Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 01.06.2012
ЯК НАШ СПОРТИВНИЙ ГЕН╤Й СТАВ КРАЩИМ ФУТБОЛ╤СТОМ ФРАНЦ╤╥

У столичн╕й книгарн╕ «╢» в╕дбулася презентац╕я одн╕╓╖ з найб╕льш неспод╕ваних книжок серед ус╕х, виданих «Ярославовим Валом». «З футболом у св╕т» — ╕стор╕я про «укра╖нського Пеле, або Батяра Л╓ньо з Леванд╕вки». ╥╖ автором ╕ ╓ той самий Л╓ньо, який до в╕йни був улюбленцем футбольного Львова, пот╕м — гравцем московського (вимушено) та ки╖вського «Динамо», а п╕зн╕ше, п╕сля дивовижного визволення з лап НКВС, став кращим футбол╕стом Франц╕╖. Звали його Олександр Скоцень, ╕ ця книжка, як ╕ його карколомна доля, — справд╕ прив╕д для всеукра╖нсько╖ гордост╕.
Одного разу Михайло Слабошпицький (ведучий презентац╕╖) почув у Канад╕ в╕д Петра Яцика: «У вас, тих, хто при╖здить ╕з Укра╖ни, ╓ совк╕вська звичка вважати, що ви все зна╓те. А от був такий великий футбол╕ст, який грав у ки╖вському «Динамо», а перед тим грав у Львов╕ на мо╖х очах. Це був король, Бог — я б╕льше не бачив, щоб ╕ще хтось так грав!» П╕сля того Михайло Слабошпицький познайомився в Канад╕ з Олександром Скоценем, який показав йому фото ки╖вського «Динамо» 1941 року. На св╕тлин╕ серед повного складу футбол╕ст╕в було зображено лише... ногу Скоценя (на те були сво╖ причини, адже так часто тод╕ перекроювали ╕стор╕ю).
Наступна ц╕кава деталь: учорашн╕й найкращий гравець Франц╕╖ був високо-оплачуваним. В╕н прив╕з до Канади, куди пере╖хав наприк╕нц╕ 1950-х, ус╕ сво╖ статки, ╕ коли Петро Яцик запропонував Олександров╕ Скоценю вв╕йти у сп╕льний б╕знес, той в╕дпов╕в не без гумору: «З ким же мен╕ йти, ти ж жебрак!»
Книжка «З футболом у св╕т», як застер╕г М. Слабошпицький, не ╓ в чистому вигляд╕ автоб╕ограф╕╓ю видатного футбол╕ста. Але хочеться додати, що доля О. Скоценя склалася, як захопливий детектив. Життя юного футбол╕ста почалося на околиц╕ дово╓нного Львова, коли команда льв╕всько╖ Леванд╕вки громила «Погонь» — володаря кубка президента Польщ╕, вже не кажучи про ╕нш╕ команди. А пот╕м Скоценя призначили футбол╕стом... московського «Динамо», зв╕дки його повернули в Укра╖ну вищ╕ чини тутешнього НКВС, сказавши, що в╕н потр╕бен у «Динамо» ки╖вському. Коли розпочався футбольний сезон 1941-го, у перших чотирьох матчах Скоцень «накоцав» ш╕сть гол╕в — такого бомбардира в ки╖вському «Динамо» ще не було.
До реч╕, 22 червня 1941 року в Ки╓в╕ на новозбудованому республ╕канському стад╕он╕ оч╕кували на перший матч: «Динамо» — ЦБКА (п╕зн╕ша назва — ЦСКА), але, як в╕домо, «Ки╖в бомбили», а Скоценя за к╕лька дн╕в заарештували, бо, бачте, в╕н один у «Динамо» говорив по-укра╖нськи, значить, нац╕онал╕ст! Що ц╕каво, у книжц╕ Скоценя-св╕дка вщент розв╕нчу╓ться радянський м╕ф про «матч смерт╕».
Про вс╕ ц╕ перипет╕╖ йшлося на презентац╕╖. Зокрема, голова НСПУ В╕ктор Баранов конкретизував, що саме учасник вигаданого «матчу смерт╕» й «майже Герой Радянського Союзу» воротар Микола Трусевич здав Олександра Скоценя НКВС за те, що той розмовляв укра╖нською: такий от геро╖зм! Але у нападника нав╕ть там знайшовся його фанат-покровитель, ╕ Скоценя згодом випустили на свободу за умови, що в╕н негайно залишить м╕сто.
Професор Володимир Панченко наголосив, що цю книжку можна читати принаймн╕ на трьох р╕зних р╕внях. По-перше, це сутт╓вий фрагмент ╕стор╕╖ укра╖нського футболу. По-друге, книжка сприйма╓ться як неймов╕рна особиста ╕стор╕я, детектив, каскад пригод, як╕ почалися ще в польськ╕й Галичин╕, продовжилися в Москв╕, Ки╓в╕, пот╕м — у Франц╕╖ й Канад╕. А можна побачити й трет╓, надважливе: це, власне ж, не про футбол, а про ун╕кальну людину-патр╕ота.
За словами сп╕введучого презентац╕╖ Павла Щириц╕, книжка може консол╕дувати укра╖нц╕в. П. Щириця нагадав еп╕зод, коли енкаведистський начальник сказав Скоценю, що йому н╕хто не заважа╓ розмовляти в ки╖вському «Динамо» укра╖нською мовою. На це футбол╕ст в╕дпов╕в, що воно-то справд╕ так, але ж «х╕ба розмовляти мен╕ з самим собою?»
Письменники Валер╕й Гужва ╕ Серг╕й Грабар наголосили, що в╕дкриття для убол╕вальник╕в ╕ читач╕в тако╖ могутньо╖ ф╕гури земляка-спортсмена напрочуд важливе як у м╕жнародному контекст╕ (напередодн╕ ╢вро-2012), так ╕ для внутр╕шнього виховання громадян-патр╕от╕в.

Стан╕слав СТАСЕНКО
(«Л╕тературна Укра╖на»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10346

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков