Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 01.06.2012
В╤Д ДНЯ ТОЛЕРАНТНОСТ╤ — ДО МОВНО╥ КОЛОТНЕЧ╤...

Спочатку було Слово

У С╕мферопол╕ слов’янських вчител╕в Кирила ╕ Мефод╕я вшановували досить урочисто. В╕дбулася ця под╕я 24 травня в прим╕щенн╕ ун╕версально╖ науково╖ б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Франка, прац╕вники яко╖ в тандем╕ з представниками Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру вже вкотре дбають, аби цей день не минув для м╕стян непом╕ченим.
В╕дчува╓ться, що в б╕бл╕отец╕ рад╕ кожному гостю, нам видають нав╕ть спец╕альн╕ бейджики, на яких позначена под╕я, ╕ невдовз╕ у найгарн╕ш╕й «мармуров╕й» зал╕ вже не лиша╓ться в╕льних м╕сць.
Веде програму прац╕вник Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру, заслужений артист АРК Аркад╕й Вакуленко. ╤ не т╕льки веде — «полюючи» на артист╕в, йому довелося нав╕ть подорожувати Кримом. У результат╕ з╕ркою концертно╖ програми став зразковий дитячий ансамбль «З╕ркова капель». ╤ хоча б╕льш╕сть юних артист╕в була неслов’янського походження, з укра╖нським репертуаром ц╕ сп╕ваки впоралися якнайкраще.
Без будь-яких зусиль п╕дкорилася кримськотатарському хлопчин╕ ╕ колоритна рос╕йська п╕сня про «ай ти душеньку, красну девицу» та «доброго молодца». А фольклорний ансамбль «Рос╕яночка» (кер╕вник Наталя Жимк╕на), розкривши в п╕снях красу душ╕ рос╕йського народу, в╕ддав належне ╕ культур╕ кра╖ни, в як╕й ми живемо.
У мене ти одна-╓дина,
Одв╕чна рад╕сть ╕ жура,
Ти будеш жити, Укра╖но,
Кра╖на щастя ╕ добра, — такими словами завершили св╕й виступ ж╕ночки в кокошниках.
Отже, моя думка, яка зародилася п╕д час промов, що склали першу частину свята, залишалася незм╕нною: цьому дню можна було б присво╖ти також назву дня толерантност╕. А з’явилася вона в мене у зв’язку з╕ словами голови Пост╕йно╖ ком╕с╕╖ ВР АРК Серг╕я Цекова, який зауважив, що це свято об’╓дну╓ ╕ що нав╕ть п╕д╕йшовши до «предводителя украинского языка» в ц╕й зал╕, в╕н («предводитель» рос╕йсько╖ ╕де╖) з╕ сво╖м одв╕чним опонентом не посварився. Хоча порох пан Серг╕й таки трима╓ сухим ╕, схоже, завжди готовий до бою.
В╕д ╕мен╕ генерального консула Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в Криму та голови орган╕зац╕╖ «Рос╕йська сп╕впраця» виступив Олександр Пушкарьов ╕ теж майже толерантно зауважив, що сутн╕сть об’╓днавчо╖ ╕де╖ передовс╕м в об’╓днавч╕й рол╕ рос╕йського слова, яке дозволя╓ знайти сп╕льну мову кримчанам б╕льш як 80 нац╕ональностей.
Пост╕йний Представник Президента Укра╖ни в Криму В╕ктор Плак╕да зачитав прив╕тання глави уряду Криму Анатол╕я Могильова, в якому йшлося, зокрема, про духовне в╕дродження народу, неможливе без шани до р╕дного слова.
Виступили також заступник мера С╕мферополя ╤лля Глазков, м╕н╕стр культури Альона Плак╕да, генеральний директор Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру Владислав ╢рмаков. Говорили вони щиро ╕ без п╕дтексту (мовляв, ус╕ ми походимо в╕д одного слов’янського кореня ╕ вс╕ р╕вн╕, але дехто все ж таки трохи «р╕вн╕ший» за ╕нших).
Екскурс в ╕стор╕ю зд╕йснив голова Сп╕лки рос╕йських, укра╖нських та б╕лоруських письменник╕в Володимир Терехов. В╕н розпов╕в, як р╕вноапостольн╕ брати Кирило (в миру Костянтин) та Мефод╕й несли в люди Христове слово, як перед по╖здкою в Морав╕ю створили слов’янську азбуку, що стала «╕нструментом для утвердження само╕дентичност╕ народ╕в». Володимир Павлович, в╕д якого завжди можна оч╕кувати р╕зких випад╕в, цього разу побажав лише, щоб наша сп╕льна слов’янська писемн╕сть об’╓днувала народи. Тож ╕ д╕йсно, чим не день толерантност╕?
До концерту при╓дналися й ╕нш╕ брати-слов’яни: к╕лька в╕тальних сл╕в в╕д ╕мен╕ кримських болгар сказав сп╕вак Петро Петков, голова польського товариства Юзефа М╓шкова прочитала написаний польською мовою в╕рш кримського поета З╕гмунда Левицького, який загинув к╕лька рок╕в тому.
А польський дитячий мистецький колектив «Задоринка» п╕дкорив геть ус╕х сво╖ми запальними танцями. Заключне слово на славу слов’янських просв╕тител╕в Кирила та Мефод╕я сказала директор б╕бл╕отеки Людмила Дроздова. ╤, розходячись по дом╕вках, люди й гадки не мали, яке знайшов продовження цей «день толерантност╕» у Ки╓в╕.
Саме на нього, за ╕рон╕╓ю дол╕, припав розгляд законопроекту Колесн╕ченка та К╕валова про рег╕ональн╕ мови, зг╕дно з яким на територ╕ях, де 10 ╕ б╕льше в╕дсотк╕в громадян послуговуються ╕ншою, не державною мовою, вона набува╓ особливого статусу — рег╕онально╖. Теоретично цей закон покликаний захистити мови нац╕ональних меншин, а практично — п╕двищити в Укра╖н╕ статус мови ╕ без того агресивно налаштовано╖ рос╕йськомовно╖ б╕льшост╕. А з приводу того, що таким «особливим» рег╕оном стане вся наша держава, нема╓ сумн╕в╕в. Зрозум╕ло, що волод╕ння державною мовою втратить ╕ без того слабку мотивац╕ю, а ╖╖ використання дедал╕ звужуватиметься, ╕ незабаром наш╕ двадцятил╕тн╕ завоювання буде зведено нан╕вець. Тож, ╖╖ прихильники в парламент╕ одразу спробували заблокувати розгляд цього закону, в результат╕ чого зчинилася по-справжньому кривава б╕йка.
Цьому скандалу були частково присвячен╕ дв╕ популярн╕ пол╕тичн╕ телепередач╕ кра╖ни, що транслювалися в прямому еф╕р╕ наступного вечора. У в╕дпов╕дь на запитання, наск╕льки актуальним ╓ ухвалення такого закону, коли мовне питання, зг╕дно з опитуванням, хвилю╓ лише 4% громадян, поступаючись безроб╕ттю, низькому р╕вню зарплат та пенс╕й, ╕ншим соц╕альним питанням, г╕сть передач╕ «Свобода слова» пан Колесн╕ченко послався на необх╕дн╕сть ратиф╕кувати в╕дпов╕дну м╕жнародну харт╕ю, аби зберегти належний ╕м╕дж у св╕т╕. Присутн╕ на передач╕ ц╕й верс╕╖ не зовс╕м пов╕рили, бо ╕м╕дж Укра╖ни вже ╕ так впав нижче пл╕нтуса зовс╕м з ╕нших причин, та н╕хто з цього приводу не посипа╓ голову попелом. До реч╕, ратиф╕кувало цей документ всього в╕с╕м держав з╕ стаб╕льною внутр╕шньою мовною ситуац╕╓ю. ╤ серед них, зрозум╕ло, нема╓ Рос╕╖.
Не переконало й пояснення нардепа на програм╕ Сав╕ка Шустера про необх╕дн╕сть виконувати передвиборн╕ об╕цянки, бо ╖х — непочатий край, а береться на озбро╓ння лише найнесутт╓в╕ша. Б╕льш╕сть присутн╕х з╕йшлися на тому, що йдеться передовс╕м про дешевий передвиборний п╕ар, задля якого ╕ громадського спокою не шкода.
Але ж севастополець пан Колесн╕ченко добре зна╓ ц╕ну громадського спокою, зокрема в Криму. Бо нав╕ть тут, як бачимо, в╕дбуваються пошуки об’╓днавчих ╕дей. То задля яко╖ ж велико╖ мети можна ус╕м цим ризикувати?
Вт╕м, представництво МВФ в обм╕н на грошовий транш висунуло до Укра╖ни чергов╕ вимоги, серед яких — п╕двищення ц╕ни на газ та опалювання для населення. ╤ воно — не останн╓. Оч╕ку╓ться подорожчання ╕ електроенерг╕╖ до 1 грн. за кВт/годину. То, можливо, мовна колотнеча й потр╕бна саме для того, щоб укра╖нц╕ пок╕рно ╕ непом╕тно для себе скуштували цю г╕рку п╕люлю?

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10337

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков