Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 27.04.2012
УТРАКВ╤ЗАЦ╤Я СЕВАСТОПОЛЬСЬКО╥ ШКОЛИ ╤ ОСВ╤ТИ

Укра╖нське слово у Севастопол╕ стало вже занадто дорогим, а ╓дину укра╖нську школу м╕ський бюджет флотсько╖ столиц╕ Укра╖ни взагал╕ забезпечити не в силах. Тож у зв’язку з в╕дсутн╕стю достатн╕х кошт╕в на утримання (треба трохи б╕льше м╕льйона гривень на р╕к) закрили ╓дину у Севастопол╕ укра╖нську школу.
Для укра╖нсько╖ громади постанова Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради в╕д 10 кв╕тня про закриття ╓дино╖ у м╕ст╕ укра╖нсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи ╤-╤╤╤ ступен╕в – школи-╕нтернату № 7 стала сво╓р╕дним Пасхальним «подарунком». ╤нформац╕йн╕ агентства не без злорадства передали ╕нформац╕ю, що «д╕тей з укра╖нського ╕нтернату переведуть в ╕нтернат № 4, який створено для д╕тей ╕з затримкою псих╕чного розвитку». Направивши укра╖нських д╕ток у «школу для розумово в╕дсталих д╕тей», м╕ська рада на т╕й же сес╕╖ затвердила «Региональную программу развития русского языка и русской культуры в Севастополе на 2012-2016 годы». Виявилося, що на в╕дм╕ну в╕д затратного укра╖нського ╕нтернату, якраз для ц╕╓╖ програми у бюджет╕ м╕ста на 2012 р╕к знайшовся-таки один м╕льйон гривень: на рос╕йську культурну д╕яльн╕сть вид╕лено 778 тисяч гривень, на осв╕ту — 128 тисяч, на п╕дтримку рос╕йських ЗМ╤ та ╕нш╕ потреби «языка» — 88 тисяч. На думку депутат╕в, либонь, «великий и могучий» на в╕дм╕ну в╕д укра╖нсько╖ мови знаходиться мало що не в ╕нкерманських штольнях, не почу╓ш й не побачиш, а на майдан╕ Нах╕мова клят╕ нац╕онал╕сти-укри за почуте рос╕йське слово вже за барки хапають. Тож на сес╕╖ м╕ськради взялися «язык» рятувати, кошти укра╖нських платник╕в податк╕в у дотац╕йному м╕ст╕, виявля╓ться, для ц╕╓╖ справи таки знайшлися, про п╕дтримку укра╖нсько╖ мови, про кучм╕всько-ющенк╕вський колег╕ум-довгобуд, звичайно, на сес╕╖ вже взагал╕ не мовилося.
Запит восьми народних депутат╕в до Президента Укра╖ни стосовно неприпустимост╕ закриття ╓диного укра╖номовного навчального закладу у Севастопол╕ Верховна Рада Укра╖ни 13 кв╕тня не п╕дтримала.
Особливо красномовними, що засв╕дчили суть ухвалених р╕шень як у Севастопол╕, так ╕ у Ки╓в╕, стали коментар╕ до цих новин на м╕сцевих сайтах, котр╕ протягом десятил╕ття натхненно пропагують у Севастопол╕ «слов’янське братерство» та крайню необх╕дн╕сть двомовност╕.
ВМС Укра╖ни ще за час╕в президентства Ющенка в╕д впливу на громадське життя м╕ста були в╕дсторонен╕, Конгрес укра╖нц╕в Севастополя та ряд ╕нших громадських орган╕зац╕й з цього приводу в╕дмовчалися – говорити вже н╕чого, все сказано ╕ продемонстровано. Лише голова Севастопольсько╖ «Просв╕ти» заявив, що проти л╕кв╕дац╕╖ укра╖нського навчального закладу не перечить: ╕нтернат розм╕щувався у колишньому дитячому садочку ╕ не мав багато чого необх╕дного з ╕нфраструктури та матер╕ально-техн╕чного забезпечення сучасного р╕вня навчання д╕тей, мовляв, ганьба для Укра╖ни вчити укра╖нських д╕тей у таких умовах.
Це д╕йсно так. Створений насамперед на вимогу в╕йськовослужбовц╕в ВМС Укра╖ни у 1997 роц╕, ╕нтернат майже не розвивався. Вважалося, що ╓дина укра╖нська школа розм╕щу╓ться у дитячому садочку тимчасово, Президент Леон╕д Кучма ще напередодн╕ сво╓╖ друго╖ каденц╕╖ у 1998 роц╕ урочисто заклав кам╕нь на м╕сц╕ буд╕вництва укра╖нсько╖ школи-колег╕уму на 720 учн╕в. «Це буде найкраща школа у Севастопол╕», — заявив тод╕ Президент. Про св╕й патронат над школою-колег╕умом заявила ╕ Ки╓во-Могилянська академ╕я. Та кам╕нь вандали поцупили, Кучма ╕ нов╕ кер╕вники «Могилянки» про сво╖ об╕цянки забули, тож ╓дина укра╖нська школа ╕ дал╕ продовжувала т╕снитися в колишньому дитячому садочку.
Коли до влади в Укра╖н╕ прийшов нин╕шн╕й Президент, настала «табачник╕вська» оптим╕зац╕я загальноосв╕тн╕х шк╕л. П╕д «оптим╕зац╕ю» у Севастопол╕ першою попала школа-╕нтернат № 7 — прямо посеред навчального року у жовтн╕ 2010 року чиновницьким розчерком пера в ╕нтернат╕ закрили перший клас! З того часу попри протести батьк╕в ╕ укра╖нсько╖ громади намагання позбутися укра╖нсько╖ школи у Севастопол╕ не припинялися. К╕льк╕сть учн╕в поступово зменшилася з 200 до 50. Багато хто з батьк╕в стверджують, що управл╕ння осв╕ти св╕домо зменшувало к╕льк╕сть учн╕в, в╕дмовляючи батькам у прийом╕ заяв на навчання ╖хн╕х д╕тей в ╕нтернат╕.
Процес зменшення к╕лькост╕ вихованц╕в пост╕йно супроводжувався не лише закриттям першого, а за ним ╕ наступних клас╕в, а й вимогою до батьк╕в перевести сво╖х д╕тей з укра╖нського ╕нтернату в ╕нш╕ навчальн╕ заклади. Це питання на колег╕╖ управл╕ння осв╕ти розглядалося дек╕лька раз╕в.
А що ж школа-колег╕ум? Питання зрушилося з м╕сця у 1998 роц╕, коли вперше кошторис на ╖╖ буд╕вництво було включено у м╕ський бюджет, кошторисна варт╕сть якого з року в р╕к зростала ╕ зараз склада╓ б╕льше 98 м╕льйон╕в гривень.
Та дал╕ справа не п╕шла. ╤ лише звернення ╤╤╤ Всесв╕тнього форуму укра╖нц╕в у серпн╕ 2001 року до Президента Укра╖ни, листи В╕йськово╖ ради ВМС ЗС Укра╖ни та укра╖нсько╖ громади до Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни пришвидшили буд╕вельний процес. Активне буд╕вництво розпочалося у 2008 роц╕, коли севастопольську державну адм╕н╕страц╕ю очолював Серг╕й Куницин. Тод╕ звели три поверхи конструкц╕╖ буд╕вл╕, було нав╕ть оголошено, що навчальний процес розпочнеться з 1 вересня 2010 року.
Тихо минулася ця дата. З приходом до влади «команди профес╕онал╕в» Валер╕я Саратова буд╕вництво укра╖нсько╖ школи завмерло. На в╕дм╕ну в╕д розвитку рос╕йсько╖ мови у бюджет╕ Севастополя 2012 року на буд╕вництво укра╖нсько╖ школи-колег╕уму кошт╕в не знайшлося зовс╕м. Так уже 13 рок╕в посп╕ль процес буд╕вництва школи-колег╕уму наочно демонстру╓ ставлення м╕сцево╖ влади до проблеми навчання д╕тей державною мовою.
Промайнуло 1 вересня 2011 року. Св╕дченням турботи Парт╕╖ рег╕он╕в про майбутн╓ покол╕ння громадян незалежно╖ Укра╖нсько╖ держави ╓ могильна тиша на буд╕вельному майданчику та перекинутий рекламний плакат перед тривалим довгобудом. Велико╖ б╕ди в закритт╕ ╓диного укра╖нського загальноосв╕тнього навчального закладу в м╕ському управл╕нн╕ осв╕ти ╕ науки не бачать. За словами його кер╕вника ╤рини За╓ць, батьки, як╕ не хочуть, щоб ╖хн╕ д╕ти навчалися в ╕нтернат╕ № 4, можуть влаштувати ╖х у будь-яку ╕ншу школу. До того ж, кажуть, у м╕ст╕ ╓ г╕мназ╕╖ № 5 ╕ № 8, де навчання д╕тей разом з рос╕йською проводиться ╕ укра╖нською мовою. Чого вам ще треба?
При цьому реформатори севастопольсько╖ школи покладаються на досв╕д зах╕дних демократ╕й, зокрема тих, де ╕сну╓ оф╕ц╕йна двомовн╕сть, — як у Канад╕, Бельг╕╖ чи Швейцар╕╖. Однак н╕хто з них не намага╓ться належним чином пор╕вняти ╖хню специф╕ку з пан╕вною в наших г╕мназ╕ях, де укра╖нськ╕ д╕ти лицем╕рно позбавляються сво╓╖ нац╕онально╖ ╕дентичност╕.
Двомовн╕сть по-севастопольськи — це коли вс╕ розмовляють рос╕йською, а укра╖нська мова у словнику нос╕╖в рос╕йсько╖ заперечу╓ться й ╕гнору╓ться. Саме з ц╕╓╖ причини у наших же рос╕йсько-укра╖нських навчальних закладах скр╕зь пану╓ рос╕йська мова, рос╕йський дух ╕ «с╓вастопол╓в╓д╓н╕╓», педагоги м╕ж собою, д╕ти на перервах та й директори г╕мназ╕й сп╕лкуються рос╕йською. Там в╕дсутня укра╖нська мовна аура ╕ практика, укра╖нська мова там звучить лише на уроках, ╓ вторинною ╕ не ста╓ р╕дною для ╖хн╕х випускник╕в. ╤нколи батьки жал╕ються, що, приводячи дитину до першого укра╖нського класу, досить часто чують в╕д директора ╕ таке: а чого ви дитину не в╕дда╓те до рос╕йського класу?
В╕дзначимо, що Укра╖на на довгому шляху до сво╓╖ незалежност╕ под╕бн╕ реформи вже проходила. Реформування осв╕тнього процесу у Севастопол╕ повн╕стю повторю╓ польську шк╕льну реформу 1924 року. Тод╕ Польща, захопивши зах╕дноукра╖нськ╕ земл╕, прийняла закон про утракв╕зац╕ю, тобто про польсько-укра╖нську двомовн╕сть в навчальному процес╕. Його автор професор Стан╕слав Грабск╕ похвалявся в сейм╕, що за двадцять п’ять рок╕в у Польщ╕ укра╖нська проблема зникне зовс╕м. Зг╕дно з цим законом були закрит╕ вс╕ укра╖нськ╕ г╕мназ╕╖ ╕ сем╕нар╕╖, укра╖нська кафедра у Льв╕вському ун╕верситет╕, як╕ ╕снували з час╕в Австро-Угорщини. Це був прямий наступ на укра╖нську мову польського уряду у загальн╕й програм╕ «полон╕зац╕╖» краю.
Щось под╕бне ми бачимо сьогодн╕ у Севастопол╕ при намаганн╕ його повн╕стю русиф╕кувати. Чого Польща добилася законом про утракв╕зац╕ю? Добилася масово╖ радикал╕зац╕╖ населення Зах╕дно╖ Укра╖ни. Що виховають севастопольськ╕ чиновники в╕д осв╕ти, покаже час, бо укра╖нська проблема у м╕ст╕, де 25 % його мешканц╕в складають етн╕чн╕ укра╖нц╕, не вир╕шу╓ться протягом ус╕х двадцяти рок╕в незалежност╕ Укра╖ни, навпаки, загострю╓ться ще б╕льше. Одна, хоч ╕ б╕льша частина мешканц╕в, ма╓ пост╕йне «право на историю и русский язык», ╕нша — под╕бного права грубо позбавля╓ться.
На завершення зазначимо, що н╕мецьк╕ нацисти, захопивши у 1942 роц╕ Севастополь, в╕дкрили в окупованому м╕ст╕ укра╖нську школу. Севастопольська м╕ська рада, абсолютну б╕льш╕сть депутат╕в яко╖ складають члени Парт╕╖ рег╕он╕в, у незалежн╕й Укра╖нськ╕й держав╕ ╓дину укра╖нську школу у Севастопол╕ закрила. Зда╓ться, аналог╕╖ проводити тут не потр╕бно. Лише прив╕та╓мо л╕дера м╕сцевих «рег╕онал╕в» Володимира Яцубу, як ╕ л╕дера ц╕╓╖ парт╕╖ в Укра╖н╕ загалом, ╕з завершенням утракв╕зац╕╖ шк╕льно╖ осв╕ти по-севастопольськи.

Мирослав МАМЧАК
м. Севастополь

На фото: проект укра╖нсько╖ школи-колег╕уму в Севастопол╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10226

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков