Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 27.04.2012
Б╤ЛОРУСЬКОЮ — БЕЗ АКЦЕНТУ, УКРА╥НСЬКОЮ — В╤Д ДУШ╤

Ми ╓сть народ!

Надто багато сп╕льного у нас ╕з сябрами. Дехто нав╕ть каже, що Б╕лорусь – це та сама Укра╖на, т╕льки… через 30-40 рок╕в. Маються на уваз╕ масштаби зрос╕йщення. Про це подумалося, коли група людей (як б╕лорус╕в, так ╕ укра╖нц╕в) в╕дзначала 94-ту р╕чницю проголошення Дня незалежност╕ Б╕лорус╕ – вперше це сталося 25 березня 1918 року. Як на таку важливу, символ╕чну для б╕лоруського народу дату, то людей було обмаль. ╤ все ж п╕д б╕лоруським посольством б╕ля сам╕с╕нького пам’ятника Володимиру Короткевичу весело майор╕ли на березневому в╕тр╕ б╕лоруськ╕ та укра╖нськ╕ прапори, а п╕д ними стояв гурт небайдужих ╕нтел╕гент╕в.
Серед присутн╕х був ╕ укра╖нський бард Серг╕й Василюк. В╕н чудово виконував як укра╖нськ╕, так ╕ б╕лоруськ╕ п╕сн╕. Йому щиро аплодували. Подумалося: в Укра╖н╕ бард╕в, як╕ без акценту сп╕вають б╕лоруською, не так ╕ багато. ╤ якщо вже так╕ ╓, то вони на вагу золота… Тому вир╕шив скористатися подарунком дол╕ ╕ посп╕лкуватися з Серг╕╓м. Запитав: коли його взяла в полон б╕лоруська культура? Що саме було поштовхом? Як оц╕ню╓ нин╕шню ситуац╕ю з б╕лоруською в М╕нську ╕ з укра╖нською в Ки╓в╕? Чи ╕снують способи з допомогою п╕сн╕ швидко п╕дняти нац╕ональну св╕дом╕сть столичних жител╕в? Ки╖вський бард в╕дпов╕дав щиро ╕ без заминок. Видно, й сам неодноразово ставив перед собою т╕ ж запитання.

— У мене лише одна бабуся — рос╕янка, а вс╕ ╕нш╕ родич╕ — укра╖нц╕ з Черн╕г╕вщини, Черкащини, В╕нниччини… Тому любов до укра╖нсько╖ культури ╓ законом╕рною. А б╕лоруською п╕снею зац╕кавився завдяки ансамблю «П╕сняри».
— Але ж в часи вашо╖ ранньо╖ юност╕ цей гурт уже не ╕снував?
— Не було вже «зоряного» складу «П╕сняр╕в», але ж п╕сн╕ виконувалися ╕ знаходили сво╖х нових шанувальник╕в. Не лише в Б╕лорус╕, але ╕ в Укра╖н╕. Тому, коли ми говоримо про способи п╕двищення нац╕онально╖ св╕домост╕ молод╕, то гарна п╕сня – якраз один з таких шлях╕в. У б╕лорус╕в це були «П╕сняри», в цей же час у нас були «Смер╕чка», «Кобза», Соф╕я Ротару. Звичайно ж, незабутн╕й Володимир ╤васюк. Трохи ран╕ше — Олександр Б╕лаш, Платон Майборода... Для мого кола ╕ дос╕ улюбленими ╓ ранн╕й «Скряб╕н» та «Кому Вниз». При хорошому зб╕гу обставин п╕сня може мати потужний вплив як на молодь, так ╕ на старше покол╕ння, причому в будь-якому рег╕он╕! Я виступав ╕ в Одес╕, ╕ в Харков╕, ╕ в Донецьку, ╕ можу сказати, що нав╕ть перес╕чн╕ люди тягнуться до укра╖нсько╖ п╕сн╕. Н╕коли не забуду, як, виступаючи в Одес╕ на захист лиману Куяльник, почув в╕д л╕тньо╖ ж╕нки: «Ну, наконец-то, у нас появилась молодежь, стоящая внимания!» Повинна бути державна пол╕тика щодо п╕сн╕. Поки що у нас нема жодного продюсера, який би займався розвитком укра╖нсько╖ рок-музики. Н╕хто не зац╕кавлений у поширенн╕ чогось нового, як╕сно кращого. Те ж саме ╕ в Б╕лорус╕. П╕дтримки нема╓, час в╕д часу щось там пробива╓ться, як травичка кр╕зь асфальт… Нав╕ть якщо для Лукашенка ╕деалом ╓ радянська епоха, то не треба забувати, що символом ц╕╓╖ епохи були «П╕сняри»! Але в Б╕лорус╕ тепер виразно дом╕ну╓ рос╕йськомовна естрада…
— А чи нема тут вини опозиц╕йних сил?
— Мен╕ важко судити про сус╕дн╕й народ, адже я можу чогось не знати, але часом ╕ мен╕ зда╓ться, що якби опозиц╕онери насамперед зосереджувались на просуванн╕ б╕лорусько╖ культури, а не на антилукашенк╕вських гаслах, корист╕ було б б╕льше. Тобто я не заперечую, що Лукашенко заслужив на таке несприйняття з боку нац╕онально св╕домих к╕л, проте проведення в╕дкрито╖ ворожо╖ пол╕тики щодо глави держави, який з р╕зних причин так м╕цно закр╕пився при влад╕, не да╓ можливост╕ проводити ╕нш╕ важлив╕ для б╕лорусько╖ культури заходи. Наприклад, якщо згадати царськ╕ часи, то нав╕ть попри р╕зноман╕тн╕ заборони укра╖нсько╖ культури, пров╕дникам нашого нац╕онального в╕дродження (Микол╕ Лисенку, Марку Кропивницькому, ╢вгену Чикаленку та ╕н.) якось вдавалося творити ╕ виступати. При цьому вони не виступали проти царя, але дуже усп╕шно пропагували укра╖нське...
— Свого часу я ╕ в╕д б╕лорус╕в чув закиди на адресу Б╕лоруського Народного Фронту. Мовляв, б╕лоруський народ загалом не сприйма╓ радикал╕зму, тому ч╕тко задекларована антирос╕йськ╕сть з боку деяких патр╕от╕в була лише на шкоду справ╕ – за БНФ не п╕шли широк╕ маси. Наймудр╕ше – робити ставку на народ. А якщо так, то треба враховувати традиц╕йну б╕лоруську толерантн╕сть…
— В╕дсутн╕сть радикал╕зму певною м╕рою св╕дчить про слабк╕сть... Але треба завжди тверезо оц╕нювати сво╖ можливост╕. Мен╕ дуже шкода, що деяк╕ б╕лоруси так геро╖чно борються за сво╖ ╕деали, чимало людей перебувають в ув’язненн╕, але системного процесу в план╕ покращення ситуац╕╖ нема╓. Не виправдовую ╕ владу – чим  б╕льше вона буде тиснути на опозиц╕ю, тим б╕льше вона ставатиме антилукашенк╕вською. Але як б╕лоруси, так ╕ ми повинн╕ в цьому питанн╕ витримувати рац╕ональну р╕вновагу. Треба проводити мудру пол╕тику, не в╕дмовляючись в╕д сво╖х принцип╕в.
— У Ки╓в╕ та ╕нших великих м╕стах ситуац╕я з мовою, може, трохи краща, н╕ж у М╕нську, але засилля «суржику» не дода╓ оптим╕зму. Чомусь л╕тературна мова не в пошан╕ серед молод╕. Тут нав╕ть Льв╕в н╕чим не може похвалитися.
— За соц╕олог╕чними опитуваннями у Ки╓в╕ понад 70 % населення називають р╕дною мовою саме укра╖нську. Але знаю багато приклад╕в, коли людина в с╕м’╖ розмовля╓ «суржиком», при цьому рос╕йською волод╕╓ досконало. Завжди було чомусь престижн╕ше розмовляти рос╕йською, це й зараз залишилося. Зараз ста╓ модним добре знати англ╕йську, дехто волод╕╓ нею просто блискуче! А на свою мову вже не вистача╓ н╕ часу, н╕ бажання… Коли я читав книгу Василя Шкляра «Чорний ворон», спочатку ледь не з кожно╖ стор╕нки виписував у зошит як╕сь нов╕, нев╕дом╕ мен╕ слова. Але ж над удосконаленням укра╖нсько╖ працюють одиниц╕. Надто р╕дко зустр╕ча╓мо у молод╕ бажання вразити оточення гарними знаннями укра╖нсько╖ мови. Зайвим буде повторювати, що таку моду покликан╕ запроваджувати не лише укра╖нськ╕ митц╕, але й пол╕тики та представники вищих ешелон╕в укра╖нсько╖ влади, як╕ мають усв╕домлювати, що укра╖нська мова ╓ душею держави, якою ╖м випало керувати...

Серг╕й ЛАЩЕНКО

На фото: укра╖нський бард Серг╕й Василюк на б╕лоруському м╕тингу

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10235

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков