Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 13.04.2012
ЛИТОВСЬКЕ НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО У ЛЬВОВ╤

Впродовж кв╕тня льв╕в’яни мають можлив╕сть оглянути дуже ц╕каву виставку «Литовське народне мистецтво: нац╕ональний костюм, юоста, верба». Мен╕ пощастило побувати на в╕дкритт╕ виставки, признаюся — отримав море позитивних емоц╕й. Перш за все тому, що виставка в╕дразу привернула увагу творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖ м╕ста. Може, тому, що в╕дкриття в╕дбулося у самому центр╕ м╕ста – два великих зали для ╖╖ проведення люб’язно надав Льв╕вський музей етнограф╕╖. Оп╕кувалося в╕дкриттям виставки Почесне Генеральне консульство Литовсько╖ республ╕ки у Львов╕, а також Льв╕вське товариство литовсько╖ культури «Медейна». Серед перших в╕дв╕дувач╕в одразу пом╕тив двох наших молодих «св╕тличанок»: слухачку курс╕в латисько╖ мови Галину Швець та укра╖нського ф╕лолога Христину Пляцко (на фото). При╓мно радувала ╕нтел╕гентн╕сть публ╕ки, а ще – мовне розма╖ття ╕ неабияка мовна толерантн╕сть. Укра╖нською говорили не лише льв╕в’яни, але й багато хто з присутн╕х поляк╕в та литовц╕в. Пот╕м неспод╕вано почув литовську мову з вуст Марц╕на З╕н╓в╕ча (в╕н представляв Генконсульство Республ╕ки Польща), а з його дружиною Ал╓ною (вона — б╕лоруска) я з великим задоволенням посп╕лкувався ╖╖ р╕дною мовою. Чулася також ╕ латиська мова, а латиш╕ – це найближч╕ сус╕ди литовц╕в. Можна оч╕кувати, що з в╕дкриттям Центру балтистики ця мова зб╕льшить свою присутн╕сть у Львов╕. В╕дчувалося, що знання трьох-чотирьох мов для багатьох ╕з присутн╕х ╓ нормою, а ознайомлення з культурою Литви – не лише обов’язком ╕нтел╕гентно╖ людини, але й великою при╓мн╕стю.
Дек╕лька сл╕в про саму виставку. Нац╕ональний костюм – це особливий одяг, творчий вияв св╕тов╕дчуття ╕ традиц╕й. Це розум╕ння краси, притаманне кожному народов╕. Особлив╕стю литовського нац╕онального костюма ╓ те, що в╕н сприйма╓ться литовцями як орган╕чна ц╕л╕сн╕сть, де кожна складова не мислиться поза костюмом ╕ не використову╓ться окремо.
Мабуть, дещо незвично для укра╖нського вуха звучить слово «юоста». Треба сказати, що це довгий пояс, який супроводжував литовця в╕д народження до смерт╕. Ними обмотували немовлят, на них п╕дв╕шували колиску, поясами запинали та прикрашали одяг, наречена по дороз╕ до осел╕ майбутнього чолов╕ка юостами обв’язувала велик╕ дерева на узб╕чч╕. Юосту клали на край колодязя, з якого набирали воду. Або на п╕ч, у як╕й пекли хл╕б. Врешт╕, на юостах опускали домовину в могилу, проводжали людину в останню путь…
Тепер про «вербу». З усього р╕зноман╕ття вербних букет╕в сво╓ю багатокол╕рн╕стю ╕ формою вид╕ляються «верби» в╕льнюського краю. За по╓днанням кольор╕в ╕ характерним в╕зерунком вони перегукуються з народним стро╓м, нац╕ональними поясами – тими ж «юостами», покривалами, накидками тощо.
Згодом виставку в╕дв╕дала Зенов╕я Шульга, доцент кафедри художнього текстилю Льв╕всько╖ нац╕онально╖ академ╕╖ мистецтв. Прац╕вники кафедри також читають «Кримську св╕тлицю» (газету передплачу╓ Зоя Семак), тому з цими небайдужими людьми я п╕дтримую пост╕йний контакт. Пан╕ Зенов╕я охоче под╕лилася сво╖ми враженнями:
— Литовц╕ дуже гарно п╕д╕брали колекц╕ю ╕ фахово доповнили ╖╖ фотограф╕ями. Тому видно, як одяг вигляда╓ на людях. Пояси-«юости» виконан╕ р╕зними техн╕ками. Хто зна╓ Литву з етнограф╕чно╖ точки зору, той в╕дразу бачить, з якого рег╕ону який пояс. У нас под╕бн╕ пояси також подекуди збереглися на Пол╕сс╕. Адже ми з литовцями вийшли з одного «казана» — к╕лька стол╕ть ╕снувало Велике княз╕вство Литовське… Зв’язки м╕ж укра╖нцями ╕ литовцями були дуже т╕сними, а державною мовою цього утворення була староукра╖нська. Зрозум╕ло, що пост╕йно в╕дбувалися м╕грац╕╖ населення, ╕ саме в цей час утворювалися пр╕звища: Литвин, Литвак, Литвиненко, Литовченко… В головних уборах ╕ в костюмах наших пол╕щук╕в ╕ литовц╕в дуже багато сп╕льного, адже народний костюм не форму╓ться упродовж року чи м╕сяця. Тенденц╕╖ моди були сп╕льними ╕ у нас, ╕ у литовц╕в.
Щодо «верби», то у нас ╖╖ називають «баська» або «шутка». ╢ певн╕ в╕дм╕нност╕, але ╓ ╕ сп╕льне. Литовц╕ — молодц╕, що пропагують свою культуру. Але й ми з под╕бною виставкою незабаром ╖демо в Польщу!

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10189

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков