров’я, с╕м’я, м╕ра, людян╕сть, школа, вчител╕), правдиве, справедливе ╕ якесь до болю р╕дне, реальне ╕ повчальне, «в╕дчува╓ться намагання автора зробити нас ус╕х кращими ╕ добр╕шими. В текстах пану╓ не лише лог╕ка, а й емоц╕╖, злегка прихований усм╕х».
Дизайн, художн╓ оформлення, б╕бл╕ограф╕чний опис виконано правильно, естетично, ориг╕нально. Бажаю авторов╕ подальших усп╕х╕в у робот╕, здоров’я, творчого натхнення!

Н╕на Павл╕вна ОСТРЕЙКО,
вчитель-методист укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Сонячнодолинсько╖ ЗОШ ╤-╤╤╤ ступен╕в
м. Судак, АР Крим

Василь ТОМЧУК

ГОРД╤Й ╤ ГОРД╤╥ХА
Мо╖ старесеньк╕ сус╕ди жили через дев’ять хат в╕д нас. Завжди охайн╕, працьовит╕, начитан╕, несварлив╕. Мали пас╕ку, ранньородюч╕ черешн╕–яблука. Чомусь були безд╕тними. Може, тому любили хлопчик╕в-школярик╕в.
Знаючи-в╕дчуваючи таку ╖хню прихильн╕сть, я, в╕льний в╕д школи, урок╕в, навмисне по к╕лька раз╕в проходив б╕ля них, аби мене пом╕тили ╕ попросили принести з криниц╕ в к╕нц╕ городу хоча б в╕дерце води чи привести з берега припнуту там к╕зоньку. Не раз у магазин╕ хл╕бчик для них купляв, цукерки, оселедц╕. Вони гладили мене по гол╕вц╕, ц╕лували, дякували й дуже гарно, по-сво╓му, казали: «Хай тебе, дитино, Бог береже». Дотепер щемко ста╓, коли чую ц╕ непрост╕ слова.

ПОДАРУНОК МАТЕР╤
Вже пахло весною. Рясн╕ла мати-й-мачуха, ╕скрились голосн╕ струмочки. За селом — царство смерекового л╕су, свят╕сть вершин.
Про кращий святковий день ╕ не мр╕ялось. Вир╕шив податися в гори. Так вже хот╕лося сягнути т╕╓╖ високост╕! Вибрав соб╕ вершину. Йшов до не╖ пов╕льно. Пот╕м повз. Провалювався. ╤нод╕ по шию. Витрушував холодн╕ зернини з-за пазухи ╕ чоб╕т. В╕дпочивав. А здаватися не хот╕лося.
╤ ось останн╕ метри. П╕д ногами суха травичка. С╕даю на кам╕нь, милуюсь г╕рським кра╓видом. Але що це? Невже й там сн╕г? Швидко йду, дивуюсь ╕ очам не в╕рю. Зупиняюся радий ╕ збентежений. Десь на двогектарному понизз╕ щедро зацв╕ли прол╕ски. Вперше у житт╕ стр╕чаю таку величаву красу. В╕д╕рватись не можу. Щось н╕жне, добре й щасливе так ╕ лл╓ться в мою душу. Хочеться сказати ст╕льки ласкавого, принести людям так багато корисного ╕ при╓много. Шкодую, що опинився серед тако╖ краси один. Адже сьогодн╕ не т╕льки мен╕ потр╕бна усм╕шка природи...
Пестив райськ╕ пелюсточки, ц╕лував, зрошував сльозами щастя. Довго був у полон╕ чар╕вност╕. Пот╕м згадав, що вже час ╕ додому. ╤шов та дивився, дивився ╕ йшов... Через годину переступив пор╕г господи.
Усм╕хнулася матуся. З б╕лим букетиком в руках здалася ще мил╕шою.
Сьогодн╕ ж було ╖╖ свято...

КОТИК — МУРЧИК
Небагато людей зверта╓ увагу, на жаль, на чотириногих наших друз╕в. Особливо в дошкульн╕ холодн╕ м╕сяц╕. ╢ «особи», про яких мен╕ не хочеться писати, але мушу. Вони чимось нагадують нормальних людей, проте зл╕, жорсток╕, безсердечн╕. Ц╕ «людц╕» (╖х небагато) тихенько роблять свою «чорну» справу — ╕ друз╕в наших менша╓.
Було, наприклад, зовс╕м недавно ш╕сть котик╕в б╕ля нашого п╕д’╖зду, а тепер т╕льки два. Хтось, думаю, ма╓ якесь «дике» задоволення в╕д цього. Але Бог ╖м суддя.
Цього котика я заприм╕тив: великий, головатий, с╕ро╖ маст╕, ласкавий. Коли хот╕в ╖сти, то сус╕д╕в на першому-другому поверхах сво╖м голосним м’явчанням спонукав вийти. Й ми не раз йшли — виходили до нього не з порожн╕ми руками. А того дня в╕н чекав мене з гарною чорно-б╕лою кицею. Притулився мордочкою до руки й почав щось вдячно муркот╕ти. Й не торкнувся мисочки з ╖жею, поки не на╖лась вона. Н╕ск╕льки я не здивувався, т╕льки подумав: от якби ми част╕ше приглядались до повед╕нки «брат╕в наших менших».

(З книги «М╕й словоцв╕т»)

Василь Томчук на уроц╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 15.06.2012 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10404

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков